aA
Rusų okupantai naktį susprogdino Ukrainoje esančią Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri yra prie Dnipro aukščiau Chersono. Panašu, kad užtvanka pažeista kritiškai ir dabar dalinis užtvindymas gresia kai kurioms gyvenvietėms, dėl to pradėta pavojinguose taškuose gyvenančių žmonių evakuacija. Po šio įvykio feisbuke netruko pasirodyti pirmosios lietuvių reakcijos.

Žinią apie okupantų padarytą žalą patvirtino ukrainiečiai.

„Rusijos okupacinė kariuomenė susprogdino Kachovkos hidroelektrinę. Dabar tikslinamas sugriovimo mastas, vandens greitis ir apimtis, galimos potvynių vietos. Visos tarnybos dirba. Situacija stebima“, – sakoma Ukrainos Pietų operatyvinės karinės vadovybės pranešime.

Sprendžiant iš internete pasirodžiusių kadrų, užtvanka kritiškai pažeista ir nebegali sulaikyti vandens srauto. Iš Kachovkos vandens telkinio nekontroliuojamai plūsta vanduo, tai gali sukelti didelius potvynius žemiau pasroviui.

Anušauskas: katastrofos padariniai gali būti labai dideli

Į įvykį sureagavo krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Kol virš Kijevo buvo numušamos visos 35 šiąnakt paleistos raketos, okupantai griovė N.Kachovkos užtvanką ant Dniepro upės. Dabar gresia dalinis užtvindymas Chersonui, o ypač kairiajame Dnipro krante 80 gyvenviečių. Ar tik taip negalvojama stabdyti ukrainiečių pajėgas pietuose?“ – rašė ministras.

A. Anušauskas atkreipė dėmesį ir į kitas rizikas, galinčias lemti baisius padarinius.

„Krymas liks be vandens, o Zaporižės atominės elektrinės reaktoriams reikalingo vandens lygis nukris. Padariniai šios sukeltos technogeninės, ekologinės katastrofos gali būti labai dideli“, – pridūrė ministras.

Padėtį pakomentavo ir situaciją Ukrainoje atidžiai stebintis bei ukrainiečių duomenis susisteminęs rašytojas, vertėjas Marius Burokas.

Kaip atkreipė dėmesį jis, ukrainiečiai skelbia, kad, panašu, susprogdinti 11 iš 28 šliuzų.

„Tikriausiai tai bus didžiausia 21 a. žmogaus sukelta katastrofa. Pasekmės dar neapskaičiuotos, bet akivaizdu, kad jos bus baisios.

Krymas, bent jau šiaurinė jo dalis, dabar tikrai liks be vandens.

Kachovkos rezervuaras, be kita ko, buvo pastatytas Šiaurės Krymo kanalui užpildyti. Bet ne tik tai – taip pat Kachovkos kanalui ir Dniepro-Kryvoj Ryho kanalui. Iš ten pat buvo aušinami ir Zaporižės AE reaktoriai. Vandens rezervuaro tūris milžiniškas – 18 kubinių kilometrų. Visa tai dabar išsiliejo“, – feisbuke rašė M. Burokas.

Jo teigimu, yra pranešimų, kad susprogdinta ir hidroelektrinės įranga: generatoriai, turbinos.

„Vanduo užtvankoje krenta labai sparčiai – po 15 cm per valandą. Po 5 valandų išsiliejęs vanduo pasieks kritinį lygį“, – pridūrė M. Burokas.

Zaporižės AE techninės grėsmės šiuo metu nėra

Kiek vėliau M. Burokas papildė savo įrašą.

„Pasak Chersono žurnalisto Kostiantino Ryženkos ir anoniminio „Telegram“ kanalo, susijusio su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis ir vietos administracija, rusai planavo susprogdinti „nedidelę dalį“ Kachovkos hidroelektrinės, kad užtvindytų Ukrainos kariuomenę Dniepro salose, tačiau nesugebėjo apskaičiuoti sprogimo galios.

Iš pradžių okupantai sakė, kad jie sukėlė nedidelį sprogimą. Pamatę pasekmes, jie ėmė sakyti, kad HE apšaudė Ukrainos kariuomenė“, – rašė M. Burokas.

