Europos Sąjungai pasiūlius naujų narių finansavimo sąlygas, Lietuvos derybininkai ir politikai skirtingai žiūri į tolesnių derybų su ES taktiką. Euroderybininkai neskuba prašyti Europos Sąjungą pereinamojo laikotarpio dėl žemės ūkio paskirties žemės pardavimo užsieniečiams, nes, jų teigimu, tai gali apsunkinti šiemet numatytas derybas su ES dėl žemės ūkio skyriaus.
Tuo tarpu Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko socialdemokrato Vytenio Andriukaičio teigimu, matant, kaip kinta derybų aplinka bei kokios paramos žemės ūkiui iš ES biudžeto gali tikėtis naujosios narės, "visai logiška" diskutuoti apie pereinamąjį laikotarpį.

Europos Komisija trečiadienį pasiūlė būsimų naujų ES narių ūkininkams skirti tik ketvirtadalį finansinės paramos, kurią gauna dabartinių bloko narių ūkininkai.

Kaip BNS sakė V.Andriukaitis, esant tokiai Europos Komisijos pozicijai, "mums atsiranda pakankamai daug argumentų prašyti pereinamojo laikotarpio" dėl žemės ūkio paskirties žemės pardavimo užsieniečiams.

Pasak parlamentaro, sunku tikėtis, jog vienai kuriai nors valstybei būtų padaryta išimtis dėl didesnės paramos žemės ūkiui.

"Dėl pereinamojo laikotarpio (žemės pardavimui- BNS) jau susiderėjo Čekija, Vengrija, Slovakija, Bulgarija bei Rumunija, neabejotinai dėl jo susiderės ir Lenkija, tad tokiame kontekste dėl to galime derėtis ir mes", - sakė V.Andriukaitis.

Jo teigimu, pereinamasis laikotarpis, neleidžiantis užsieniečiams įsigyti dirbamos žemės iš karto po to, kai šalis įstos į ES, šiek tiek apsaugotų Lietuvos ūkininkus.

Tačiau, Europos Komiteto (EK) Integracijos strategijos departamento direktoriaus Dariaus Žeruolio teigimu, tai, kad Lietuva neprašė pereinamojo laikotarpio dėl žemės ūkio paskirties žemės pardavimo užsieniečiams, leidžia Lietuvai prašyti didesnės finansinės paramos žemės ūkiui.

"Pozicija, kurios laikosi Lietuva, Latvija, Estija bei Slovėnija, padidina galimybes prašyti tiesioginės papildomos paramos žemės ūkiui, palyginti su tomis šalimis, kurios prašė pereinamųjų laikotarpių", - BNS sakė D.Žeruolis.

Jo teigimu, pereinamojo laikotarpio buvo sąmoningai neprašoma, siekiant gauti papildomą finansinę paramą derantis žemės ūkio skyriuje.

Pasak Europos Komiteto generalinio direktoriaus pavaduotojo Klaudijaus Manioko, nepaisant Europos Komisijos siūlymo naujoms ES valstybėms skirti ketvirtadalį ES "senbuvių" gaunamos paramos, nėra pagrindo keisti derybinę poziciją dėl žemės pardavimo užsieniečiams.

K.Maniokas vis dėlto nedrįso spėti, ar pozicija, kurios laikosi Lietuva, padės derybose žemės ūkio skyriuje.

"Viena vertus, Europos Komisija iki šiol nėra nurodžiusi tiesioginio ryšio tarp žemės pardavimo ir tiesioginių išmokų žemės ūkiui, kita vertus, kol kas nėra užsiminta apie galimą tiesioginių išmokų naujųjų valstybių ūkininkams, diferenciaciją", - kalbėjo K.Maniokas.

Tačiau, pasak jo, nereikia užmiršti, jog sprendimas netaikyti pereinamojo laikotarpio norintiems pirkti žemę užsieniečiams buvo priimtas ne vien siekiant derybinių tikslų. "Tai naudinga mums patiems", - sakė euroderybininkas. Su tokia derybininkų pozicija nesutinka žemdirbių atstovai.

Pasak Žemės ūkio rūmų pirmininko Jono Ramono, žemdirbiai neprieštarautų, jog užsieniečiams būtų leista įsigyti žemės Lietuvoje, jei naujų narių ūkininkai gautų tokią pačią paramą kaip ir ES valstybių "senbuvių" ūkininkai.

"Kitu atveju, arba reikia nustatyti septynerių metų pereinamąjį laikotarpį, arba žemės pardavimą užsieniečiams atidėti iki to laiko, kai ES Lietuvos ūkininkams teiks tokią pačią finansinę paramą kaip ir senųjų ES narių ūkininkams", - sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

Prasidėjus diskusijoms dėl Konstitucijos pataisų ir jas lydinčių įstatymų, Seimo agrarininkai bei žemdirbių organizacijas vienijantys Žemės ūkio rūmai pareikalavo numatyti 7 metų pereinamąjį laikotarpį, kurio metu užsieniečiai negalėtų įsigyti dirbamos žemės.

Lietuva su ES pernai baigė derybas dėl Laisvo kapitalo judėjimo skyriaus. Derybų metu Lietuva neprašė ES pereinamojo laikotarpio dėl žemės ūkio paskirties žemės pardavimo užsieniečiams.

Dėl pereinamojo laikotarpio būtinumo nesutaria Seimas. Dėl šių nesutarimų tarp opozicijos ir valdančiosios daugumas atidėtas ir praėjusios savaitės pabaigoje planuotas balsavimas dėl atitinkamų Konstitucijos 47 straipsnio pataisų bei dėl kartu svarstomų konstitucinio įstatymo ir žemės pardavimą užsieniečiams apribojančio "saugiklių" įstatymo.

Pasak D.Žeruolio, "saugiklių" įstatymas, praktiškai nustatė tas pačias sąlygas, dėl kurių susiderėjo kitos Vidurio Europos valstybės, prašiusios pereinamųjų laikotarpių. "Tik mes to taip skambiai nevadinom", - sakė D.Žeruolis.

Jo teigimu, šiame įstatyme yra numatyta nemažai "saugiklių". "Įstatyme numatyta, jog prieš pradedant žemės pardavimą, reikia užbaigti žemės reformą, taip pat yra nemažai kvalifikacinių reikalavimų (norintiems įsigyti žemės ūkio paskirties žemės - BNS)", - sakė D.Žeruolis.

"Dabar paaiškėjo, jog kai kurioms interesų grupėms to yra per maža", - BNS sakė Europos komiteto Integracijos strategijos departamento direktorius. D.Žeruolio teigimu, jei vis dėl to būtų apsispręsta prašyti pereinamojo laikotarpio, reikėtų gerai apgalvoti, kada jo prašyti.

"Derybų taktika - labai svarbi. Lyg niekur nieko pareikšti, jog iš naujo deramės dėl kurio nors skyriaus, būtų neprotinga. Geriau to nedaryti, kol deramasi dėl tiesioginių išmokų žemės ūkiui", -sakė EK Integracijos strategijos departamento direktorius.

Derybos dėl išmokų žemės ūkiui dar nėra prasidėjusios. Europos Komisijos trečiadienį paskelbtą pasiūlymą dėl stojimo derybų finansinių klausimų sprendimo 2004-2006 metais dar turi svarstyti ir pavirtinti ES narės.

Lietuva tikisi baigti derybas dėl stojimo į ES iki šių metų pabaigos, o nuo 2004 m. - būti pasirengusia prisiimti narystės įsipareigojimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (253)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (726)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (7)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (31)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (145)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (328)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (27)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (166)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (145)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (10)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...