aA
Vyriausybei paskelbus ekstremaliąją situaciją dėl koronaviruso grėsmės specialistams ir institucijoms išplatintos rekomendacijos, kaip teikti ir su kuo derinti informaciją šiuo klausimu. Po šių rekomendacijų premjero patarėjui, Visuomenės informavimo grupės vadovui Skirmantui Malinauskui teko raminti išsigandusius ekspertus, kad jiems kalbėti nebus draudžiama.
Skirmantas Malinauskas
Skirmantas Malinauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Vyriausybei paskelbus ekstremaliąją situaciją koreguojasi informacijos žiniasklaidai koronaviruso klausimais teikimo modelis. Tai yra:

Kai kviečiamasi pokalbio į studiją (TV, radijo, naujienų portalų), kreipiame į Skirmantą Malinauską ir LRV RSV skyrių.

Visais kitais atvejais (komentarai TV, radijo žinioms, laikraščiams, portalams) ir toliau koordinajama per SAM Spaudos tarnybą. (….)“, – tokio turinio žinutės sulaukė dalies institucijų vadovai trečiadienio popietę.

Po to jautriai sureagavo kai kurie ekspertai. Pavyzdžiui, Santaros klinikų Šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius pradžioje feisbuke parašė sustabdąs informacijos apie koronavirusą teikimą, tačiau po konsultacijų su teisininkais išsiaiškino, kad pasirengimo sutikti koronavirusą dalykus komentuoja Vyriausybės įgalioti asmenys, o neįgalioti asmenys, kurie turi tinkamą medicininį išsilavinimą, gali kalbėti apie patį susirgimą ir teikti mokslu pagrįstą informaciją.

Tikina, kad informacijos teikti nedraus

Po to premjero patarėjas S. Malinauskas feisbuke paaiškino, kad po pirmojo Ekstremalios situacijos valdymo centro posėdžio pradės veikti Visuomenės informavimo grupė.

„Joje bus Vyriausybės kanceliarijos, ministerijų, pavaldžių įstaigų atstovai. Grupė, kaip tai numato įstatymas, teiks informaciją apie koronavirusą. Tam bus skirti žmonės, atsiras tinklalapis, kuriame bus pradėta kaupti visa informacija, žurnalistams bus pateiktas telefonas, prie kurio nuolatos budės žmonės, elektroninio pašto adresasTai yra papildomos priemonės, kurių galima nenaudoti. Galite toliau tiesiogiai kreiptis į institucijas“, – feisbuke rašė jis.

Pasak S. Malinausko, jau sklinda informacija, kad ministerijos prašo dalyvavimą laidose derinti su manimi asmeniškai.

„Patikslinu, tais atvejais, kai institucijos derindavo su ministerijų RSV skyriais, dabar, tai bus derinama su informavimo grupe, kuriai priklausys ir ministerijų atstovai. Tai normalu, niekas eiti niekam niekur neuždraus, bet norime žinoti, kas planuojama. Taip pat, nebus prievartos kažkur eiti, jei kviečiamas asmuo argumentuoti paaiškins, kodėl nori susilaikyti nuo komentarų. Valdymo centro vardu kalbės tik centro vadovas (sveikatos apsaugos ministras) ar jo įgalioti asmenys“, – teigė S. Malinauskas.

Premjero patarėjas paaiškino, kad visa tai daroma, nes specialistai jau perspėja apie laibai rimtas grėsmes ne dėl viruso, o dėl melagingų naujienų, skleidžiamos baimės, netikslios informacijos.

„Tai jau lemia tam tikrus mūsų elgesio pokyčius, kurie ilgainiui gali sukelti rimtų bėdų. Ypač, jei tokia įsiūbuota situacija kažkas nuspręs pasinaudoti.
Vienas iš pavyzdžių, vienintelė šiuo metu kraujo tyrimus dėl koronaviruso atliekanti laboratorija apie rezultatus nedelsiant informuoja SAM, o nuo rytojaus ir visuomenės informavimo grupę.

