aA
Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus pasiūlymas skiepo atsisakantiems asmenims patiems susimokėti už gydymą nuo koronaviruso kelia diskusijas tarp teisininkų ir politikų. Vieni sako, kad Seimas jam pritartų. Kiti beda pirštu į Konstituciją – gydymas visiems nemokamas.
Pasiūlymas liepti susimokėti už gydymą nesiskiepijantiems jau kelia aistras – gali tekti pakloti nuo 1700 iki 134 tūkst. eurų
© DELFI / Josvydas Elinskas

Vilniaus miesto meras R. Šimašius pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje tikino, kad jam yra keista, kad sąmoningai skiepo negavusių žmonių gydymo išlaidas, kurio yra žymiai didesnės, apmoka skiepą gavę asmenys.

„Man atrodo, kad tą reikėtų peržiūrėti ir gerokai viską pastatyti į vietas, kad už savo sprendimus atsakytų patys žmonės“, – tokią mintį pasiūlė R. Šimašius.

Kad COVID–19 gydymas mokesčių mokėtojams kainuoja daug patvirtina ir Ligonių kasos. Vidutinė sergančiojo gydymo kaina ligoninėje – 1700 eurų. Taikant dirbtinę plaučių ventiliaciją gydymas brangsta nuo 5 iki 33 tūkst. eurų. O jei prireikia ir sudėtingesnio gydymo, prireikia ir 134 tūkst. eurų.

Nors pasiskiepijus nuo koronaviruso tokių didelių išlaidų galima išvengti, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sako, jog siūlymas skiepo negavusiems žmonėms nemokėti už gydymą palaikymo Seime nesulauktų.

„Kai kurie parlamento nariai bandė įteisinti ir tokias aplinkybes, kad jeigu susižalojai, patyrei nelaimę būdamas neblaivus, tai būtinoji pagalba suteikiama nemokamai, o tada turi mokėti. Tai tam nebuvo pritarta ir aš kolegos R. Šimašiaus pasiūlymui kategoriškai nepritariu“, – tikino parlamentaras.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras mano kitaip.

„Tam tikrose ribose išdiskutavus šį klausimą, galimas ir toks kelias. Seimas priėmęs tokią nuostatą gali iš karto kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) ir dar iki įstatymo įsigaliojimo KT pasakytų, ar tokios nuostatos galimos. Galimas ir toks kelias“, – LNK sakė politikas.

Kalbinti teisininkai neabejoja, kad nesiskiepijęs žmogus laimėtų teismą, jei apskųstų reikalavimą susimokėti už gydymą, nes tokia prievolė būtų neteisėta.

„Tai būtų prieš teisę bet kuriuo atveju mes turime žiūrėti į sprendimo proporcingumą. Ir būtent šis atvejis – sprendimas nesiskiepyti, jis absoliučiai niekaip neturėtų būti išskiriamas iš galybės kitų klausimų, kada būtinoji sveikatos pagalba yra suteikiama“, – teigė advokatas Vilius Mačiulaitis.

Buvęs KT pirmininkas Vytautas Sinkevičius kategoriškas – reikalavimas skiepo negavusiems asmenims mokėti už gydymą pažeistų Konstituciją.

Konstitucija užtikrina pamatinę žmogaus teisę – jam susirgus valstybė laiduoja jam medicininę pagalbą. O nemokamos medicininės pagalbos apimtį nustato įstatymas. Bet negalima asmenų diskriminuoti pagal tai, ar jis pats prisišaukė ligą, ar elgėsi neatsakingai ir susirgo“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Žmonių nuomonės, ar turi asmenys negavę skiepo mokėti už gydymą, skiriasi.

„Taip, jeigu toks priešiškas, man nepatinka toks dalykas. Reikia klausyti gi valdžios“, – kalbėjo viena vilnietė.

Kita moteris priminė, jog gydymas Lietuvoje kaip ir nemokamas.

„Galbūt tai paskatintų skiepytis kažkurią dalį žmonių, taip. Bet kad taip griežtai susimokėti iš savo lėšų, tai būtų skaudžiai daliai žmonių. Juk ir dirbantys žmonės turi galimybę turėti tą nemokamą gydymą“, – LNK sakė viena vilnietė.

Vienas nesiskiepijęs vyras tvirtino, jog susirgęs koronavirusu sutiktų susimokėti už gydymą.

„Jeigu išeities nebūtų, tai galėčiau, susimokėčiau“, – sakė vyras. Bet išgirdęs galimą gydymo kainą pašnekovas persigalvojo – eis skiepytis.

Lietuvoje šiuo metu nepanaudota beveik milijonas skiepų dozių. Beveik 15 tūkstančių vakcinos dozių išpilta vien per liepos mėnesį dėl to, kad baigėsi jų galiojimas.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(325 žmonės įvertino)
2.6923

Top naujienos

Visą pasaulį nustebinusioje Naujojoje Zelandijoje gyvenanti lietuvė: koronaviruso valdymo strategija čia kitokia (53)

Naujojoje Zelandijoje gyvenanti Indrė Kleinaitė Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“...

Kaulinius skausmus dažnas nurašo radikulitui: iš tiesų tai gali būti pažengusi onkologinė liga (13)

„Daktare, man tikriausiai radikulitas“, – sako vyrai savo gydytojams, užklupus kaulų...

„Zapad“ atskleidė – ne tik Rusija ir Baltarusija kariautų prieš NATO (493)

Pratybose „Zapad21“, kuriuose buvo treniruojama ir puolamoji operacija prieš NATO be Rusijos ir...

Pirmoji iš ES šalių įvedė visuotinį privalomą „Covid“ pasą: darbuotojams ir darbdaviams grės didžiulės baudos (361)

Italija reikalaus visų darbuotojų turėti galiojantį „Covid“ pasą: vyriausybė, vadovaujama...

Poniškas savaitgalis Zyplių dvare: ką veikti, pamatyti ir paragauti (1)

Jau tiksliai nepamenu kurią dieną, grįžus namo, po darbų, Renata pasitiko su šypsena, sakydama,...

Paulius Jurkevičius. Nauji tualetų ir prekybcentrių žaidimai – ar darome kaip Italija? (83)

Šią savaitę pasaulis – tiek plokščias, tiek apvalus – ėmė ir vėl pasidalino. Vieni...

Baldų gamyba iš vidaus: medienos dalis savikainoje ir kas lemia brangimą (10)

Pastaruoju metu pastebimas tiek medienos žaliavos, tiek vartotojams parduodamų baldų kainų...

Astrauskaitės mitingas baigėsi anksčiau, nei planuota: žmonių susirinko mažai, policija sulaikė du asmenis, vieną paleido atnaujinta 18:07 val. (887)

Maždaug 50 žmonių šeštadienį lyjant lietui susirinko į pedagogės Astros Astrauskaitės...

LKL startas: galingai spurtavęs „Rytas“ išnešė sveiką kailį iš Pasvalio, „Lietkabelis“ apgynė namų sienas prieš „Neptūną“ (19)

Šeštadienį dvejomis rungtynėmis startavo naujasis – 29-asis – Lietuvos krepšinio lygos (LKL)...

Situacija reitinguose primena žinomą patarlę: konservatoriams šis ruduo gali viską pakeisti (203)

Praėjus beveik metams nuo rinkimų, kai buvo suskaičiuoti biuleteniai, partijos rikiuojasi taip:...