aA
Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus pasiūlymas skiepo atsisakantiems asmenims patiems susimokėti už gydymą nuo koronaviruso kelia diskusijas tarp teisininkų ir politikų. Vieni sako, kad Seimas jam pritartų. Kiti beda pirštu į Konstituciją – gydymas visiems nemokamas.
Pasiūlymas liepti susimokėti už gydymą nesiskiepijantiems jau kelia aistras – gali tekti pakloti nuo 1700 iki 134 tūkst. eurų
© DELFI / Josvydas Elinskas

Vilniaus miesto meras R. Šimašius pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje tikino, kad jam yra keista, kad sąmoningai skiepo negavusių žmonių gydymo išlaidas, kurio yra žymiai didesnės, apmoka skiepą gavę asmenys.

„Man atrodo, kad tą reikėtų peržiūrėti ir gerokai viską pastatyti į vietas, kad už savo sprendimus atsakytų patys žmonės“, – tokią mintį pasiūlė R. Šimašius.

Kad COVID–19 gydymas mokesčių mokėtojams kainuoja daug patvirtina ir Ligonių kasos. Vidutinė sergančiojo gydymo kaina ligoninėje – 1700 eurų. Taikant dirbtinę plaučių ventiliaciją gydymas brangsta nuo 5 iki 33 tūkst. eurų. O jei prireikia ir sudėtingesnio gydymo, prireikia ir 134 tūkst. eurų.

Nors pasiskiepijus nuo koronaviruso tokių didelių išlaidų galima išvengti, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sako, jog siūlymas skiepo negavusiems žmonėms nemokėti už gydymą palaikymo Seime nesulauktų.

„Kai kurie parlamento nariai bandė įteisinti ir tokias aplinkybes, kad jeigu susižalojai, patyrei nelaimę būdamas neblaivus, tai būtinoji pagalba suteikiama nemokamai, o tada turi mokėti. Tai tam nebuvo pritarta ir aš kolegos R. Šimašiaus pasiūlymui kategoriškai nepritariu“, – tikino parlamentaras.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras mano kitaip.

„Tam tikrose ribose išdiskutavus šį klausimą, galimas ir toks kelias. Seimas priėmęs tokią nuostatą gali iš karto kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) ir dar iki įstatymo įsigaliojimo KT pasakytų, ar tokios nuostatos galimos. Galimas ir toks kelias“, – LNK sakė politikas.

Kalbinti teisininkai neabejoja, kad nesiskiepijęs žmogus laimėtų teismą, jei apskųstų reikalavimą susimokėti už gydymą, nes tokia prievolė būtų neteisėta.

„Tai būtų prieš teisę bet kuriuo atveju mes turime žiūrėti į sprendimo proporcingumą. Ir būtent šis atvejis – sprendimas nesiskiepyti, jis absoliučiai niekaip neturėtų būti išskiriamas iš galybės kitų klausimų, kada būtinoji sveikatos pagalba yra suteikiama“, – teigė advokatas Vilius Mačiulaitis.

Buvęs KT pirmininkas Vytautas Sinkevičius kategoriškas – reikalavimas skiepo negavusiems asmenims mokėti už gydymą pažeistų Konstituciją.

Konstitucija užtikrina pamatinę žmogaus teisę – jam susirgus valstybė laiduoja jam medicininę pagalbą. O nemokamos medicininės pagalbos apimtį nustato įstatymas. Bet negalima asmenų diskriminuoti pagal tai, ar jis pats prisišaukė ligą, ar elgėsi neatsakingai ir susirgo“, – kalbėjo V. Sinkevičius.

Žmonių nuomonės, ar turi asmenys negavę skiepo mokėti už gydymą, skiriasi.

„Taip, jeigu toks priešiškas, man nepatinka toks dalykas. Reikia klausyti gi valdžios“, – kalbėjo viena vilnietė.

Kita moteris priminė, jog gydymas Lietuvoje kaip ir nemokamas.

„Galbūt tai paskatintų skiepytis kažkurią dalį žmonių, taip. Bet kad taip griežtai susimokėti iš savo lėšų, tai būtų skaudžiai daliai žmonių. Juk ir dirbantys žmonės turi galimybę turėti tą nemokamą gydymą“, – LNK sakė viena vilnietė.

Vienas nesiskiepijęs vyras tvirtino, jog susirgęs koronavirusu sutiktų susimokėti už gydymą.

„Jeigu išeities nebūtų, tai galėčiau, susimokėčiau“, – sakė vyras. Bet išgirdęs galimą gydymo kainą pašnekovas persigalvojo – eis skiepytis.

Lietuvoje šiuo metu nepanaudota beveik milijonas skiepų dozių. Beveik 15 tūkstančių vakcinos dozių išpilta vien per liepos mėnesį dėl to, kad baigėsi jų galiojimas.

LNK
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(325 žmonės įvertino)
2.6923

Top naujienos

Istoriniame Latvijos mieste atrado kardinaliai pasikeitusį kvartalą: vakarais čia plūsta jaunimas, o būsto kainos jau kaip Rygoje (12)

Kuržemės centre, Latvijoje , yra vieta, kurią istorijos, gamtos ir gastronomijos mėgėjai vertina...

Vytautė Merkytė | D+

Apokalipsė, kuri neatėjo: įtikėję, kad ateities nėra, sektos nariai atsisakė dirbti ir naujas aukas verbavo per seksą

Michaelo Youngo vaikystė buvo neįprasta: berniukas uoliausiai iš savo brolių ir seserų apsiėmė...

Pažintis su keturiais nelegalais Dieveniškėse: niekur neskubėdami paprašė išvirti kavos (435)

Lietuvos pasienyje, Šalčininkų rajono Dieveniškių kaimelyje, kur būriai žmonių protestuoja...

Atostogos gali būti kitokios, nei tikitės: Kroatija ir Juodkalnija dėl koronaviruso ribos pramogas (21)

Lietuvių pamėgtos atostogų šalys Adrijos jūros pakrantėje – Kroatija ir Juodkalnija...

Gyventojai tūžta ant būsto administratoriaus: po brangaus remonto laiptai atrodo kaip po karo, bet pavojaus niekas netvarko (76)

Vilniuje, Karoliniškėse, esančio daugiabučio gyventojų kantrybė trūko – laiptų remontą...

11 metrų baudinių seriją pralaimėjusi „Sūduva“ baigė savo žygį Europoje „Kauno Žalgiris“ finišavo beviltiškai, krito ir „Panevėžys“ (67)

Lietuvos futbolo klubams ketvirtadienio vakaras buvo kaip niekad įtemptas – net trys A lygos...

„Socialdarbiečiai“ keičia pavadinimą – tampa Lietuvos regionų partija (95)

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų darbo partija ketvirtadienį Kernavėje vykusiame neeliniame...

Tankiau lankysis lietus

Orų pobūdis Lietuvoje keičiasi. Virš Šiaurės Europos išplitus žemo atmosferos slėgio laukui...

Penktadienį Tokijuje – pirmojo lietuvių medalio laukimas, Gudžiaus metimai ir motyvuoti plaukikai kas, kur, kada (13)

Penktadienį, liepos 30-ąją, Tokijo olimpinėse žaidynėse varžysis 10 Lietuvos sportininkų –...

Agnė Keizikienė | D+

Vis dažniau poros atostogauja atskirai: psichologė išdėstė, kam tai gali būti naudinga, o kam – pirmas žingsnis skyrybų link

Sutikite, jei vieni atostogaudami kartu su antrąja puse džiaugiasi nuolatiniu laiku kartu, kitus tai...