Vienuolika Lietuvos politinių partijų įsipareigojo 2005-2008 metais krašto apsaugai skirti ne mažiau kaip 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), taip pratęsiant 2001 metais pasirašytą susitarimą.
Parašas
Susitarimą dėl gynybos politikos per Seime trečiadienį surengtą ceremoniją pasirašė Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, premjeras Algirdas Brazauskas, Naujosios sąjungos (socialliberalų) vadovas, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, Liberalų ir centro sąjungos lyderis, Vilniaus meras Artūras Zuokas, Liberalų demokratų partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis, Tėvynės sąjungos pirmininkas Andrius Kubilius, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos lyderė Kazimira Prunskienė, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas, partijos "Jaunoji Lietuva" lyderis Stanislovas Buškevičius, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševskis, Nuosaikiųjų konservatorių sąjungos lyderis Gediminas Vagnorius.

Pasirašyti susitarimą pareiškė sutinkąs ir partijos "Lietuvos krikščionys demokratai" pirmininkas Kazys Bobelis. Jis tai padarys, kai grįš iš kelionės į užsienį.

Liberalcentristų lyderis Artūras Zuokas susitarimą pasirašė, tačiau jo vadovaujama partija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad iš krašto apsaugos lėšų turi būti finansuojamos ir išlaidos, susijusios su vidaus saugumo užtikrinimu - policija, sienos apsauga, kova su terorizmu. Anot liberalcentristų pranešimo, vien tik kariuomenei skirti 2 proc. BVP yra ekonomiškai netikslinga ir nenaudinga.

Pagal 2001 metais pasirašytą partijų susitarimą buvo numatyta 2 proc. BVP skirti "gynybos išlaidoms", kurios apėmė ne tik išlaidas krašto apsaugai, bet ir kitoms institucijoms, vykdančioms su gynyba susijusias programas.

"Gynybos susitarimo pasirašymas yra geras signalas mūsų sąjungininkams, kad pradėtos reformos bus tęsiamos, o Lietuvą galima vadinti patikima valstybe", - po pasirašymo sakė Seimo pirmininkas A.Paulauskas.

"Toks partijų susitarimas dar kartą įtvirtina mūsų strateginius tikslus, ir tikimės, kad tai bus įvertinta NATO", - sakė premjeras A.Brazauskas.

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis pabrėžė, jog Lietuva demonstruoja esanti pasirengusi būti ne tik saugumo vartotoja, bet ir "įnešti savo indėlį". A.Valionis taip pat pabrėžė, jog pasirašius šį susitarimą, bus išvengta "spekuliacijų gynybos finansavimo tema artėjančios rinkimų kampanijos metu".

Krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius teigė, kad susitarimo pasirašymas ne tik svarbus politiškai, bet ir "moraliai teisingas", nes įrodo, kad Lietuva laikysis savo įsipareigojimų ir tapusi NATO nare.

Šiuo metu partijų populiarumo reitinguose pirmaujančios Darbo partijos (DP) lyderis V.Uspaskichas žurnalistams pareiškė, jog jo parašas įrodo, kad DP yra "valstybiškai mąstanti" partija ir yra pasiryžusi po rinkimų vykdyti duotą įsipareigojimą.

Partijų susitarimą pasveikino prezidentas Rolandas Paksas. "Pasiektas politinių partijų susitarimas dar kartą patvirtina strateginius Lietuvos užsienio politikos tikslus ir užtikrina, kad, tapusi Aljanso nare, Lietuva prisidės prie Europos ir pasaulio saugumo", - rašoma prezidento spaudos tarnybos pranešime.

Trečiadienį pasirašytame partijų susitarime taip pat numatoma didinti profesinės karo tarnybos karių dalį Lietuvos kariuomenėje, žadama "aktyviai dalyvauti" NATO, ES ir kitų organizacijų vykdomose tarptautinėse misijose, siekti, jog NATO ir ES karinės struktūros nedubliuotų, o papildytų viena kitą.

Pratęsti politinių partijų susitarimą dėl 2 proc. BVP skyrimo ragino ne tik prezidentas Rolandas Paksas, krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius, bet ir praėjusią savaitę Vilniuje viešėjęs NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis (Japas de Hofas Scheferis).

Remiantis Seimo patvirtintu biudžeto įstatymu, šiemet, kaip ir pernai, krašto apsaugai ketinama skirti 2,01 proc. BVP. Šiemet šio rodiklio finansinė išraiška - 1 mlrd. 147 mln. 495 tūkst. litų, dėl BVP augimo - 70,5 mln. litų daugiau nei pernai.

Tačiau tiesiogiai KAM, o tuo pačiu - ir visos kariuomenės išlaidos šiemet sudarys tik 1,52 proc. BVP, arba 868,5 mln. litų - 0,64 proc, arba 5,5 mln. litų daugiau negu pernai.

Likusioji krašto apsaugos sistemai skiriamų lėšų dalis - 0,49 proc. BVP arba 278,8 mln. litų - skiriama per krašto apsaugos biudžetą kitoms institucijoms - Valstybės sienos apsaugos tarnybai, Vidaus reikalų ministerijos Vidaus tarnybos 1-jam ir 2-jam pulkams.

Praėjusią savaitę Seimas ratifikavo Šiaurės Atlanto sutartį. Lietuva taps visateise NATO nare kovo pabaigoje, kai ratifikaciniai raštai bus deponuoti Vašingtone. Naujųjų NATO narių vėliavos prie Aljanso būstinės Briuselyje suplėvėsuos balandžio 2 dieną.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (561)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (13)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (114)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (4)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (32)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (202)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (2)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (65)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (387)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (13)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....