Primename, kad po DELFI tyrimų apie įtartinus statybų atvejus Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose, institucijos viena po kitos pradėjo tikrinti teritoriją. Buvo sudaryta speciali Aplinkos ministro komisija iš keturių valstybinių institucijų, kurios nustatė 30 galimų pažeidimų. Dabar pirminį patikrinimą dėl parkų baigė ir VTPSI.

„Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) vykdytas statybų Vilniaus Verkių ir Pavilnių regioninių parkų teritorijoje teisėtumo išskirtinai didelės apimties tyrimas baigtas. Nors dar tikslinami kai kurie duomenys, jau dabar galima teigti, kad ne visi statiniai ir jų projektai tenkina teisės aktų reikalavimus“, - komentavo VTPSI atstovė viešiesiems ryšiams Vida Aliukonienė.

Pasak jos, VTPSI specialistai, atlikę kelių dešimčių parkų teritorijoje pastatytų ar statomų pastatų ir inžinerinių statinių, taip pat ir dar nepradėtų statyti pastatų projektų ir jų statybą leidžiančių dokumentų patikras, nustatė įvairių pažeidimų. Daugeliu atvejų pažeidimai susiję su Saugomų teritorijų įstatymo nuostatomis dėl atstumo nuo statinių iki šlaito briaunų ar pastatų tūrio. Nesilaikyta draudimo statyti pastatus ar didinti jų tūrį šlaituose, kurių nuolydis didesnis kaip 15 laipsnių, taip pat pastatai statyti arčiau kaip 50 metrų nuo šių šlaitų viršutinės ir apatinės briaunų.

Pastatai per dideli

Pasak inspekcijos atstovės, nemažai pastatų yra didesni nei leistina, tačiau Vilniaus miesto savivaldybė išdavė jiems leidimus, nors projektai viršijo leistiną užstatymo plotą.

„Kai kuriuose žemės sklypuose statant statinius pažeisti 2007 metais patvirtinto Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrojo plano teritorijos užstatymo sprendiniai. Tikrintoje teritorijoje nustatytas maksimalus užstatymo intensyvumas namų valdose – 0,2, neviršijant 300 kv. m sklypo užstatymo ploto.

Nors pastatai žemės sklypuose Ribiškių tako 3, Dilgynės g. 3B, Žolyno g. 59 ir Šilo g. 88 baigti statyti ir įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, nustatyta, kad 2007–2010 metais Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduoti leidimai pagal statinių projektus, kuriuose nurodytas užstatymo plotas didesnis už leistiną. Tas pats reikalavimas pažeistas ir statant pastatus Juodojo kelio 19 ir Verkių g. 136, jų statybos užbaigimo dokumentai dar nesurašyti“, - komentavo V. Aliukonienė.

Vis dėlto, viešasis interesas dėl šių namų ginamas nebus: „Visi šie pastatai pastatyti gavus leidimus ir naudojami. Ginant viešąjį interesą, susijusį su saugomų teritorijų apsauga, galimai būtų padaryta didesnė žala kitoms viešojo intereso sferoms socialinio teisingumo srityje. Vertindama šią situaciją, VTPSI atkreipė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos dėmesį į nustatytus pažeidimus ir paragino imtis efektyvių priemonių, užtikrinančių tokių pažeidimų prevenciją.“

Kam priklauso namai?

DELFI primena, kad jau rašė, jog namas ir sklypas Dilgynės g. 3B priklauso Lilijai Žukauskienei, kuri, internete prieinamais duomenimis, yra buvusi Kaišiadorių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros, sporto ir socialinių reikalų departamento direktorė.

Dilgynės g.

Registrų centro duomenimis, sklypas Ribiškių take 3 priklauso Natalijai Tumanovai ir Tatjanai Šišlovai.

Ribiškių tako 3

Žolyno g. 59 namą dalinasi draustinio senbuviai gyventojai Saulius Akelis bei Danutė Akelienė ir ne taip seniai draustinyje įsikūręs verslininkas Egidijus Skužinskas bei Andželika Skužinskienė.

