aA
Vilniaus benamiai atidarė gyvenimo lauke sezoną: būstus iš kartono ir skarmalų susimeistravo Neries pakrantėje. Bandymas keisti jų gyvenimo būdą primena kovą su vėjo malūnais.
Benamis
Benamis
© Reuters/Scanpix
Stovyklas slepia lapai

„Šiemet dėl šiltesnių orų benamiai į pamėgtas vietas grįžo gerokai anksčiau. Jau keturis kartus spėjome išardyti jų gyvenvietes“, – guodėsi Žirmūnų seniūnė Ona Suncovienė.

Į žaliuojančią krantinę asocialūs žmonės tempiasi miesto konteineriuose rastas maisto atliekas, senus drabužius ir rakandus, iš kurių ilgainiui susiformuoja ištisi sąvartynai. Atšilus orams gyventi pakrantėse klajokliams visai patogu: galima pasislėpti po suvešėjusia augmenija, čia pat vanduo, vakarais galima susikurti laužą.

Klajoklius Panerio gyventojus pamatyti gana sunku. Paėjėjus pakrante matyti tik jų kuklios stovyklavietės ir draiskalų guoliai. Čia jie grįžta tik vėlų vakarą, po dienos „darbų“, su pilnais maišais stiklo taros.

„Dieną jie dirba, rausiasi konteineriuose, vaikšto tomis pačiomis gatvėmis kaip ir mes, grįžta tik vakarais ar naktimis“, – pasakojo O. Suncovienė.

Kelis kartus per metus benamių šiukšlynus tvarkantys pareigūnai tikino nesantys tikri, kad į išardytas stovyklavietes benamiai negrįš.

„Negali sakyti, kad jei kartą išardei, tai jau visam laikui. Po kurio laiko jie vėl pasirodo. Mūsų kova nuolatinė“, – apgailestavo pašnekovė. Pasak jos, pakrantėse įsikūrusius asocialius gyventojus vaikyti tenka pasitelkus policijos pareigūnus.

Nejaukiausia vakarais

I-ojo policijos komisariato viršininkas Arūnas Mockevičius pasakojo, kad gyventojų nusiskundimų dėl priekrantėse įsikūrusių asocialių asmenų sulaukia gana dažnai – kelis kartus per mėnesį.

„Mes benamius įspėjame, tačiau dažnai to neprireikia, nes pamatę uniformuotą policijos pareigūną jie išsivaikšto ir grįžta tik po kelių valandų“, – sakė jis.

Pareigūno teigimu, policija vis aplanko klajoklių pamėgtas vietas, apžiūri, ar šie nepuldinėja Antakalnio ir Žirmūnų seniūnijų gyventojų.

„Nusiskundimų asocialiais asmeninis padaugėja suvešėjus lapuočiams. Jų prieglobstyje jausdamiesi saugiau klajokliai traukia į paupius, o išvaryti iš pamėgtų vietų palieka kalnus šiukšlių“, - patikino. A. Mockevičius pasakojo, kad Panerio šlaite retai įsikuria vienas benamis – dažniausiai čia jų būna iki penkių ar septynių. Ir nors agresyviais vadinti jų negalima, sutikti tokią kompaniją vaikštinėjant Neries pakrante ne itin jauku.

„Vykstame į jų susibūrimo vietas, nustatome asmenybes, siūlome važiuoti į nakvynės namus. Tačiau susidomėjimą valdiškais namais benamiai retai teparodo. Pagrindinis argumentas – ten nuobodu: negalima vartoti alkoholinių gėrimų, yra griežta tvarka“, – pasakojo komisariato viršininkas.

Parama nevilioja

„Kažin ar jie patys suvokia, kiek problemų pridaro aplinkiniams? Juk už pakrantės tvarkymą pinigus mokėti reikia. Ir nesaugu, ir nežinia, kuris į tave ką paleisti gali“, –svarstė Žirmūnų seniūnė O. Suncovienė.

„Kiek lėšų išleidžiama nakvynės namams, nemokamiems pietums. Jiems viskas ant lėkštutės padėta, bet jie net iki labdaros valgyklos neateina. Tvarka ir disciplina tokiems individams pernelyg neįdomi, todėl ir renkasi parazitinį gyvenimo būdą“, – asocialių piliečių bendruomenėmis piktinosi moteris.

