aA
Mokytojų rengimas pasiekė dugną, savarankiškas Lietuvos edukologijos universitetas greičiausiai baiginėja paskutinius savarankiško gyvavimo metus, bet būtent dabar yra laikas atsispirti ir pradėti pokyčius, kurie leistų priartėti prie vienos iš trijų idėjų Lietuvai, kad mokytojas iki 2025 m. taptų prestižine profesija, teigia ekspertai.
Mindaugas Jackevičius, Virginija Būdienė, Gintaras Sarafinas
Mindaugas Jackevičius, Virginija Būdienė, Gintaras Sarafinas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Važinėjant po mokyklas matyti, kad šiandien prestižas vis mažėja. Vis mažiau jaunų žmonių renkasi tą profesiją. Man labai skaudu matyti abejingą jaunuolių požiūrį, jie dažnai mokytojo profesiją laiko antra po kalėjimo prižiūrėtojo pagal prestižą. Tai yra drama“, – kalbėjo žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas per „Didžiąją idėjų ir pokyčių konferenciją“.

Jo vertinimu, šioje srityje pasiektas dugnas, todėl yra pats laikas pokyčiams. Su vertinimu dėl dugno nebuvo linkusi sutikti Vilniaus politikos analizės instituto vadovė, buvusi prezidentės patarėja bei švietimo ir mokslo viceministrė Virginija Būdienė.

„Nesutinku dėl dugno. Manau, kad mokytojai visada turėjo prestižą, ir dabar turi. Jeigu šeimose paklaustumėte apie mokytojus, tai niekas nenumotų ranka: „ai, mokytojas“, – kalbėjo V. Būdienė.

Mokyklų lygis nevienodas

Švietimo ekspertė kritikavo mokyklų reitingavimo iniciatyvą, nes ji esą didina stigmatizaciją.

„Mes stigmatizuojame mokyklas, kur mokytojai sunkiausiai dirba. Tokios yra pagrindinės mokyklos miesteliuose, kurių devintose–dešimtose klasėse mokosi mokiniai, kurie neišvažiavo į gimnaziją. Tai yra sunkiausi mokiniai, ir pagarbos verčiausi mokytojai“, – sakė V. Būdienė.

Žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius gynėsi, kad vertinant mokyklas lyginami palyginami dydžiai, jis taip pat atkreipė dėmesį į ne vienodą švietimo kokybę mokyklose.

„Mes matome, kad rajonų pagrindinėse mokyklose lygis skiriasi aštuonis kartus. Vadinasi, vieni mokytojai net ir kaime sugeba įpūsti ugnelės vaikams – išmokyti matematikos pagrindų, o kiti sako – nebeįmanoma, čia – Lietuva, toks – socialinis kontekstas, beviltiška. Mes matome labai daug užgesusių žvilgsnių, ir tam nepritariame“, – kalbėjo G. Sarafinas.

Pasak jo, siekiant atkurti mokytojo profesijos prestižą svarbus visų visuomenės grandžių įsitraukimas.

„Aš, kaip žmogus, galėčiau savo šeimoje, savo vaikams uždrausti nepagarbiai šnekėti apie mokytojus. Kaip žurnalistas galėčiau stengtis kalbinti šviesulius, apie kuriuos mažai žinome. Patys mokytojai irgi turi ne vien sėdėti – jie apsirengti turi kaip žmonės, neateiti su nutysusiais megztiniais. Prieš vaiką atsistoti, kad nuo jo sklistų šviesa ir pagarba mokiniui“, – sakė G. Sarafinas.

Atlyginimai – ne prasčiausi

Žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius taip pat mokytojams siūlė „neverkti dėl atlyginimų“.

„Jų atlyginimai provincijoje yra normalūs, netgi aukšti, palyginus su kitomis profesijomis“, – kalbėjo G. Sarafinas.

Vilniaus politikos analizės instituto vadovė irgi kalbėjo apie tai, kad mokytojo profesijos prestižas ir patrauklumas yra susijęs ne tik su atlyginimo dydžiu.

Ji pritarė Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininko Audriaus Jurgelevičiaus mintims, kad kalbat apie švietimą tiek kartų buvo kartota, kaip viskas yra blogai, kad dalis mokytojų patys tuo patikėjo. Ir dabar nesiseka išlipti iš to uždaro pačių susikurto rato.

„Ne vienas užsienio šaltinis sako, kad jei mokykla ir mokytojai privedami prie streikų, tai mažiausiai penkerius metus normaliai ugdymo procesas nevyksta. Labai dažnai streikai yra susiję su priešrinkiminėmis kampanijomis. Mokytojų yra daug, ir kai kuriems politikams patogu jais manipuliuoti kalbant, kaip yra blogai, ir kaip jie padarys geriau. Švietimas turėtų būti visuotinio susitarimo dalykas“, – kalbėjo V. Būdienė.

Švietimo ir mokslo ministerijos teigimu, vidutinis pedagogo atlyginimas yra 520 eurų „į rankas“. Ministrės teigimu, didelės dalies mokytojų mažą daro užmokestį lemia nepakankamas darbo krūvis.