Nėra galimybių, kad mes nežinotume apie oficialiai nustatytą atvejį, o kažkoks kitas šaltinis tai jau žinotų ir galėtų pranešti žiniasklaidai. Esame aiškiai sutarę ir numatę procedūras, kaip bus elgiamasi, jei pirmas atvejis bus nustatytas. Apie tai nedelsiant bus informuotos visos žiniasklaidos priemonės, situaciją valdysime maksimaliai skaidriai. Tai reiškia, kad bet kokios spekuliacijos, anoniminiai šaltiniai, kurie teigia, apie neva jau nustatytus atvejus, kurie yra slepiami, turi būti vertinami itin kritiškai“, – teigė S. Malinauskas.

Jis pažadėjo, kad informacija apie virusą bus teikiama proaktyviai, nuolatos, jie atsakinės į visus kausimus, bet stengsis nesivelti į spekuliacijų, gandų ir baimių eskalavimo girnapuses.

„Galiu tik paprašyti žiniasklaidos, politikų, verslo nesinaudoti visai valstybei jautria situacija savo asmeniniams interesams – reitingams, pelnui, didesniam dėmesiui generuoti. Darome viską, ką galime ir norėtume pagalbos, o ne pagalių į ratus. Norėtume bendradarbiavimo, o ne konkurencijos. Taip, neišvengiamai bus ir klaidų. Tai normalu. Bendromis pastangomis jas ištaisysime“, – rašė S. Malinauskas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
1.5556

Top naujienos

Vladimiras Laučius | D+

Saudargas: kunigams reikšti savo nuomonę visuomenei svarbiais klausimais – būtina

Nors kunigai tiesiogiai politikoje nedalyvauja, pareikšti savo nuomonę svarbiais valstybės gyvenimo...

Neįtikėtinas sukčių įžūlumas: moteris NT skelbimų portale rado savo namo nuotraukų įspėja saugotis apgavikų (7)

Abejojančių, kad šie metai NT rinkai buvo ypač sėkmingi, rasti sunku. Tačiau toks aktyvumas...

Laiku nepastebėta ši liga kasmet Lietuvoje nusineša apie 4500 gyvybių: išvardijo, kam ji gresia (9)

Aortos aneurizma – liga, kurią būtų galima suvaldyti ir sėkmingai išgydyti, jeigu žmonės...

Galinga audra slenka per Lietuvą: įspėja dėl savaitgalio - kai kur situacija tik prastės (3)

Šiandien per Lietuvą keliaus galingas ir aktyvus ciklonas. Numatomi debesuoti, vietomis (daugiausia...

Išgyvenę du karantinus: verslo receptai atlaikyti iššūkiui, kuris parklupdė daugelį (4)

Kol kai kurie verslai baiminasi dar vieno karantino, šių verslų vadovės gali pasidžiaugti...

Europai gresia ilga niūri žiemos energetikos krizė (44)

Europa ruošiasi nelengvai žiemai, nes dėl daugelį metų besitęsiančios energetikos krizės...

Vaida Kurpienė | D+

Ką valgyti? Su Vaida Kurpiene: kaip sveikai lieknėti, turint didelį antsvorį ir širdies problemų?

Šįkart dietistė Vaida Kurpienė atsako į du svarbius klausimus: kaip reikėtų maitintis, turint...

Liveta Kazlauskienė su vyru ryžosi tai pačiai plastinei operacijai: man buvo labai baisu, o Petras buvo kaip uola (9)

Kartu ir gyvenime, ir scenoje. Tokiu ritmu gyvena Liveta ir Petras Kazlauskai . Drauge koja kojon ne...

JAV mokslininkai rado būdą, kaip sumažinti oro ir pastatų temperatūrą: jų išradimas jau pakliuvo į Gineso rekordų knygą (1)

Gineso rekordų agentūra ką tik apdovanojo balčiausių pasaulio dažų kūrėjus iš Purdue...