aA
Streikuojant daliai mokytojų, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) patalpose po penktadienio vakaro tebėra 15 mokytojų, šeštadienio popietę į ministeriją leista įeiti dar tiek pat kolegų. Sutarta, kad nuolat patalpose galėtų būti 30 pedagogų, tai BNS patvirtino Seimo narys Tomas Tomilinas. Mokytojų ir politikų pokalbis baigėsi be susitarimo.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Į ministeriją šeštadienį atvyko ir ministrė.

„Aš kiekvieną dieną kalbuosi su mokytojais ir kiekvieną dieną turime susitikimus. Man labai gaila, kad mokytojai yra pasirinkę tokį būdą čia leisti laiką, čia miegoti,o nebūti su savo šeimomis...

Yra suformuluotas protokolas po to susitikimo, kuris vyko čia ministerijoje kalbantis ir esame jį išsiuntę visoms profesinėms sąjungoms, pirmadienį numatytas Vyriausybės posėdis, bus priimami sprendimai dėl biudžeto, yra pakviesti profesinių sąjungų atstovai, numatytas susitikimas su politinių partijų lyderiais“, – Lietuvos ryto televizijai kalbėjo ministrė.

Ministrė šeštadienį apsilankė ministerijos patalpose, kuriose įsikūrę keliolika streikuojančių mokytojų. Čia kilo audringa diskusija dėl derybų mokytojų etatinio apmokėjimo ir algų kėlimo klausimais. Mokytojai planuoja ir artimiausias naktis praleisti ministerijoje.

„Aš jaučiu didelę atsakomybę už vykdomas sudėtingas reformas. Jeigu jos būtų įvykdytos prieš 10 metų, kaip tai įvyko Suomijoje, kitose šalyse, kurių švietimo sistemomis mes žavimės, mes nebūtume situacijoje, kurioje šiandien esame (...) Šiandien kalbamės apie etatinį mokytojo apmokėjimo modelį, jis buvo rengtas Lietuvoje, berods, nuo 2007 metų, bet nebuvo priimtas, nes nebuvo rasta valios ir sutarimo“, – žurnalistams po diskusijos šeštadienio pavakare sakė ministrė.

Ji teigia, kad pirmadienį susitiks su profesinių sąjungų atstovais aptarti tobulintinų klausimų, o vėliau bus rengiami reikalingi teisės aktai.

„Visi pripažįsta, kad modelis yra tobulintinas (...) Mes esame išsiuntę visų profesinių sąjungų atstovams, nes čia su mumis yra tik vienos profesinės sąjungos atstovai ir mokytojai, yra dar keturios kitos. Laukiame visų išsakytų minčių, ar jie pritaria tiems siūlymams. Su jais susitiksime pirmadienį ir rengsime tuos teisės aktus, kad modelis veiktų“, – aiškino ministrė.

Streikuojančių mokytojų lyderis Švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas negailėjo kritikos ir ministrei, ir ministerijai.

„Akivaizdu, kad šis žmogus negali vesti derybų, trūksta gebėjimų girdėti, spręsti, rengti. Tai juk ministerija yra tas generatorius, kuris turėtų teikti siūlymus, parengti projektus, o ne rašyti protokolą, kad susitarsime dėl aiškumo (...) Jie turi parengti etato struktūros konkrečiam dalykui projektus“, – po diskusijos sakė A. Navickas.

Tai jis vėliau pakartojo ir po diskusijos.

„Galima, bet žiūrėkite, jeigu norime susitarti, kad mokytojai kuo greičiau grįžtų į darbą ir ketvirtadienį mes visi dirbome iki pirmos (valandos nakties – BNS) ir ministrė, ir darbo valandos irgi buvo pasibaigusios, tai tada nesuprantame, kodėl ketvirtadienį darbo valandas galime viršyti, jeigu yra sudėtinga situacija, o penktadienį jau darbo valandas nebegalime viršyti. Toks beprasmiškas“, – BNS sakė A. Navickas.

Jis kartu teigia, kad mokytojai prašo mažiau pinigų, negu jiems reikia.

„Mūsų reikalavimai netgi mažesni, negu, kad mums priklausyti. Švietimui EBPO šalyse turi būti skiriama daugiau kaip 6 proc. (nuo BVP – BNS), šiuo metu yra 4,2 proc. Tai, ko mes prašome, yra mažiau, negu mums priklauso“, – sakė A. Navickas.

Paklaustas, ar pedagogų klausimas nėra politizuotas, A. Navickas atmetė tokius spėjimus.

„Visiškai atmetame šitą dalyką, mus eilę metų bando kaltinti. Mūsų vienintelė profesinė sąjunga, veikianti švietimo sistemoje, kuri nėra pasirašiusi jokių susitarimų su jokiomis politinėmis partijomis“, – sakė A. Navickas.

Savo ruožtu J. Petrauskienė tikisi, kad nesutarimus įmanoma išspręsti konstruktyviu būdu.

„Noriu padėkoti mokytojams, kurie šiandien dirba mokyklose, taip pat noriu padėkoti mokytojams, kurie įvairiomis protesto formomis išreiškia savo nerimą ir kelia problemas, bet aš labai tikiu, kad mes galime konstruktyviai jas spręsti kartu“, – žurnalistams sakė ministrė.

Šeštadienį į ministeriją atvyko ir diskusijoje dalyvavo Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša, taip pat Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas, prof. Vilija Targamadzė.

