aA
Po penkerių metų tylos Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kalėjime kalinama buvusi teisėja Neringa Venckienė davė interviu Vytautui Matulevičiui, kuriame teigia, kad grįžta pačiu laiku, prieš pat Seimo rinkimus.
Neringa Venckienė
Neringa Venckienė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Interviu, kuris publikuojamas portale abi.lt N. Venckienė teigia, kad Lietuvoje jai nėra saugu. „Tik viešumas gali užtikrinti mano saugumą“, – kalbėjo buvusi teisėja.

Jos tėvai neseniai kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą prašydami nekalinti jų dukros, tačiau jų prašymas buvo atmestas, nes ne prezidento institucija sprendžią tokius dalykus. Interviu metu N. Venckienė teigė: „Galbūt prieš prezidento rinkimus mano tėvų prašymas butų patekęs į priešrinkiminius pažadus“.

Kai bus grąžinta į Lietuvą, N. Venckienė bus teisiama pagal keturis Baudžiamojo Kodekso straipsnius, nors prieš ekstradiciją buvo įtariama 13. „Pagal JAV teismų sprendimus ir Lietuvos – JAV ekstradicijos sutartį aš galiu būti teisiama tik už nusikaltimus, dėl kurių esu išduota Lietuvai. Paradoksalu, bet galiu būti teisiama tik dėl dienos, kai buvo pagrobta Deimantė“, – teigia N. Venckienė.

Beje, ji buvo sučiupta tik pernai vasarį. Prieš tai ji kelerius metus gyveno JAV, o jos sūnus, interviu DELFI metu, teigė, kad išvykdami jie informavo mokyklą, tačiau vėliau buvo paskelbta jų paieška. N. Venckienė taip pat tvirtina, kad už Atlanto niekad nesislapstė.

„JAV aš niekada nesislapsčiau, iš karto kreipiausi dėl politinio prieglobsčio, legaliai dirbau, mokėjau mokesčius valstybei, baigiau koledžą. Lietuvos Vyriausybei buvo žinoma mano gyvenamoji vieta, į Maršalų įstaigą Čikagoje aš atvykau pati“, – ibis.lt cituojama N. Venckienė.

Interviu su V. Matulevičiumi metu N. Venckienė teigia ir tai, kad jai yra tekę bendrauti su prof. V. Landsbergiu. „Jis man paliko tikrai neeilinio asmens įspūdį. Atrodė, kad jis susirūpinęs vaiko išnaudojimu, jo likimu. Manau, kad jis turėjo apie pedofilus informacijos ir iš kitų šaltinių. Jis nekvietė į konservatorių gretas, bet gerai atsimenu, kad, kalbant apie naujos partijos kūrimą, jis sakė, kad bus blogai, kad bus susidorota“, – interviu metu portalui ibis.lt kalbėjo N. Venckienė.

Buvusios teisėjos artimieji ir advokatai jau išnaudojo visas galimybes skųsti teismo sprendimus ir stabdyti ar net nutraukti ekstradiciją. Po paskutinio nesėkmingo bandymo tapo aišku, kad N. Veckienė bet kada gali būti grąžinama į Lietuvą.

Interviu ibis.lt metu ji teigė, kad grįžta pačiu laiku: „Grižtu pačiu laiku – prieš 2020 metų Seimo rinkimus. Mano svajonė – padėti suvienyti visas mažas partijas kaip antisisteminę koaliciją“.

Rasta JAV pernai metų vasarį

DELFI primena, kad iš Lietuvos pabėgusi N. Venckienė buvo rasta JAV praėjusių metų vasarį. Nuo tada ji kalinama JAV kalėjime.

Paskutiniu metu, būdama laisvėje, N. Venckienė dirbo floriste, gyveno ramiame priemiestyje kartu su sūnumi. Jos sūnui K. Venckui prieš pat jos suėmimą buvo suėję aštuoniolika.

Praėjusių metų liepą JAV teismas patvirtino ekstradiciją. Ir nors N. Venckienei atstovaujantys advokatai ne kartą skundė šį sprendimą, visi jie buvo atmesti.

N. Venckienės sūnaus K. Venckaus teigimu, ekstradicija gali būti pradėta vykdyti bet kurią minutę. Vis dėlto, kada N. Venckienė bus pargabenta į Lietuvą, nėra tiksliai aišku.

Po paskutinio kreipimosi į JAV teismą, ekstradicija buvo sustabdyta trisdešimčiai dienų. Tiek laiko, anot JAV žiniasklaidos, būtų reikėję Auščiausiajam Teismui, kol šis nagrinės ekstradicijos įstatymą.

Advokatai kreipėsi į teismą prašydami peržiūrėti ekstradicijos įstatymą, kuris esą jau yra pasenęs. Vis dėlto, mėnesio svarstymui nereikėjo, teisėjai anksčiau paskelbė, kad ekstradicija stabdoma nebus.

Matulevičius gynė ją JAV komisijoje

V. Matulevičius, kuriam N. Venckienė davė interviu – buvęs Seimo narys, priklausęs N. Venckienės partijai „Drąsos kelias“. Pernai jis kalbėjo ir JAV komisijoje, gindamas N. Venckienę

„Čikagos teismo teisėja, kuri nagrinėja Venenckienės ekstradicijos bylą, negalėjo žinoti visos pokomunistinių šalių specifikos ir todėl nusprendė, kad pabėgėlė turės visas galimybes apginti savo teises Lietuvos teisme“, – Stokholmo komisijos posėdyje V. Matulevičius.

