aA
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymu nustatytus interesų derinimo reikalavimus, kai pernai kelis kartus pietavo pavaldžių įstaigų sąskaita, nusprendė Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Komisija svarstė ministro elgesį ir pateikė jo įvertinimą. VTEK konstatavo pažeidimą epizoduose dėl J. Narkevičiaus pietų Abu Dabyje ir Minske, kuriuos apmokėjo Susisiekimo ministerijai pavaldžios įstaigos.

Laidoje „DELFI diena“ Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis įvertino naujausią VTEK sprendimą ir sako, kad tai yra „niekai“.

„Šie visi priekaištai yra apie smulkmenas arba niekai. Iš 5-6 priekaištų VTEK nustatė, kad tik darbiniai pietūs yra nusižengimas. Tai yra labai smulkūs pažeidimai, jeigu taip galima vadinti, kadangi iki šiol tokia buvo praktika ministerijoje, kad ministras Rokas Masiulis ne vieną ir ne du kartus, gal dešimtis kartų, turėjo tokius darbinius pietus ir net nebuvo ministerijoje patvirtinto reglavimo, kaip reikia apmokėti tokius pietus.

Valdemaras Tomaševskis
Valdemaras Tomaševskis
© DELFI / Andrius Ufartas

Dabar ministras Narkevičius atliko tam tikrą darbą, viskas aišku ir ypač, kai visi šie priekaištai – niekai. Tris mėnesius visa valstybė kalbėjo apie vienus darbinius pietus, kurie kainavo kelis šimtus eurų 9 asmenims visai delegacijai. Ministras jau seniai tuos pinigus grąžino, o visa žiniasklaida tris mėnesius kalbėjo apie niekus. Tai yra visiškas fiasko to užsakovo, kuris visą šį reikalą „užsuko“, – sako pašnekovas.

Anot politiko, ministras dirba „gerai ir sėkmingai“.

„Visi Lietuvos žmonės supranta, kad čia yra smulkmenos ir niekai, žiūrint į ministerijos užduotis ir darbas, kurie buvo ir bus atlikti. Bet, kaip jau sakiau, nebebus telefoninės teisės, patarėjai negalės kištis į ministerijos darbą.“, – tikino politikas. „Saulius Skvernelis jau ne kartą pareiškė, kad ministras dirba gerai“, – pridūrė jis.

Širinskienei situacija atrodo keistai

Susiklosčiusi situacija keistai atrodo ir Agnei Širinskienei.

„Aš labai linkėčiau, kad prezidento patarėjai niekur negertų kavos, nevalgytų pietų, nes gali padaryti tą patį pažeidimą“, – svarstė ji.

„Aš naujausią VTEK sprendimą suprantu taip, kad kai Gabrielius Landsbergis eis pas premjerą pietauti, tai išsitrauks piniginę ir susimokės, nes dabar jau bet kokie pietūs tampa problema, nes opozicinės partijos irgi vykdo Vyriausybės parlamentinę kontrolę“, – ironizavo A.Širinskienė. „Bet sprendimas, kai yra protokoliniai pietūs, švelniai tariant, yra keistas. Lygiai taip pat buvo keisti VTEK sprendimai, kad ministras pažeidė įstatymą, nes jis nedeklaravo, kad yra ministras. Nežinau, kiek Lietuvoje yra žmonių, kurie iki VTEK sprendimo nežinojo, kad Veryga yra ministras. Būna tokių keistų sprendimų.“

Kas turėtų mokėti už Nausėdos viešnagę?

Politikė sako, kad jai atrodytų labai keistai, kai ministras, nuvykęs į kokį nors susitikimą, klausinėtų, kur ir kam susimokėti.