Kaip jau skelbė BNS, šeštadienio popietę gautas leidimas, kad ministerijoje vienu metu gali būti 30 pedagogų. BNS žiniomis, dienos metu dar gali atvykti (laikinai) penki svečiai. Streikuojantys mokytojai iš ministerijos gali laisvai išeiti ir sugrįžti.

A. Navickas anksčiau šeštadienį BNS teigė, kad tikisi, jog bus galima susitikti su mokslininkais. Jis tuomet teigė, kad mokytojai pasiruošę intensyvioms derybos ir bus ministerijoje tol, kol susitars.

„Mes pasiruošę intensyvioms deryboms ir čia būsime tol, kol susitarsime“, – BNS sakė A. Navickas.

Andrius Navickas tikisi, kad su pedagogais ministerijoje bus leista susitikti ir mokslininkams.

„Na, sakykime, kad bent 30 mokytojų galėtų laukti derybų pasiruošę, žada mokslininkai, medikai atvykti, norime, kad būtų galimybė su jais susitikti ir pasibendrauti, jie gal neužsibūtų ilgai (...) Negi mums bendrauti per atidarytus langus?“ – ŠMM fojė BNS sakė A. Navickas.

Pasak jo, mokytojai pasiruošę intensyvioms derybos ir bus ministerijoje tol, kol susitars.

Tęsiantis pedagogų streikams dėl etatinio mokytojų apmokėjimo ir didesnių algų, penktadienio pavakare keli šimtai mokytojų, juos palaikančių moksleivių ir kitų žmonių mitingavo prie Seimo.

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį kviečiasi visas švietimo profsąjungas aptarti jų reikalavimų.

Vyriausybė taip pat inicijavo parlamentinių partijų susitarimą dėl švietimo sistemos gerinimo.

Jos duomenimis, visiems A. Navicko profsąjungos reikalavimams įgyvendinti reikėtų beveik 300 mln. eurų, o vien mokytojų atlyginimų koeficientų didinimas kainuotų maždaug 130 mln. eurų.

Pasak ministro pirmininko, naujas partijų susitarimas apimtų 2020–2025 metus, tačiau A. Navicko profsąjunga papildomo finansavimo mokytojų algoms ir kitiems dalykams tikisi jau kitąmet.

Dalies mokytojų streikai tęsiasi jau trečią savaitę.

Sofos buvo išneštos

Streiką nutraukti neketinančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas teigia, kad ministerija nepajėgi vykdyti reformą ir ragina ministerijos komandą nusišalinti nuo derybų.

A. Navickas LRT TELEVIZIJAI teigė, kad mokytojai ministerijoje visiškai laisvai judėti negali – iš pastato jie išleidžiami, tačiau atgal grįžti nebegali – apsauga nebeįleidžia.

„Tokiu būdu bando mus iš čia greičiau patraukti, o ne siekti derybų ir atvažiuoti susitarti. Klausimai yra lengvi, išsprendžiami, gaila tik, kad niekas nenori kalbėtis“, – sako A. Navickas.

Anot jo, mokytojams nakvoti ministerijoje sąlygos nėra geros, netgi išnešami baldai.

„Apie 60 sofų, kurios stovėjo koridoriuose, buvo išneštos. Tai, matyt, ministerija ruošiasi deryboms išnešdama sofas. Tai tikrai absurdiška situacija, kurią mokytojai vertina „žemiau plintuso“, – LRT sako A. Navickas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Netikėta: prieš šventes pigiausi maisto produktai šiemet pigesni (63)

Kainų palyginimo portalo „ Pricer.lt “ atliktas kainų tyrimas rodo, kad lapkričio mėnesį...

Į Lietuvą atkeliauja sniegas ir tikra žiema (54)

Sinoptikė Izolda Marcinonienė laidoje „DELFI Diena“ teigė, kad savaitgalį džiaugsimės...

Teisėsaugai – smūgis: teisėjai suabejojo, ar dėl 6 žmonių žūties nuteisė kaltą asmenį (31)

Net šešias gyvybes nusinešio gaisro sostinės Žirmūnų mikrorajono daugiabutyje byla pakrypo...

Baškienė apie nusivylimus politikoje: tokie dalykai Seime mane liūdina (143)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) narė, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja...

Vitas Vasiliauskas: pajamų nelygybės klausimas kitąmet tik aštrės (212)

Vyriausybės vykdoma mokesčių ir viešojo sektoriaus politika neprisideda prie pajamų nelygybės...

Masinė avarija Vilniuje: paralyžiuota Geležinio Vilko gatvė (132)

Penktadienį sostinėje, piko metu, Geležinio Vilko gatvėje, link Gerosios Vilties žiedo, įvyko...

Miunchene – itin gausios „Žalgirio“ gerbėjų gretos specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (32)

Penktadienio vakaro Eurolygos rungtynėse Miuncheno „Audi Dome“ arenoje tikrai ryškiai bus galima...

Atsikirto Mauricui dėl Lietuvos pavadinimo „pigia“ (72)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas paskelbė, kad Lietuva negaus pusės milijardo eurų Europos...

Lietuviai nuo Kalėdų karštinės ir gaminimo maratono bėga svetur (9)

„Yra žmonių stipriau įsikibusių į šventines tradicijas, jiems norisi šieno po staltiese ar...