Jis citavo Energetikos tyrimų centro direktoriaus Oleksandro Charčenkos žodžius, kad techninės grėsmės Zaporižės AE šiuo metu nėra, o vandens aušinimo baseinuose užteks 4-5 savaitėms.

„Techniniu požiūriu šiuo metu didelės grėsmės elektrinei nėra, aušinimo baseinai yra pilni, net šiek tiek virš normos užpildyti šiuo metu. Mažiausiai keturias-penkias savaites aušinimas veiks visiškai normaliai“, – sakė O. Charčenka.

Be to, pasak jo, turimais duomenimis, okupantai susprogdino elektrinės generuojančiąją dalį ir vandens rezervuarus, tačiau užtvankos pamatai išliko, o tai sušvelnina potvynio padarinius.

„Laukiame, kol vanduo nukris. Vandens lygis aukščiausią lygį pasieks 11-12 valandą, o iki rytojaus ryto-pietų jo lygis kris ir paaiškės, kokiame lygyje jis nusistovės. Tada galėsime galvoti, kaip atnaujinti vandens tiekimą į aušinimo baseinus ir kaip užtikrinti vandens tiekimą Nikopolyje, Kryvyj Rihee ir daugelyje kitų miestų“, – pridūrė O. Charčenka.

M. Burokas pateikė ir daugiau ukrainiečių teikiamos informacijos:

„Preliminariais duomenimis, elektrinę sprogdino Rusijos ginkluotųjų pajėgų 205-asis motorizuotųjų šaulių dalinys, sakė Ukrainos prezidento patarėjas Podoliakas.

Kachovkos hidroelektrinė buvo susprogdinta iš vidaus, sprogimas įvyko mašinų salėje.

Sprogimo tikslas: sustabdyti Ukrainos pajėgų kontrataką. Buvo norima padidinti vandens paviršiaus plotą, kad Ukrainos gynybos pajėgos nesiimtų forsuoti kito upės kranto“, – citavo M. Burokas.

Kasčiūnas: dar kartą pademonstruotas barbariškas Maskvos veidas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas taip pat sureagavo į teroristinį aktą.

„Rusijos okupacinė kariuomenė susprogdino / pažeidė hidroelektrinės elektrinės užtvanką Chersono srityje Ukrainoje. Tai gali turėti katastrofiškas pasekmes tiek gyventojams, tiek didžiausiai Europoje atominei elektrinei Zaporižėje.

Ukrainos prezidentas skubiai sušaukė Saugumo ir gynybos tarybos posėdį po kurio turėtų paaiškėti situacijos rimtumas.

Maskva dar kartą pademonstravo savo barbarišką veidą, tačiau ta diena netoli, kai Rusija ir jos vadovybė privalės atsakyti už visus savo vykdomus karo nusikaltimus“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.

Seimo Užsienio reikalų komiteto narys, valstiečių atstovas Giedrius Surplys feisbuke, komentuodamas įvykį, pabrėžė, kad terorizmas negali likti nenubaustas.

„Rusų teroristai susprogdino Kachovkos užtvanką Ukrainoje. Šis bailio Putino teroro aktas nulems ištiso regiono evakuaciją, pavojų Zaporižios atominei elektrinei ir ilgalaikį vandens trūkumą. Terorizmas negali likti nenubaustas“, – rašė parlamentaras.

Pradėta evakuacija

Ukrainiečiai patvirtino pradėję pavojingiausiuose taškuose esančių gyventojų evakuaciją.

Chersono srities karinės administracijos vadovybė pranešė, kad dėl susprogdintos Kachovkos hidroelektrinės užtvankos vandens lygis taps kritinis per penkias valandas. Apie tai skubaus kreipimosi į gyventojus metu informavo Chersono srities karinės administracijos vadovas Oleksandras Prokudinas.

„Rusijos kariuomenė surengė dar vieną teroro aktą – susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką. Po penkių valandų vandens lygis taps kritinis, pradėta pavojinguose rajonuose gyvenančių žmonių evakuacija“, – nurodė jis.

