aA
Tragiškas Šiaulių ligoninės medikės pasitraukimas iš gyvenimo valdžią ir darbo inspekciją privertė kalbėti. Atmosferą darbe ir tai, ką patiria kai kurie darbuotojai – jie vadina liūdna. Mobingas paplitęs ne tik valstybiniame, bet ir privačiame sektoriuje. Darbo inspekcija sako, kad svarbiausia – netylėti ir ieškoti pagalbos. Iš gyvenimo išėjusi medikė pagalbos ieškojo.

Prieš Šiaulių Respublikinės ligoninės plevena žvakės. Medikai gedi iš gyvenimo pasitraukusios kolegės, kalbama, kad jauna gydytoja patyrė mobingą, vadovybės spaudimą.

Šioje ligoninėje dirbęs kolega dalijasi, ką teko pamatyti įstaigoje.

„Noriu susilaikyti nuo to, kad nepasinaudoti šia aplinka kažkokiam šmeižimui, tai nėra kažkoks sistemingas reiškinys išplitęs. Bet aš mačiau konkrečių mobingo atvejų“, – LNK sakė dabar Joniškio ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojas medicinai Martynas Gedminas.

Šiaulių ligoninė jau skelbė, kad gydytoja buvo atleista iš darbo dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo.

Naujienų portalas Delfi jau skelbė, kad gavo anoniminį pranešimą, kad mirusios kolegės ligoninėje gedėti uždrausta. Darbuotojai viešai kalbėti apie mikroklimatą įstaigose atsisako – įtampa šiuo metu yra per didelė.

„Mano nuomone, tai yra vadovų nesugebėjimo efektyviai komunikuoti, neturėjimo kompetencijų išspręsti konfliktą, išsakyti savo nuomonę. Tada stengiamasi kažkaip žmogų apeiti, pažeisti“, – sakė M. Gedminas.

Dėl psichologinio spaudimo skyriuje, kuriame dirbo ir vėlionė, medikai į Darbo inspekciją kreipėsi dar pernai rugpjūtį.

„Mūsų visuomenė vis dar yra smurto visuomenė, toleruojanti smurtą. (…) Šitokios situacijos, pavienės tragedijos, kurios atsitinka nebeturėtų būti atspirties taškais sistemiškai spręsti problemas“, – taip šią situaciją trečiadienį komentavo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot ministrės, psichologinis smurtas darbo vietoje neturi būti toleruojamas. Kalbama, kad mobingo sąvoka turėtų atsirasti ir Darbo kodekse.

„Tai yra blogis. Jeigu tu dirbti baimėje, esi kaustomas baimių, tai tada yra negerai, tai yra konkretus diskomfortas, tai yra įtaka sveikatai, resursai nėra begaliniai“, – LNK sakė Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.

Už situacijos suvaldymą atsakingi vadovai, tačiau šie dažniausiai ir būna mobingo kaltininkai. Darbuotojas nepriklausomai nuo amžiaus ar lyties yra išskiriamas iš kolektyvo, jis spaudžiamas, žeminamas, ignoruojamas. Visgi, svarbu atskirti, kada žmogus patiria mobingą, o kada – ne.

„Mes turime žinoti, kad ir darbą reikia tinkamai atlikti, reikalavimai vykdyti užduotis nėra mobingas. Reiklumas irgi nėra mobingas, darbo drausmės laikymasis taip pat. jeigu taip bendra prasme. Bet tam tikri momentai, pavyzdžiui – išskirtinis reiklumas atskiram žmogui jau vienareikšmiškai galima kvalifikuoti kaip galimus požymius prievartos“, – aiškino J. Gricius.

Po medikės netekties Šiauliuose kolegos nusprendė nebetylėti: savo akimis matė, kas vyksta

Patiriant darbe terorą svarbiausia to nenutylėti. Vienas iš žingsnių – kreiptis į Darbo inspekciją. Ji suteiks konsultaciją, po jos pradedamos administracinės procedūros, gali būti skiriamos ir baudos iki 3 tūkst. eurų.

„150 tūkst. interesantų mes pakonsultuojame, tai yra didžiulis kiekis žmonių, kurie kreipiasi“, – teigė Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius J. Gricius.

Dabar sprogus vienam pūliniui aiškėja, kad kenčia ne tik viešas, bet ir privatus sektorius. Profsąjungos sako, kad dar vienas iš kovos elementų – viešumas, ypač svarbu, kad aukos prabiltų. Ir tironiškus vadovo poelgius nustotų toleruoti.

„Mes jau turime pasiūlymus. Pirmiausia reikia pradėti visame viešame sektoriuje sukurti atvirkštinio vertinimo sistemą, kuomet ne tik darbuotojai vertinami ir jiems skiriama premija. Bet ir darbuotojai vertina savo vadovą“, – sakė Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Dėl skaudaus medikės savižudybės atvejo Generalinė prokuratūra tęsia tyrimą mirtie priežasčiai nustatyti. Ar dėl šio atvejo sulaukta medikų kreipimosi, Generalinė prokuratūra informacijos neteikia.

„Šitos kartos yra užaugusios smurtinėje aplinkoje. Ir žmonės nieko blogo nenorėdami... Bet jeigu palygini kaip bendrauja amerikiečiai, norvegai, prancūzai, kokia ten kultūra. Tada grįžti į Lietuvą ir nuolatos čia turi būti apsišarvavęs. Nes jeigu kažką pasakysi, kažkas pasijuoks, įžeis. Smurto bendra aplinka, jos pilna, ji visur. Tai mūsų Lietuvos kolektyvinė trauma“, – sakė medikas M. Gedminas.

Kovai su mobingu Darbo inspekcija nuo kitų metų įsteigs naują skyrių, kuris rūpinsis psichikos sveikatos klausimais darbe ir užsiims ginčų analize.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(124 žmonės įvertino)
3.8306

Top naujienos

Nebaudžiama paauglių gauja kelia siaubą: ginkluoti peiliais gąsdina žmones, o policininkus siunčia ant trijų raidžių (3)

Nė 1000 gyventojų neturintys Smalininkai neranda sprendimų, kaip susitvarkyti su miestą...

Karo ekspertai: sprendžiasi dviejų svarbių miestų likimas

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusija sieks mobilizuoti 1,2 mln. karių karas su Ukraina gali būti ne paskutinis (12)

Rusija turi pakankamai resursų karui Ukrainoje tęsti, dar nuo SSRS laikų kariniuose...

Akibrokštas tūkstančiams vairuotojų: važiavę leistinu greičiu sulaukė baudų, aiškėja, kas buvo kaltas (1)

Šimtai ar net tūkstančiai baudų už greičio viršijimą pasiekė Klaipėdos gyventojus ir...

Garantinis elektros tiekimas spalį smarkiai pinga: ruošiami papildomi sprendimai (1)

Elektros garantinis tiekimas spalį pinga apie 25 proc., rodo „Delfi“ skaičiavimai. Ši...

Pranas Šarpnickis

Kinas, kuris prisistatė lietuviu Petru: kovėsi už Lietuvos nepriklausomybę ir apgavo lenkus bei jų spaudą

1923 m. Lietuvoje gyveno 2 serbai, 2 danai, 3 graikai, 3 rumunai ir 3 turkai, 4 armėnai, 6 gruzinai,...

Paskelbta karalienės Elžbietos II mirties priežastis

Paviešintas karalienės mirties liudijimo išrašas, kuriame nurodyta jos mirties priežastis.

Nesmagu: pasidalinti sunkumais į Seimą susirinkusius verslininkus pasitiko pustuštė salė (1)

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje surengtoje diskusijoje apie darbo vietų išsaugojimą...

„Putinas – kvailys“: JAV leidinys gavo tūkstančių rusų karių skambučių įrašus

Dienraštis „The New York Times“ gavo tūkstančių rusų kareivių skambučių įrašus....

Kauno klinikose dingo pacientas – paieškos baigėsi tragedija (1)

Antradienio vakarą LSMU Kauno klinikų darbuotojai pasigedo paciento, kuris dingo iš savo palatos....