Karaliaus Mindaugo paminklo Latvijos Agluonos miestelyje idėja sulaukė ir vietos dvasininkų paramos. Agluonos bazilikos, kuri yra didžiausia katalikų šventovė Latvijoje, dekanas Andrejus Agluonietis BNS sakė, kad vykdomi tyrimai nustatyti Lietuvos karaliaus ryšius su šia vietove, kuri yra spėjama Mindaugo nužudymo ir palaidojimo vieta.
Karaliaus Mindaugo skulptūra prie Lietuvos nacionalinio muziejaus
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

"Manoma, kad atminimo lenta buvo praėjusio amžiaus pradžioje, bet tą dar reikia nustatyti", - sakė A.Agluonietis. Jis teigė labai teigiamai vertinantis paminklo iniciatyvą.

Latvijos ir Lietuvos kultūros veikėjų siūlymu, paminklas karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai iškiltų Latvijos pietryčiuose esančiame Agluonos miestelyje, kur, anot legendos, žuvo ir buvo palaidotas Mindaugas bei jo sūnus.

Paramą šiai idėjai antradienį išsakė ir Latvijos kultūros ministras Intis Dalderis.

Lietuvos ambasadorius Latvijoje Antantas Valionis BNS antradienį sakė gavęs Latvijos ir Lietuvos kultūros veikėjų laiškus su tokiu siūlymu. Latvijos dienraščio "Diena" teigimu, tokius laiškus taip pat gavo Latvijos prezidentas Valdis Zatleras ir kultūros ministras Intis Dalderas.

"Laiške rašoma, kad karaliaus Mindaugo ir karalienės Mortos kapavietės pažymėjimas ir paminklo, įamžinančio Mindaugo žūties vietą, pastatymas Agluonoje primintų lietuvių buvusią šlovę, o legenda apie Mindaugo kapą sujungtų abi likusias baltų tautas - lietuvius ir latvius", - BNS sakė A.Valionis.

Esama legendos, jog Mindaugas su sūnumis buvęs nužudytas ir palaidotas Agluonoje, kuri yra už 40 kilometrų į šiaurės rytus nuo Daugpilio.
Lietuvos ambasadoriaus teigimu, galimybė čia įamžinti karalių Mindaugą bus detaliau aptarta po Latvijos Nepriklausomybės dvidešimtmečio minėjimo gegužės 4-ąją.

"Iniciatyva verta dėmesio. Lauksime gegužės 4-osios, kada Latvija atšvęs Nepriklausomybės dvidešimtmetį, ir po to pradėsime kalbėti. Galbūt dar rimčiau su kultūros veikėjais apie tai kalbėtume rudeniop per baltų forumą", - sakė A.Valionis.

Anot diplomato, vieną laišką pasirašė Latvijos mokslų akademijos ir Latvijos universiteto profesoriai, Rėzeknės latgalių kultūros draugijos vadovas ir kiti žinomi kultūros žmonės. Dar vienas laiškas gautas iš Lietuvos kultūros ir politikos veikėjų - jį pasirašė Vilniaus dailės akademijos prorektorius Arvydas Šaltenis, Seimo narys Edmundas Pupinis, Utenos apskrities viršininkas, Utenos savivaldybės meras ir kiti.
Latvijos dailės akademijos profesorius, Rėzeknės dailės ir dizaino direktorius Osvaldas Zvejsalniekas sakė, kad Mindaugo palaidojimo vietos pažymėjimas būtų baltų vienybės simbolis.

Latvijos kultūros ministras I.Dalderis pareiškė remiąs paminklo idėją, bet teigė apgailestaująs, kad Kultūros ministerija negali jo paremti finansiškai iš turimo biudžeto.

I.Dalderio atstovė spaudai Inesė Kreicberga BNS pranešė, kad ministras informuotas apie pasiūlymą ir supranta Mindaugo istorinę svarbą vienijant baltų žemes, įkuriant Lietuvos valstybę ir įvedant krikščionybę.

Mindaugas Lietuvą valdė maždaug 1236-1263 metais, o karaliumi vainikuotas 1253-iaisiais. Mindaugo vainikavimo Lietuvos karaliumi diena - liepos 6-oji - yra Lietuvos valstybinė šventė.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (253)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (50)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (6)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (266)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (7)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (45)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (30)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (94)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...