Neringą Venckienę V. Matulevičius pristatė kaip nepriekaištingą teisėją, kuri prieš kelerius metus Lietuvoje buvo viena populiariausių politikių ir „gal net būsima Lietuvos prezidentė“. Jo teigimu, Lietuvoje N. Venckienė negali tikėtis teisingo ir nešališko teismo, todėl savo kalba siekė įrodyti, kad ekstradicija privalo būti sustabdyta.

„Labai jaudinanti akimirka, bet būtų žymiai maloniau šioje garbingoje vietoje kalbėti kitomis temomis“, – pasisveikinęs su susirinkusiais tarė V. Matulevičius. Buvęs Seimo narys ir žurnalistas kalbėjo lietuviškai, jo kalbą vertė vertėja.

„Turbūt kiekvienos šalies istorijoje yra tokių bylų, kurios kaip veidrodyje atspindi visas valstybės problemas. Kaip pavyzdžiui, klasika tapęs Dreifuso procesas Prancūzijoje (prieš šimtmetį kapitonas Alfredas Dreifusas, remiantis anoniminiu rašteliu, buvo apkaltintas tėvynės išdavyste – DELFI). Lietuvai tokiu veidrodžiu tapo pedofilijos byla, teisinis Venckienės persekiojimas“, – posėdžio metu kalbėjo V. Matulevičius.

V. Matulevičius komisijoje įvardijo, kad, teisėjos sprendimu, kaltinimus išgalvojo mergaitės tėvas, norėdamas pakenkti buvusiai žmonai. Baigęs istoriją V. Matulevičius pristatė ir savo išvadas. „Mano įsitikinimu, ji parodo, kas gali nutikti žmonėms, kurie ryžtasi susigrumti su įtaka bei ryšiais garsėjančiais pedofilais, – teigė V. Matulevičius. – Noriu atkreipti dėmesį, kad pedofilijos bylos sunkiai skinasi kelią senosiose demokratijose, turinčiose ilgas teisines tradicijas. Kaip pavyzdį galėčiau paminėti Didžiosios Britanijos pavyzdį, kur vaikus daugelį dešimtmečių seksualiai išnaudojo garsi televizijos žvaigždė ir kiti aukšti asmenys. Bet net tokioje nuostabioje šalyje jų nusikaltimai buvo pradėti tirti tik pastaraisiais metais, kai daugelis iš šitų įtariamųjų jau stojo prieš Dievo teismą.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(91 žmogus įvertino)
3.6484

Top naujienos

Dėl pagalbos ukrainiečiams skambina pavojaus varpais: rezervas, kuris buvo prikauptas, jau yra išsemtas

Perspėja dėl kritinio būsto poreikio ukrainiečiams karo pabėgėliams. Pasibaigė panaudos...

Ašoklienė pranešė, kad šiemet vyresni žmonės bus kviečiami iškart skiepytis trimis vakcinomis

Specialistai pastebi pavojingą reiškinį: per pandemiją Lietuvoje sumažėjo skiepijimasis....

Anušauskas: Putinas pasiūlė Baltarusijai perduoti taktinių raketų kompleksus „Iskander-M“

Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas teigė, jog nuolat Vakarų valstybes...

Rusijos įtūžio sulaukusi Lietuva iš NATO laukia lemtingų sprendimų: jei šito nepamatysime, tai bus skaudi nesėkmė visiems (1)

Nesiliaujantys Rusijos grasinimai dėl tranzito į Kaliningradą tik dar kartą įrodė, jog kitą...

Padėtis įtempta, verslas ruošiasi nuosmukiui: atlyginimų didinimo klausimas bus itin jautrus

Prognozuojama, kad atlyginimai šiemet augs sparčiau nei manyta anksčiau. Ir nors didėjančios...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl puola Kyjivą: sostinėje nugriaudėjo galingi sprogimai

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Rinktinės vedlys – apie Meilutytę, permainas ir netobulą sistemą: du Rūtos medaliai to neatsvers specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Šeštadienį vakare baigėsi pasaulio plaukimo čempionatas Budapešte, kuriame Lietuvos plaukimo...

Kraupi Joninių tragedija: į tvenkinį įvažiavus automobiliui žuvo moteris ir 4-erių mergaitė vairuotojas, įtariama, buvo neblaivus

Tragiška eismo nelaimė ilgąjį Joninių savaitgalį įvyko Klaipėdos rajone – į tvenkinį...

Verslas PliusJulija Leimonė

Toma neištesėjo sau duoto pažado negrįžti į Alytų ir netekėti už alytiškio: dėl mylimojo atsisakė karjeros Vilniuje

„Save mačiau visai kitaip, nei sudėliojo gyvenimas“, – sako buvusi LNK projektų vadovė...

Dmitrijus Nagijevas tik per plauką išvengė sunkios traumos: buvo iškviesta greitoji pagalba

Vaidyba spektaklyje „Žiurkė“ Kaliningrado srities teatro scenoje vos nesibaigė nelaime rusų...