aA
Eltos kalbinti partijų lyderiai sutartinai teigė, kad antrą kadenciją užbaigiančios prezidentės Dalios Grybauskaitės valdymo dešimtmetį vertina labiau pozityviai nei negatyviai, tačiau klaidų, pasak jų, taip pat buvo. Visi vieningai kritikavo sudėtingą prezidentūros dialogą su politinėmis partijomis.
Prezidentūros šeimininkė Dalia Grybauskaitė nusilenkė susirinkusiems
© Augustas Didžgalvis

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (LRLS) pirmininkas Eugenijus Gentvilas sakė, kad, kaip prezidentė, D. Grybauskaitė buvo gera, tačiau klaidų buvo neišvengta. Geriausiai, liberalo nuomone, prezidentei sekėsi užsienio politikos ir saugumo srityse, nes, anot jo, D. Grybauskaitei pavyko mobilizuoti Lietuvos politikus nacionaliniams interesams užsienio politikoje. Atstovavimą šaliai užsienyje, Lietuvos europeizaciją, pasipriešinimą Rusijos hibridinėms grėsmėms, susitarimą didinti gynybai skiriamas išlaidas, pasak E. Gentvilo, reikėtų vertinti kaip labiausiai pasisekusią prezidentės valdymo dalį.

„Tiesa, kadencijos pradžioje buvo nesusipratimų – prezidentė nevyko į Prahą susitikti su Baracku Obama...“, - prisiminė E. Gentvilas, pridūręs, kad, be praleisto vizito Latvijoje dėl sugedusio lėktuvo, antroje kadencijoje tokių ryškesnių klaidų D. Grybauskaitė nepadarė.

Vis dėlto, anot jo, vidaus ir ekonomikos politikoje bei kovoje su korupcija trūko nuoseklumo. Taip pat LRLS lyderis įvardijo generalinio prokuroro Dariaus Valio paskyrimą kaip didžiulę nesėkmę ir skeptišką prezidentės požiūrį į politines partijas pavadino perspaustu.

Partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas Remigijus Žemaitaitis bendrą prezidentės valdymo laikotarpį taip pat vertino labiau pozityviai. Prezidentės stiprybė, jo manymu, taip pat buvo užsienio politikos srityje.

„Prezidentė tvirtai dalyvavo užsienio politikos formavime, taip pat ir Ukrainos konfliktas, suskystintųjų gamtinių dujų klausimo tvirtų pozicijų laikymasis, tai manau, kad šį sekmadienį išrinktas prezidentas užsienio politikoje turės pakankamai stipriai reikštis ir tos kartelės nenuleisti“, - Eltai sakė R. Žemaitaitis.

Kaip labiausiai įsiminusius neigiamus aspektus, R. Žemaitaitis įvardijo D. Grybauskaitės bandymą egzaminuoti ministrus bei prezidentės nesusikalbėjimą su partijomis.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas sutiko su kolegų nuomone, kad prezidentė savo pareigas vykdė gerai, ir bendrą dviejų kadencijų laikotarpį vertina labiau pozityviai, tačiau, anot jo, klaidų buvo neišvengta.

Kaip teigiamą dalyką G. Kirkilas išskyrė krašto apsaugos stiprinimą. Kaip buvęs krašto apsaugos ministras, G. Kirkilas teigė, jog didelis pasiekimas, pasak jo, buvo bendrieji gynybos su NATO planai, taip pat užsienio kariškių vizitai Lietuvoje.

LSDDP lyderis pažymėjo, kad labiausiai kritikos prezidentė nusipelnė dėl nesugebėjimo surasti kontaktą su politinėmis partijomis.

„Čia tikriausiai didžiausias minusas buvo“, - konstatavo G. Kirkilas.
Kitas kalbintas politikas, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis atsisakė vertinti prezidentės D. Grybauskaitės valdymo dešimtmetį.

„Rinkimai vyksta, nėra prasmės jau vertinti. Viską išsakiau“, - trumpai konstatavo V. Tomaševskis.

D. Grybauskaitė nuo 1999 metų iki 2000 m. dirbo finansų viceministre, 2000-2001 m. - užsienio reikalų viceministre, 2001-2004 m. - finansų ministre. 2004 m. buvo deleguota dirbti Europos Sąjungos komisare, atsakinga už finansinį programavimą ir biudžetą. Nuo 2009 m. liepos 12 d. eina Lietuvos prezidentės pareigas. Antroji jos kadencija baigsis 2019 m. liepos 12 d.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
2.0800

Top naujienos

Naujausi reitingai: Nausėdos populiarumas primena 1998-ųjų Adamkų (4)

Palankiausiai vertinamų Lietuvos politikų sąrašo viršūnėje įsitvirtino prezidentas Gitanas...

Salomėja Nėris – išteisinti ar nuteisti? knygos ištrauka (108)

Išteisinti Salomėją Nėrį ar nuteisti – šį klausimą gausiai pateikdama archyvinės medžiagos...

Ekspertai piešia siaubingą scenarijų: jau po 5 metų šimtai milijonų turės bėgti nuo krizės (84)

Potvyniai Pietų Azijoje kelia grėsmę beveik 6 mln. šalies gyventojų, o dėl liūčių sezono...

Grybų sezono laimikis: iš voveraičių ir ryžių paruošė labai skanų patiekalą, tereikėjo kelių papildomų ingredientų (6)

Voveraitės – vienos geidžiamiausių grybautojų laimikių. Šie grybai – ne tik labai skanūs...

Šiurpus Černobylyje dirbusios medikės iš Lietuvos liudijimas: rėkiau visiems sutiktiems, bet niekas manimi netikėjo (324)

„Aš nežinau, kiek dar gyvensiu (anądien su vyru prisiminėme, kad Kijevo gydytojai mums...

Persijos įlankoje – įtampa: Iranas užėmė du Didžiosios Britanijos tanklaivius papildyta 09.45 (584)

Persijos įlankoje užimtas Didžiosios Britanijos tanklaivis „Stena Impero “ , Irano...

Išskirtinė vieta Naujojoje Akmenėje – lietuviški Marso kanjonai

„Marso kanjonai“ – taip dažnai vadinami Naujojoje Akmenėje esantys ir iki šiol veikiantys...

Dėl Alžyro futbolininkų triumfo – neramumai Prancūzijoje: įtampa tarp politikų ir imigrantų auga (4)

Penktadienio vakarą Afrikos tautų taurės turnyro finale susitiko dvi buvusios Prancūzijos...

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė: po 4 valandų eilėje liepė apsisukti ir grįžti atgal (727)

Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks susidurti...

Palangoje žiauria egzekucija įtariamas paauglys buvo išmestas iš mokyklos: pedagogai įtaria, kad jis svaiginosi (56)

Palangoje žiauriu smurto išpuoliu įtariamas paauglys dėl savo elgesio bėdų turėjo jau...