aA
Programišiai tikina, kad informacija laiškuose yra slapta: intrigos prieš Rusiją, Vokietiją, „NordStream–2“ projektą, pasirengimą karui su Baltarusija, derybas su Jungtinėmis Valstijomis. O laidoje „Info diena“ buvęs krašto apsaugos viceministras teigė, jog šios žinios jo visai nestebina.
Pavogtas Lietuvos diplomatų susirašinėjimas: specialistas vertina galimus pavojus
© DELFI / Andrius Ufartas

Tarp pavardžių — buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ambasadorius Rusijoje Eitvydas Bajarūnas, kiti diplomatai. Ministerija trečiadienį paskelbė fiksavusi bandymą įvykdyti informacinę–kibernetinę ataką, informavusi apie tai atsakingas institucijas ir pradėjusi tyrimą.

Kibernetinio saugumo ekspertas, buvęs krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza ketvirtadienį laidoje „Info diena“ teigė, jog jo šie įvykiai nestebina.

„Atsiminkime pačią pirmą Kibernetinio saugumo centro ataskaitą, gal 2017 ar 2018 metais. Tada labai aiškiai ir garsiai piešėme žemėlapį, kur yra nedraugiškos valstybės stengiasi įsilaužti. Ir ten buvo kariniai objektai, energetikos objektai. Ir dar po metų pasakėme, kad kartu ir visos mūsų Vyriausybinės organizacijos – ministerijos, Vyriausybė. Vėliau, atsiminkime konkrečius išpuolius, kai buvo taikomasi į premjerų, viceministrų, ministrų pašto dėžutes“, – priminė jis.

„Tai kryptingas puolimas ir bandymas paprastesnėmis priemonėmis išgauti informaciją“, – teigė E. Kerza.

Jis teigė, jog grifo „slaptai“ ant pavogtų dokumentų nėra.

„Bent mano duomenimis, įslaptinta informacija nenutekėjo. Kadangi mačiau pats tuos dokumentus, tai ten yra slaptumo žymos, tai reiškia, kad yra identifikuoti žmonės ir su kokio slaptumo grifais jie gali susipažinti ir iki kada. Gal ne iki galo visi supranta, ką tai reiškia. Atrodo, kad yra pavogtas viešas diplomatinis susirašinėjimas, kuris yra labai jautrus.

Kadangi aptariamos mūsų pozicijos, daug asmens duomenų matyti – kontaktai su nevyriausybinėmis organizacijomis, kitomis. Taigi, prieš Lietuvą nusiteikusiems žmonėms yra labai nesudėtinga suprasti, kas su kuo bendrauja, kas mus palaiko. Kokius mes konkrečius žingsnius žadame daryti, kad palaikytume mums draugišką valstybę“, – tikino jis.

E. Kerza teigė, jog valdžios sistemų saugumo lygis dabar yra geresnis nei buvo prieš penkerius metus. Tada, anot laidos „Info diena“ pašnekovo, „kiauriai, išilgai vaikščiojo žvalgybiniai virusai, kai incidentai buvo fiksuojami vienas po kito“.

„Buvo imtasi žingsnių, bet akivaizdu, kad ne iki galo dar suprantame svarbą savo sistemų. Ir mano žiniomis begalybė atakų yra užkardomos, realiu laiku neįvyksta nusikaltimų. Bet žvalgybiniai virusai tuo ir pasižymi, jog yra sunkiai aptinkami. Turime konkretų pavyzdį, kai pavyko didelį kiekį duomenų pagrobti“, – kalbėjo kibernetinio saugumo ekspertas E. Kerza.

Jo nuomone, pagrobta informacija yra analizuojama ir sprendžiama, kokias poveikio priemones tada naudoti.

