aA
Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis antradienį Seime atsakė į klausimus dėl situacijos prokuratūros sistemoje. Pasak E. Pašilio, žiniasklaidos paviešinti duomenys apie prokuratūros darbą prasilenkia su realybe. Kita vertus, generalinis prokuroras teigė, kad viešus teiginius apie galimą politikų kišimąsi į kai kuriuos ikiteisminius tyrimus perdavė aiškintis ir vertinti Prokurorų etikos komisijai.
Evaldas Pašilis
© DELFI / Domantas Pipas

Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras, Prokurorų profesinės sąjungos lyderis Julius Rėksnys viešai buvo pareiškęs, kad „tam tikriems tarnybų vadovams nurodoma pradėti kriminalinės žvalgybos veiksmus, tyrimą. Pakanka, kad neįvardintas informacijos šaltinis ką nors praneštų, tarkime, kad asmuo paėmė kyšį. Imama klausytis jo pokalbių. Vien informacija, kad prieš tokį asmenį buvo vykdomi tokie veiksmai, gali sutepti jo reputaciją.“

Seime E. Pašilis teigė, kad tai nepagrįsti teiginiai, menkinantys Generalinės prokuratūros vardą.

„Turiu pabrėžti, kad šiose citatose pateikti keli niekuo nepagrįsti teiginiai, kurie klaidina visuomenę. Atsakingai pareiškiu, kad kriminalinės žvalgybos veiksmai pradedami tik tuomet, kai yra rimtas pagrindas, ir griežtai laikantis visų numatytų procedūrų ir tikrai nepakanka atskiro anoniminio pranešimo. Šiame procese yra ne vienas kontrolės mechanizmas, įskaitant ir teismo sprendimą. Todėl teigti, kad kriminalinės žvalgybos veiksmai pradedami be pagrindo, tiesiog kažkam to pageidaujant - negalimi. Dar kartą užtikrinu, kad tokios praktikos mano vadovavo laikotarpiu nebuvo ir nebus“, - teigė E. Pašilis.

Kita vertus, E. Pašilis sakė, kad visoms abejonėms išsklaidyti jis kreipėsi į prokurorų etikos komisiją pradėti tyrimą.

„Tiesa, kad, atsižvelgdamas į turinio medžiagą bei gegužės 6 dienos prokuratūros kolegijos siūlymus, kreipiausi į Prokurorų etikos komisiją prašydamas ištirti ir įvertinti paskelbtus teiginius dėl neva politikų kišimosi į ikiteisminius tyrimus. Kolegijos nuomone, su kuria aš visiškai sutinku, visos viešai paskelbtos abejonės, kurios sukėlė didelį atgarsį tiek visuomenėje, tiek prokuratūros bendruomenėje, turi būti išsklaidytos nešališku, išsamiu tyrimu“, - teigė jis.

Pasak jo, Etikos komisijai buvo perduotas ir J. Rėksnio komentaras, kurį jis atsiuntė po prašymo pateikti galimai jam žinomą faktinę informaciją ir kitas konkrečias aplinkybes, kuriomis jis grindė savo teiginius apie prokuratūros veiklą bendraudamas su publikacijos autoriumi.

„Tyrimo komisija, tikėtina, surinks dar daugiau medžiagos ir tik surinktų duomenų visumos pagrindu pateiks savo išvadas, ar prokuroro viešai pateikti teiginiai yra pagrįsti, ar ne, bei pateiks atitinkamą komisijos siūlymą. Priminsiu, kad šios komisijos sudėtyje yra trys visuomenės atstovai, todėl abejoti komisijos objektyvumu bei sprendimu nėra pagrindo“, - Seime teigė E. Pašilis.

ELTA primena, Lrytas.lt tęstiniame straipsnių cikle paviešino interviu su prokurorais apie politikų ir kitų asmenų daromą poveikį ikiteisminiams tyrimams.

Pati prokuratūra kaltinimus neigia bei sako, kad tikrovės neatitinkantys teiginiai kenkia prokuratūros vardui visuomenėje.