Ją stebino ir gana jaunas valkataujančiųjų amžius.

„Trisdešimt, keturiasdešimt – dar ne tie metai, kad į senelių namus būtų laikas. Net neįsivaizduoju, kaip tokiems žmonėms padėti. Nors socialinių problemų nesprendžiame, kasdien su jomis susiduriame“, – beviltiškai rankomis skėsčiojo seniūnė.

Artimiausiu metu Žirmūnų seniūnijos darbuotojai drauge su policijos pareigūnais žada surengti kelis reidus, bet prieš tai planuoja pakrantę apiplaukti laivu ir nustatyti vietas, kur būriuojasi įprastą Žirmūnų gyventojų ritmą trikdantys pašaliečiai. Gyventojams, susidūrusiems su panašiomis problemomis, policijos darbuotojai pataria kreiptis bendrosios pagalbos telefonu 112.

Išrankūs ne visi

Ne visiems asocialiems piliečiams Neries pakrantės yra idealiausia nakvynės vieta. Mažiau išrankūs nakvoja autobusų stotelėse, po namų balkonais, laiptinėse, prie šiukšlių konteinerių, o atšilus orams – ir ant miesto skverų suolelių.

Viena mėgstamiausių klajoklių buveinių –Tuskulėnų dvaras. Jis bene dažniausiai paverčiamas sąvartynu, kurį, aplinkinių gyventojų teigimu, kažin ar keturiais sunkvežimiais išveši. Paklausti, kur galima pamatyti Neries pakrantėje įsikūrusių klajoklių, Žirmūnų ir Antakalnio gyventojai it susitarę nurodė: „Ten, kur baigiasi palei upę einantis asfaltas.“

„Vilniaus dienoje“ taip pat skaitykite:

Vyrus klupdė mylimų moterų svoris

Rinkimams diriguos iki gyvos galvos?

Darbininko duona nevilioja

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žiniasklaida: iš Baltarusijoje įstrigusių migrantų – nemalonus „siurprizas“ Lukašenkai (49)

Ne vienas Artimųjų Rytų gyventojas, praleidęs kelias savaites miškuose prie Baltarusijos ir...

Eurų išpardavimas ima kelti nerimo: tai dar prisidės prie kainų augimo, bet kai kas gali ir išlošti (27)

Bendroji Europos valiuta – euras – trečiadienį JAV dolerio atžvilgiu krito iki žemiausio...

Po ramesnio sekmadienio lauks nemalonūs orai (1)

Sniegą ir šlapdribą atnešęs ciklonas šiandien tols į šiaurės rytus, o naujo ciklono debesys...

Druskininkuose po kelių valandų elektros tiekimas atstatytas atnaujinta 01:21 (147)

Šeštadienio vakarą Druskininkuose netikėtai įsiviešpatavo tamsa. Sunerimę miesto gyventojai...

„Pelikanams“ su Valančiūnu – „Jazz“ atpildas už skausmingą dūrį

Siauubingai startavę Naujojo Orleano „Pelicans“ (5-17) krepšininkai NBA rungtynėse svečiuose...

Po slapto tyrimo – skandalinga operacija: kaip pareigūnai konkuravo su gaujų lyderiais (14)

Į nusikalstamą susivienijimą susibūrę elitinio policijos skyriaus pareigūnai buvo gerai...

Karjeros finišo tiesiąją pasiekusi ir su savo sirgaliais atsisveikinusi Krupeckaitė: esu labai laiminga (8)

„Lyg Holivude, o ne Panevėžyje“, – prieš UCI Čempionų lygos startą jaudulio neslėpė...

Vilniuje per girto vairuotojo gaudynes apgadinti du policijos automobiliai (4)

Vilniaus senamiestyje, netoli stoties rajono, policijos reikalavimui sustoti nepaklusęs sustoti ir...

Maisto kurjeriui prireikė policijos pagalbos: pirmą kartą susidūriau su tokiu klientu (29)

Laisvalaikiu maisto kurjeriu dirbantis vilnietis buvo priverstas prašyti policijos pareigūnų...