aA
„Nemokamas yra tik sūris spąstuose – aukštasis mokslas yra mokamas. Klausimas, kas už jį sumoka dabar ir klausimas, kas ir kokiomis proporcijomis už jį sumokės ateityje“, - antradienį pristatydamas peticiją už aukštojo mokslo reformą žurnalistams sakė Lietuvos katalikų mokslo akademijos pirmininkas dr. Paulius Subačius.
Zigmas Lydeka
Zigmas Lydeka
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Peticiją pasirašiusi susibūrusi šalies visuomenės veikėjų, akademinių organizacijų vadovų, asociacijų narių iniciatyvinė grupė ragina visas politines jėgas nedelsiant pasirašyti susitarimą dėl mokslo ir studijų sistemos pertvarkos.

Pristatytoje peticijoje teigiama, kad šiandien aukštajam mokslui būtina esminga, sistemiška ir nuosekli reforma, kurios atidėlioti jokiu būdu nevalia. Pasak peticiją pasirašiusių mokslo bendruomenės atstovų, partijų diskutuojamas pertvarkos projektas „yra nors ir nepakankamas bei stokojantis ryžto atverti kelią laisvai konkurencijai ir asmeniniam suinteresuotumui, tačiau įtvirtinantis kompromisą dėl reformos“.

Mokestis už mokslą skatins motyvaciją

Pasak P. Subačiaus, procesas turįs prasidėti – situacija bloga, kiekvienais metais vis blogėja, o kol studentai bus priimami senomis sąlygomis, vadinamasis „nemokamas aukštasis mokslas“ darysis vis nekokybiškesnis.

P. Subačius sako, kad šiandien žmonės nebestoja į eiles prie nemokamų produktų arba ten, kur parduodamos prekės už 1 centą. Jis teigia, kad pasiekti kokybės aukštajame moksle galima tik dviem būdais. Pirmasis – pastatyti po kokybės policininką už kiekvieno dėstytojo nugaros kiekvienoje auditorijoje, tačiau šis būdas esą niekur nepasiteisino.

Todėl, anot jo, liekas kitas kelias – motyvacijos. „Sukurti prielaidas, kad visi sistemos dalyviai, pirmiausia studentai ir dėstytojai, būtų suinteresuoti, motyvuoti, kad kiekvienoje auditorijoje per kiekvieną paskaitą kiekvienas vadovėlis, kiekviena knyga būtų kokybiška – kokybiškesnė negu vakar“, - kalbėjo Lietuvos katalikų mokslo akademijos pirmininkas.

Paulius Subačius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Kaip sakė peticijos iniciatyvinės grupės narys Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas dr. Remigijus Šimašius, pagrindinis peticijoje siūlomas dalykas – ne mokestis, o tai, kad aukštasis mokslas įgytų kainą. Anot jo, po peticija pasirašiusius žmones vienija įsitikinimas, kad reforma turi prasidėti, o partijoms pasirašius susitarimą ir pradėjus reformą, bus galima diskutuoti dėl daugybės niuansų.

„Sistema toli gražu neturėtų būti tokia, kuri verstų visus – gabiausius ir socialiai remtinus studentus – mokėti už mokslą pilną kainą, tačiau sistema turi būti tokia, kuri skatintų studentus galvoti, ką jie renkasi, kodėl renkasi ir kaip padaryti, kad kaina atitiktų kokybę“, - teigė R. Šimašius.

Iniciatyvinės grupės nariai pabrėžė, jog valstybė turi užtikrinti paskolų sistemą bei stipendijas socialiai remtiniems ir gabiausiems moksleiviams. Grupė įsitikusi, kad reikalingas laisvai pagal studentą judantis „krepšelis“ – jis studentui esą leistų prisijungti prie aukštojo mokslo kokybės kėlimo.

Remigijus Šimašius
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Vytauto Didžiojo universiteto rektorius dr. Zigmas Lydeka pastebėjo, kad pagal dabartinę sistemą studijos tampa būdu išvažiuoti iš rajono, kad studentas, užklaustas kur studijuoja, galėtų pasakyti „studijuoju Vilniuje“. Apie tokių studentų motyvaciją, pasak rektoriaus, negali būti nė kalbos. Jis įsitikinęs, kad turi būti remiami motyvuoti mokslo norintys žmonės.

Iniciatyvinės grupės nariai pastebėjo, kad politinės jėgos, dabar reiškiančios nepasitenkinimą siūloma sistema, vykusiuose darbuose ir svarstymuose nedalyvavo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Politologas: Nausėdos ir Šimonytės Vyriausybės santykiai yra keisti

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Virgis Valentinavičius , vertindamas...

Rusija sureagavo į Vakarų kritiką dėl Navalno Navalnui vis dar neleidžiama susitikti su savo advokate (58)

Rusijos opozicijos veikėjas Aleksejus Navalnas pirmadienį tebelaikomas Maskvos policijoje po...

COVID-19 pasiglemžė medikės iš Panevėžio gyvybę (102)

COVID-19 pasiglemžė dar vienos Respublikinės Panevėžio ligoninės slaugytojos gyvybę. Kaip...

Pandemijos analizė Lietuvoje: atsisakius kai kurių ribojimų, reikiamo rezultato tektų laukti mėnesiu ilgiau (175)

Praėjusio ketvirtadienio, sausio 14 dienos duomenimis, šalyje pastebimas epidemiologinės situacijos...

Naujų atvejų skaičius ir toliau mažėja: praėjusią parą – 476 nauji koronaviruso atvejai ir 21 mirtis per praėjusią parą ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso: 3583 (583)

Praėjusią parą Lietuvoje užfiksuota 476 nauji koronaviruso atvejai ir 21 mirtis, skelbia...

Vilniuje sužalotas vyras, prie sugedusio automobilio rišęs trosą – į stovinčius VW trenkėsi „Audi“ (3)

Pirmadienį, apie 10.13 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., įvyko avarija, kurios metu sužalotas...

Kęstutis Girnius. Socialinių medijų iššūkiai žodžio laisvei (47)

„Facebook“ , „Twitter“, „Instagram“ ir daugelio kitų socialinių medijų nutarimas iš...

Po susitikimo su Prezidentu – Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko komentaras (1)

10:30 val. Prezidentas Gitanas Nausėda susitiks su Krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku. Po...

Žemės ūkio ministrą nemaloniai nustebino ūkininkų atstovų pasiūlymai (26)

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad jį nustebino ūkininkų noras gauti paramos...

Mirė žinomas Pakruojo medikas: dirbo netausodamas sveikatos (19)

Pirmadienio rytą pranešta apie dviejų medikų mirtį . Respublikinė Panevėžio ligoninė...