Tokią galimybę žmogaus teisių gynėjams sudarė Seimas, priėmęs parlamentaro Vytauto Bako inicijuotas Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo pataisas. Už jas ketvirtadienį balsavo 112 Seimo narių, prieš nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.

Pasak V. Bako, savo esme žvalgybos kontrolierius yra skirtas būtent žmogaus teisių apsaugai užtikrinti.

„Mes pastatėme tokias „tvoras“ visiems, kurie dirba žmogaus teisių srityje, netgi neleidžiant jiems pretenduoti į šias pareigas. Tai yra nelogiškas sprendimas. Priėmus įstatymo pataisas, turėsime subalansuotą žvalgybos kontrolieriaus instituciją, kur dirbs žmogus, kuris išmano nacionalinio saugumo klausimus ir žmogus, kuris išmano žmogaus teisių klausimus. Šiuo sprendimu mes tik sustiprinsime savo žmogaus teisių apsaugos sistemą“,- ketvirtadienį iš Seimo tribūnos sakė projektą inicijavęs Seimo narys Vytautas Bakas.

Šiuo metu žvalgybos kontrolieriui yra įtvirtintas reikalavimas turėti ne mažesnę kaip 10 metų patirtį, vykdant veiklą susijusią su nacionaliniu saugumu ir gynyba.

Įsigaliojus Seimo priimtoms įstatymo pataisoms, žvalgybos kontrolieriumi bus skiriamas nepriekaištingos reputacijos Lietuvos Respublikos pilietis, įgijęs magistro kvalifikacinį laipsnį arba kvalifikaciją, įgyjamą baigus vientisąsias studijas, ne mažesnę kaip 10 metų patirtį vykdant veiklą, susijusią su nacionaliniu saugumu ir gynyba ir (arba) žmogaus teisių ir laisvių apsauga.

Kandidatas į šias pareigas taip pat turi atitikti teisės aktuose nustatytus reikalavimus, būtinus išduodant leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Visiškai slaptai“.

Žvalgybos kontrolieriumi gali būti skiriamas asmuo, kuris iki jo kandidatūros pateikimo Seime dienos pastaruosius 5 metus nebuvo valstybės politiku.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją