Pristatytoje peticijoje teigiama, kad šiandien aukštajam mokslui būtina esminga, sistemiška ir nuosekli reforma, kurios atidėlioti jokiu būdu nevalia. Pasak peticiją pasirašiusių mokslo bendruomenės atstovų, partijų diskutuojamas pertvarkos projektas „yra nors ir nepakankamas bei stokojantis ryžto atverti kelią laisvai konkurencijai ir asmeniniam suinteresuotumui, tačiau įtvirtinantis kompromisą dėl reformos“.
Mokestis už mokslą skatins motyvaciją
Pasak P. Subačiaus, procesas turįs prasidėti – situacija bloga, kiekvienais metais vis blogėja, o kol studentai bus priimami senomis sąlygomis, vadinamasis „nemokamas aukštasis mokslas“ darysis vis nekokybiškesnis.
P. Subačius sako, kad šiandien žmonės nebestoja į eiles prie nemokamų produktų arba ten, kur parduodamos prekės už 1 centą. Jis teigia, kad pasiekti kokybės aukštajame moksle galima tik dviem būdais. Pirmasis – pastatyti po kokybės policininką už kiekvieno dėstytojo nugaros kiekvienoje auditorijoje, tačiau šis būdas esą niekur nepasiteisino.
Todėl, anot jo, liekas kitas kelias – motyvacijos. „Sukurti prielaidas, kad visi sistemos dalyviai, pirmiausia studentai ir dėstytojai, būtų suinteresuoti, motyvuoti, kad kiekvienoje auditorijoje per kiekvieną paskaitą kiekvienas vadovėlis, kiekviena knyga būtų kokybiška – kokybiškesnė negu vakar“, - kalbėjo Lietuvos katalikų mokslo akademijos pirmininkas.
Kaip sakė peticijos iniciatyvinės grupės narys Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas dr. Remigijus Šimašius, pagrindinis peticijoje siūlomas dalykas – ne mokestis, o tai, kad aukštasis mokslas įgytų kainą. Anot jo, po peticija pasirašiusius žmones vienija įsitikinimas, kad reforma turi prasidėti, o partijoms pasirašius susitarimą ir pradėjus reformą, bus galima diskutuoti dėl daugybės niuansų.
„Sistema toli gražu neturėtų būti tokia, kuri verstų visus – gabiausius ir socialiai remtinus studentus – mokėti už mokslą pilną kainą, tačiau sistema turi būti tokia, kuri skatintų studentus galvoti, ką jie renkasi, kodėl renkasi ir kaip padaryti, kad kaina atitiktų kokybę“, - teigė R. Šimašius.
Iniciatyvinės grupės nariai pabrėžė, jog valstybė turi užtikrinti paskolų sistemą bei stipendijas socialiai remtiniems ir gabiausiems moksleiviams. Grupė įsitikusi, kad reikalingas laisvai pagal studentą judantis „krepšelis“ – jis studentui esą leistų prisijungti prie aukštojo mokslo kokybės kėlimo.
Vytauto Didžiojo universiteto rektorius dr. Zigmas Lydeka pastebėjo, kad pagal dabartinę sistemą studijos tampa būdu išvažiuoti iš rajono, kad studentas, užklaustas kur studijuoja, galėtų pasakyti „studijuoju Vilniuje“. Apie tokių studentų motyvaciją, pasak rektoriaus, negali būti nė kalbos. Jis įsitikinęs, kad turi būti remiami motyvuoti mokslo norintys žmonės.
Iniciatyvinės grupės nariai pastebėjo, kad politinės jėgos, dabar reiškiančios nepasitenkinimą siūloma sistema, vykusiuose darbuose ir svarstymuose nedalyvavo.
Top naujienos
Siaubingas keršto planas: pagalbos teisėsaugoje ieškojusi moteris patyrė itin dideles kančias
„Išeisiu į laisvę ir ją užversiu , nebus sudėtinga“, – įkalintas tardymo izoliatoriuje...
Pajūrio užkandinėje dviejų sumuštinių laukė valandą, bet kai atnešė ir pravėrė dėžutes, suprato, kodėl čia plūsta žmonės
Vasarą pajūris pritraukia daugybę žmonių iš visos Lietuvos – čia norisi patirti kuo daugiau...
Buvęs Rusijos deputatas: manau, kad Putino dienos suskaičiuotos (2)
Buvęs Rusijos Dūmos deputatas Ilja Ponomariovas paliko tėvynę po to, kai 2014 m. vienintelis...
Europos narkotikų centru tapusioje šalyje lietuviai spėjo pasižymėti: jų nusikaltimai iš anksto apgalvoti ir stebėtinai žiaurūs
Paskutiniais metais nusikalsti linkę lietuviai ar emigrantai vis dažniau palieka gimtinę, Jungtinę...
Lietuviai pešasi dėl populiariausios šios vasaros atostogų krypties: skrenda per aplink, permoka už viešbučius
Lietuviai neatsilieka nuo visos Europos tendencijų. Šią vasarą populiariausia atostogų kryptimi...
Gydytoja papasakojo apie vėžį, dažniau puolantį darbingo amžiaus žmones: atpažinti padės 6 požymiai
Melanoma yra vienas labiausiai paplitusių onkologinių susirgimų pasaulyje, kartu ir viena...
Pagrindinė Londono prekybos gatvė vis dar kenčia
Regento gatvė, svarbiausia Londono prekybos magistralė, sunkiai bando atsikratyti užsitęsusių...
Košmaras lietuvių pamėgtame Egipto kurorte: dvi moteris jūroje į gabalus sudraskė ryklys vanduo nusidažė krauju, kurorto paplūdimys uždarytas
Lietuvių poilsiautojų pamėgto Egipto kurortiniame miestelyje Raudonojoje jūroje užpultos ryklio...
Karas Ukrainoje. Rusų pajėgos įsitvirtina Lysyčanske, dėl paleistų raketų į Belgorodą Rusija kaltina Kijyvą
Per sprogimus Rusijos Belgorodo mieste netoli sienos su Ukraina, regiono gubernatoriaus duomenimis,...
„Barcelona“ atleido dešiniąją Jasikevičiaus ranką Maskoliūną
Savo sezono tikslų neįgyvendinusi „Barcelona“ ėmėsi permainų ne tik sudėtyje, bet ir...