Pasak politikės, tai veikiausiai bus pirmas kartas, kai parlamentaras mandato atsisako dėl moralinių priežasčių, o ne įtarimų finansinėmis machinacijomis.

Kaip žinoma, apie sprendimą pasitraukti iš Seimo G. Kildišienė priėmė paaiškėjus faktui, kad Seimo narė 2005 m. apvogė savo tuometinę darbovietę. 2006 m. vyko ikiteisminis tyrimas dėl vienoje įmonėje administratore dirbusios Gretos Mikalauskaitės (dabar – Kildišienės) veiklos.

Tyrimo metu nustatyta, kad 2005 m. rudenį ji su bendrininke pasisavino daugiau nei 1,3 tūkst. litų iš savo darbovietės. Ikiteisminis tyrimas nutrauktas, nes G. Kildišienė grąžino pinigus ir oficialiai susitaikė su darbdaviu. Po šios informacijos paskelbimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad G. Kildišienė atsisakys mandato.

- Ar mandato atsisakymas buvo partijoje arba partijos valdyboje aptartas sprendimas?

- Ne, tartasi valdyboje nebuvo. Tai Seimo narės asmeninis apsisprendimas. Kai paaiškėjo daugiau informacijos tiek aš, tiek Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis išreiškėme savo nuomones sakydami, kad mes pritariame tokiam jos apsisprendimui. Bet tą padarėme, kai sužinojome, kad toks apsisprendimas yra. Jokio spaudimo, jokios įtakos ir jokio posėdžio tuo klausimu nebuvo. Kadangi ji apsisprendė penktadienį, šeštadienį, sekmadienį dauguma mūsų kolegų dirba apygardose, aš ir pati esu Šiauliuose ir neturiu jokio kontakto.

- Sakote, kad spaudimo nebuvo. Tačiau apie apsisprendimą atsisakyti mandato prabilo ponas R. Karbauskis, vėliau frakcija išplatino Seimo narės pareiškimą, bet ji pati apie tai nieko nesakė, tik kad pristatė prašymą Vyriausiajai rinkimų komisijai? Ar tai ne keista?

- Žmogus prašymą pasirašo pats. Jeigu jos buvo tokia valia. Aš, beje, pasidžiaugiau, kad tai tikriausiai bus pirmas atvejis, kai Seimo narys atsisako Seimo nario mandato ne dėl finansinių dalykų, o dėl moralinių.

- Kai kurie jūsų kolegos sako, kad dėl supainiotų biografijos faktų galima prisikabinti prie bet ko...

- Gal čia buvo truputėlį daugiau negu vien tik nenurodymas savo biografijoje atitinkamų faktų. Bet čia yra žmogaus apsisprendimas. Man būtų sunku komentuoti. Taip, iš tikrųjų, mes buvome maloniai nustebinti, galvojame, kad žmogui svarbu moraliniai dalykai.

- Vertinant visą šitą istoriją, jūsų požiūriu, kas padaryta blogai?

- Vertinant šitą istoriją, aš galėčiau pasakyti pagrindinį dalyką: buvo padaryta klaida, kai iš pat karto, kai tik iškeltas klausimas dėl automobilių lizingo, nebuvo pateikti tie dokumentai, kuriuos ir aš mačiau: sutartys, pavedimai. Apie tai reikėjo pasakyti iš karto. Galvojant, kad privatus asmuo, šiuo atveju mama, turi būti apsaugota nuo viešosios informacijos, tai suprantama. Bet kai jau esi politikas... Šiuo atveju atsiprašius mamos ir paaiškinus jai situaciją, reikėjo viską iškart paaiškinti. Manau, kad tada viskas būtų pasibaigę. Paaiškinimas, skaidrumas, viešumas ir padedamas taškas.

- Buvo keliami klausimai dėl mamos pajamų pagrįstumo. Tie klausimai iki galo liko neatsakyti.

