„Prezidentas sveikina J.M.Barroso sprendimą atvykti į Lietuvą ir tikisi, kad susitikime atvirai ir konstruktyviai bus aptarti tolesnis Lietuvos pasirengimas įvesti eurą, tapti Šengeno erdvės nare, infrastruktūros bei kiti klausimai", - BNS penktadienį sakė prezidento Valdo Adamkaus atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

Anot jos, prezidentas pabrėžia, kad „Lietuva ir ateityje ketina aktyviai dalyvauti įgyvendinant pagrindinį Europos Sąjungos pasiekimą - bendrosios rinkos plėtrą į naujas sritis".

Lietuvos URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Gaižauskaitė BNS sakė, kad Lietuvos URM „yra įsitikinusi, kad rudenį planuojamas Europos Komisijos prezidento J.M.Barroso vizitas į Lietuvą bus reikšmingas, sprendžiant aktualiausius bendrosios politikos klausimus, ypač susijusius su Lietuvos įstojimu į Šengeno zoną ir euro įvedimu".

EK pirmininkas J.M.Barroso pastaruoju metu net du kartus atidėjo vizitą į Lietuvą. Vilniuje jo buvo laukta gegužę, vėliau birželį. Ketvirtadienį Vyriausybė pranešė, kad kalbėdamasis telefonu su naujuoju premjeru Gediminu Kirkilu, J.M.Barroso priėmė jo kvietimą Lietuvoje apsilankyti rudenį.

Ketvirtadienį V.Adamkus per spaudos konferenciją prisiminė birželio viduryje Briuselyje vykusį Europos Vadovų Tarybos susitikimą.

Ten Lietuvos atstovai turėjo užregistruoti rezoliuciją dėl infliacijos kriterijų taikymo, kuriai pritarimo esą buvo sulaukta iš Čekijos, Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos, Latvijos.

Šiame dokumente turėjo būti akcentuojama, kad vertinant, ar nauji Europos Sąjungos nariai atitinka euro zonos infliacijos kriterijus, turėtų būti atsižvelgiama į daug spartesnį naujųjų ES šalių ekonominį augimą.

V.Adamkus turėjo išsakyti Lietuvos poziciją, jog Lietuva atitinka konvergencijos kriterijus ir galėtų būti įtraukta į euro zoną, nors ir priima Europos Komisijos sprendimą.

Tačiau po posėdžio EK pirmininkas J.M.Barroso spaudos konferencijoje pareiškė, jog rezoliucija buvo atsiimta.

„Galiu pasakyti taip: Lietuva pasisakė, pasisakymas buvo sąmoningai bandomas užgniaužti ir net paleisti pasaulio spaudai anksčiau netikslią informaciją", - ketvirtadienį piktinosi prezidentas.

Jis esą pats „nediplomatiškai pasielgdamas“ nutraukė posėdžio pirmininką ir paprašė, jog pareiškimas būtų užfiksuotas „žodis žodin“, kas ir buvo padaryta.

Anot V.Adamkaus, „kai kurie didieji Europos vadovai baisiai supyko", kad Lietuvos prezidentas išdrįso visų vadovų akivaizdoje tai pareikšti.

„Ir net surado priežastį atšaukti savo vizitą į Lietuvą, kad turbūt nereikėtų man į akis pažiūrėti", - ketvirtadienį kalbėjo prezidentas, vėliau pripažinęs, jog turėjo omenyje J.M.Barroso.