aA
Šiaulių apygardos teisme nagrinėjamoje šnipinėjimu kaltinamo buvusio politiko Algirdo Paleckio byloje antradienį apklausti keturi liudytojai, kurie davė parodymus apie savo ryšius su kaltinamaisiais.
Kauno apygardos teisme – posėdis dėl kardomosios priemonės A. Paleckiui
Kauno apygardos teisme – posėdis dėl kardomosios priemonės A. Paleckiui

Kaip BNS informavo teismo atstovas Vytautas Jončas, šiame posėdyje liudijo buvęs Lietuvos liaudies partijos (LLP) laikinasis pirmininkas, politikės Kazimiros Prunskienės sūnus Vaidotas Prunskus, šios partijos atstovai Artūras Šidlauskas ir Danguolė Tautvydienė bei buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Valerijus Ivanovas.

Nuotoliniu būdu posėdyje dalyvavęs V. Prunskus teismui pasakojo 2017 metų gegužę vienos Maskvos įmonės patalpose kartu su A. Paleckiu ir Deimantu Bertausku susitikęs su buvusiu KGB grupės „Alfa“ vadovu Michailu Golovatovu, kuris vėliau Sausio 13-osios byloje už akių buvo nuteistas 12 metų laisvės atėmimo bausme.

Buvęs LLP pirmininkas teigė, kad šiame susitikime buvo kalbama apie verslo reikalus bei tvirtino domėjęsis kaimo turizmo verslo galimybėmis. Jis taip pat tvirtino manęs, kad Lietuvos liaudies partija buvo „dvasiškai pasmerkta“, todėl neturėjęs jokių politinių interesų.

Jis pažymėjo pagal jų bendravimą susidaręs įspūdį, kad M. Golovatovas su A. Paleckiu ir D. Bertausku buvo pažįstami jau anksčiau.

V. Prunskus pabrėžė, kad apie Sausio 13-osios bylą šiame susitikime nebuvo kalbama.

Teismui jis taip pat sakė už savo kelionę ir apgyvendinimą mokėjęs pats, o kas apmokėjo kaltinamųjų keliones, sakė nežinantis.

Buvusi LLP sekretorė D. Tautvydienė teisme pasakojo A. Paleckio nepažinojusi ir nežinojusi, kad jis bendrautų su D. Bertausku. Ji teigė pati bendravusi tik su pastaruoju.

D. Tautvydienė nurodė, kad D. Bertauskas jos prašė pateiktį 2011 metais sudarytos sutarties tarp LLP ir Vladimiro Putino vadovaujamos „Vieningosios Rusijos“ partijos kopiją.

Ji taipogi pasakojo, kad D. Bertauskas prašė surasti ir tuometinio Rusijos Federacijos Tarybos Tarptautinių reikalų komiteto pirmininko Konstantino Kosačiovo kontaktus bei sakė norintis atnaujinti LLP ryšius su valdančiąja Rusijos partija.

Teisme apklaustas buvęs LLP narys A. Šidlauskas taip pat pasakojo apie D. Bertausko norą atgaivinti LLP ir atnaujinti ryšius su „Vieningosios Rusijos“ partija.

A. Šidlausko teigimu, D. Bertauskas teigė tai padarysiantis, jei pavyks atgaivinti verslą Rusijoje.

Liudytoju apklaustas vyras taip pat pasakojo, kad vieno susitikimo metu D. Bertauskas užsiminė, jog reikia kažkaip padėti tuo metu suimtam buvusiam sovietų karininkui Jurijui Meliui.

Pasak A. Šidlausko, D. Bertauskas jo prašė padėti surasti žmonių, kurie galėtų pagelbėti „ištraukiant“ J. Melį iš kalėjimo. Tai buvęs LLP narys turėjo padaryti, nes anksčiau yra atlikęs laisvės atėmimo bausmę.

A. Šidlauskui paklausus, kiek jis gausiąs už tai pinigų, D. Bertauskas jam teigė privalantis važiuoti į Maskvą ir to paklausti.

