aA
Prezidentas Valdas Adamkus pasiūlė Seimui skirti premjeru socialdemokratų lyderį 68 metų Algirdą Brazauską - populiariausią Lietuvos politiką , buvusį kompartijos vadovą ir kadenciją baigusį prezidentą. Prezidentas apie tai pranešė penktadienio vakarą, kalbėdamas per Lietuvos televizijų kanalus.
Algirdas Brazauskas
© ELTA
Prezidento teikimas Seimui yra pirmas žingsnis, užbaigiant Vyriausybės krizę Lietuvoje, kuri truko nuo birželio 20 dienos, kai dėl nesutarimų su koalicijos partneriais socialliberalais atsistatydino liberalo Rolando Pakso kabinetas ir iširo 8 mėnesius valdžiusi Naujosios politikos koalicija.

Seimo kairiosios daugumos kandidatas A.Brazauskas kartais vadinamas "Pensininku Nr.1", nes prieš trejus metus, baigdamas prezidento kadenciją, išėjo į pensiją, sakydamas, jog reikia užleisti vietą naujajai politikų kartai. Į politiką jis grįžo teigdamas, jog jaučia pareigą gelbėti šalį iš krizės.

Jo rėmėjų teigimu, A.Brazausko vadovaujančio darbo patirtis ir stipri parama Seime užtikrins stabilų Vyriausybės darbą, ir jos orientacija į euroatlantinę integraciją išliks nepakitusi. Oponentai nuogąstauja, kad A.Brazausko vadovavimas gali sulėtinti ūkio liberalizavimo reformas ir privatizacijos tempus.

Naujosios kairiųjų daugumos Seime teigimu, A.Brazausko kandidatūrą remia 82 parlamentarai, priklausantys Socialdemokratinės koalicijos, Socialliberalų ir Valstiečių bei Naujosios demokratijos partijų frakcijoms. Iš viso Seime yra 141 narys.

Manoma, kad A.Brazauskas susirinks būtiną jo patvirtinimui balsų daugumą per balsavimą Seime, kuris turi būti surengtas ne vėliau kaip per savaitę nuo kandidato pateikimo. Kad būtų patvirtintas, už kandidatą turi balsuoti paprastoji Seimo posėdžio dalyvių dauguma. Kandidatą patvirtinus, jis ne vėliau kaip per 15 dienų turi pateikti tvirtinti Seimui kabineto sudėtį ir Vyriausybės veiklos programą.

V.Adamkui taip pat buvo pasiūlytas kandidatu į premjerus liberalas 41 metų Eugenijus Gentvilas, laikinai ėjęs ministro pirmininko pareigas.

E.Gentvilo kandidatūrą, kaip teigiama, būtų rėmę 53 Seimo nariai - liberalai, centristai, modernieji krikščionys demokratai, Lenkų rinkimų akcijos, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovai, konservatoriai bei krikščionys demokratai.

Kaip liudija viešosios nuomonės tyrimai, A.Brazauskas yra populiariausias šalies politikas. Statybų inžinieriaus išsilavinimą turintis A.Brazauskas savo politinę karjerą pradėjo 7-ajame dešimtmetyje, būdamas sovietinės Lietuvos kompartijos nariu. 1966 metais jis buvo paskirtas Lietuvos SSR statybinių medžiagų pramonės ministru, vėliau dirbo valstybės plano komiteto pirmininko pirmuoju pavaduotoju.

1977-1988 metais A.Brazauskas buvo Lietuvos komunistų partijos (LKP) Centro komiteto (CK) pramonės ir ekonomikos reikalų sekretoriumi, 1988 tapo LKP CK pirmuoju sekretoriumi. Jam vadovaujant, Lietuvos kompartija atsiskyrė nuo SSRS kompartijos ir 1990 buvo reformuota į Lietuvos demokratinę darbo partiją (LDDP).

1990 metais A.Brazauskas buvo išrinktas į Atkuriamąjį Seimą, kuris 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbė nepriklausomybės atkūrimą, ir iki 1991 metų buvo pirmosios po nepriklausomybės atkūrimo suformuotos Vyriausybės vicepremjeru.

Po 1992 metais vykusių Seimo rinkimų A.Brazauskas buvo išrinktas Seimo pirmininku bei laikinai ėjo prezidento pareigas.

1993 metais A.Brazauskas tapo Lietuvos prezidentu, rinkimuose nugalėjęs diplomatą Stasį Lozoraitį. Po rinkimų, kaip reikalauja Konstitucija, A.Brazauskas išstojo iš LDDP.

1997 metų spalį A.Brazauskas pranešė, kad nesibalotiruos antrajai prezidento kadencijai. "Mums reikia naujos kartos politikų prezidento", - tuomet sakė A.Brazauskas.

Vėliau, 1998 sausį, A.Brazauskas įtakingam JAV žurnalui "Newsweek" sakė, kad jo kartos žmonėms laikas trauktis iš politikos. "Mes baigiam perėjimą iš socializmo. Dabar jau laikas mano kartos žmonėms trauktis iš politikos", - tuomet teigė A.Brazauskas. Jo nuomone, "negerai, kai Lietuvos prezidentas vadinamas "buvusiu kompartijos vadovu", kad ir su kabutėmis".

