Aukščiausios valstybinės institucijos skirtingai naudoja reprezentacijai skirtas lėšas. Paskutinės Valdo Adamkaus prezidentavimo dienos beveik visiškai išsekino Prezidentūros šių metų biudžeto lėšas, skirtas reprezentacijai. Didesnė dalis jų išleista sausį ir vasarį šimtais dalytiems apdovanojimams pagaminti.
Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine Prezidentas V. Adamkus įteikė buvusiam Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkui V. Landsbergiui.
© ELTA
Kitos aukščiausios valstybinės institucijos - Seimas ir Vyriausybė - tvirtina gana taupiai naudojančios reprezentacines lėšas, todėl jų niekada nepristinga.

Apdovanojimams ir svečių priėmimams - beveik pusė milijono

Prezidentūros administracijos metinis biudžetas sudaro 12,045 milijono litų. Iš jų darbo užmokesčiui skiriama 3,606 mln. litų, visoms kitoms organizacinėms, komunalinėms bei įvairioms kitokioms paprastosioms išlaidoms - 8,139 mln. litų. Įsigijimams, tai yra vadinamosioms nepaprastosioms išlaidoms, skirta vos 300 tūkstančių litų.

Reprezentacinėms išlaidoms Prezidentūra visiems metams numačiusi apie 900 tūkst. litų. Iš jų 400 tūkst. litų skiriama ordinams, medaliams ir kitiems pasižymėjimo ženklams gaminti, likusi pusės milijono litų dalis - aukštų svečių ir įvairiems proginiams priėmimams, dovanoms bei kitokioms reprezentacijai skirtoms išlaidoms.

Nors 900 tūkst. litų suma numatyta visiems metams, tepraėjo vos du mėnesiai, o jau didesnės dalies šių lėšų nebeliko. Ji iššvaistyta daugiausiai įvairių apdovanojimų gamybai. Tam net nepakako šiam tikslui numatytų 400 tūkst. litų.

Be to, Prezidento Rolando Pakso inauguracijos iškilmėms taip pat išleista nemaža pinigų suma. Tad dabar, likus dar net dešimčiai mėnesių iki metų pabaigos, Prezidentūroje jau sukamos galvos, kaip išsiversti su maždaug 300-350 tūkst. litų suma, tai yra vidutiniškai vos po 30-35 tūkst. litų per mėnesį.

Vien į Lietuvą atvykstančių užsienio valstybių vadovų priėmimui, dovanoms jiems ir apdovanojimams per mėnesį vidutiniškai reikia ne mažiau kaip 50 tūkst. litų.

Su ištiesta ranka neis

Prezidentūros administracijos vyriausioji buhalterė Irena Bigelienė “Kauno dienai” tvirtino dar nesuskaičiavusi visų su paskutinėmis V.Adamkaus prezidentavimo dienomis išdalytų ordinų, medalių bei kitų pasižymėjimo ženklų pagaminimu susijusių išlaidų, tačiau spėjo, kad jie tikrai viršys visiems metams šiam tikslui skirtų 400 tūkst. litų sumą.

Prezidentas V.Adamkus nuo metų pradžios iki vasario 26-osios, kai baigė savo kadenciją, išdalijo daugiau kaip 300 ordinų ir medalių. Didesnė jų dalis įvairiems Lietuvos ir užsienio piliečiams buvo skirta vasario 16-osios - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga.

Beje, vien pirmą kartą keturiems asmenims iki šiol įteikti Vytauto Didžiojo ordinai su aukso grandine kainavo apie 40 tūkst. litų. Nemažai pinigų išleista pasižymėjimo ženkliukams Lietuvos pakvietimo į NATO proga pagaminti. Tokiais ženkliukais vienu paskutinių V.Adamkaus pasirašytų dekretų apdovanota per pusantro tūkstančio Lietuvos ir užsienio piliečių.

Prognozuojama, kad iki šiol apdovanojimams pagaminti išleista apie 450-470 tūkst. litų. Taigi jau dabar apdovanojimams prireikia imti pinigus iš kitoms reprezentacinėms reikmėms skirtų lėšų.

