aA
„Valstiečiai“ žada valstybės lėšomis atgaline data apdrausti socialiniu pensijų draudimu 1995-2016 m. vaikus iki trejų metų auginusius, tačiau draudžiamųjų pajamų neturėjusius arba mažesnę nei minimalią mėnesinę algą gavusius asmenis, ir suvienodinti socialinio draudimo garantijas namuose artimuosius slaugantiems žmonėms.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tai lies tuos tėvus, kurie gaudavo mažas pajamas - nesiekiančias minimalios mėnesio algos dydžio.

Pagal nuo 2017 sausio 1 d. galiojantį Valstybinio socialinio draudimo įstatymą šeimos pasirinkimu vienas iš tėvų (įtėvių) arba asmuo, nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėju, auginantis vaiką iki 3 metų yra draudžiamas valstybės lėšomis pensijų ir nedarbo socialiniu draudimu.

Šie asmenys draudžiami valstybės lėšomis tik tuo atveju, jeigu jie tuo laikotarpiu neturi draudžiamųjų pajamų, socialinio draudimo įmokas skaičiuojant nuo minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA).

Asmenys, kurių draudžiamųjų pajamų suma per atitinkamo laikotarpio kalendorinius mėnesius mažesnė už to paties laikotarpio MMA sumą, draudžiami sumokant valstybės lėšomis trūkstamą iki MMA sumos socialinio draudimo įmokų sumą, teigiama Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pranešime spaudai.

Pagal jį, iki 2017 metų galiojo kita, mažiau vaikus auginantiems asmenims palanki, socialinio draudimo tvarka ir tokių priemokų, kai valstybės lėšomis apmokama trūkstama iki MMA sumos socialinio draudimo įmokų suma, nebuvo.

Asmenys, kurie buvo vaiko iki 3 metų priežiūros atostogose, laikotarpiu nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 1995 m. gruodžio 31 d. nebuvo draudžiami valstybiniu socialiniu pensijų draudimu valstybės lėšomis, o laikotarpiu nuo 2003 m. sausio 1 d. iki 2016 m. gruodžio 31 d. valstybės lėšomis nebuvo draudžiami dėl draudžiamųjų pajamų turėjimo (nepriklausomai nuo jų dydžio).

Pasak valstiečių-žaliųjų lyderio Ramūno Karbauskio, registruotu projektu siekiama valstybės lėšomis apdrausti minėtus asmenis atgaline tvarka, taikant tuo laikotarpiu galiojusius tokio draudimo kriterijus ir garantijas.

„Dėl to labiausiai socialiai pažeidžiamų mažiausias pajamas gavusių asmenų, auginusių vaikus nurodytais laikotarpiais socialinės garantijos padidės. Bus adekvačiai užtikrinti jų interesai – sudarytos prielaidos įgyti reikiamą pensijų socialinio draudimo stažą, adekvatesnio dydžio išmoką“, – teigiama pranešime spaudai.

Skaičiuojama, kad projektas paliestų 259 tūkstančius asmenų, nuo 1995-2016 m. auginusių vaikus iki 3 metų.

Siūlys pakeitimus slaugantiems artimuosius

Įstatymo pakeitimo projektu taip pat siūloma suvienodinti socialinio draudimo garantijas, pasak „valstiečių“ iš esmės visiškai analogiškoje padėtyje esantiems asmenims – slaugantiems namuose asmenis, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis ir slaugytojams, kurių slaugytiniui nustatytas nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis.

Iki šiol (taip yra nuo 2000 m. sausio 1 d.) valstybės lėšomis yra draudžiami tik tie slaugytojai, kurių slaugytiniams nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, bet ne nuolatinės priežiūros poreikis.

„Tokių asmenų, kurie nuo 2000 m. sausio 1 d. nebuvo drausti, ir kurie dėl šios įstatymo spragos nukentėjo 2000 – 2008 m. yra 11, 5 tūkst.“, – teigiama pranešime spaudai.

Skaičiuojama, kad 2019 m. reikės 10 mln. eurų, kurie socialinių garantijų pavidalu turės būti grąžinami mamoms, tėčiams ir slaugantiems šeimos narius namuose.

