aA
Po visuomenę pribloškusios istorijos, kai praėjusį penktadienį paspruko laisvėje dirbęs dėl pasikėsinimo nužudyti jauną merginą devynerių metų laisvės atėmimo bausme nuteistas kaunietis Andrius Kalasiūnas, už jų priežiūrą atsakingi pareigūnai ėmė teisintis. Nors teisėsaugą žiaurumu pribloškęs kalinys, kurį prokuroras lygino su Aušvico koncentracijos stovyklos budeliu Josefu Mengele, iki šiol nerastas, Kalėjimų departamentas ramina, jog jis esą yra nepavojingas.
Andrius Kalasiūnas
© DELFI / Rafael Achmedov

Trečiadienį kalėjimų sistemą kontroliuojanti Teisingumo ministerija išplatino Kalėjimų departamento vadovo Virginijaus Kulikausko komentarą, kuriame teigiama, kad pareigūnai esą reikliai vertina kiekvieną nusižengimo atvejį.

„Nuteistojo pasišalinimas iš darbo vietos viešojoje erdvėje sulaukė nevienareikšmių vertinimų ir keliamas klausimas, kodėl nuteistajam, padariusiam sunkų nusikaltimą, suteikta teisė dirbti be sargybos laisvėje, – teigė V. Kulikauskas. – Noriu pabrėžti, kad bausmę atliekantys nuteistieji yra įtraukiami į resocializacijos – įvairios naudingos veiklos programas, padedančias neprarasti ar įgyti darbinių įgūdžių, keisti elgesį. Pasiteisinusi darbinės resocializacijos praktika ateityje bus dar labiau stiprinama.“

Pasak jo, kasdien už pataisos įstaigų sienų dirba arba mokymo užsiėmimus lanko apie 400 nuteistųjų, kurie turi teisę vykti be sargybos ar palydos. Kuriam nuteistajam galima suteikti tokią teisę, sprendžia speciali komisija ir pataisos įstaigos vadovas.

„Per praėjusius trejus metus iš atvirų objektų – nesaugomų kolonijų ar darbo vietų – pasišalino 22 nuteistieji ir 2 nuteistieji pabėgo iš saugomų objektų ar konvojavimo metu; pabrėžiu, visi jie buvo sulaikyti ir atliks arba atlieka papildomą bausmę“, – V. Kulikausko teigimu, šiais metais iš įkalinimo įstaigos pabėgo penki nuteistieji, kol kas nesulaikytas tik A. Kalasiūnas.

„Pasišalinimo ar pabėgimo metu smurtinių nusikaltimų nebuvo padaryta, apie bausmę atliekančio nuteistojo pabėgimą nedelsiant teisės aktų nustatyta tvarka yra informuojamas artimiausias tos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas“, – Kalėjimų departamento vadovas teigė, kad, policijai paskelbus nuteistojo paiešką, yra bendradarbiaujama, teikiant visą reikalingą informaciją ar duomenis, galinčius turėti įtakos kuo greičiau sulaikyti nuteistąjį.

Virginijus Kulikauskas
Virginijus Kulikauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Kiekvienu tokio pažeidimo atveju pataisos įstaigoje buvo atliktas ne tik ikiteisminis tyrimas nuteistojo atžvilgiu, bet ir pradėtas tarnybinis patikrinimas, siekiant išsiaiškinti veiklos silpnąsias vietas ar galimas spragas; Kalėjimų departamento vadovybė reikliai vertina ir vertins pareigūnų darbą, galimai lėmusias nuteistųjų pabėgimo ar pasišalinimo priežastis ir aplinkybes“, – nurodė už kalėjimų sistemą atsakingas V. Kulikauskas.

Kalėjimų departamentas pirmadienį pranešė, kad rugsėjo 13 d., apie 13.30 val., iš darbo vietos Kaune, Laisvės al., pasišalino Pravieniškių pataisos namuose kalintis nuteistasis, kuriam buvo suteikta teisė išvykti be sargybos arba be palydos už pataisos įstaigos teritorijos ribų.

„Gavus informaciją apie nuteistojo pasišalinimą, iš karto buvo informuota įstaigos vadovybė, Kalėjimų departamento budėtojas ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato budėtojas bei nedelsiant paskelbta jo paieška“, – lakoniškame pranešime departamentas nurodė, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl kalinio pabėgimo.

Kalėjimų departamento pareigūnai nutylėjo, kad pabėgęs nuteistasis yra pavojingas nusikaltėlis, kurio dabar ieškoma visoje Lietuvoje.

Devynerių metų laisvės atėmimo bausme 2016-ųjų lapkritį Kauno apygardos teismo nuteistas A. Kalasiūnas pabėgo iš statybvietės, esančios kaltinimą joje palaikiusio prokuroro darbovietės kaimynystėje, kur dirbo su kitais tokiais pačiais, anot Pravieniškių pataisos namų vadovybės, paleisti į laisvę ruošiamais nuteistaisiais bei, pirminiais duomenimis, imigrantais iš Ukrainos.