Žolyno g. 59

Šilo g. 88 valda priklauso „milijonierių advokatu“ vadinamam Martynui Žilinskui, jis ne vienoje byloje atstovavo „VP grupės" narių – vienų įtakingiausių verslininkų Lietuvoje – interesams, jis taip pat buvo Nerijaus Numavičiaus ir jo žmonos Linos skyrybų advokatas. Advokatas taip pat gynė garsų krepšininką Simą Jasaitį skyrybų su žmona byloje.

Šilo g. 88

Registrų centro duomenimis, sklypas Juodojo tako 19 priklauso Astai Krasauskaitei, kuri internete prieinamais duomenimis yra Šiuolaikinės Odontologijos Centro vadovė ir žvejybos įrangos prekyba besiverčiančiam Mindaugui Vigraičiui bei Ingai Vigraitienei.

Juodojo kelio 19

Sklypas ir įspūdingi rūmai Verkių g. 136 priklauso restorano „Verkiai“ įkūrėjui Linui Pučinskui.

Iš 33 leidimų suabejojo aštuoniais

Pasak inspekcijos atstovės V. Aliukonienės, buvo atliekamas ir dabar statomų objektų tyrimas, taip pat dabar išduotų leidimų patikrinimas.

„Dar nepradėtų statyti ar statomų statinių leidimų, išduotų 2013–2016 metais, teisėtumą VTPSI tikrino, vykdydama aplinkos ministro pavedimą. Patikrinus Verkių ir Pavilnių regioninių parkų teritorijoje 33 statinių leidimus, dėl 8 iš jų išdavimo teisėtumo suabejota.

Į konkrečiu atveju taikytinas Saugomų teritorijų įstatymo nuostatas galimai neatsižvelgta išduodant statinių leidimus žemės sklypuose Ribiškių tako 20, 21, 28, Ribiškių Didžiosios g. 9, Šilo g. 92 B, Šilo g. 92, Gulbinų g. 74 ir Kalvos g. 2.“

Inspekcijos atstovės teigimu, prieš priimdama sprendimus dėl nurodytų objektų leidimų teisėtumo, VTPSI dar kartą kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administraciją, prašydama deleguoti atstovą į rugpjūčio 11 d. vyksiantį pasitarimą ir pateikti visą turimą informaciją ir paaiškinimus, susijusius su minėtais leidimais. Taip pat papildomos informacijos paprašyta statytojų ir projektų vadovų.

DELFI jau rašė, jog didžiulis namas Gulbinų g. 74 priklauso prestižinės „Baltijos-Amerikos“ klinikos vadovei Ingai Malinauskienei, aplinkui buvo nustatyta ir daugiau aplinkosauginių pažeidimų.

Gulbinų gatvė 74

DELFI primena, kad po žurnalistinių tyrimų iš pareigų pasitraukė parkų direktorė Vida Petiukonienė. Naujo direktoriaus kol kas nėra paskirta.

Vida Petiukonienė

Savivaldybės architektas: aiškinsimės dėl kiekvieno leidimo

Vilniaus miesto savivaldybės vyriausiasis architektas Mindaugas Pakalnis DELFI teigė, kad savivaldybė aiškinsis, ar asmenys, išdavę leidimus, padarė pažeidimus.

Mindaugas Pakalnis

„Savivaldybė gavo pastabas ir dėl jų žiūrėsime, ar padaryti pažeidimai, ar skirtingos institucijos skirtingai teisės aktus traktuoja. Tos išvados yra niekam nepalankios. Aš turiu nuodugniau pasižiūrėti. Dabar atidaviau, kad pasižiūrėtų žmonės ir pateiktų pasiaiškinimus dėl kiekvienos situacijos, kaip ten yra padaryta. Tada aš įvertinsiu, ar čia iš tikrųjų yra pagrindas pradėti tyrimą prieš pačius darbuotojus“, - kalbėjo M. Pakalnis.

Žinote nelegalių ir savavališkų statybų atvejų Lietuvos parkuose, draustiniuose, valstybinėje žemėje arba kai statybos prasidėjo be leidimų taip pat įtartinų žemės užgrobimo atvejų bei sandorių? Kviečiame informacija pasidalinti su portalu DELFI. Garantuojame šaltinių konfidencialumą. Rašykite laiškus elektroniniu paštu birute.davidonyte@delfi.lt.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (89)