aA
Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) trečiadienį patvirtino parlamentinio tyrimo dėl verslo poveikio politikos procesams išvadas.

Jose pateikti pasiūlymai, kaip sumažinti šį poveikį, ištirti įtartiniausius verslo ir valstybės sandorius, tobulinti partijų finansinę atskaitomybę, keisti žiniasklaidos reguliavimą ir užkardyti parlamentinio tyrimo metu sukauptos informacijos nutekinimą.

Dėl „Vilniaus prekybos“. NSGK pasiūlė Vyriausybei ir Generalinei prokuratūrai atlikti įmonių grupės „VP Market“ (dabartinės „Vilniaus prekybos“) įmonių su valstybės valdomomis bendrovėmis sudarytus sandorius, kurių pagrindu „VP Market“ įmonės išmokėjo akcininkams dividendus iš pelno. Komitetas siūlo nustačius galimai valstybei padarytus nuostolius spręsti klausimą dėl nuostolių atlyginimo.

Dėl „Mitnijos“ laimėtų „Lietuvos geležinkelių“ konkursų. Vyriausybei ir Generalinei prokuratūrai taip pat pasiūlyta atlikti „Lietuvos geležinkelių“ su koncerno „MG Baltic“ įmone „Mitnija“ 2009–2013 metais sudarytų sandolių teisėtumo patikrinimą.

Dėl įstatymų. NSGK pasiūlė Vyriausybei suburti darbo grupę, kuri pateiktų pasiūlymus dėl teisės aktų tobulinimo. Be kitų dalykų, komitetas siūlo griežtinti reikalavimus politinių partijų finansinės atskaitomybės dokumentams, kad juose būtų nurodytos per kalendorinius metus gautos pajamos bei išlaidos. NSGK taip pat siūlo nustatyti politinėms partijoms pareigą kartą per mėnesį teikti biudžetinės sąskaitos išrašus Vyriausiajai rinkimų komisijai.

Išvadose siūloma Politinių partijų įstatyme numatyti, kad finansavimas iš įstatyme nenurodytų šaltinių yra neteisėtas, o tokį pažeidimą priskirti prie šiurkščių. Komitetas siūlo ir kelis būdus tobulinti politinių kampanijų finansavimo ataskaitoms.

NSGK taip pat pasisakė už politinės reklamos griežtinimą, lobistinės veiklos, būtinybę kurti verslo grupių atstovų ir politikų bei valstybės tarnautojų susitikimų neformalioje aplinkoje deklaravimo ir viešinimo tvarką.

Komitetas pasiūlė tobulinti viešųjų ir privačių interesų valstybinėje tarnyboje deklaravimo ir deklaracijų viešinimo tvarką, stiprinti galimo, menamo ir realaus interesų konflikto kontrolę.

Dėl žiniasklaidos. NSGK siūlo Vyriausybei užtikrinti žiniasklaidos priemonių valdymo atskyrimą nuo kitų verslų, taip pat užtikrinti verslo įtakos žiniasklaidai kontrolę, žiniasklaidos priemonių koncentraciją.

Komitetas pasisakė už valstybinio sektoriaus išlaidų veiklos viešinimui pasiskirstymo tarp žiniasklaidos priemonių kontrolę. Jis siūlo ir svarstyti galimybę žiniasklaidos priemones už nustatytus pažeidimus įtraukti į „juoduosius sąrašus“ valstybės užsakymų atžvilgiu.

Dėl informacijos nutekinimo. Komitetas pasiūlė nustatyti administracinę atsakomybę už Seimo laikinosios tyrimo komisijos reikalavimų nevykdymą, taip pat įtvirtinti draudimą valstybės institucijoms teikti kitiems asmenims su tyrimais susijusią informaciją, kol nėra paskelbta parlamentinio tyrimo išvada.

NSGK pasiūlė, kad informaciją tekinantys komisijos nariai būtų svarstomi Seimo etikos ir procedūrų komisijoje, o padedantis personalas už nesankcionuotą informacijos platinimą atsakytų drausmine tvarka.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (57)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Profesorius Lukoševičius: druska gali žudyti, bet jos visiškai atsisakius – tragiškos pasekmės

Koks valgomosios druskos vaidmuo žmogaus mityboje ir jos sąsajos su kraujospūdžiu? Aiškinama, kad...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (210)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Garsiausių menininkų našlė: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...

Kalėdinės mugės pasaulyje – kur geriausia ieškoti šventinės nuotaikos?

Rankas šildantis karšto gėrimo puodelis magiškomis švieselėmis blyksinčioje...

Prieš 23 metus duotam interviu Samas papasakojo apie išbyrėjusius dantis, o savo ateitį „numatė“ Rusijoje (24)

Internete pasirodė prie 23 metus kurta laida „X klanas“ (aut.Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus...

Gabrielius Landsbergis: siūlome stabdyti mokesčių pertvarką (66)

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) Tarybos...