Įstaigos direktorės pavaduotojas Algimantas Degutis BNS antradienį sakė, jog siūloma kalva, primenanti mišką ir partizanų bunkerį, pažeidžia Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos 2010-aisiais paskelbtą sprendimą, kad Lukiškių aikštė turi būti lygi.

„Mes tik iš žiniasklaidos sužinojome, ką atrinko. Kiek aš prisimenu, aikštėje turi būti lygus paviršius, tad tam tikro prieštaravimo yra. Kaip išspręsti? Negalėjo gimti projektas toks, kuris prieštarauja vertingosioms savybėms. Vertingoji savybė yra lygi aikštė. Vadinasi, negali (memorialas atsirasti), jeigu pažeidžia vertingąsias savybes“, – BNS sakė A. Degutis.

Jis sako, kad klausimą dėl Lukiškių aikštės greičiausiai ekspertams bus siūloma persvarstyti.

„Tikriausiai trauksime į darbotvarkę, kol kas sunku atsakyti. Vienokiu ar kitokiu atveju bus duodama svarstyti vertinimo tarybai. Bet jei jie pasiliks prie savo sprendimo, tai pasiliks“, – teigė jis.

KPD pranešime spaudai nurodė, jog šiuo metu pagal galiojančią tvarką galimos dvi išeitys: arba projekto organizatoriai turėtų „derinti laimėjusio autoriaus projekto ypatumus su įgyvendinamu Lukiškių aikštės tvarkymo projektu“, arba patys kreiptis į vertinimo tarybą, jog būtų persvarstytos aikštės vertingosios savybės.

„Suprantame, kad šis memorialas visuomenei yra svarbus ir norime, kad tinkamas projektas galėtų būti įgyvendintas kuo greičiau ir valstybės nustatyta tvarka. Kultūros paveldo departamentas visokeriopai konsultuos konkurso organizatorius ir įgyvendintojus, siekiant išspręsti susidariusią teisinę koliziją“, – pranešime sako KPD direktorė Diana Varnaitė.

Skulptoriaus Andriaus Labašausko projektas, pagal kurį aikštėje bus įrengta į Gedimino prospektą orientuota kalva, laimėjo Kultūros ministerijos skelbtą konkursą – ekspertų bei visuomenės balsais jis šį pirmadienį pripažintas geriausiu iš penkių galutiniame etape vertintų darbų. Idėjos autoriaus teigimu, Lukiškių aikštė pagal jo sumanymą būtų atvira erdvė, o joje žaidžiantys ar piknikus rengiantys žmonės įprasmintų laisvės idėją.

Memorialas rekonstruotoje Lukiškių aikštėje turi būti pastatytas iki kitų metų gruodžio 1-osios, jam įrengti Kultūros ministerija skirs iki 500 tūkst. eurų, darbus vykdys Vilniaus savivaldybė.

Diskusijos dėl šios aikštės likimo vyksta nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo.

Partizaninis judėjimas prieš sovietų okupaciją Lietuvoje vyko 1944-1953 metais.