aA
Lietuvoje ketinama išspręsti jau kelerius metus teisinėje nežinioje "pakibusią" dirbtinio apvaisinimo problemą, įteisinant ir prieštaringai vertinamą apvaisinimą "mėgintuvėlyje".
Sveikatos apsaugos ministerijos sudaryta darbo grupė parengė Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektą, kuriuo įteisinami du dirbtinio apvaisinimo būdai: "in vitro" - kiaušialąstės apvaisinimas mėgintuvėlyje ir "in vivo" - kiaušialąstės apvaisinimas moters kūne.

Dirbtinio apvaisinimo tvarką nustato tik sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Kaip BNS sakė įstatymą ruošusios darbo grupės narys, Šeimos planavimo centro vadovas Vytautas Klimas, iki šiol Lietuvoje nebuvo leidžiama su dirbtiniu apvaisinimu susijusi spermos, kiaušialąsčių ir embrionų donorystė.

Parengtame įstatymo projekte numatyta, jog leidžiamas dirbtinis apvaisinimas, apvaisinant moterį sutuoktinio, partnerio ar donoro sperma, taip pat apvaisinant moters donorės kiaušialąstę sutuoktinio, partnerio ar donoro sperma bei naudojant donorių embrionus.

Prieš kelerius metus audringos diskusijos dėl dirbtinio apvaisinimo ir jo būdų buvo kilusios Seime svarstant naujos redakcijos Civilinį kodeksą, kuris įsigaliojo pernai. Parlamentinėms jėgoms neradus bendro sutarimo, buvo nuspręsta, jog dirbtinio apvaisinimo tvarką Lietuvoje turėtų nustatyti specialus įstatymas. Jį pavesta parengti Sveikatos apsaugos ministerijai.

SAM sudarytos darbo grupės parengtame įstatymo projekte teigiama, jog dirbtinis apvaisinimas yra nevaisingumo gydymo metodas, kuris taikomas, kai šeima negali susilaukti vaikų natūraliu būdu ar kai moteris, nesanti santuokoje, jos prašymu apvaisinama donoro lytinėmis ląstelėmis.

Projekte nustatyta, kad dirbtinai apvaisinta gali būti tik pilnametė, tačiau ne vyresnė kaip keturiasdešimt penkerių metų amžiaus moteris. Įstatyme teigiama, jog sveikatos priežiūros įstaigos, turinčios teisę teikti dirbtinio apvaisinimo paslaugas, gali steigti lytinių ląstelių bankus.

Projekte taip pat pažymima, jog visa informacija, susijusi su dirbtiniu apvaisinimu, taip pat visa kita asmeninio pobūdžio informacija, įskaitant ir duomenis apie asmenų (donorų, recipientų) tapatybę, yra konfidenciali.

"Biomedicininiai tyrimai su žmogaus embrionais, taip pat jų kūrimas biomedicininių tyrimų tikslais yra draudžiami", - rašoma įstatymo projekte. Su įstatymo projektu Sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje gali susipažinti visi norintieji.

Projektą, kuris šiuo metu, prieš Vyriausybei teikiant jį Seimui, derinamas su Teisingumo ministerija, jau sukritikavo Lietuvos vyskupų konferencija.

"Neturėtų būti įteisinami tokie dirbtinio apvaisinimo būdai, kurie iš esmės pažeidžia santuoką kaip instituciją. Donorinių lytinių ląstelių naudojimas dirbtiniam apvaisinimui paneigia sutuoktinių vienybę", - be kita ko, rašoma Lietuvos vyskupų kreipimesi.

Lietuvos vyskupai taip pat teigia, kad embrionų donorystės įteisinimas būtų tolygus žmonių pardavimo įteisinimui, nes jeigu nėščia moteris parduotų savo embrioną, tai būtų laikoma nusikaltimu.

"Bažnyčia nėra prieš dirbtinį apvaisinimą apskritai, o tik tam tikras jos formas, kaip antai - apvaisinimą mėgintuvėlyje. Visos kitos dirbtinio apvaisinimo technologijos, kurios yra tik pagalba santuokiniam aktui, bet jo nepakeičia, yra moralios. Dirbtinis apvaisinimas "in vitro" yra blogas todėl, kad jis pažeidžia žmogaus prigimtines teises ir jo orumą", - rašoma vyskupų laiške.

Lietuvos statistikos departamento bei epidemiologinių skaičiavimų duomenimis, Lietuvoje yra apie 50 tūkst. nevaisingų šeimų. Kasmet jų padaugėja dviem tūkstančiais. Sausį Lietuvoje gimė pirmasis kūdikis iš užšaldyto embriono, kuris persodintas moteriai vaisingumo klinikoje Vilniuje 2001 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po šūvių Pabradėje vietiniai prabilo apie tai, kas vyko naktį: jaučiasi nelabai saugiai (1)

Pabradės gyventoja Žana LNK žurnalistams sakė, kad šiuo metu jaučiasi nelabai saugiai, o...

BBC: Sofijai Sapegai ir Ramanui Pratasevičiui pritaikytas namų areštas Sapegos tėvai: mums šokas (356)

Prieš mėnesį Minske sulaikytai Rusijos pilietei Sofijai Sapegai pritaikytas namų areštas,...

Dalia Plikūnė | D+

Danų pulkininkas: už uždarų durų Lukašenka žino – amžinai nebus savo šalies lyderiu išskirtinis interviu (2)

Lietuvoje, kalbant apie saugumo situaciją, įvyko daug gerų pokyčių, sako šešerius metus NATO...

Paulius Gritėnas. O jeigu gyvename dar vieną paskutinę Lietuvos vasarą? (2)

Valstybėms ir jų visuomenėms įprasta susivienyti įvairių simbolinių švenčių, visokiausių...

Artėja pokyčiai dėl siuntų: muitinė leis patiems jas deklaruoti, o melagiams grės bauda (205)

Ilgą laiką Lietuvoje gyventojai neturėjo praktinės galimybės patys deklaruoti siuntas, gautas iš...

Koronavirusas Lietuvoje: užfiksuota vos 18 naujų atvejų, 3 žmonės mirė (91)

Praėjusią parą Lietuvoje užfiksuota vos 18 naujų koronaviruso atvejų. Dėl šios ligos mirė 3...

Užlūžo Seimo tinklapis ir informacinės sistemos (38)

Užlūžo Seimo tinklapis ir Parlamento vidinės informacinės sistemos. Tikimasi problemas sutvarkyti...

Pasiektas naujas temperatūros rekordas: užfiksuoti rodikliai stebina vis labiau

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba informuoja apie pasiektą dar vieną rekordą.

Paplūdimiuose tykantys pavojai, apie kuriuos daugelis nesusimąsto: specialistai perspėja, kada maudytis negalima + TOP10 paplūdimių Lietuvoje (1)

Vasara neįsivaizduojama be maudynių vandens telkiniuose, bet reikia nepamiršti ir vandenyje...

Pavojinga atmaina plinta: Lietuvoje nustačius pirmus delta atvejus – papildomos skubios priemonės (32)

Lietuvoje nustačius delta atmainos koronaviruso ( COVID-19 ) atvejus, šalyje stiprinama šios...