Vyras taip pat pasakojo, kad vieno pokalbio metu vilnietis verslininkas jo paprašė asmens duomenų, kurių reikia vizai į Rusiją. Tuo metu, pats A. Šidlauskas sakė įsivaizdavęs, kad duomenų iš tiesų reikėjo Rusijos žvalgybos struktūroms.

Teismui jis taip pat pasakojo, kad kiekvieno susitikimo metu D. Bertauskas jo prašydavo palikti mobilųjį telefoną automobilyje ir nesinešti.

Posėdyje apklaustas V. Ivanovas teisme tvirtino pats nešnipinėjęs Rusijai ir sakė nemanantis, kad tai darė ir kaltinamieji.

V. Jončo teigimu, kitame šios bylos posėdyje teismas nuotoliniu būdu ketina apklausti Sausio 13-osios byloje nuteistą ir šiuo metu kalintį J. Melį bei šios bylos prokurorę Daiva Skorupskaitę-Lisauskienę.

Byloje A. Paleckis su verslininku Deimantu Bertausku kaltinami šnipinėjimu kitos valstybės naudai, veikiant organizuotoje grupėje. Buvęs politikas kaltę neigia ir tvirtina atlikęs žurnalistinį tyrimą. D. Bertauskas kaltę pripažįsta.

Bylą nagrinėti Šiauliuose kovo pradžioje paskyrė Lietuvos apeliacinis teismas, kai nuo bylos nusišalino Vilniaus apygardos teismas.

Pasak Generalinės prokuratūros, nuo 2017 metų vasario iki 2018 metų spalio kaltinamieji, veikdami organizuotoje grupėje su ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu Rusijos žvalgybos darbuotoju ir kitais Rusijos piliečiais, vienas iš kurių teismo pripažintas kaltu Sausio 13-osios byloje, Lietuvoje už piniginį bei kitokį atlygį galbūt rinko Rusijos žvalgybą dominančią informaciją.

Kaip kitoks atlygis nurodoma pagalba užmezgant kontaktus su Rusijos politinės partijos atstovais, siekiant vienos iš Lietuvos registruotų partijų finansavimo, taip pat – pagalba užmezgant verslo kontaktus.

Kaltinamiesiems, kaip teigia prokuratūra, buvo suformuotos užduotys rinkti informaciją apie Sausio 13-osios bylą tyrusius pareigūnus ir teisėjus, taip pat informaciją apie kitas su Rusijos agresija prieš Lietuvą 1990–1991 metais susijusias bylas.

Be kita ko, kaltinamieji turėjo rasti Lietuvos institucijose dirbančių asmenų, kurie už neteisėtą piniginį atlygį Lietuvos teisėsaugos institucijoms pateiktų tikrovės neatitinkančią informaciją apie Sausio 13-osios byloje nuteisto Jurijaus Melio sveikatos būklę – siekta, kad tai turėtų įtakos jam skirto suėmimo pakeitimui į švelnesnę kardomąją priemonę ar kitaip palengvinti J. Melio kalinimą.

Sausio pradžioje teismas pratęsė tiek A. Paleckiui, tiek D. Bertauskui taikomą kardomąją priemonę – intensyvią priežiūrą – dar trims mėnesiams.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.6364

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (8)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

JAV žvalgyba praneša: Putinas vis dar nori užimti didžiąją dalį Ukrainos (3)

JAV žvalgyba mano, jos Rusijos vadovo artimiausio metu tikslas – sustiprinti pozicijas Donbase...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusGintarė Bakūnaitė

Lietuvė emigrantė eidama į darbą dingo lyg į vandenį: žudikas aukos kūną furgone vežė per visą Europą

2011 metų rugpjūtį Didžiojoje Britanijoje netikėtai dingusios lietuvės Vitalijos istorija...

Pavyzdinės lietuvių serijos vos nesugadino Eurolygos žvaigždės siautulys Bulgarijoje (2)

Lietuvos krepšinio rinktinė toliau žygiuoja be kluptelėjimų pirmame pasaulio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos naikintuvai apšaudė Gyvatės salą uždraustomis bombomis (1)

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...