aA
Vilniuje planuojama įgyvendinti romų integracijos į visuomenę programą, kuria siekiama spręsti įvairių sričių problemas - romų švietimo, darbo užimtumo, būsto, sveikatos priežiūros, socialinės pagalbos ir paramos, nusikaltimų prevencijos tabore ir šalia esančiose teritorijose.
Sostinės savivaldybės duomenimis, čigonų tabore Kirtimuose gyvena 354 romai. Daugelis jų gyvena žemiau skurdo ribos, nemažai jų vaikų nelanko mokyklų.
© ELTA
Vilniaus miesto tarybos patvirtinta romų integracijos į visuomenę 2005-2010 metų programa parengta atsižvelgiant į dabartinę romų padėtį visuomenėje, pranešė sostinės savivaldybė.

Šiuo metu Vilniaus Kirtimų tabore gyvena 511 romų - 146 vaikai ir 365 suaugusieji. Taborą sudaro trys grupės: Aukštutinis taboras, vadinamas lietuvių-lenkų, Žemutinis taboras, vadinamas moldavų-rusų, ir Rodūnės kelio gyventojai. Romai gyvena 99 nelegaliai pastatytuose statiniuose.

Viena aktualiausių romų bendruomenės problemų - išsilavinimas. Du trečdaliai mokyklinio amžiaus vaikų lanko mokyklą, bet dėl įvairių priežasčių jos nebaigia. Dėl šios priežasties tik maža dalis romų turi vidurinį išsilavinimą, o aukštojoje mokykloje šiuo metu studijuoja tik viena romė.

Įgyvendinant integracijos programą siekiama užtikrinti, kad vaikai nuolat lankytų mokyklą ir kuo ilgiau joje mokytųsi. Pagal amžių ir išsilavinimo lygį romų vaikams bus sudaromos palankios sąlygos mokytis bendrojo lavinimo mokyklose pagal bendrąsias, adaptuotas ir modifikuotas programas, jie bus nemokamai aprūpinti vadovėliais, mokymo priemonėmis, vaikams mokyklose bus teikiama speciali logopedinė ir psichologinė pagalba.

Daug dėmesio bus skiriama ir neformaliam vaikų švietimui - pažintinėms ekskursijoms, bendroms stovykloms su kitais vaikais, dalyvavimui įvairiuose konkursuose, sporto renginiuose, užklasinei veiklai, būrelių lankymui. Vilniaus Saulėtekio, Senamiesčio ir Naujininkų vidurinėse mokyklose, kur mokosi daugiausia romų vaikų, numatoma skirti socialinio pedagogo etatus darbui su romų moksleiviais, įgyvendinamos kitos priemonės.

Žemas romų išsilavinimo ir profesinio pasirengimo lygis lemia žymiai blogesnę romų padėtį darbo rinkoje. Be to, visuomenėje susiformavęs požiūris, kad romai yra nepatikimi darbuotojai. Vilniaus Kirtimų taboro romai neturi darbo ir daugelis nėra užsiregistravę darbo biržoje. Jų pajamų šaltiniai - būrimas, prekyba turguje, narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamyba ir prekyba.

Šiemet sostinės savivaldybė darbingo amžiaus taboro gyventojus kvietė dirbti viešuosius darbus, tačiau šia galimybe nė vienas romas nepasinaudojo. Šiuo metu savivaldybė partnerio teisėmis dalyvauja pagal EQUAL programą parengtame Romų integracijos į darbo rinką mechanizmo sukūrimo ir išbandymo projekte, nuo liepos mėnesio vykdomas antrasis jos etapas. Savivaldybė taip pat ketina sudaryti sutartį su Vilniaus darbo birža dėl bendradarbiavimo padedant romams įsidarbinti.

Romų integracijos programoje taip pat numatyta teikti socialinę pagalbą, gerinti sveikatos priežiūrą, tvarkyti taboro bei šalia jo esančią teritoriją, aptarti būsto suteikimo ir norinčių išsikelti iš taboro iškeldinimo klausimus. Savivaldybė numato kreiptis į Vyriausybę dėl lėšų skyrimo romams, pageidaujantiems išsikelti į kitas Lietuvos vietoves, apgyvendinti.

Vilniaus Kirtimų taboras pasižymi aukštu nusikalstamumo lygiu, todėl integracijos programoje numatytos priemonės nusikaltimų prevencijai ir saugumui užtikrinti.

Įgyvendindama Vilniaus romų integracijos į visuomenę programą sostinės savivaldybė bendradarbiaus su Vilniaus priklausomybės ligų centru ir Vilniaus miesto vyriausiuoju policijos komisariatu. Rengiant minėtą programą taip pat dalyvavo Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvė Australijoje: linksmiausia buvo sužinoti, ką jie kalba apie Lietuvą (2)

Vienas įdomesnių ir linksmesnių dalykų Australijoje yra sužinoti, kaip vietiniai įsivaizduoja...

Lietuvių mėgstama daržovė pripažinta supermaistu: galėtume su ja užkariauti Europą (28)

Žmonių noras sveikai maitintis Lietuvos daržovininkams atvėrė naują nišą, kuri gali atnešti...

Eurolygos atkrintamųjų traukinyje liko tik trys laisvi vagonai: ar „Žalgiris“ įšoks į vieną iš jų? (86)

„Tiktai teigiamą rezultatą“, – paklaustas, ką žvelgiant į priekį Kauno „Žalgiris“...

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (485)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Knygų mugėje – jausminga Ramanausko-Vanago dukros kalba: jo auka nebuvo beprasmė (233)

Šeštadienį Knygų mugėje buvo pristatyta istoriko ir politiko Arvydo Anušausko knyga „Aš esu...

Orijus Gasanovas siūlo aplankyti geriausią Europoje miestą: lietuviams ten patiks, jeigu žinos, ką nuveikti (133)

Barselona yra pats geriausias miestas Europoje. Bet ne visiems taip atrodo, nes žmonės ne visada...

Netikėta: „šaukimą“ į kariuomenę gauna ne tik žmonės – gali gauti ir jūsų automobilis

Įsivaizduokite, kad vieną dieną sulaukiate laiško, kuriame teigiama, jog jūsų turima transporto...

Oro kompanijos kontratakuoja: padavė į teismą skrydį praleidusį keleivį reikalauja virš 2000 eurų (9)

Teisminio ginčo tarp Vokietijos oro linijų bendrovės ir vieno iš jos klientų centre – oro...

Diskusijoje apie skiepus prakeikta moteris neištvėrė: paprašė SAM atsakyti į devynis klausimus (1)

Norėčiau padiskutuoti ir išgirsti profesionalų nuomonę. Kadangi buvau pasisakiusi viešai savo...

7 simptomai, pranešantys apie sutrikusią skydliaukės veiklą (2)

Organizmą laisvai galima palyginti su darniai funkcionuojančių mechanizmų visuma. Kuriam nors...