aA
Pernai didžiausiu neigiamos informacijos šaltiniu Lietuvoje išliko Rusijos Federacijos vyriausybės kontroliuojama žiniasklaida ir su ja netiesiogiai siejamų bei Lietuvos teritorijoje veikiančių informacijos kanalų veikla. Vykdydami informacinius išpuolius su Kremliaus režimu siejami naujienų portalai, socialinių tinklų vartotojai ir televizija vadovavosi ilgalaikėmis medijų vartojimo įpročių tendencijomis Lietuvoje ir veikė tikslingai, rašoma Nacionalinio kibernetinio saugumo centro penktadienį skelbiamoje ataskaitoje.
Vladimir Putin on a TV set
© RIA / Scanpix

Kaip ir ankstesniais laikotarpiais, pagrindinės Rusijos vykdomos informacinės veiklos kryptys išliko nepakitusios ir daugiausiai buvo nukreiptos į Lietuvai strategiškai svarbių bei socialiai jautrių klausimų, tokių kaip istorinės atminties ar socioekonominių gyventojų problemų, eskalavimą. Šių temų tikslingumas atspindi ilgalaikius Rusijos Federacijos strateginius interesus ir siekius išlaikyti savo informacinės erdvės kontrolę bei įtaką kitų valstybių informaciniuose laukuose, t. y. turėti politinius, ekonominius, informacinius ir kt. svertus jų vidaus procesų darbotvarkėje.

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas vykdo įvykių, procesų ir tendencijų, susijusių su Lietuvos ir kitų šalių interneto vartotojų veikla kibernetinėje erdvėje, analizę. Pagrindinis dėmesys yra skiriamas per metus prieš Lietuvos visuomenę nukreipto neigiamos informacijos srauto, t. y. dezinformacijos, manipuliacijos, melagingų naujienų (angl. fake news) ir propagandos, svarbiausiems atvejams apžvelgti.

Dėl globalizacijos ir informacinių technologijų evoliucijos daugelis pasaulio šalių su skirtingu požiūriu į demokratines vertybes yra susijungusios į bendrą kibernetinę aplinką, kurioje keitimosi duomenimis ribos yra siauros arba visai neegzistuoja. Tai sukuria sąlygas informacinėmis operacijomis (pa)veikti demokratinių valstybių natūralų vystymosi procesą, manipuliuojant jų visuomenės nuomone suklastotomis ir provokuojančiomis naujienomis, skaitmeniniais pramoginiais produktais, kibernetinėmis atakomis siekiant neprileisti prie informacijos arba iškraipyti jos turinį, robotais socialiniuose tinkluose ir komentaruose bei samdomais nuomonės formuotojais, kurie kursto karą bei skatina tautinę, rasinę, religinę ir socialinių skirtumų nesantaiką.

Iš viso praėjusiais metais buvo identifikuoti 2 456 nedraugiškos informacinės veiklos atvejai (arba vidutiniškai apie 205 per mėnesį). Jų procentinis pasiskirstymas pagal strategiškai svarbias sritis: gynyba - 29 proc.; konstitucinių pagrindų apsauga - 23 proc.; kultūra ir švietimas - 18 proc.; užsienio politika - 16 proc.; ekonomika ir energetika - 8 proc.; socialinė apsauga - 6 proc.

Didžiausias neigiamos informacijos aktyvumas fiksuotas gynybos srityje (beveik trečdalis iš visų atvejų).

Taip pat nemaža dalis atvejų pasiskirstė tarp konstitucinių pagrindų apsaugos, kultūros ir švietimo bei užsienio politikos sričių.

Kiek mažiau propaganda pasireiškė ekonomikos ir energetikos bei socialinės apsaugos srityse. Visgi būtų neteisinga manyti, kad, pavyzdžiui, socialinės apsaugos klausimai buvo mažiau svarbūs, nei tie, kurie buvo susiję su gynyba. Verta pabrėžti, kad kiekviena tema skleidžiama propaganda buvo suprantama individualiai, bet neatsietai nuo bendro vaizdo, o jos daromos žalos įvertinimas neapsiribojo vien kiekybine išraiška (pavyzdžiui, spalio mėnesį socialiniai klausimai buvo daug svarbesni negu gynybos, bet jų bendrame sraute užfiksuota kiekybiškai mažiau nei susijusių su gynybos temomis).

Atsižvelgiant į propagandos aktyvumą, galima išskirti sausio, balandžio, birželio, spalio mėnesius, kai buvo identifikuota daugiausiai nedraugiškos informacinės veiklos atvejų. Tai sutapo su reikšmingais užsienio politikos ir šalies vidaus įvykiais, kuriuos Lietuvai nedraugiški informacijos šaltiniai siekė išnaudoti formuodami neigiamą šalies įvaizdį Vakaruose bei skatino Lietuvos visuomenės auditorijų tarpusavio susipriešinimą.

Ryškiausias tokio veikimo Lietuvoje pavyzdys - birželį karinių pratybų „Kardo kirtis 2018” metu internetiniame puslapyje gelezinisvilkassite.wordpress.com paskelbta informacija, kad JAV karinių šarvuočių „Stryker“ avarijos metu žuvo vaikas.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvį papiktino apmokestinta taupymo sistema: tai atrodo veidmainiškai (34)

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką...

Tėvą nustebino mokyklos klausimynas vaikui: renka statistiką apie pinigus, darbus ir namuose esančius daiktus (533)

„Ar Tavo namuose yra indaplovė?“ – tai tik vienas iš klausimų, į kuriuos turi atsakyti...

Po įspūdingos Zelenskio pergalės – pirmosios reakcijos iš Maskvos (1310)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sekmadienį pareiškė, kad...

Gydytoja įspėja: šio maistinio elemento perdozavimas dar pavojingesnis už trūkumą (17)

Nepakankamas jodo kiekis organizme sukelia daugybę sutrikimų – tai kretinizmas, pažeistos...

Kaip atrodė Velykos vienu sunkiausių laikotarpių Lietuvoje? (22)

Šv. Velykos – didžiausia religinė šventė kiekvienam krikščioniui. Nors mūsų laikais...

Kas žinoma apie sprogimus Šri Lankoje: pareigūnai įvardino kaltininkų grupuotę, aukų skaičius toliau auga sužeista 500 (14)

Virtinės Velykų dieną surengtų pražūtingų sprogdinimų nusiaubtą Šri Lanką pirmadienį...

„Volvo“ sukūrė naują saugumo sistemą, bet viena naujovė greičio mėgėjų nepradžiugins (12)

„ Volvo Cars “ Europoje ketina įdiegti pažangią, analogų automobilių pramonėje neturinčią...

Apgaulingos išvaizdos pusryčiai tiems, kurie nemėgsta kiaušinių (7)

Nors per Velykas įprasta valgyti mėsos ir kiaušinių patiekalus, šis netikėtas užkandis jus...

Girtų britų linksmybėms ir vėl nebuvo ribų: šiemet apgulė ne tik gatves bei klubus, bet ir paplūdimius (105)

Iš britų (ne)mokėjimo linksmintis juokiasi ne tik vietinė, bet ir užsienio spauda: kasmet per jų...