Anot Pravieniškių pataisos namų direktoriaus Dainiaus Sušinsko, pasišalinti iš darbo vietos A. Kalasiūnas teisės neturėjo. Net ir per pietų pertrauką, nes buvo maitinamas vietoje – darbdaviui atvežus maistą iš pataisos namų.

Sudarė įtartinai saldaus ir sukto žmogaus įspūdį

Anot D. Sušinsko, nuteistasis, norintis gyventi už pataisos namų ribų ir dirbti laisvėje, turi atitikti tam tikras sąlygas: būti atlikęs tam tikrą dalį bausmės ir jos atlikimo metu neturėti jokių nuobaudų. Formaliai A. Kalasiūnas šias sąlygas atitiko, nors ir D. Sušinskui, kaip pripažįsta, sudarė įtartinai saldaus ir sukto žmogaus įspūdį. Taigi, minėtos komisijos sprendimu, jam ir buvo leista gyventi už pataisos namų ribų ir dirbti laisvėje.

Tokiu pasitikėjimu A. Kalasiūnas, D. Sušinsko duomenimis, jau naudojosi daugiau kaip metus ir būdamas ne vienos jo elgesį darbo metu turėjusios kontroliuoti įmonės žinioje.

A. Kalasiūnas pabėgo, vos išvydęs į statybvietę atvykstantį planinį jos patikrinimą turėjusių atlikti pataisos namų automobilį su skiriamaisiais ženklais. Ir tai šiandien pagrįstai kelia daugiausia klausimų. Neatmetama prielaida, kad A. Kalasiūno nervai neišlaikė, nes taip laisvai, kaip paaiškėjo, vaikščiodamas po miestą jis jau buvo spėjęs kažko prisidirbti ir už tai grėsė nauja atsakomybė. Todėl vienintelis būdas nuo to gelbėtis buvo bėgti, rašė „Kauno diena“.

D. Sušinsko teigimu, apie A. Kalasiūno pabėgimą informuota ir nukentėjusioji, kol kas nėra žinių, kad nuteistasis būtų bandęs su ja susisiekti.

„Duomenų, kad nuteistasis A. Kalasiūnas gali būti pavojingas, neturima“, – antradienį nurodė departamentas.

Nuteistasis nekėlė problemų

Kalėjimų departamentas DELFI nurodė, kad A. Kalasiūnas bausmę Pravieniškių pataisos namuose atliko nuo 2017 m. gruodžio 13 d.

„Kadangi nuteistasis atitiko visus įstatyme nustatytus kriterijus, buvo atlikęs daugiau nei trečdalį jam paskirtos bausmės, nuo 2018 m. rugsėjo 3 d. jam suteikta teisė išvykti už įstaigos teritorijos ribų be sargybos ar palydos, – nurodoma redakcijai atsiųstame atsakyme. – Tokią teisę nuteistajam suteikia pataisos įstaigos direktorius, atsižvelgdamas į atitinkamame sektoriuje sudarytos komisijos siūlymą. Per pastarąjį laikotarpį A. Kalasiūnas dirbo keliose įmonėse ir objektuose, drausminių nuobaudų dėl teisės aktų pažeidimų gavęs nebuvo, darbdaviai nuteistojo darbu nesiskundė.“

Anot departamento atstovų, nuteistieji, kuriems dėl darbo suteikta teisė vykti už įstaigos teritorijos ribų be sargybos ar palydos, įdarbinti įmonėse bendradarbiavimo sutarčių pagrindu, kontroliuojami atliekant netikėtus patikrinimus jų darbo vietose.

„Rugsėjo 13 d. pataisos įstaigos pareigūnams vykdant nuteistojo kontrolę (netikėtą patikrinimą) vienoje iš įmonių, nuteistasis A. Kalasiūnas nebuvo rastas savo darbo vietoje, tačiau po kelių minučių jis buvo pastebėtas grįžtantis į savo darbo vietą, – nurodė departamento atstovai. – Pareigūnams nurodžius vykti kartu aiškintis tokio elgesio aplinkybių, nuteistasis staiga peršoko statybvietės tvorą ir pasišalino. Įstaigos pareigūnai bandė vytis nuteistąjį, tačiau jo sulaikyti nepavyko.

