Kaip išsiaiškino Delfi, P. Aršausko šeimos sklypuose Asvejos regioniniame parke, draustinyje, Asvejos ežero pakrantėje, buvo nustatytas juridinis faktas dėl buvusių sodybų.
Pirmos instancijos teismui priėmus tokius sprendimus sklypų savininkai draustinyje įgyja teisę statyti. Priešingu atveju statybos draustinyje yra draudžiamos.
Todėl savininkai Lietuvoje linkę ieškoti ir niekad neegzistavusių sodybų. Tokia situacija buvo susiklosčiusi Pajūrio regioniniame parke, kai keli sklypų savininkai sukčiaudami bandė įrodyti, jog jų sklypuose yra stovėjusios sodybos.
Pirmos instancijos teismas jų teiginiais patikėjo, tačiau vėliau parko direkcijai ir prokurorams ėmus ginti viešąjį interesą teismo sprendimai pasikeitė. Ir dabar yra Lietuvos Aukščiausiojo Teismo galutinė ir neskundžiama nutartis, kad sodybų toje vietoje nebuvo.
Tuo pačiu LAT labai aukštai iškėlė įrodinėjimo kartelę. Norint nustatyti išlikusios sodybos buvimo faktą, būtina remtis dokumentiniais įrodymais, kartografija, fotografija ir pan. Taip pat remiantis teismo sukurtu precedentu labai svarbu nustatyti tikslią sodybos buvimo vietą.
Tuo metu Aršauskų šeimos atveju Švenčionių apylinkės teismas panašu netaikė tokios aukštos įrodinėjimo kartelės. Iš teismo sprendimų matyti, kad nėra iki galo aišku, kur tiksliai stovėjo sodybos, remtasi liudininkų parodymais. Šio teismo sprendimai nebuvo skųsti.
Delfi žurnalisto Tomo Janonio tyrimą galite rasti čia.
Penktadienį išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad išnagrinėjęs generalinės prokurorės Nidos Grunskienės pateiktus prašymus Vilniaus regiono apylinkės teismas priėmė sprendimą atnaujinti procesus dvejose civilinėse bylose, kuriose 2005 m. ir 2015 m. Švenčionių rajono apylinkės teismas jau buvo priėmęs įsiteisėjusius sprendimus dėl juridinę reikšmę turinčių sodybos saugomoje teritorijoje – Asvejos regioniniame parke – faktų nustatymo. Po šių teismo sprendimų susidarė sąlygos statyboms saugomoje teritorijoje.
Susipažinus su 2022 m. spalio 25 d. viešai paskelbta žiniasklaidoje informacija, kad 2005 m., 2006 m. ir 2015 m. teismas priėmė galimai neteisėtus ir nepagrįstus faktiniais duomenimis sprendimus, sudarančius galimybę suinteresuotiems asmenims planuoti bei vykdyti sodybų atstatymo darbus valstybės saugomoje teritorijoje – Asvejos regioniniame parke, Generalinė prokuratūra nedelsiant pradėjo tyrimą savo iniciatyva.
Šio tyrimo metu Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai išsiaiškino, kad minėtose civilinėse bylose pateikti duomenys, kuriais remdamasis Švenčionių rajono apylinkės teismas priėmė sprendimus 2005, 2006 ir 2015 metais, yra nepakankami sodybų buvimui miško paskirties sklypuose faktui konstatuoti.
„Gindama viešąjį interesą, generalinė prokurorė N. Grunskienė kreipėsi į teismą dėl procesų atnaujinimo šiose civilinėse bylose, tuo siekdama užkirsti kelią ateityje galimam neteisėtam miško ūkio paskirties žemės sklypo pavertimui kitomis naudmenomis, jų padalinimui, žemės paskirties keitimui ir galimai neteisėtoms statyboms saugomoje teritorijoje“, - teigiama pranešime spaudai.
Civilinėse bylose, kuriose Vilniaus regiono apylinkės teismas atnaujino procesą, generalinė prokurorė N. Grunskienė prašo panaikinti Švenčionių rajono apylinkės teismo 2005 m. kovo 14 d. ir 2015 m. vasario 26 d. sprendimus ir atmesti pareiškėjų pareiškimus dėl juridinę reikšmę turinčių sodybų buvimo fakto nustatymo.
Atnaujinti analogišką procesą 2006 m. Švenčionių rajono apylinkės teismo išnagrinėtoje civilinėje byloje teismas atsisakė dėl neišlikusios civilinės bylos. Dėl šio Vilniaus regiono apylinkės teismo sprendimo generalinės prokurorės įgaliota atstovė apeliacine tvarka pateikė skundą Vilniaus apygardos teismui, prašydama teismo šią nutartį panaikinti ir procesą atnaujinti.
Top naujienos
Paaiškėjo, kaip „Starlink“ begėdiškai apribojo paslaugas Ukrainos kariams (3)
Jungtinių Amerikos valstijų milijardieriaus Elono Musko valdoma bendrovė „ SpaceX “ Ukrainoje...
Lietuva, Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą, kaip dar stipriau prispausti Putino režimą (4)
Lietuva , Lenkija ir Estija siūlo Vakarams būdą kaip dar stipriau prispausti Vladimiro Putino...
Nepamirškite persukti laikrodžio: nuo šiol teks keltis anksčiau
Jau šią naktį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...
Putinas: Rusija dislokuos taktinius branduolinius ginklus Baltarusijoje dar papildyta (28)
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija ketina Baltarusijos teritorijoje...
Gydytojas išvardijo sutrikusios žarnyno veiklos simptomus: tai gali išprovokuoti kitas rimtas ligas
Žarnyno būklė daro itin didelę įtaką visam organizmui, net ir emocijoms. Apie tai laidoje „...
Apipjaustymas: ilgo lytinio akto pageidaujantys vyrai apie tai svajoja, bet urologai perspėja – dievulio duota ne šiaip sau
Gimus mergaitei dar gimdymo namuose užakcentuojama: keičiant sauskelnes prausti tik laikant...
JAV plinta mirtinai pavojinga grybelinė infekcija: yra du būdai, kaip ji gali paveikti žmogaus organizmą simptomai būdingi daugeliui kitų paplitusių ligų
JAV plintančio mirtinai pavojingo, vaistams atsparaus grybelio atvejų smarkiai padaugėjo COVID-19...
Girtų vairuotojų šou Vilniuje: gausios policijos pajėgos „premijas“ įteikė 16-likai alkoholio mėgėjų (12)
Šeštadienį Vilnių šturmavo gausios Kelių policijos pajėgos, prisidėjo ir Viešojo saugumo...
Pikantišką eksperimentą atlikę mokslininkai nustatė, kam vabalai panaudoja savo analinę angą: funkcija – labai neįprasta
Užuot gėrę vandenį per burną, vabalai yra pasirinkę kitą mechanizmą ir šiuo tikslu naudojasi...
Į Lietuvą atvykstančių rusų ir baltarusių kišenėse – Ukrainos grivinos: ieškoma būdų šiuos pinigus grąžinti ukrainiečiams (4)
Pastaruoju metu fiksuojama vis daugiau atvejų, kai Rusijos ir Baltarusijos piliečiai į Lietuvą...