Kelia klausimų projektų teikėjas

Buvusi finansų ministrė, TS-LKD frakcijos narė Ingrida Šimonytė teigė nesanti įsigilinusi į konkrečius siūlomus įstatymų projektus, tačiau ji laikosi bendros nuostatos, kad tokio tipo projektus turi teikti Vyriausybė, kuri planuoja kitų metų biudžetą o ne pavieniai Seimo nariai.

„Jeigu jie mato sistemines bėdas, tai turėtų Vyriausybė turėtų teikti pasiūlymus planuodama biudžetą, o ne leisti kažkam šaudyti pavienes saldainių apkabas, ir paskui skelbti savo laikraštyje apie gandrą ir žmogų“, – sakė I. Šimonytė.

R. Karbauskis teigė, kad šis įstatymo projektas aptartas su „Sodros“ vadovu. Pasak jo, nereikėtų skirstyti įstatymo projektų pagal tai, kas juos teikia.

„Seimas turi tokią pat teisę kaip ir Vyriausybė. Vyriausybę suformavo valstiečių-žaliųjų sąjunga su partneriais. Nereikėtų daryti skirtumo, ar įstatymą teikia Vyriausybė ar Seimo nariai“, – sakė R. Karbauskis.

Pasak jo, kai įstatymas bus pateiktas, bus kreipiamasi į Vyriausybę išvados, „kad būtų labai tiksliai pateikti visi skaičiai, nes jie bus susiję su kitų metų biudžetu“.

„Pagal mūsų tvarką, jeigu įstatymo projektas eitų per Vyriausybę, tai jis tikriausiai rugsėjį arba spalį dar į Seimą nepatektų, nes procedūros yra ilgos“, – sakė R. Karbauskis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Guoga traukiasi iš aktyvios politikos: kitąmet nedalyvausiu jokiuose rinkimuose

Buvęs liberalas Antanas Guoga , ilgą laiką buvęs laikomas realiausiu „valstiečių“ kandidatu...

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (89)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Grigas garantuoja, kad „Žalgiris“ šį sezoną eis toli, Čeponis stabdo arklius (38)

Trys pralaimėjimai iš eilės – ne „Žalgirio“ stilius. Šarūno Jasikevičiaus pamokslo...

Lietuvių augintojus prispaudė kinai ir ukrainiečiai (78)

Šalies medaus eksportuotojai išgyvena sunkmetį – pirkėjų prireikė žvalgytis net tolimoje...

Panevėžyje nugriaudėjo galingas sprogimas: visiškai sugriauti keli garažai (8)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Panevėžyje, Ateities g. 28, garažų masyve nugriaudėjo...

VU profesoriaus elgesį tyrusi komisija nustebino studentą: pripažino, kad esu „Karbauskio b...pys“ ir „šiukšlė“ (285)

Nors profesorius Paulius Subačius viešoje erdvėje palankiai vertino itin įžeidžiančius...

Visą Švediją šokiravęs žudikas pareikalavo Lietuvoje stabdyti įkalinimo iki gyvos galvos skyrimą (116)

Už žinomos Švedijos psichologės nužudymą iki gyvos galvos įkalintas kaunietis Vidmantas...

Pragarą išgyvenusi ir dešimtmetį išnaudota sekso vergė: mane pradėjo tam ruošti nuo 11-os (5)

Šiuolaikinės vergovė s auka per interviu BBC pasakojo šokiruojančią savo gyvenimo istoriją,...

Žvilgtelėkite į naują Erikos Vitulskienės plius dydžio kolekciją: noriu, kad moterys neatrodytų nuobodžiai pamatykite pirmieji (216)

Ketvirtadienį sostinėje startavo tradicinė mados mugė „Fashion Bazaar“, kurioje šįkart...

Kol žmona rūpinosi namais, vyras ėjo pas meilužę: viską pakeitė gimtadienio vakarėlis (16)

Šventai tikėjau, kad galima išsaugoti šeimą . Ir jei ne atleisti už išdavystę, tai bent...