Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį patvirtino parlamentinio tyrimo dėl verslo poveikio politikos procesams išvadas.

Jose pateikti pasiūlymai, kaip sumažinti šį poveikį, ištirti įtartiniausius verslo ir valstybės sandorius, tobulinti partijų finansinę atskaitomybę, keisti žiniasklaidos reguliavimą ir užkardyti parlamentinio tyrimo metu sukauptos informacijos nutekinimą.

Dėl „Vilniaus prekybos“. NSGK pasiūlė Vyriausybei ir Generalinei prokuratūrai atlikti įmonių grupės „VP Market“ (dabartinės „Vilniaus prekybos“) įmonių su valstybės valdomomis bendrovėmis sudarytus sandorius, kurių pagrindu „VP Market“ įmonės išmokėjo akcininkams dividendus iš pelno. Komitetas siūlo nustačius galimai valstybei padarytus nuostolius spręsti klausimą dėl nuostolių atlyginimo.

Dėl „Mitnijos“ laimėtų „Lietuvos geležinkelių“ konkursų. Vyriausybei ir Generalinei prokuratūrai taip pat pasiūlyta atlikti „Lietuvos geležinkelių“ su koncerno „MG Baltic“ įmone „Mitnija“ 2009–2013 metais sudarytų sandolių teisėtumo patikrinimą.

Dėl įstatymų. NSGK pasiūlė Vyriausybei suburti darbo grupę, kuri pateiktų pasiūlymus dėl teisės aktų tobulinimo. Be kitų dalykų, komitetas siūlo griežtinti reikalavimus politinių partijų finansinės atskaitomybės dokumentams, kad juose būtų nurodytos per kalendorinius metus gautos pajamos bei išlaidos. NSGK taip pat siūlo nustatyti politinėms partijoms pareigą kartą per mėnesį teikti biudžetinės sąskaitos išrašus Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Išvadose siūloma Politinių partijų įstatyme numatyti, kad finansavimas iš įstatyme nenurodytų šaltinių yra neteisėtas, o tokį pažeidimą priskirti prie šiurkščių. Komitetas siūlo ir kelis būdus tobulinti politinių kampanijų finansavimo ataskaitoms.

NSGK taip pat pasisakė už politinės reklamos griežtinimą, lobistinės veiklos, būtinybę kurti verslo grupių atstovų ir politikų bei valstybės tarnautojų susitikimų neformalioje aplinkoje deklaravimo ir viešinimo tvarką.

Komitetas pasiūlė tobulinti viešųjų ir privačių interesų valstybinėje tarnyboje deklaravimo ir deklaracijų viešinimo tvarką, stiprinti galimo, menamo ir realaus interesų konflikto kontrolę.

Dėl žiniasklaidos. NSGK siūlo Vyriausybei užtikrinti žiniasklaidos priemonių valdymo atskyrimą nuo kitų verslų, taip pat užtikrinti verslo įtakos žiniasklaidai kontrolę, žiniasklaidos priemonių koncentraciją.

Komitetas pasisakė už valstybinio sektoriaus išlaidų veiklos viešinimui pasiskirstymo tarp žiniasklaidos priemonių kontrolę. Jis siūlo ir svarstyti galimybę žiniasklaidos priemones už nustatytus pažeidimus įtraukti į „juoduosius sąrašus“ valstybės užsakymų atžvilgiu.

Dėl informacijos nutekinimo. Komitetas pasiūlė nustatyti administracinę atsakomybę už Seimo laikinosios tyrimo komisijos reikalavimų nevykdymą, taip pat įtvirtinti draudimą valstybės institucijoms teikti kitiems asmenims su tyrimais susijusią informaciją, kol nėra paskelbta parlamentinio tyrimo išvada.

NSGK pasiūlė, kad informaciją tekinantys komisijos nariai būtų svarstomi Seimo etikos ir procedūrų komisijoje, o padedantis personalas už nesankcionuotą informacijos platinimą atsakytų drausmine tvarka.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vieta, kuri privers pakeisti nuomonę apie Palangą ir pasijusti visiškai kitaip

Palangoje , J. Basanavičiaus gatvėje, vietoj gyventojams galvos skausmą kėlusių karuselių tuos...

Užkalnis liko alkanas (28)

Vienas dalykas, kurio Lietuvai (ir Europai) reikia mokytis iš Amerikos, tai didelės porcijos...

Duris į NBA užkulisius pravėręs Motiejūnas: „Rockets“ šiemet žengė didelį žingsnį atgal (26)

Penki sezonai, 248 rungtynės ir 1826 pelnyti taškai. Tokiais pasiekimais per savo NBA karjerą...

Agnė Jagelavičiūtė su vyru pakrikštijo savo sūnų: krikštatėviu tapo Kęstas Rimdžius (15)

Šiandien, liepos 22 d., stilistei Agnei Jagelavičiūtei ir jos vyrui, verslininkui Mantui Volkui...

Rusų žurnalistas: dideliame regione Europoje – Putino pralaimėjimas (126)

Rusija pralaimėjo kovą dėl įtakingumo Balkanuose – devynios iš 12 valstybių (ir Kosovas ,...

Neįtikėtinas įžūlumas Vilniuje: apiplėšta gyvūnų prieglauda, išvaikyti gyvūnai

Feisbuke išplito neįtikėtina istorija. Savaitgalį Vilniuje buvo apiplėšta gyvūnų...

Vieno emigranto istorija, arba kai visi keliai veda į Lietuvą (94)

Emigrantai pagaliau grįžta namo ir ne tuščiomis rankomis – užsienyje įgytos patirtys ir...

Varėnos rajone aidėjo šūviai: vyriškis kėsinosi į brolio ir jo žmonos gyvybes (15)

Policijos departamentas informavo, kad Varėnos rajone aidėjo šūviai . Vyriškis kelis kartus...

Reforma renka iš tėvų vaikus (259)

Pertvarkius vaiko teisių apsaugos sistemą Lietuvoje, per reformos pirmąsias dešimt dienų iš...

Lietuvių kilmės politikas Kolumbijos Kongrese kolegas auklėjo apnuogindamas užpakalį (7)

Lietuvių kilmės garsus Kolumbijos politikas Antanas Mockus penktadienį Kongrese kolegas paauklėti...