,,Reaguojant į dienraštyje „Lietuvos rytas“ ir to paties pavadinimo informaciniame portale skelbiamą publikacijų ciklą, kuriame pateikiami atskiri duomenys, nuorodos ar užuominos į abstrakčius šaltinius, jų apibendrintus vertinimus bei atskirų asmenų komentarai, kurių visuma formuoja neigiamą nuomonę apie Lietuvos prokuratūrą, ikiteisminių tyrimų pagrįstumą bei teisėtumą ir tokiu būdu yra menkinamas visuomenės pasitikėjimas prokuratūra, visa teisingumo sistema bei valstybės vadovais, prokuratūra atkreipia dėmesį į šiose publikacijose pateikiamus tikrovės neatitinkančius teiginius, tendencingai interpretuojamus ar nepaminėtus faktus, kitas reikšmingas visuomenės nuomonei aplinkybes“, - teigiama prokuratūros išplatintame komentare.

Praėjusią savaitę šalies vadovė D. Grybauskaitė sakė, kad žiniasklaidos paviešinti duomenys apie prokuratūros darbą - tiesioginis spaudimas teisėsaugai.

„Nauji paviešinti duomenys yra vienoje žiniasklaidos priemonėje, kurios vadovas (Gedvydas Vainauskas. - ELTA) šią savaitę - teisiamųjų suole. Traktuotinas kaip tiesioginis spaudimas teisėsaugai“, - teigė D. Grybauskaitė.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.4545

Top naujienos

Beprecedentis įvykis: „Marijos radijuje“ Vytauto Landsbergio interviu buvo cenzūruotas ir užblokuotas (261)

Profesoriaus Vytauto Landsbergio teigimu, jo interviu „Marijos radijui“ buvo cenzūruotas ir...

Karbauskis: jei prezidente taps Šimonytė, ji su mumis elgsis kaip Grybauskaitė (327)

Į prezidentus kandidatuojantis ekonomistas Gitanas Nausėda trečiadienį susitiko su...

Visoje Europoje daugybę metų ieškotas žmogžudyste įtariamas lietuvis pagaliau sučiuptas (8)

Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas trečiadienio pavakarę pranešė, kad...

Rusijos žiniasklaida Meilutytės žingsnyje įžvelgia sąmokslo teorijas (31)

Olimpinės čempionės Rūtos Meilutytės žinia apie karjeros pabaigą dėmesio sulaukė ir Rusijos...

Kokių remonto darbų negalite daryti savo bute: gresia netgi baudos

Įsigiję naują būstą žmonės kartais nežino, kad negali su juo elgtis kaip panorėję. Niekas...

Vos kelios dienos po inauguracijos – netikėtas Zelenskio sprendimas papildyta 17.49 (51)

Ukrainos naujasis prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį, vos kelios dienos po savo...

Kaliningrade prasidėjo bandymas „salos“ režimu: eksklavas atsijungia nuo rusiškos energetikos sistemos

Kaliningrado srityje trečiadienį prasidėjo suplanuotas 3 dienų izoliuoto elektros sistemos darbo...

Naktį pabudusi moteris pasijuto kaip siaubo filme: vanduo į butą skverbėsi net pro rozetes ir šviestuvus (36)

2106 Eur, 2049 Eur, 725 Eur, 2380 Eur, 2 708 Eur – tai tik keletas sumų iš teismuose atsidūrusių...

Atleistas Bėrontas pripažino sulaukęs siūlymo tapti ministru (14)

Valstybės saugumo departamentui (VSD) balandį pareiškus, kad Nacionalinės mokėjimo agentūros...

Įvardino pinigų sumą, skirtą Jurijui sublizgėti „Eurovizijoje“: padėti panoro vos vienas rėmėjas (15)

Kalbos apie „Euroviziją“ nesibaigia net jai praūžus. Lietuviai aktyviai diskutuoja, kodėl ir...