Pabėgęs žiaurumu pagarsėjęs nusikaltėlis dar nerastas, kalėjimų sistemos vadovas žada į laisvę išleisti ir daugiau kalinių
© DELFI / Domantas Pipas

Apie bausmę atliekančio nuteistojo pabėgimą nedelsiant teisės aktų nustatyta tvarka buvo informuoti Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, jie pradėjo vykdyti paieškos veiksmus. Dėl nuteistojo pabėgimo yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Informacija, kur, kokia galima kryptimi galėjo bėgti, ar fiksavo vaizdo kameros ir kt., yra ikiteisminio tyrimo duomenys, kuriuos atskleidus gali būti pakenkta tyrimo eigai.“

Teigiama, kad A. Kalasiūnas įkalinimo įstaigoje „elgėsi pozityviai, keturis kartus skatintas už gerą darbą, dalyvavimą pozityvaus užimtumo priemonėse ir gerą elgesį“, tačiau Lygtinio paleidimo komisija, gegužę svarsčiusi klausimą dėl nuteistojo galimo paleidimo į laisvę anksčiau laiko, nutarė nesiūlyti taikyti šios išimtinės įstatymo galimybės.

„Komisija, įvertinusi visą turimą duomenų visumą bei nuteistojo elgesio korekcijos pažangą, nusprendė nesiūlyti teismui taikyti lygtinio paleidimo“, – nurodoma DELFI atsiųstame atsakyme.

Pasak Kalėjimų departamento, Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje 172 nuteistiesiems suteikta teisė vykti už įstaigos ribų be sargybos, 20 nuteistųjų perkelta į pusiaukelės namus ir 148 nuteistieji yra atvirojoje kolonijoje.

Grasino, kad užmuš

Kaip anksčiau skelbė DELFI, A. Kalasiūnas nuteistas devynerių metų laisvės atėmimo bausme. Teismas yra konstatavęs, kad vyras BMW automobilį naudojo kaip kankinimo įrankį – 31 metų kaunietis automobilio durimis ir bagažinės dangčiu trankė merginos galvą, stūmė iš važiuojančios mašinos.

A. Kalasiūnas itin žiaurių kankinimo būdų ėmėsi įtaręs, kad jo vos dvidešimtmetį perkopusi draugė, jo manymu, per daug draugiškai bendrauja su kitais vyrais. Pora artimus santykius palaikė apie pusantrų metų.

Bylos duomenimis, 2014 metų liepą Kaune A. Kalasiūnas savo automobiliu užblokavo merginai išvažiavimą iš kiemo, ištempė iš jos automobilio, sudavė smūgių ir, suradęs merginos telefoną, jį pasisavino. Patekęs į internetinį tinklalapį, ištrynė asmeninėje anketoje buvusius duomenis.

Po kelių dienų vyras tą pačią merginą pagriebė išlipančią iš kito asmens mašinos, jėga stūmė į savo automobilį, prieš merginą naudojo fizinį smurtą, stūmė iš važiuojančio automobilio, smūgiavo jai automobilio durelėmis, atsuktuvo smaigaliu kelis kartus rėžė per kaklą, išstūmė iš važiuojančio automobilio. Parvilkęs bagažinės dangčiu merginai trankė per galvą, kaklą visą laiką šaukdamas, kad ją užmuš.

Kartu su A. Kalasiūnu šio epizodo metu buvo jo draugas su mergina. Pamačiusi neregėtą žiaurumą porelė pasišalino ir apie įvykį pranešė policijai.

A. Kalasiūnas anksčiau buvo teistas už tai, kad 2013 metų balandžio 1-osios naktį suniokojo Kauno Žurnalistų namus.

Daugiau apie įvykius Pravieniškėse skaitykite paspaudę šią nuorodą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.1111

Top naujienos

DELFI reportažas iš gaisro iškankinto kaimo: primena Černobylį, nėra žmonių, žūsta gyvūnai papildyta 16:38 (269)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (456)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (124)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Sekmadienį yra didelė tikimybė pagerinti Lietuvos orų rekordą (9)

Šeštadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Didžiosios Britanijos parlamentarai pritarė pasiūlymui 3 mėnesiams atidėti „Brexit“ Johnsonas delsti nenori. Papildyta 17:24 (87)

Šeštadienį Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių Rūmų deputatai balsavo dėl pataisos,...

Garsus plastikos chirurgas apie moterų norus – „pripūstos“ krūtinės eina užmarštin

Vienas garsiausių Lietuvoje plastikos chirurgų, plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas...

Dirba veikiančiame ugnikalnyje, iš kurio sklinda odą ėdantys nuodai: visa tai – dėl „velnio aukso“ (6)

Tiršti dūmai uždengia dangų virš Ijeno kalno, o ore tvyro sudegusių degtukų kvapas. Iš...

Persirengėliai Niujorko „Comic Con“: ar atpažinsite šiuos veikėjus?

Per pastaruosius porą dešimtmečių cosplay (persirengimas pop kultūros veikėjais) tapo...

Kauno Dainavos rajonas: buvęs „Centrinis purvynas“ ir požeminis upelis (21)

Dainava – dabar viena tankiausiai ir gausiausiai gyvenamų Kauno miesto dalių – buvo sukurta...