O. Produkinas paprašė žmonių greitai pasiimti dokumentus, pirmos būtinybės daiktus ir laukti evakuacinių autobusų. Jis taip pat pažymėjo, kad incidento vietoje dirba visų atitinkamų operatyvinių tarnybų darbuotojai ir kariai.

Zelenskis rengia neeilinį posėdį

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis surengs neeilinį posėdį dėl Kachovkos hidroelektrinės užtvankos sprogimo, socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.

Šalies prezidentas tviteryje rašė, kad toks teroristinis rusų veiksmas „tik patvirtina, kad jie turi būti išvaryti iš kiekvieno Ukrainos žemės kampelio.“

„Jiems nereikėtų palikti nė vieno metro, nes kiekvieną metrą jie naudoja terorui. Tik Ukrainos pergalė grąžins saugumą. Ir ši pergalė ateis. Teroristai nesugebės sustabdyti Ukrainos vandeniu, raketomis ar dar kuo nors.

Visos pajėgos dirba. Sušaukiau Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybą. Skleiskite tik oficialią ir patikrintą informaciją“, – pridūrė V. Zelenskis.

Naujausią informaciją iš Ukrainos sekite portale Delfi.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(93 žmonės įvertino)
3.6129

Top naujienos

Verslas PliusRaminta Rakauskė

Būsto įperkamumas – dugne: žada geresnius laikus, bet yra scenarijus, kuris nepatiks galime matyti NT kainų augimo bumą (2)

Būsto įperkamumui esant žemiausiame taške nuo 2011-ųjų, ekonomistai žada, kad situacija...

Okupantams Kryme – skaudus ukrainiečių smūgis: labiausiai nustebino rusų generolų elgesys

Ukrainiečiai pagaliau išmoko efektyviai naudotis Vakarų suteikta ginkluote bei žvalgybine...

Parengė Vytautė Merkytė

Pykinanti tiesa, kurios ilgą laiką nežinojo net JAV prezidentas: karo metais Bushas vyresnysis vos netapo kanibalų puotos delikatesu

1944 metų rugsėjo 2 diena. JAV kariams duotas nurodymas – bombarduoti Japonijai priklausančią...

Orai bus gaivesni ir labiau vėjuoti

Sekmadienio dieną mūsų šalies orus lems žemo slėgio sritis. Dangumi plauks tai tankesni, tai...

Slovakija laukia rinkimų rezultatų: apklausos rodo vos mažiau nei 2 procentų skirtumą tarp prorusiškos ir provakarietiškos partijos pildoma (1)

Šeštadienį Slovakijoje vyko pirmalaikiai Parlamento rinkimai. Juose kovoja dvi partijos,...

Galvojate, kad netoleruojate laktozės, bet iš tiesų problema gali būti kur kas rimtesnė – gydytojas patarė, kaip atskirti

Pilvo pūtimas, padidėjęs dujų išsiskyrimas, viduriavimas – visą tai dažniausiai nurašome...

Apžvalgininkas: jei rusai tai žinotų, Putinas būtų iškart nulinčiuotas Kremliaus aikštėje (4)

Karas Ukrainoje – tęsiasi. Žūsta nekalti civiliai, kariai, kovojantys už šalies laisvę,...

Legendų akistata Kaune: svečių šypsenėlės dėl lemtingo teisėjo sprendimo ir abejonių nekėlęs MVP

FIFA prezidento Gianni Infantino akivaizdoje parodomosios Lietuvos ir užsienio futbolo legendų...

Delfi Mokslas

Prie JAV krantų susidūrus dviem bombonešiams dingo milžiniška branduolinė bomba: incidentą gaubia tamsi paslaptis – kodėl jos dar nerado?

Prie Taibio salos Džordžijos valstijoje kartais vis užfiksuojamas aukštas radioaktyvumas...

Laura Mallenė, Julija Sandul, delfi.ee

Sekso paslaugas teikianti translytė – apie žiaurius klientus ir kruopščiai saugomas paslaptis: jei daug moka, rizikos nebijau (1)

Vienos translytės migrantės teigimu, Estija – išskirtinai saugi šalis, kurioje „atėję...