Vilniaus miesto savivaldybės valdomos patalpos prestižinėse sostinės vietose politinėms partijoms atitenka už "ačiū" arba atiduodamos už simbolinę nuomą - 1 litą už 1 kvadratinį metrą, rašo "Vilniaus diena".
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Naujausias to pavyzdys - sostinės savivaldybės sprendimas dėl patalpų skyrimo Liberalų ir centro sąjungai (LiCS). Miesto tarybai, kurioje nemažai balsų turi LiCS atstovai, siūloma leisti šiai partijai ne konkurso būdu išsinuomoti patalpas Vilniaus ir Labdarių gatvių sankirtoje. Už 154 kvadratinių metrų ploto patalpas partija penkerius metus mokės po 154 litus per mėnesį.

Ir tai ne vienintelės patalpos miesto centre, kurias miesto savivaldybė LiCS atidavė beveik už dyką. Savivaldybei priklausančiose patalpose Literatų gatvėje 8, kur įsikūręs LiCS Vilniaus skyrius, partija jau beveik dešimtmetį šeimininkauja už dyką, pagal panaudos sutartį. Pernai kovą panaudos sutartis pratęsta dar trejiems metams, iki 2012-ųjų.

Prieš keletą metų nuo LiCS atskilęs Liberalų sąjūdis taip pat turi kuo pasigirti. Partijos centrinė būstinė J.Tumo-Vaižganto gatvėje, šalia Lukiškių aikštės, 2007 metais taip pat gauta veltui. Pernai spalį miesto taryba panaudos sutartį Liberalų sąjūdžiui pratęsė net trylikai metų. Liberalai J.Tumo-Vaižganto gatvėje nemokamai šeimininkaus iki 2022-ųjų liepos. Mainais už tokią savivaldybės malonę partija įpareigota atlikti kapitalinį 200 kvadratinių metrų ploto patalpų remontą.

Tvarkos ir teisingumo partijos Vilniaus skyrius neseniai įsikūrė nauju adresu - T.Vrublevskio gatvė 6, prie pat Katedros aikštės. Pernai šios patalpos partijai už "ačiū" atiduotos penkeriems metams.

Visai šalia, T.Vrublevskio gatvėje 4, šeimininkauja ir Darbo partija. Jai savivaldybė 118 kvadratinių metrų patalpas penkeriems metams perdavė šiemet balandį. Tiesa, jie, kaip ir liberalcentristai Vilniaus gatvėje, už nuomą turės mokėti simbolinę kainą. Centrinė partijos būstinė įsikūrusi Ankštojoje gatvėje, prie pat Gedimino prospekto. Šiomis 251 kvadratinių metrų ploto patalpomis Darbo partija naudojasi nemokamai.

Konservatoriai 223 kvadratinių metrų patalpose Švitrigailos gatvėje nemokamai šeimininkauja nuo 2007-ųjų.

Jaunutė Tautos prisikėlimo partija pernai lapkritį irgi gavo savo kąsnį senamiestyje - jai trejiems metams neatlygintinai suteiktos 130 kvadratinių metrų patalpos A.Rotundo g. 5, prie pat Seimo.

Bene didžiausias ir vertingiausias patalpas valdo iš politinio pogrindžio išbristi bandanti Naujoji sąjunga. Jos centrinės būstinės Gedimino prospekte (ar bent jau partijai savivaldybės atiduotų patalpų) plotas - 470 kvadratinių metrų. Šiuo turtu partija iki 2011 metų kovo naudosis nemokamai.

Didesnės ar mažesnės patalpos miesto centre už dyką ar už 1 litą už 1 kvadratinį metrą išdalytos ir kitoms partijoms. Krikščionių partija pernai kovą gavo nemokamas 93 kvadratinių metrų patalpas Odminių gatvėje. Nedidukei Centro partijai pernai suteiktos 32 kvadratinių metrų patalpos Kaštonų gatvėje. Šalia įsikūrė ir Socialistinio liaudies fronto atstovai - jiems pakako 55 kvadratinių metrų

Nevyriausybinės organizacijos pagal įstatymo raidę turi tokias pat teises gauti iš savivaldybės nemokamas patalpas. Tačiau negauna. Arba gauna, patalpas sutvarko, suremontuoja, o po to jos atiduodamos partijoms.