„Aš bandau įsivaizduoti tarptautinius pietus, kurie vyko. Man atrodytų keistai ministras, kuris klausinėtų, kur jam susimokėti, jeigu vyksta darbiniai protokoliniai pietūs. Aš suprantu, kad Protokolo tarnyba, jeigu tokia ministerijoje yra, tai jos būtų galima klausti, kodėl buvo nesužiūrėta, jei ten tikrai buvo kažkokie keisti mokėjimai“, – kalbėjo ji.

Paklausus, kas turėtų sumokėti už prezidento G.Nausėdos viešnagę Davose, politikė svarstė, jog po VTEK sprendimo tai jau nebėra aišku.

Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė
© DELFI / Domantas Pipas

„Po VTEK sprendimo aš drįsčiau sakyti, kad turi mokėti tas, kas pietauja, nes visą laiką yra galimybė, kad gali būti kažkoks interesas, jeigu tarkime kažkokios kitos valstybės vadovas ar Protokolo taryba apmokės. Šiuo atveju mes tuos protokolinius pietus, kaip ir ministro deklaravimą, kad jis yra ministru, suniveliuojame į tokį tragikomišką vaizdą, kai praktiškai protokoliniai pietūs tampa nebeįmanomi, nors tai yra diplomatinės tradicinės dalis. Pietaujant užsienyje ministrui bėgioti su pinigine ir klausinėti, kas turėjo apmokėti, labai keista. Tikiuosi, kad ministras skųs sprendimą ir bus išsiaiškinta.“

Šedbaras: nieko čia nesureguliuosi

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Stasys Šedbaras ragina atskirti kelis esminius dalykus.

„Reikia gauti VTEK sprendimą, reikia paanalizuoti, o dabar viešojoje erdvėje yra tik komentarai, nors jie gana išsamūs. Aš manau, kad reikėtų atskirti 2 dalykus. Nuo sausio 1 dienos yra nauja redakcija Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatyme. Čia yra pasakyta, kad kai deklaruojantis asmuo atlikdamas tarnybines pareigas ar vykdydamas tarnybinį pavedimą, turi priimti ar dalyvauti priimant sprendimus, kurie yra tiesiogiai susiję su jo vykdomamomis pareigomis, tai be abejo, kad čia yra problema.

Stasys Šedbaras
Stasys Šedbaras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jeigu ministras pietauja su kvietimu kitos šalies ministro, premjero arba vykstama į EP renginius į pirmininkaujančią šalį, tai nėra mūsų sprendimų įtakoje. Mes negalime turėti įtakos Rumunijos ar Briuselio sprendimams, bet šiuo atveju konkretus ministras gali turėti įtakos geležinkelių vadovų skyrimui, finansavimo klausimams, Valstybinio jūrų uosto direkcijos tam tikrų pareigybių klausimus ir pan. Čia yra esminis skirtumas“, – kalbėjo jis.

„Regimybės pakanka. Štai kitame straipsnyje, kuris irgi įsigaliojęs, ir, beje, visada taip buvo, vien tai, kad visuomenei gali susidaryti įspūdis, kad yra dėl to pažeidžiamas vienas ar kitas pareigūnas, ministras ar departamento direktorius, tai jau yra šio įstatymo pažeidimas. Užtenka regimybės“, – taip pat sakė jis.

Anot jo, sureguliuoti situaciją būtų sudėtinga, nes visi politikai turėtų būti atsakingi ir patys gerai pagalvoti, su kuo ir kur pietauja.

„Nieko čia ir nesureguliuosi, čia yra kiekvieno konkretaus atvejo istorija, reikia tiesiog sveiko proto. Nei čia susisiekimo ministras sureguliuos, kaip čia bandė sakyti, nei kita ministerija. Iš klaidų yra mokomasi, jei čia klaida, o kitose situacijose tiesiog reikia gerai pagalvoti. Jeigu neini, turi pats suprasti aiškiai, kad į šią situaciją veltis nedera. Tokių situacijų nutinka Seimo nariams, bet mes į jas stengiamės nesivelti“, – svarsto S.Šedbaras.

