aA


Pasyviausiai referendume balsavo Visaginas ir Vilnius. Pasak politologo Mažvydo Jastramskio, tai rodo, kad tautininkų inicijuotą referendumą boikotavo rusiški miestai, iniciatyvą įvertinę kaip lietuvių nacionalizmo atmainą.
Julius Panka, Prancičkus Šliužas
© DELFI / Valdas Kopūstas

Iniciatorių fiasko pasibaigusiame referendume dėl draudimo žemę parduoti užsieniečiams aktyviausiai balsavo Ignalinos (23,78 proc.) ir Pakruojo (22,37 proc.) rajonai.

Mažiausio rinkėjų aktyvumo sulaukta Visagine – čia prie balsadėžių atėjo vos 8,29 proc. rinkėjų. Itin žemas rinkėjų aktyvumas buvo ir Vilniaus (11,44 proc.) bei Alytaus (10,96 proc.) miestuose.

Bendras rinkėjų aktyvumas siekė 14,97 proc.

„Sistemiškai Visaginas ir Vilniaus miestai krenta į akį kaip didesnės rusų etninės mažumos populiacijos savivaldybės. Ypač todėl, kad vienas referendumo iniciatorių buvo Tautininkų sąjunga: nacionalistinis aspektas šiam referendumui buvo labai būdingas, aišku, nebuvo atvirai kalbama, kad „Lietuva lietuviams“, bet kalbėta apie mūsų žemes, kuriose tauta gyveno per amžius. Tad man nieko keista, kad rusiški rajonai referendume nebalsavo, jį boikotavo“, – DELFI sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas M. Jastramskis.

Kita vertus, plačiai lenkų gyvenamame Šalčininkų krašte aktyvumas siekė net 21,76 proc., Vilniaus rajone – 16,24 proc. Pasak politologo, neaišku, kas balsavo lenkų gyvenamuose regionuose: gal ten savo nuomonę daugiausia išsakė lietuviai.

„Referendume buvo ganėtinai stiprus nacionalistinis aspektas: lietuvių tauta, nors bandyta kalbėti, kad Lietuvoje gyvena įvairios tautos, manau, vis tiek tautinės mažumos, ypač rusai, priėmė tai pakankamai tiesiogiai ir paprastai: kaip lietuvių nacionalizmo atmainą“, – mažą rinkėjų aktyvumą Visagine ir Vilniuje komentavo M. Jastramskis.

Jis užsimena ir apie urbanistinį aspektą: dideli miestai nėra vietos, kuriose žmonės turi žemės, apie ją mąsto. Pasak M. Jastramskio, šis referendumo klausimas buvo pakankamai nišinis ir daugiau būdingas agrarinės mąstysenos turintiems piliečiams.

Tuo metu M. Jastramskiui aišku, kodėl daugiausia balsavusių buvo Ignalinoje. „Galima iškelti daug hipotezių, bet dėl Ignalinos man viskas aišku: ten valstiečių tvirtovė, čia Bronis Ropė nuo pat pradžių įsitvirtino savivaldoje ir jo partija ten renka per 50 proc. balsų. Dėl to ten buvo nesunku aktyvumą pakelti“, – aiškino politologas.

Kodėl sujudo Pakruojis?

Dėl Ignalinos rajono viskas aišku, bet kas nutiko Pakruojyje, kur prie balsadėžių atėjo vos procentu mažiau nei Ignalinoje? „Manyčiau, žmonių aktyvumas pakankamai didelis buvo galbūt ir dėl to, kad mūsų žmonės drausmingi, pareigingi: jei valdžia kviečia į kokį renginį, tai reikia eiti. Be to, pas mus yra danų kapitalo įmonių“, – DELFI teigė Pakruojo rajono merė Asta Jasiūnienė.

Rajone veikia kiaulininkystės įmonė, augalininkyste užsiima bendrovė „Alfa agro“ ir. Užsieniečių valdoma žemės ūkio bendrovė nuomoja žemę iš vietinių žmonių. Žemės Pakruojo rajone – vienos derlingiausių šalyje, čia stiprios žemės ūkio bendrovės.

Merė svarsto, kad gal ir agitatoriai šiame krašte aktyviau veikė. Kita vertus, sakė ji, pakruojiečiai aktyvūs buvo ir prezidento rinkimuose.

Važinėdama po bendruomenes su veiklos ataskaita, A. Jasiūnienė nesulaukė nė vieno klausimo apie referendumą ir žemės pardavimą. Tai rodo, kad pakruojiečiams šis klausimas nebuvo aktualus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Seime – klausimas dėl vaikų išmaniųjų telefonų: reikia uždrausti juos neštis į mokyklą?

Dažniausi vaikų sunkumai, kuriuos jie išsako besikreipdami į „Vaikų liniją“ – santykiai su...

Buvusi „Lietuvos pašto“ valdyba išplatino antrą viešą laišką: mes nebedirbam, o ministras mums teberašo įsakymus (34)

Trečiadienį buvusi „Lietuvos pašto“ valdyba išplatino antrą viešą laišką šią savaitę....

Įspūdinga policijos operacija Lietuvoje ir Ispanijoje: sunaikinta žmonėmis prekiavusi gauja viešnamiuose dirbo merginos iš Rytų (117)

Trečiadienį Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje pareigūnai atskleidė daugiau detalių apie...

Seksualiniu priekabiavimu apkaltintas Šarūnas Bartas išpažinčiai ryžosi tik po 2 metų: niekam tada nerūpėjo, kas iš tiesų vyko (54)

Praėjo dveji metai po to, kai socialiniuose tinkluose pasirodę dviejų menininkių kaltinimai...

Į Seimą grįžta siūlymas įteisinti naktinius matymo taikiklius ir duslintuvus medžioklei: susirūpino šalies ekonomika

Jau kelias dienas viešojoje erdvėje vyksta diskusija tarp gamtininkų ir medžiotojų: į Seimą...

Po Žemaitaičio - akibrokštas Karbauskiui: situacija lieka įšaldyta papildyta (33)

Trečiadienį po susitikimo su Seimo frakcijų atstovais Seimo pirmininkas paskelbė neteiksiąs...

Venecijos gyventojai nesulaiko ašarų: pabudę išvydo apokaliptinius vaizdus (1)

Venecijiečiai trečiadienį pabudę išvydo pribloškiančius vaizdus, miestą užliejus...

DELFI TV spalį sulaukė rekordinio žiūrovų skaičiaus (2)

Interneto vartotojai spalį DELFI skyrė 42 proc. viso naujienų portaluose leidžiamo laiko – tai...

Iš lėktuvo iškritusio vyro istorijoje – dramatiškos detalės (20)

Kai praėjusią vasarą Londone iš besileidžiančio lėktuvo iškrito žmogaus kūnas, daugeliui...