"Valdžia politines partijas laiko rimtesnėmis, joms patalpos duodamos pirma, o kas lieka - nevyriausybininkams išdalija. Yra buvę atvejų, kai nevyriausybininkai gauna patalpas, suremontuoja jas, ir tada atima tas naujai įrengtas patalpas ir atiduoda politinei partijai. Nenoriu tiksliai minėti, bet yra tokių atvejų, ir ne vienas. Ir Vilniuje, ir Panevėžyje, ir Klaipėdoje", - sakė Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centro direktorius Martinas Žaltauskas.

Pasak jo, visuomenininkai ne sykį mygo Vilniaus ir kitų miestų savivaldybes patalpų klausimu. Tačiau atsakymas visais atvejais buvo aiškus - partijų skriausti negalima.

"Atsakymas paprastas: jeigu atims patalpas, tai atsilieps balsavimui. Visuomenininkai neturi balsavimo teisės miesto taryboje. Gryna politika", - atsiduso M.Žaltauskas.

Pasak jo, partijų savivalei nėra ribų. Esą politikai gali pasirinkti kone bet kurias savivaldybės valdomas patalpas sostinės senamiestyje. O jeigu kas nors tose patalpose dirba - anokia bėda.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigė, esą už dyką partijoms dalijamos patalpos - įprasta demokratinių valstybių praktika.

Tiesa, pasak jo, savivaldybė neprivalo partijų apdalyti patalpomis prestižinėje miesto dalyje. Esą miesto valdžia turi teisę rinktis, kurias patalpas skirti partijoms.

"Tam ir galvos ten yra. Ir tos galvos irgi kartais gali būti protingos, - šmaikštavo VRK vadovas. - Be jokios abejonės, partijos stengiasi, kad tos patalpos būtų kuo geresnės. Partijas remti reikia, bet tai nereiškia, kad jas remti reikia be saiko."

Z.Vaigausko teigimu, daugelyje valstybių partijos gyvena kur kas geriau nei Lietuvoje. Esą esminis skirtumas tik vienas - tose šalyse gyventojai partijas vertina kur kas palankiau.

Per 10 metų iš šalies biudžeto partijoms dotacijomis išmokėta daugiau kaip 70 mln. litų. Birželį Vyriausybė partijų rinkimų skoloms apmokėti iš Privatizavimo fondo skyrė per 4 mln. litų, dar 2,75 mln. litų rudenį bus padalyta dotacijų pavidalu. Negana to, partijas gausiai šelpia privatūs rėmėjai, daugelis jų dosniai aukoja politikams nepaisydami krizės audrų.

LiCS tradiciškai yra viena geriausiai rėmėjų šelpiamų partijų. Vien per pirmą šių metų pusmetį šiai partijai verslininkai ir privatūs asmenys sunešė arti pusės milijono litų. Nuo kolegų tik vos vos atsilieka ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai bei Liberalų sąjūdis, per šešis mėnesius surinkę atitinkamai 480 ir 470 tūkst. litų. Ketvirtoje verslininkų mylimiausių partijų reitingo vietoje atsidūrė socialdemokratai, per pusmetį surinkę apie 146 tūkst. litų.

Iš viso per pirmą šių metų pusmetį rėmėjai partijoms sunešė apie 2 mln. litų. Pernai, per visus metus, partijos susižėrė per 4 mln. litų paramos, taigi tendencijos beveik nepakito.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (305)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (319)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (300)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (24)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Tillersonas įspėja dėl karinių veiksmų prieš Šiaurės Korėją (25)

Jungtinės Valstijos įspėjo Šiaurės Korėją, kad atsisakymas vesti derybas galėtų iššaukti...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (30)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Žalai dešimtas Dakaro etapas kainavo daug nervų

Po klasikinio ralio tipo greičio ruožų ir duobėtos bekelės Bolivijoje, Dakaro dalyviai vėl...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (237)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Sveikos mitybos raciono karalius – kiaušinis: kuo jis mums naudingas (4)

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų...

Imigrantus Airijoje anglų kalbos mokanti Egidija: patys nepakančiausi – lietuviai (3)

Egidija Vaitkienė jau 13 metų gyvena Airijoje . Monachano grafystėje suaugusiųjų kursuose ji...