Trečdalis šalies pedagogų gauna mažesnį nei 500 eurų mėnesinį užmokestį neatskaičius mokesčių, vos 7 proc. – nuo 500 iki 600 eurų, 9 proc. – 600–700 eurų, 12 proc. – 700–800 eurų, 14 proc. – 800–900 eurų, 13 proc. – 900–1000 eurų, tik apie 15 proc. mokytojų uždirba didesnį nei 1 tūkst. eurų (iki mokesčių) atlygį.

Žadama, kad iki 2020 metų mokytojų atlyginimas sieks tūkstantį eurų prieš mokesčius.

Mato prošvaisčių

Tamsiomis spalvomis dabartinę situaciją piešęs žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius mato šviesesnę ateities perspektyvą. Jis tai sieja su mokytojų rengimo perkėlimu į Vytauto Didžiojo (VDU), Vilniaus (VU) ir Šiaulių universitetus.

„Kai pasiklausai, kaip šneka VDU ir VU ir ŠU vadovai ir atstovai, tai jie visai kitomis kategorijomis kalba. Jei rektorius išsikelia tikslą, kad „neišleisime nei vieno naujai parengto mokytojo nemokančio užsienio kalbų, jeigu neišleisime nei vieno mokytojo mokančio puikiai dirbti kompiuteriu, jeigu neišleisime nei vieno mokytojo, kuris negalėtų dėstyti iš karto dviejų disciplinų“, tai yra daug, ir atrodo visiškai simpatiškai“, – sakė G. Sarafinas.

Pasak jo, jei dar bus, kaip žadama, garantuota darbo vieta penkeriems metams po baigimo, užtikrintas1000 eurų atlyginimas, aukšto lygio rengimas, atsiras ir norinčiųjų stoti į pedagogines specialybes.

Vilniaus politikos analizės instituto vadovė buvo atsargesnė. Ji taip pat dabartinę situaciją pedagogų rengimo srityje vadino lūžio tašku, tačiau, pasak jos, kokių rezultatų atneš pokyčiai, dar anksti prognozuoti.

„Neužtenka suplanuoti gražių studijų programų, svarbu, kokie dėstytojai dėstys. Tie trys centrai yra gerai, manau, kad būtų dar geriau, jei jie būtų tarpuniversitetiniai centrai . Man dar neaišku, kodėl Klaipėdoje nerengiami mokytojai“, – sakė V. Būdienė.

Ji nebuvo labai linkusi tikėti pažadais dėl garantijų penkeriems metams užtikrinti darbo vietą, tačiau sveikino iniciatyvas dėl atlyginimų, stipendijų, stažuočių.

„Dėstydama VU pastebiu, kad į edukologijos magistrantūros studijas ateina labai skirtingų išsilavinimų žmonės. (…) Galbūt, tai yra mūsų susikurtas mitas, kad šios studijos nepopuliarios“, – sakė V. Būdienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Neoficialūs duomenys: matematikos egzamino neišlaikė 35 proc. laikiusiųjų ekspertai situaciją vertina kaip katastrofą (5)

Žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Sarafinas dalijasi neoficialiomis žiniomis, kad...

Brangs net geriamas vanduo: pokyčių sulauks vilniečiai, kainos kils ir kituose miestuose

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) praneša apie didinamas vandens kainas. Jos nuo...

Karas Ukrainoje. Rusija oficialiai paskelbė apie kovos veiksmų pertrauką Donecko srities gyventojai raginami bėgti

Pirmą kartą nuo karo pradžios Rusija nepaskelbė teritorinių pasiekimų Ukrainoje. Tai...

Internete plinta kraupūs vaizdai: teigiama, kad įtariamieji planavo 15-metės šiaulietės nužudymą papildyta (1)

Internete plinta informacija apie 15-metės šiaulietės nužudymą. Internautai teigia, kad...

Žiniasklaida: JK premjeras Johnsonas atsistatydina (7)

Borisas Johnsonas ketvirtadienį atsistatydins iš Jungtinės Karalystės Konservatorių partijos...

Gali grįžti kovos dėl Seimo komiteto vadovo kėdės: ar Vyriausybė ir Prezidentūra užkasė karo kirvį

Panašu, kad Vyriausybė ir Prezidentūra galėjo pagaliau susitarti: ketvirtadienį pranešta,...

Adamkus įspėja: šie metai gali būti lemtingi, netrukus gali tekti gintis ES ir NATO sostinėse

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus teigia, kad artimiausi metai gali būti lemtingi...

Verslas PliusJustina Maciūnaitė

Būsto rinkoje – ilgai laukti pokyčiai: turi žinutę dėl NT kainų

Infliacija, kylančios būsto kainos ir brangstančios paskolos tapo kertinėmis priežastimis...

Rusijos Dūmos pirmininkas ėmė grasinti JAV: turime ką susigrąžinti (37)

Rusijos Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas trečiadienį pareiškė, kad JAV turėtų...