aA
Policija sako stropiai besiruošianti pokyčiams, kai ketvirtadienį įsigalios įstatymas prieš smurtą šeimoje.
© A.Solomino nuotr.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas tokį nusikaltimą priskiria prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, tad policijos pareigūnai ikiteisminį tyrimą privalės pradėti ir tuomet, kai nebus aukos raštiško pareiškimo.

"Kalbant labai buitiškai, jei anksčiau auka vaikščiodavo po kaimą sumušta, ir pasakydavo, kad nerašys pareiškimo, policija nieko negalėjo padaryti prieš smurtautoją. Jei anksčiau ikiteisminis tyrimas buvo pradedamas tik aukos raštišku prašymu, dabar prašymo nereiks", - BNS sakė Policijos departamento Viešosios policijos valdybos Veiklos organizavimo ir prevencijos skyriaus viršininkas Sigitas Urbonas.

Pasak S.Urbono, anksčiau pagal iškvietimą dėl buitinio konflikto atvažiavę pareigūnai, nesant aukos pareiškimo, iš esmės prieš smurtautoją negalėjo imtis jokių priemonių. Dabar tokiu atveju smurtautojas bus išvežamas, o per 48 valandas teismas spręs dėl jo iškeldinimo, taip pat bus bendraujama su auka.

"Jei policijoje gaunama informacija apie smurto atvejį, auka iš esmės negalės susitaikyti, atsiimti pareiškimo, o mes tą asmenį galėsim iškeldinti, kontroliuoti. Ir reikia pabrėžti, kad ginsime ne tik moteris, bet ir vyrus, vaikus, nes jie irgi tampa smurto artimoje aplinkoje aukomis", - sakė policijos atstovas.

Jis taip pat tvirtino, jog kol kas per anksti vertinti, ar policija pasirengusi tokio įstatymo įgyvendinimui, nes, pasak pareigūno, tai paaiškės įstatymui pradėjus veikti.

"Pasakyti, kad esame pasirengę, būtų labai drąsu. Ar pasiruošėme tinkamai, paaiškės po kelių savaičių, kai pamatysime, kokios daromos klaidos. Įstatymas naujas, todėl iš padžių tikrai bus nesusikalbėjimų, visokių atvejų. Bet galiu pasakyti, kad mes ruošiamės labai stropiai, darysime viską, kad pakeistume visuomenės požiūrį ir auką įtikintume, kad valstybė gali ją apginti", - sakė S.Urbonas.

Jis sakė, jog diskusijos, pasitarimai dėl įstatymo įgyvendinimo praktikos vyksta "visais lygiais, ir pačioje policijoje, ir kartu su prokuratūra, ir su visais rajoniniais komisariatais", yra parengtos atskirų veiksmų tvarkos.

Seimo pavasarį priimtas ir gruodžio 15 dieną įsigaliojantis Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas numato, kad policijos pareigūnas, užfiksavęs smurto artimoje aplinkoje įvykį, nedelsdamas imasi priemonių apsaugoti smurtą patyrusį asmenį ir, atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes, pradeda ikiteisminį tyrimą. Smurtą patyręs asmuo skundo neteikia.

Jeigu nustatomas smurto artimoje aplinkoje faktas, siekiant apsaugoti auką, smurtautojas įpareigojimas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu, smurtautojui gali būti uždrausta artintis prie smurtą patyrusio asmens., ieškoti kontaktų su juo, bendrauti. Šias priemones ikiteisminio tyrimo teisėjas skiria ne vėliau kaip per 48 valandas.

Teisėsaugos pareigūnai ne kartą yra pabrėžę, kad iki šiol galiojantis teisinis reguliavimas jiems yra surišęs rankas kovojant su smurtu šeimoje, mat be raštiško nukentėjusiojo skundo beveik neįmanoma pradėti tyrimų. Be to, ir pradėjus tyrimą smurtautojas gali gyventi drauge su auka.

Policija per metus sulaukia per 40 tūkst. pranešimų dėl konfliktų šeimoje. Dėl smurto šeimoje šių metų pirmąjį pusmetį pradėtas 471 ikiteisminis tyrimas, surašyta 2 tūkst. 80 administracinių teisės pažeidimų protokolų.

Eurobarometro apklausa rodo, kad beveik pusė (48 proc.) Lietuvos gyventojų šeimoje ar tarp draugų pažįsta bent vieną moterį, kuri yra buvusi bet kurios rūšies smurto auka namuose. Taip pat beveik pusė (45 proc.) apklaustųjų Lietuvoje savo šeimoje arba tarp draugų teigė pažįstantys asmenį, kuris yra panaudojęs bet kokios rūšies smurtą prieš moterį.

Tai didžiausi rodikliai visoje Europos Sąjungoje (ES). Vidutiniškai ES asmenį, kuris yra smurtavęs prieš moterį, draugų ir šeimos rate nurodė žinantys maždaug penktadalis apklaustųjų.

Nevyriausybinių organizacijų duomenimis, nuo smurto šeimoje kasmet Lietuvoje žūva apie 20 moterų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Liko mažiau nei savaitė: sprendimą dėl pensijos kaupimo priimti būtina jau dabar skaičiuoklės ir kaupimo scenarijai

Lekia paskutinės dienos, kuomet dar galima nuspręsti, ar pasilikti II pensijų pakopoje ir kaupti...

Reitingų piramidėje – įspūdingi šuoliai ir nuosmukiai: politologai rado paaiškinimą Nausėdos sėkmei (88)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra vienas...

Dagys stabdo narystę konservatorių partijoje (1)

Parlamentaras Rimantas Jonas Dagys stabdo narystę Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

Po Krymo aneksijos Rusijai užvertas kelias – vėl atidarytas Ukraina: tai neleistina nuolaida Rusijai (108)

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja ( ETPA ) antradienį sutarė leisti Rusijos įstatymų...

DELFI TV šuolis: po įspūdingų augimo metų tapo populiariausia interneto televizija Lietuvoje (1)

Naujienų portalo DELFI strategija investuoti į video formato turinio stiprinimą pasiteisino: kaip...

Panevėžio medikas įžūliai apmulkino ligoninę: gydė „mirusias sielas“ ir už tai gavo pinigus

Prokuratūra sukčiavusiam Panevėžio gydytojui prašo skirti 3 tūkst. eurų baudą, antradienį...

Kaune užspausta svarbi transporto arterija – uždarytas Vytauto Didžiojo tiltas (11)

Antradienio rytą ne vienam iš Kauno centro į Aleksotą ir atvirkščiai norėjusiam patekti...

Į Vilnių nusitaikė dar vieno populiaraus serialo kūrėjai: kuriamas tarptautinio šnipinėjimo trileris

Jau ne pirmą kartą Vilnius tampa patraukliu miestu užsienio kino kūrėjams. Po serialo...

Urėdijų drama: vadovas prabilo apie buvusių valdžių iššvaistytą milijardą (283)

Valstybinių miškų urėdijos vadovo poste vis dar likęs Marius Pulkauninkas , įvertinęs...

Dėl atimtų vaikų septynis mėnesius kovojusi šeima sulaukė dar vieno smūgio (64)

Bylą prieš Vaiko teisių apsaugos specialistus laimėjusi kretingiškių šeima džiaugėsi, kad...