Ministrui - kritikos banga

Aplinkos ministro S. Gentvilo įsakymą griežtai įvertino tiek visuomenininkai, tiek Specialiųjų tyrimų tarnyba. Vilniaus miesto savivaldybė taip pat negailėjo kritikos ir sakė, kad ministro įsakyme palikta daug neaiškumų.

Delfi jau rašė, kad S. Gentvilas savo įsakymu gegužės 27 d. pakeitė aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 21 d. įsakymo „Dėl Atskirųjų rekreacinės paskirties želdynų plotų normų ir Priklausomųjų želdynų normų (plotų) nustatymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ nuostatas.

Publikaciją galite rasti ČIA.

Vilniaus miesto tarybos visuomeninės miesto planavimo komisijos pirmininkas, architektas, urbanistas dr. Gintautas Tiškus dėl pakeitimų kreipėsi į Seimo Aplinkos apsaugos komitetą. Jo nariams savo rašte architektas išdėstė tai, kas jam kelia didžiausią nerimą. O tokių punktų yra nemažai.

Aplinkos apsaugos komitetas jau kreipėsi į ministeriją prašydamas paaiškinimų. Juos gavęs komitetas imsis nagrinėti ministro įsakymo peripetijas.

Anot G. Tiškaus, ministro S. Gentvilo įsakymas yra palankus tik tam tikrų grupių verslo interesams tenkinti.

„Esmė ta, kad pirminiame variante želdynų normatyvas buvo 25 m2 gyventojui nuo bendro gyventojų skaičiaus. Ir tai buvo labai lengvai apskaičiuojama. Statistikos departamentas turi kiekvieno miesto gyventojų skaičių. Taip pat savivaldybės pagal seniūnijas žino gyventojų skaičių. Todėl ta norma yra labai lengvai ir akivaizdžiai paskaičiuojama. Dabar be to, kad ta norma sumažinta nuo 25 m2 m iki 12 m2, tai jos net nėra kaip apskaičiuoti. Jie parašė, kad minimalus viešųjų atskirųjų želdynų plotas, tenkantis vienam gyventojui, gyvenančiam kvartale.

Kvartalui dėl gyventojų skaičiaus statistinių duomenų iš viso nėra. Neįmanoma paskaičiuoti. Su tuo, kad tai yra nepaskaičiuojamas rodiklis, sutinku ne tik aš, bet sutinka ir Vilniaus miesto vyr. architektas Mindaugas Pakalnis. Jis sako lygiai tą patį. Tai yra akivaizdu.

Seimas pernai birželį patvirtino nacionalinę klimato kaitos valdymo darbotvarkę. Vienas iš tikslų ir uždavinių yra didinti želdynų skaičių miestuose. Vietoje to, kad padidintų, tai jie sumažino daugiau nei dvigubai plius nepaskaičiuojamu būdu“, - dėstė G. Tiškus.

Dėl ministro S. Gentvilo įsakymu priimtų pakeitimų pastabų turi ir STT. Ji dėl viešųjų atskirųjų želdynų plotų normų ir priklausomųjų želdynų plotų normų apskaičiavimo tvarkos aprašo parengė antikorupcinio vertinimo išvadą. Joje – kritinės pastabos. Vienoje iš STT įvardintų kritinių pastabų nurodoma, kad naujoji tvarka galbūt prieštarauja viešajam interesui.

Ji skamba taip: „Pramoninės ir kitų komercinio pobūdžio teritorijų steigėjai galimai nepagrįstai atleidžiami nuo su želdynų įrengimu susijusių prievolių, o želdynų įkūrimo našta perkeliama kitiems asmenims. Galimai neužtikrinamos Lietuvos Respublikos Želdynų įstatymu (toliau – Želdynų įstatymas) saugomos vertybės ir su tuo susiję viešieji interesai.“

Tuo metu aplinkos ministro patarėja Aistė Žilinskienė nesutiko, kad ministro įsakymu miestuose sumažinamos želdynų normos. Anot jos, netgi priešingai: ministras savo įsakymu esą netgi didina želdynų plotus miestuose.

„Kabant apie želdynų normas ir jų pokyčius, yra skirtis tarp atskirųjų želdynų (kuriems turi būti suformuojamas atskiras sklypas) ir priklausomųjų želdynų (augančius statinių sklypuose). Šiuo teisės akto pakeitimu padidinta priklausomųjų želdynų, esančių gamtiniame karkase prie gyvenamųjų, visuomeninių pastatų, rekreacinėse ir bendrojo naudojimo teritorijose, plotų norma, taip pat naujai nustatyta priklausomųjų želdynų norma didelių miestų centro zonoje ir senamiesčiuose, t.y. ten, kur dažniausiai mažai galimybių suformuoti atskirus sklypus atskiriesiems želdynams.

Kaip minėta, taip pat padidinta atskirųjų želdynų plotų norma, tenkanti vienam gyventojui iki 1000 metrų atstumu nuo gyvenamojo kvartalo. Vertinant realų želdynų normų įvykdymą Želdynų įstatyme nustatyti ir įpareigojimai savivaldybėms tikrinti ir viešai skelbti duomenis apie želdynų normų įvykdymą. Tai leis operatyviau vertinti želdynų pokyčius klimato kaitos kontekste“, - teigė A. Žilinskienė.

Prokuratūra pradėjo tyrimą

Vis dėlto Generalinė prokuratūra ketvirtadienį išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad prokurorai pradeda tyrimą.

„Viešojoje erdvėje, naujienų portale „Delfi“, pasirodžius informacijai apie aplinkos ministro 2022 m. gegužės 27 d. priimtą įsakymą dėl viešųjų želdynų plotų normų apskaičiavimo tvarkos Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai šiandien pradėjo tyrimą, kuriuo bus siekiama išsiaiškinti, ar šiuo įsakymu patvirtintos viešųjų želdynų plotų normų apskaičiavimo tvarkos nuostatos nepažeidžia Lietuvos Respublikos teisės aktuose įtvirtintų želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo principų bei su tuo susijusių viešųjų interesų“, - teigiama prokuratūros pranešime spaudai.

Savivaldybės kritika

Tuo metu didžiausia Lietuvoje Vilniaus miesto savivaldybė sutinka su ministro įsakymo kritikais, kurie sako, kad su S. Gentvilo įsakymu tikrai ne viskas gerai.

Miestovaizdžio skyriaus vedėja Ramunė Baniulienė, atsakydama į Delfi klausimus, nurodė, kad įsakyme palikta daug dviprasmybių. Anot jos, nustatyti reikalavimai yra nepamatuojami.

„Želdynų normas vertiname kaip nepakankamai tiksliai suformuluotas – normose nustatyti želdynų įrengimo reikalavimai nepamatuojami, negali būti apskaičiuojami ir patikrinami konkrečioje teritorijoje“, - teigė specialistė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)