1998 metų vasario pabaigoje prezidento postą perdavęs Valdui Adamkui, A.Brazauskas važinėjo į užsienio valstybes skaityti paskaitų, privačiai susitikinėjo su buvusiais ir dabartiniais įvairių šalių lyderiais, įsteigė savo vardo fondą, kuris remia tarptautinius santykius studijuojančius studentus ir jaunuosius politikus.

Apie A.Brazausko grįžimą į aktyvią politinę ir partinę veiklą buvo prabilta praėjusių metų pradžioje, prasidėjus tuometinių dviejų atskirų kairiųjų partijų - LDDP ir LSDP jungimuisi prieš parlamento rinkimus. Svarstant, kad A.Brazauskas galėtų tapti naujojo darinio lyderiu, jis kalbėjo, esą jam skaudu matyti valstybės nuosmukį.

Po kelių mėnesių, vasaros pabaigoje, A.Brazauskas tapo Socialdemokratinės koalicijos garbės pirmininku, o šių metų sausį - susijungusių LDDP ir Socialdemokratų partijos lyderiu.

Tapęs rinkimų koalicijos garbės pirmininku, A.Brazauskas nekandidatavo į Seimo narius, tačiau daug važinėjo po Lietuvą ir agitavo rinkėjus balsuoti už socialdemokratinę koaliciją. Ši koalicija Seimo rinkimuose iškovojo 51 parlamentaro mandatą ir dabar turi didžiausią 48 narių frakciją Seime. Trys koalicijos sąrašuose išrinkti į Seimą Naujosios demokratijos partijos atstovai susibūrė į atskirą frakciją su Valstiečių partijos nariais.

Jau prieš 2000 metų spalio 8 dieną vykusius Seimo rinkimus A.Brazauskas buvo oficialiai įvardintas koalicijos kandidatu į premjerus.

Seimo rinkimų naktį, paaiškėjus, kad socialdemokratinė koalicija laimėjo daugiausiai vietų Seime, jos vadovai beveik neabejojo, kad gaus prezidento pavedimą formuoti Vyriausybę. Tačiau prezidentas V.Adamkus nutarė šiuos įgaliojimus suteikti į Naujosios politikos bloką susibūrusiems liberalams, socialliberalams, moderniesiems krikščionims demokratams ir centristams.

Naujosios politikos koalicija žlugo šiemet birželį dėl partnerių nesutarimų.

Praėjus beveik 9 mėnesiams po Seimo rinkimų, A.Brazauskas ir jo vadovaujama partija gavo teisę formuoti 12-ąjį Lietuvos ministrų kabinetą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po partizanų kalbos suskaudo ir Kremliui: išpylė melo dozę, o kas už ją atsakys? (115)

Karo nusikaltėliai, civilių skerdikai, nacių bendrininkai. Taip Lietuvos partizanus pastaraisiais...

Prie žagrės liekančių vis mažiau: ekonomistai brėžia liūdną perspektyvą su šlakeliu vilties (48)

Kol pasaulis svyruoja ties ekonominės krizės riba, galime pasižiūrėti, kokie metai buvo Lietuvos...

„Facebook“ ir Lietuvoje ištrynė šimtus paskyrų, kurias slapta kontroliavo „Sputnik“ darbuotojai (10)

Socialinis tinklas „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad Lietuvoje ir kitose Rytų Europos...

Mažvydas Jastramskis. Prezidento rinkimai: ar taps Skvernelis trečiuoju žirgu? (106)

Apklausos rodo, kad prezidento rinkimuose ryškėja du favoritai – Ingrida Šimonytė ir Gitanas...

Namo vežamą vyrą išgąsdino pavežėjas – valdžia žada, kad „klevo lapai“ greitai nebedirbs (26)

Lietuvos didmiesčių gyventojai ieškantys alternatyvos taksi jau keletą metų naudojasi pavežėjų...

Po nesuvokiamo Gražulio pasiūlymo, Birutė pratrūko: paviešino naujausią susirašinėjimą (3)

„Atgailauja, vadinasi... Badauja, su maldaknygėmis poilsiauja, Dievo palaimos, atleidimo tikisi......

Valančiūnui įsimintiną pamoką davęs NBA kietuolis: Songaila ir Woltersas yra mano vyrukai specialiai DELFI iš Londono (5)

Vašingtono „Wizards“ ekipai šis NBA sezonas prasidėjo tragiškai, o ieškant to priežasčių...

Į sąjungininkę Europos pakrašty vykstantis Putinas bus pasitiktas kaip roko žvaigždė (117)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį atvyksta vizito į Serbiją , itin svarbią...

Reikšmingi pokyčiai: dėl būsto paskolos sutarties į banką vykti nebereikės

„Swedbank“ žengė dar vieną žingsnį siekdamas suteikti daugiau patogumo būsto pirkėjams –...

Smurto protrūkis Kėdainių rajone: moteris bandė suspardyti ir uždaužyti šunelį lazda atsakomybės neišvengs (51)

Trečiadienio vakarą, apie 16 val. 30 min. gyvūnų gerovės tarnyba „ Pifas “ gavo iškvietimą...