Antradienį Seimui bus pateiktas prezidento Rolando Pakso pasiūlymas inicijuoti apkaltą Seimo nariui Artūrui Paulauskui, einančiam Seimo pirmininko pareigas. Tai paskelbta po pirmadienį vykusio Seimo valdybos posėdžio, kuriame buvo nagrinėtas praėjusį penktadienį gautas prezidento siūlymas. Pats A.Paulauskas R.Pakso siūlymą vadina kerštu.
Manau, kad tai yra kerštas. Taip gali būti apkaltintas bet kuris Seimo narys", - sakė A. Paulauskas, vertindamas R. Pakso pasirašytą dekretą.

Ne vėliau kaip per savaitę Seimas turės sudaryti specialiąją tyrimo komisiją kaltinimų pagrįstumui ir rimtumui išnagrinėti, tačiau jie jau iš anksto susilaukė skeptiškų vertinimų.

Seime pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius neatmeta galimybės, jog dėl prezidento siūlymo parlamentas gali kreiptis į Konstitucinį Teismą. Tokiu atveju, prezidento dekreto, kuriuo pateiktas siūlymas inicijuoti apkaltą, galiojimas būtų sustabdytas.

"Teisinė logika leistų kelti klausimą, ar asmuo, kuriam yra pradėta apkalta, gali siūlyti apkaltą kitam asmeniui", - žurnalistams sakė G.Steponavičius.

BNS žiniomis, taip pat kyla abejonių, ar prezidentas gali siūlyti inicijuoti apkaltą Seimo nariui A.Paulauskui už veiksmus, kuriuos jis padarė kaip Seimo pirmininkas.

Prezidento siūlymo teisėtumo klausimą pavesta apsvarstyti parlamento Teisės departamentui, kurio išvadų tikimasi sulaukti jau pirmadienį po pietų, kai prezidento iniciatyva bus pateikta svarstyti Seimo frakcijoms.

Prezidentas kaltina A.Paulauską pernai spalio 30 dieną susitikime su frakcijų atstovais neteisėtai paviešinus slaptą Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymą apie grėsmes nacionaliniam saugumui keliančius Prezidentūros atstovų ryšius su abejotinos reputacijos asmenimis ir dosniausio prezidento rėmėjo Jurijaus Borisovo verslo sandorius.

Minėtame susitikime Seimo pirmininkas inicijavo parlamentinį VSD pažymoje pateiktų faktų tyrimą, kurio išvados vėliau tapo pagrindu inicijuoti apkaltą prezidentui R.Paksas.

R.Paksas dar kaltina A.Paulauską viešais pasisakymais apie tariamus Prezidentūros atstovų ryšius su nusikalstamo pasauliu ir Rusijos specialiosiomis tarnybomis diskreditavus prezidento autoritetą.

Seimo pirmininko vadovaujamos Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) frakcijos narys Artūras Skardžius prezidento siūlymą įvertino kaip "kerštą" už jam Seime pradėtą apkaltą.

Opozicinės Tėvynės sąjungos - konservatorių lyderis Andrius Kubilius prezidento siūlymą pavadino "desperatiškais veiksmais" ir "smulkiu chuliganizmu".

"Tai yra smulkus chuliganizmas, naudojantis prezidentui suteiktomis Konstitucijos galiomis", - sakė A.Kubilius.

Valdančiosios Socialdemokratinės koalicijos frakcijos narys, Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas Česlovas Juršėnas prezidento siūlymą pavadino "kontrapkalta".

"Apkalta ir kontrapkalta. Pagal šitą dalyką mes tikrai įeisime į Konstitucinės Teisės knygas ir politologijos vadovėlius, kai vienu metu rengiamos apkaltos dviem pagrindiniams valstybės žmonėms", - sakė vienas Seimo vadovų.

Jis skeptiškai įvertino prezidento teiginius, pasigesdamas jų argumentavimo.

Č.Juršėnas pažymėjo, jog R.Paksas nenurodo jokių faktų, grindžiančių kaltinimą A.Paulauskui viešais pasisakymais diskreditavus prezidento autoritetą.

"Kur faktai? Vieši pasisakymai. Kokie vieši pasisakymai? Spaudoje, radijuje, televizijoje, Seime? Nėra jokio šaltinio ir jokio konkretaus fakto, kaip jis pasakė ir diskreditavo Prezidento instituciją. Drįstu tvirtinti, jog į vieną mano priekaištų prezidentas nematė reikalo atsižvelgti", - sakė Č.Juršėnas.

Prieš kelias savaites Seimas atsisakė svarstyti R.Pakso siūlymą pradėti apkaltą A.Paulauskui, nes ji nebuvo tinkamai suformuluota. Tuomet prezidentas siūlė pradėti apkaltą Seimo pirmininkui, nors tokia procedūros Konstitucija nenumato.

Apkalta gali būti rengiama tik Seimo nariui, siekiant panaikinti jo mandatą. Pakartotiniame prašyme prezidentas ištaisė šią klaidą.

Prezidentas pasiūlė inicijuoti apkaltą A.Paulauskui dėl slaptos informacijos paviešinimo nepaisant to, jog tokio fakto nenustatė nei prokuratūra, nei Valstybės saugumo departamentas.

Proprezidentinės Liberaldemokratų frakcijos skundą nagrinėjusi Generalinė prokuratūra pranešė, jog savo veiksmais A.Paulauskas ne tik nepažeidė įstatymų, bet ir siekė apsaugoti valstybės paslaptis nuo grėsmės, kurią joms kėlė VSD pažymoje minimų asmenų veiksmai.

Pats A.Paulauskas taip pat neigia pažeidęs įstatymus. Prieš išrenkamas į Seimą jis vertėsi privačia advokato praktika, o anksčiau ėjo generalinio prokuroro pareigas.

Tuo tarpu kaltinimus prezidentui nagrinėjusi Seimo specialioji tyrimo komisija priėjo išvados, jog prezidentas savo viešais pasisakymais diskreditavo Seimo ir Konstitucinio Teismo autoritetą bei sąmoningai leido savo dosniausiam rėmėjui J.Borisovui suprasti, jog teisėsaugos institucijos klausosi pastarojo pokalbių.

Iš viso prezidentui yra pateikti šeši kaltinimai dėl šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo ir priesaikos sulaužymo. Antradienį Konstitucinis Teismas pradės nagrinėti Seimo prašymą pateikti išvadą, ar prezidentas savo veiksmais šiurkščiai pažeidė pagrindinį šalies įstatymą.

Konstituciniam Teismui patvirtinus kaltinimus, Seimas balsuos dėl R.Pakso nušalinimo. R.Paksas prezidento pareigas eina nuo 2003 metų vasario.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (145)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (219)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (7)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (14)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (2)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (454)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (99)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Nukauti viešbučio Kabule užpuolikai papildyta 09.04 (4)

Afganistano sostinėje Kabule viešbučio „Intercontinental“ ataka baigėsi, žuvo mažiausiai...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (11)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Nulinis: Valančiūnas sužaidė blogiausias sezono rungtynes (3)

Jonas Valančiūnas surengė blankiausią asmeninį šio sezono, o taip pat ir vieną prasčiausių...