- Na, dėl pajamų pagrįstumo, tai žmogus turi deklaruoti. Aš esu įsitikinusi, kad jeigu jie rodė draudimo kažkokias pajamas, dovanas kažkokias, dar kažką... Tiesiog nežinau. Nesistengiau tuo domėtis plačiau. Tiesiog manau, kad kiekvienas žmogus savo pajamas, kurias gauna, turi deklaruoti. Tikiuosi, kad tai padaryta.

Automobilio lizingo istorija:

- Seimo narė G. Kildišienė važinėjo „Agrokoncernui" nuosavybės teise priklausančiu automobiliu, bet nebuvo jo deklaravusi. Parlamentarė paaiškino, kad automobilį iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui R. Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno" lizinguoja jos giminaitė. Paaiškėjo, kad tai mama Vladislava Mikalauskienė.

- Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) vadovas Romas Valentukevičius išaiškino, kad Seimo narė neprivalėjo deklaruoti giminaitės sandorio. Deklaravimo privalomumas atsirastų, jei sandoris sudarytas sutuoktinio arba partnerio. Tokiu paaiškinimu, kuris nepagrįstas jokiu tyrimu, pasipiktino kiti VTEK nariai. R. Valentukevičius gali būti priverstas pasitraukti.

- Kilo klausimų, iš kokių pinigų G. Kildišienės mama galėjo kas mėnesį už automobilį mokėti po 1000 eurų. „Agrokoncerno" advokatas Evaldas Valčiukas DELFI parodė V. Mikalauskienės sutartį su „Agrokoncernu": joje numatoma, kad visa automobilio kaina su PVM siekia 47 190 eurų, pirkėja sumokėjo 5000 eurų avansą ir įsipareigojo kas mėnesį mokėti po 1000 eurų arba didesnę sumą. Sutartyje numatomos 3 proc. palūkanos nuo faktiškai neapmokėtos sumos.

- Kilus skandalui G. Kildišienė pranešė, kad giminaitė (tai yra mama) nusprendė nutraukti automobilio išperkamosios nuomos sutartį. Iki nutraukimo V. Mikalauskienė buvo sumokėjusi 22000 eurų. Sutarties nutraukimo sąlygos neviešinamos.

- V. Mikalauskienė iki 2016 m. gruodžio 14 d. dirbo auklėtoja darželyje „Taika". Darbą ji paliko savo noru. G. Kildišienės mama taip pat yra uždarosios akcinės bendrovės „Greta Gretos" akcininkė ir vadovė (anksčiau buvo mažoji bendrija). Viešai prieinami Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenys nerodo jokių šios įmonės sumokėtų mokesčių praėjusiais metais.

- Seimo narys Povilas Urbšys DELFI sakė, kad, remiantis G. Kildišienės pasakojimu, jos mama turėjo santaupų iš dviejų šaltinių: tai išmoka už prieš apytiksliai penkiolika metų žuvusį brolį ir pinigai, gauti pardavus paveldėtą turtą. Prancūzijos ambasada patvirtino, kad G. Kildišienės šeima 2002 m. gavo apie 30 tūkst. eurų išmoką už Prancūzijos svetimšalių legione tarnavusį brolį, bet Lietuvoje avarijoje žuvusį brolį Gediminą Mikalauską. Kitų pinigų kilmė nėra patvirtinta.

- G. Kildišienę gynė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, parlamentaras R. Karbauskis, kuris taip pat yra „Agrokoncerno" akcininkas. Politikas aiškino, kad G. Kildišienė nepadarė jokio pažeidimo.

- Visuomenėje kilo klausimų apie G. Kildišienės ir R. Karbauskio santykius, nors abu politikai abejones paneigė.

- Tačiau paskutiniu lašu tapo informacija, kad prieš G. Kildišienę pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl 1,3 tūkst. litų pasisavinimo. Ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, nes G. Kildišienė pinigus grąžino ir susitaikė su darbdaviu.