Kaip Eltai sakė prezidentės patarėjas Liudas Zakarevičius, Lietuvos pilietybė išimties tvarka suteikiama asmenims už ypatingus nuopelnus valstybei, kai piliečiai integravęsi į Lietuvos visuomenę.

„Kalbant apie Joną Ohmaną, dėl jo integracijos į mūsų šalies gyvenimą neabejoja niekas. Šis žmogus daugiau kaip 10 metų gyvena Lietuvoje, laisvai kalba lietuviškai, dėsto švedų kalbą, domisi mūsų šalies istorija, kultūra, visuomeniniu gyvenimu, į švedų kalbą yra išvertęs septynias knygas, sukūręs filmų apie Lietuvos istoriją, tema, kurią jis tyrinėja, - pokario rezistencija Lietuvoje”, - vardijo prezidentės patarėjas.

J. Ohmanas taip pat yra visuomeninių iniciatyvų puoselėtojas, 2014 metais su bendražygiais įsteigė organizaciją „Mėlyna/geltona”, kurios tikslas - pagalba Ukrainos kariams ir nuo karo nukentėjusioms šios šalies mokykloms.

ELTA primena, kad prašymą tapti Lietuvos piliečiu pareiškia pats žmogus. „Kadangi J. Ohmanas yra Švedijos pilietis, Lietuvos pilietybė jam bus suteikta išimties tvarka. Tokių asmenų nuo 2003 metų yra trys”, - pridūrė L. Zakarevičius.

Kaip interviu žurnalui „Moteris” yra minėjęs pats J. Ohmanas, yra tiesos pasakyme, kad jis - žinomiausias švedas Lietuvoje ir populiariausias lietuvis Ukrainoje.

Kalbėdamas lietuviškai, Jonas labai dažnai vartoja mažybines priesagas, tad Lietuva virsta Lietuvėle, Lietuvyte, Lietuviuke, o politikų pavardės pailgėja skiemeniu ar dviem.

„Save pristatyti galiu labai įvairiai, net pagal tautybę. Kažkas neseniai pasakė, kad esu žinomiausias švedas Lietuvoje ir populiariausias lietuvis Ukrainoje. Gal šiek tiek tiesos ir yra. Žmonės mėgsta pristatyti save pagal veiklą: „Aš - poetas“, „O aš - inžinierius“ ar dar kas nors, bet juk nesi tik inžinierius ar menininkas. Žmogus, vertinantis save tik pagal atliekamą darbą, nuobodus. Taip, darbas yra tavo dalis, tačiau tai nėra visa, kas esi”, - sakė J. Ohmanas.

Šią žiemą pristatytame režisieriaus Rimo Bružo dokumentiniame filme „Iki pabaigos. Ir dar šiek tiek“ kamera seka paskui J. Ohmaną Ukrainoje, fronte, - ten jis su savo įkurtos organizacijos „Blue/Yellow“ („Mėlyna/geltona“) bendraminčiais veža humanitarinę paramą, arba, kaip pats sako, „kariauja“.

ELTA primena, kad sprendimą dėl Lietuvos Respublikos pilietybės suteikimo išimties tvarka priima ir dekretą pasirašo Lietuvos Respublikos prezidentas.

Netaikant natūralizacijos sąlygų kitos valstybės piliečiui ar asmeniui be pilietybės, kurie yra integravęsi į Lietuvos visuomenę, išimties tvarka pilietybė suteikiama už ypatingus nuopelnus valstybei.

Tai užsienio valstybės piliečio ar asmens be pilietybės veikla, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos Respublikos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos Respublikos galios ir jos autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo. Laikoma, kad asmuo integravosi į Lietuvos visuomenę, jeigu jis nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje ir sugeba bendrauti lietuvių kalba, o jeigu nuolat negyvena Lietuvos Respublikoje, - sugeba bendrauti lietuvių kalba ir yra kitų akivaizdžių įrodymų, patvirtinančių, kad asmuo yra integravęsis į Lietuvos visuomenę.

(papildysime)