aA
Seimo opozicija kritikuoja, kad kartais Lietuvos pasiūlymai, tramdant kariaujančią Rusija, prasilenkia su šalies galimybėmis. Pavyzdžiui, užtikrinti neskraidymo zoną Ukrainoje, saugoti Ukrainos grūdus. Nors pati Lietuva tam neturi nei naikintuvų, nei karo laivų. Anot opozicijos, taip rizikuojama santykiais su sąjungininkais. Bet sutariama, kad nėra kitos išeities – tik didinti NATO budrumą dėl Rusijos.
Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© ELTA / Marius Morkevičius

Kai rusų karo laivai okupuotame Sevastopolyje patyrė ataką, Rusija pranešė stabdanti susitarimą dėl Ukrainos grūdų išplukdymo. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tada tviteryje rašė, jog Ukrainos uostai ir grūdai priklauso Ukrainai.

„Rusija neturi teisėtos priežasties ką nors blokuoti. Mes galime ir privalome ginti Ukrainos laivus“, – teigė užsienio reikalų ministras G. Landsbergis.

Ukrainos grūdų išplukdymą atkurti vėl ėmėsi Turkija, turinti galingą laivyną ir svarų žodį Juodojoje jūroje.

„Nors Rusija šiuo klausimu dvejoja, nes mano, kad jai nebuvo suteiktos tokios pačios galimybės, mes ryžtingai tęsime savo pastangas ir tarnausime žmonijai“, – kalbėjo Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Rusija ir vasarą blokavo Ukrainos grūdus, tada G. Landsbergis siūlė svarstyti prie Ukrainos siųsti NATO karo laivus. Vakarai rinkosi atsargesnius sprendimus. Panašu, kad vyko ir nematomos derybos. Turkijai ėmusis lyderystės, Vašingtonas pranešė palaikantys turkų siekį įsigyti amerikietiškų naikintuvų.

„Jos lyderės, tokios valstybės tiesiog rodo pavyzdį. Bet kita vertus, aš neatmesčiau ir vidutinių valstybių, tokių kaip Lietuva, indėlio. Todėl, kad mes dažnai rodome pavyzdį“, – LNK sakė konservatorius, Seimo narys Audronius Ažubalis.

Opozicijai atrodo, kad kartais Lietuva siūlo rizikingus sprendimus, kai rizika ir išlaidos tektų kitoms šalims. Pavyzdžiui, Seimas priėmė rezoliuciją dėl neskraidymo zonos užtikrinimo Ukrainoje. Nors Lietuva neturi nei naikintuvų, nei oro gynybos sistemų, kurias galėtų siųsti į Ukrainą.

„Kalbant ir apie tą pačią grūdų situaciją, ar dangaus uždengimo situaciją, tai yra akivaizdu, kad ne mes dengsime tą dangų, ne mes saugosime tuos grūdus“, – teigė Seimo opozicijoje veikiančios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Giedrius Surplys.

Gabenami grūdai iš Ukrainos
Gabenami grūdai iš Ukrainos
© Scanpix / Reuters

Kartais tai, kas svarbu Lietuvai, tiesiog yra mažiau aktualu kitoms NATO narėms. Lietuva siūlo steigti tribunolą Rusijos karo nusikaltimams tirti. Praėjusią savaitę Lietuvoje lankėsi Graikijos premjeras. Žurnalistai kelis kartus klausė, ar Graikija palaiko tribunolo idėją, bet atsakymas liko abstraktus.

„Jeigu buvo įvykdyti karo nusikaltimai ir pakanka įrodymų, tie, kurie įvykdė nusikaltimus turi būti laikomi atsakingais“, – praėjusią savaitę Vilniuje sakė Graikijos premjeras Kyriakos Mitsetakis.

Graikijos gynybos biudžetas yra vienas tarp didžiausių NATO. Bet tolokai nuo Rusijos esantys graikai akcentuoja savo iššūkius.

„Situacija rytinėje Viduržemio jūros dalyje, Egėjo jūroje tęsiasi įtampa, išprovokuota Turkijos. Turkijos veiksmai ir agresyvi retorika kenkia šio regiono stabilumui“, – sakė Graikijos premjeras.

Opozicija sutinka, kad ryžtinga Lietuvos pozicija yra būtina ir kartais padeda išjudinti vakarus. Tiek prieš kažką siūlant, būtina su partneriais tai derinti.

„Mūsų valdantieji, kurie tikrai vykdo labai deklaratyvią užsienio politiką, labiau gal užsienio viešuosius ryšius, o ne politiką, mes turime pirmiausia būti patikimi sąjungininkai, patikimi partneriai. Ir neįstūminėti savo partnerių į nemalonias padėtis“, – LNK sakė opozicijos atstovas G. Surplys.

Vakarų lyderiai jau ne kartą pripažino, kad Baltijos šalys, Lenkija neklydo dėl Rusijos. Jeigu būtų buvę labiau klausyta, galbūt ir šio karo nebūtų.

„Turbūt Lietuva ne kartą sakė ir įspėjo kolegas, kad bet kas gali būti panaudojama kaip ginklas“, – savo ruožtu teigė premjerė Ingrida Šimonytė.

Bet dalį Europos lyderių principinga laikysena dėl Rusijos, panašu, kad vis dar suerzina.

„Negalime lygiuotis į karingiausius, nes kiltų pavojus, kad konfliktas bus pratęsiamas ir komunikacijos linijos visiškai nutrūks. Taip pat negalime manyti, jog galime leisti tam tikroms Europos valstybėms mūsų rytiniame pakraštyje imtis veiksmų pavieniui“, – rugsėjo mėnesį sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia:

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(110 žmonių įvertino)
2.8818

Top naujienos

Vilniaus centre – tikra žemgrobystės drama: valstybinė žemė atlaisvinta, o po to užimta vėl (1)

Vilniaus Žvėryno mikrorajone inspektoriai surado dar vieną žemgrobystės atvejį. Birutės...

Verslas PliusDainius Sinkevičius

Tenerifėje – dar neregėti NT kainų rekordai: Lietuvos milijonieriai – vilose, kiti – „juoduosiuose sąrašuose“

Lietuvos poilsiautojų pamėgtoje ir visus metus vasara alsuojančioje Ispanijos Tenerifės saloje –...

Žinių radijas

„Valstybė, kuri neegzistuoja“ – Padniestrė: kodėl Rusija kiša prie jos nagus?

Padniestrė – Moldovos dalis prie Ukrainos sienos, kuri yra neteisėtai paskelbusi savo...

Palangiškis iš draugo gavo dovaną ir ėmė kurti neįtikėtiną meną: išradingumas prikausto akis

Palangiškio menininko Vytauto Kuso dirbtuvėse verda darbai, o apie artėjančią Velykų...

Verslas PliusBloomberg News

Putino karas žlugdo darbo rinką Rusijoje: ekonomikai – papildomas smūgis

Prezidento Vladimiro Putino siekis išplėsti Rusijos ginkluotąsias pajėgas prisideda prie darbo...

„Išlaisvinti Vilį“ mažoji žvaigždė po 30 metų: smurtu kaltinto aktoriaus dabar nė nepažintumėte

Būdamas 13 m. Jasonas Jamesas Richteris aplenkė 4 tūkst. pretendentų ir gavo vaidmenį 1993 m....

Optinė iliuzija, galinti patikrinti jūsų IQ: tik 2 proc. žmonių per 11 sekundžių randa paveikslėlyje paslėptas pirštines

Išspręsti šį optinės iliuzijos testą gali tik aukštą intelektą turintys žmonės. Tik 2...

Kaune prasideda paroda „Ką pasėsi… 2023“

Šiandien Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) 27-ą kartą prasideda...

Karo ekspertai: rusai pasiuto dėl Zelenskio vizitų (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, mūšiai...

Atvėsino vieną karščiausių Eurolygos komandų: „Žalgiris“ Kaune paguldė ant menčių „Monaco“ (3)

Kauno „Žalgiris“ (16-15) dvigubą Eurolygos savaitę pradėjo pergalingai. Dėl vietos pirmajame...