„Neatmesčiau, kad tai yra labai taikli, aiški užduotis, surasti būtent tų žmonių pašto duomenis ir juos išsiurbus perduoti žvalgyboms. Kurios tai analizuoja, o po to – žino, kokias poveikio priemones taikyti, ką paveikti, kokias diplomatines jėgas panaudoti. Taip pat – ką pagąsdinti. Nes žinome, jog ypač Rusijos specialiosios tarnybos šį metodą yra labai stipriai pamėgusios“, – teigė pašnekovas.

Jis vardijo visai nesenus pavyzdžius, kai duomenys buvo pavogti ir iš kitų šalių informacinių sistemų, net ir NATO Kibernetinio saugumo centro.

„Tai absoliutaus saugumo nėra, tikėti, jog esi visiškai apsisaugojęs yra naivu“, – teigė E. Kerza.

Jis teigė, jog yra net labai smagu, kad nenutekėjo slapti duomenys.

„Iš to, ką aš žinau. O tai reiškia, jog uždari tinklai, kuriais ta informacija yra apdorojama yra pakankamai saugūs. Duomenų, kad iš ten kažkas iškeliavo, nėra. O ten jau yra informacija, kuri gali kelti grėsmę net žmonių gyvybei, gal net konkretūs sąjungininkai ir paslaptys valstybių, ar net aljansų. Tai reiškia, jog jautrius ir ypač jautrius susirašinėjus reikia kelti į uždarus tinklus“, – tikino E. Kerza.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
3.7692

Top naujienos

Vilniuje viena po kitos užpultos nepilnametės: prabilo apie labai grėsmingą situaciją (1)

Pastarosiomis savaitėmis viena po kitos užpultos 3 moksleivės, o žinių apie įtariamuosius kol...

Šimonytė tikina informacijos apie Bartoševičių negavusi: su Seimo pirmininke kalbėta kitu klausimu (5)

Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen užsiminus, kad sausio 20 d. po susitikimo su...

Dingusio Mykolo motina išplatino jautrią žinutę, siūlo atlygį už reikšmingą informaciją atnaujinta: policijos pranešimas

Vilniuje antradienį tęsiama šeštadienį dingusio nepilnamečio Mykolo Davidonio paieška. Paauglio...

Šoigu grasina „nenuspėjamo lygio eskalacija“ (2)

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu įspėjo, kad vakarietiškų ginklų tiekimas Ukrainai...

Lietuvos kurorte – turistų štilis: užsieniečiai vis dar bijo karo, o lietuviai taupo (3)

Vienas pagrindinių Lietuvos kurortinių miestų Birštonas pernai pasigedo turistų, ypač iš...

Holgeris Roonemaa, Oliveris Kundas, Julija Sandul, delfi.ee

Iš karo Ukrainoje lobsta ir ginklų tiekėjai, ir tarpininkai: nešvaraus sandorio pėdsakai atvedė į Estiją (1)

Kai Rusijos kariai Bučos gatvėse šaltakraujiškai žudė ukrainiečius, Ukrainos kariuomenei...

Čmilytė pripažino: tą penktadienį kalbėjau su Šimonyte prokurorės ir Seimo pirmininkės versijos skiriasi kitu klausimu (34)

Sausio 20-ąją po susitikimo su generaline prokurore, kurio metu ji pranešė apie prašymą šaukti...

Rusijos „Lukoil“ naftos perdirbimo gamykloje – didelis gaisras (3)

Rusijos Žemutinio Naugardo srities Kstovo mieste esančioje naftos perdirbimo gamykloje kilo...

Viename moderniausių šalies muziejų apsilankiusi šeima čia pasijuto nepageidaujama: vežimą liepė tempti laiptais

Suplanuotas kultūringas jaunos vilniečių šeimos savaitgalis baigėsi karčiu nusivylimu, kai su...

Karas Ukrainoje. Ukraina: Maskva per tarpininkus ėmė „maldauti“ derybų rusų pajėgos per savaitę užkariavo tik kelis šimtus metrų (5)

JAV karinio jūrų laivyno analizės centro ekspertas Michaelas Kofmanas teigė, kad Rusijos...