VTEK: Narkevičius pažeidė įstatymą, pietavęs pavaldžių įstaigų sąskaita

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymą, pietavęs pavaldžių įstaigų ir įmonių sąskaita, trečiadienį konstatavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Etikos sargai taip pat nutraukė tyrimą dėl netinkamo ministro žmonos vykdomos nekilnojamojo turto nuomos deklaravimo bei nenurodymo, kad J. Narkevičius yra Lietuvos lenkų sąjungos Trakų skyriaus vadovas.

Komisija nusprendė, jog ministrui kilo interesų konfliktas, kai jo pietus pernai komandiruotės Minske metu apmokėjo ministerijai pavaldi Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija, o išlaidas Abu Dabyje padengė Lietuvos automobilių kelių direkcija.

VTEK tyrimų skyriaus vyresnioji patarėja Jurgita Jurkienė per posėdį sakė, kad įstatymas neleidžia valstybės tarnautojams priimti dovanų, jeigu dėl jų gali kilti interesų konfliktas.

Tuo tarpu susisiekimo ministras su Lietuvos automobilių kelių direkcija bei Klaipėdos uostu yra susijęs „ne tik valdymo ir kontrolės, bet ir tarnybinio pavaldumo ryšiais“, todėl J. Narkevičiui anksčiau ar vėliau atsiras būtinybė priimti su įstaigomis ir įmonėmis susijusius sprendimus, tvirtino komisijos specialistė.

„Šis veiksmas (priimami sprendimai), aišku, yra tarnybinių pareigų dalis, tačiau turint omenyje, kad sprendimai bus priimti dovanotųjų atžvilgiu, tai kelia abejonių dėl ministro veikimo interesų konflikto situacijoje“, – teigė J. Jurkienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(34 žmonės įvertino)
3.5294

Top naujienos

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (328)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Alytaus zonoje – skandalingi įvykiai: naktį, įtariama, sumuštas buvusios „pupytės“ vyras Jakutis (243)

Alytaus pataisos namuose – skandalingi įvykiai: įkalinimoje įstaigoje, įtariama, kiti bausmę...

Po griežtų pareigūno žodžių išprievartautai merginai – atsiprašymas: netoleruoju prievartos bet kokiu pavidalu (148)

Antradienį instagramo paskyroje išprievartautą merginą įžeidęs pareigūnas Livijus S. nutarė...

Orai: šiluma trauksis, tačiau žiemos vis dar nerasta (11)

Trečiadienio naktį į šalį plauks tankesni debesys, tačiau jie kartas nuo karto praplyš,...

Tomas Vaitelė

Trumpalaikės šlovės kalvė: jeigu ir laimėsime „Euroviziją“, tai netyčia (17)

Kasmet sausio ir vasario mėnesiai prasideda tuo pačiu: „kokios šiemet bus tendencijos“, „ar...

UEFA Čempionų lyga grįžo su trenksmu: aštuntfinalyje – 19-mečio dublis ir PSG bei „Liverpool“ pralaimėjimai (10)

Vėlų antradienio vakarą rungtynėmis Dortmunde ir Madride atidarytos UEFA Čempionų lygos...

Šiurpūs pasaulio oro uostai: neįprasti keleivių patikrinimai, flomasteriu rašomi skrydžiai ir tuščias, auksu nulietas terminalas (23)

Ar matėte filmą „Terminalas“? Jo herojus, kurį vaidina Thomas Hanksas, papuola į kvailą...

Ginekologė: vienos vyno taurės motina gali nejausti, bet vaisiui tai – daug rimtesnė žala (13)

Pirmadienį pareigūnai pasidalijo informacija, kad savaitgalį Vilniuje girta moteris pagimdė...

Žinia kavos mėgėjams: ten, kur ji auginama, vietiniai jos net negeria (67)

Viena geriausių pasaulyje kavų auga Kenijoje . Tai žino kavos mylėtojai įvairiose pasaulio...

|Maža didelių žinių kaina