Turto ir pajamų deklaracijos rodo, kad Seime esama 28 milijonierių, o aukščiausių šalies pareigūnų sutuoktinės yra gerokai turtingesnės už savo vyrus - jos valdo milijonus litų. Pasak dienraščio "Lietuvos žinios", prezidentas Valdas Adamkus ir premjeras Algirdas Brazauskas savo žmonų dėka tapo milijonieriais.
Kristina ir Algirdas Mykolas Brazauskai
© ELTA
Tačiau nei jiems, nei kitiems politikams net priartėti nepavyko prie Darbo partijos (DP) lyderio Viktoro Uspaskicho ir jo žmonos Jolantos Blažytės finansinės gerovės.

Tai rodo šeštadienį specialiajame "Valstybės žinių" leidinyje paskelbtos šalies vadovų, valstybės tarnautojų ir pareigūnų turto deklaracijas už 2004 metus. Kaip ir praėjusiais metais, iš politikų savo turtais labiausiai išsiskiria eksministro ir buvusio Seimo nario V.Uspaskicho šeima.

2003-iaisiais V.Uspaskichas ir jo žmona Jolanta turėjo 152,815 mln. litų turto ir piniginių lėšų. Pernai jų turtai tesumažėjo 100 tūkst. litų, nors kalbėta, kad buvusi Seimo rinkimų kampanija DP lyderiui turėjo kainuoti ne vieną milijoną. Beje, pagal oficialias deklaracijas žmona yra gerokai turtingesnė už garsųjį politiką. J.Blažytės turtas siekia 109 mln. litų, V.Uspaskicho - per 43 mln. litų.

Pelningi praėję metai buvo ir premjerui A.Brazauskui bei jo žmonai Kristinai Brazauskienei. Bendras jų turtas ir santaupos sudarė daugiau kaip puspenkto milijono litų.

Tiesa, premjeras nėra toks turtingas kaip viešbutį "Crowne Plaza" valdanti jo žmona. Vyriausybės vadovo sąskaitoje - 858 tūkst. litų turto ir piniginių lėšų, K.Brazauskienė disponuoja 3,649 mln. litų vertės turtu. Be to, pernai premjero sutuoktinė paėmė 3,358 mln. litų paskolą. Spaudai ji yra teigusi, kad už paskolą išpirko viešbučio akcijas.

Beje, lyginant praėjusių trejų metų Brazauskų deklaracijas, pagal jas premjero šeima akivaizdžiai gerino savo finansinę padėtį. 2003 metais jų turto vertė ir piniginės lėšos sudarė per 2,101 mln., 2002 metais - 1,787 mln. litų.

Už savo vyrą gerokai turtingesnė yra ir prezidento žmona Alma Adamkienė. Nors ji neturi jokio turto, pernai turėjo per 1,147 mln. litų piniginių lėšų. Asmeninis V.Adamkaus turtas įvertintas vos 26 tūkst., o jis uždirbo beveik 125 tūkst. litų. Panašiai jis uždirbdavo ir ankstesniais metais.

Kukliausiai tarp valstybės vadovų atrodo Seimo pirmininko Artūro Paulausko šeima. Jo ir žmonos Jolantos Paulauskienės bendras turtas bei piniginės lėšos tesiekia 811 tūkst. litų. Pagal deklaracijas Seimo nario mandatą turi 28 milijonieriai.

Seimo nario kėdės atsisakius V.Uspaskichui, turtingiausio parlamentaro titulas atiteko jo partijos nariui, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkui Antanui Bosui. Jo deklaracijoje teigiama, kad jo ir žmonos Loretos Bosienės bendras turtas ir pajamos pernai siekė 22,44 mln. litų. Be to, A.Bosas yra suteikęs beveik 6 mln. litų paskolą, o pats negrąžinęs 913 tūkst. litų kredito.

Prie vieno iš turtingiausių tautos išrinktųjų reikėtų priskirti ir "darbietį" Joną Jagminą. Kaimo reikalų komiteto pirmininkas praėjusiais metais teigia uždirbęs 7,66 mln. bei paskolinęs per 2 mln. litų. Bendras parlamentaro ir jo žmonos Audronės Jagminienės turtas ir lėšos viršija 12,7 mln. litų.

Socialdemokrato Broniaus Bradausko ir jo žmonos Danguolės bendras turtas ir pajamos siekė 8,649 mln. litų, jo kolegės Romos Žakaitienės ir jos vyro Viktoro - 8,651 mln., Seimo vicepirmininko "valstiečio" Alfredo Pekeliūno šeimos - 5,8 mln., liberaldemokrato Vytauto Galvono ir jos žmonos Laimos - 3,52 mln. litų. Beje, V.Galvonas yra paskolinęs net 3 mln. litų.

Žmonos Rūtos Rutkelytės dėka tarp turtingiausių parlamentarų pateko ir Kęstutis Glaveckas. R.Rutkelytė pernai turėjo turto ir gavo pajamų už beveik 4 mln. litų, paties politiko lėšos ir turtas tesiekė milijoną.

Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos frakcijos narys Kazys Bobelis su žmona Dalia Bobelis deklaravo turto už 3,84 mln. litų. Vos truputį mažiau turi Algimantas Matulevičius su žmona. Be to, jie su žmona yra pasiskolinę 4,47 mln. litų, dar 2 mln. litų jie yra paskolinę. "Darbietis" Vladimiras Orechovas deklaravo turįs per 3 mln. litų.

Likusių Seimo turtuolių turtas ir pajamos nesiekia trijų milijonų.

Konservatoriaus Ramūno Garbaravičiaus ir jo žmonos sąskaitoje - daugiau kaip pustrečio milijono litų. Seimo milijonierių sąraše ir DP narės Romualdos Kšanienės, liberalcentristų Armino Lydekos, Violetos Boreikienės, Raimundo Palaido, "darbiečių" Vilmos Martinkaitienė, Stasio Mikelio, Jono Pinskaus, Sauliaus Girdausko, socdemo Juozo Palionio, "valstiečio" Jono Ramono, Viktoro Rinkevičiaus, Vyto Navicko, socialliberalų Vaclovo Stankevičiaus, Alvydo Sadecko, Artūro Skardžiaus, liberaldemokrato Remigijaus Ačo pavardės.

Dviejų parlamentarų šeimos deklaravo neturinčios jokio turto. Tai - socialliberalės Nijolės Steiblienės ir liberalcentriso Jono Čekuolio.

N.Steiblienė paaiškino, kad butą, kuriame gyvena, yra užrašiusi dukrai, o už automobilį dar nėra sumokėjusi išperkamosios nuomos mokesčio, tad jis priklauso lizingo bendrovei. "Vasarį baigiau mokėti už automobilį, tad kitąmet deklaracijoje būsiu 40 tūkst. litų turtingesnė", - sakė parlamentarė. J.Čekuolis pernai savo butą pardavė. Šiuo metu jis su žmona gyvena Seimo viešbutyje.

Vienas neturtingiausių parlamentarų - "darbietis" Manfredas Žymantas. Jis su žmona Živile deklaravo turintys turto ir pajamų vos už 37,6 tūkst. litų. Nedaug turtingesnis ir buvęs Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas. Jis su žmona Zita teužgyveno 43,9 tūkst. litų. Seimo vicepirmininko Gintaro Steponavičiaus turtas ir piniginės lėšos pernai tesudarė 44,7 tūkst. litų.

Komentuodama deklaravimą, N.Steiblienė teigė, kad deklaracijos realios žmogaus turtinės padėties nerodo. "Kol deklaracijose nebus reikalaujama nurodyti išlaidų, tol šie dokumentai bus tušti", - teigė ji. Be to, parlamentarė kritikavo, kad deklaracijas užpildyti gana sudėtinga, jos gana painios.

Pagal pernykštes turto ir pajamų deklaracijas ministrų kabinete, be premjero A.Brazausko, vos vienas milijonierius - Darbo partijai priklausantis ūkio ministras Kęstutis Daukšys. Jis deklaravo turįs beveik pusės milijono litų vertės turto ir pernai gavęs 1,1 mln. litų pajamų.

Tikriausiai Vyriausybėje esti ir antras milijonierius - susisiekimo ministras Petras Čėsna. Tačiau jo deklaracijos nėra, nes jos pildyti neprivalėjo - ministru P.Čėsna tapo tik šiemet. 2003 metais jis buvo turtingiausias Vyriausybės narys - tuomet ministro turtas ir piniginės lėšos siekė per 2 mln. litų, žmonos - per 777 tūkstančius.

Nedaug iki milijonierių titulo trūksta finansų ir aplinkos ministrams Zigmantui Balčyčiui bei Arūnui Kundrotui. Jų šeimų turtas ir piniginės lėšos sudaro maždaug po 800 tūkst. litų. Z.Balčytis dar turi paėmęs 213 tūkst. litų paskolą.

Vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius turto ir pajamų turi už 772 tūkst. litų. Beje, šalia jo kažkodėl nėra žmonos deklaracijos.

Kultūros ministras Vladimiras Prudnikovas deklaravo turto ir piniginių lėšų už 600 tūkst. litų, teisingumo ministras Gintautas Bužinskas su žmona - už pusę milijono, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė - už 470 tūkst. litų, švietimo ir mokslo ministro Remigijaus Motuzo šeima - už 387,8 tūkst., sveikatos apsaugos ministro Žilvino Padaigos šeima - už 474 tūkst. litų.

Ministrų sąraše kukliausiai atrodo krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas. Jis su žmona Liudmila deklaravo turįs vos 162 tūkst. litų vertės turto ir piniginių lėšų.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (429)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (354)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (36)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (16)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (12)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Visa tiesa apie viešbučių siekį atsisakyti lentelių su užrašu „netrukdyti“

Itin populiarus viešbučiuose taikomas principas, kai ant kambario durų užkabinama lentelė su...

Naktinis reidas Vilniuje: girtus vairuotojus gaudė ir policija, ir pareigingi piliečiai (73)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą surengę Vilniaus kelių policijos pareigūnai vėl...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (452)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Los Andžele skrajojęs Sabonis pasižymėjo galingu dėjimu ir dvigubu dubliu (5)

Po ilgosios pertraukos įsibėgėjęs Domantas Sabonis buvo vienas geriausių Indianos „Pacers“...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (43)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...