Be to, R.Pakso inauguracijai iš Prezidentūros reprezentacijai skirtų lėšų išleista daugiau kaip 100 tūkst. litų. Beveik visi jie buvo skirti inauguraciniam priėmimui Prezidentūroje.

Nors Prezidentūros reprezentacinis fondas gerokai nustekentas, I.Bigelienė “Kauno dienai” tvirtino rasianti kokią nors išeitį, kad lėšų šioms reikmėms nepristigtų. “Žinoma, kai kur reikės pataupyti, bet kaip nors išsiversime. Prezidentūra tikrai nestovės gatvėje su ištiesta ranka”, - juokavo ji.

Nesugeba išnaudoti

Tuo tarpu Seimo ir Vyriausybės finansininkės tvirtina, kad šios įstaigos sugeba “sutilpti” į reprezentacinių fondų ribas. Pagal prieš kelerius metus priimtą Vyriausybės nutarimą reprezentacinėms išlaidoms šios žinybos gali skirti iki 5 procentų bendrųjų asignavimų.

“Mums neprireikia tokių išlaidų. Paprastai metams mes numatome reprezentacijai skirti maždaug 1,4 mln. litų, tačiau realiai išnaudojame vos 700-800 tūkst. litų”, - “Kauno dienai” sakė Seimo kanceliarijos Finansų departamento vadovė Danutė Petrauskienė.

Didesnė dalis šių pinigų skiriama parlamentinėms delegacijoms iš kitų valstybių priimti, taip pat Lietuvos Seimo vadovų vizitams į užsienį aprūpinti, pirmiausia pirkti dovanas apsikeitimui su parlamento, į kurį vykstama, vadovais. Kiekvieną kartą, kai prireikia išlaidų iš reprezentacinio fondo, Kanceliarija kreipiasi į Seimo valdybą prašydama savo nutarimu skirti atitinkamą sumą. Tik Seimo vadovus vienijančios valdybos sprendimu gali būti skirstomos reprezentacinės lėšos.

D.Petrauskienė teigė, kad naujojo Prezidento inauguracija, vykusi ir Seime, pareikalavo labai nedidelių lėšų iš parlamento reprezentacinio fondo: “Dar neapskaičiavome, bet tai tikrai nėra dešimtys tūkstančių litų. Na gal iki dešimties tūkstančių, tikrai ne daugiau”.

Vyriausybės kanceliarijos Bendrųjų reikalų departamento finansų skyriaus vadovės Zitos Riškuvienės teigimu, ši įstaiga taip pat puikiai išsiverčia su turimais finansiniais resursais reprezentacijai. “Mums pakanka, išsitenkam visada”, - teigė ji “Kauno dienai”.

Per metus Vyriausybės kanceliarija reprezentacijai skiria maždaug 550-600 tūkst. litų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (104)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Karbauskis ir Brazauskas: kas tarp jų bendro? (263)

Ramūnas Karbauskis su savo žemėmis ir giesmele „viskas teisėta“ Lietuvos padangėje nėra...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (1)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (151)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Siaubinga: Plungės raj. rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu raštu atsisakė pagalbos (72)

Trečiadienį Plungės rajone esančiame Alksnėnų kaime rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu,...

Paskelbtas išplėstinis Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas

Likus daugiau nei mėnesiui iki Pasaulio čempionato atrankos rungtynių su Vengrijos ir Kosovo...

Pagaliau prabilo 13 vaikų kalinusios poros artimieji (6)

Ne vienus metus Elizabeth Flores maldaute maldavo suteikti progą susitikti su sūnėnais ir...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (74)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

6 pažastų niežulio priežastys ir lengvos priemonės, kaip jo išvengti

Niežulį pažastyse dažniausiai sukelia prasta higiena ar drabužiai su ankštomis rankovėmis. Jei...

Rusija žada paskelbti lietuvių „juodąjį sąrašą“ (43)

Rusija žada paskelbti sąrašą lietuvių, kuriems bus draudžiama atvykti į šalį.