Opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovai kol kas nemato galimybių paremti vyriausybės parengtą mokesčių ir pensijų reformą. Šios partijos frakcijai Seime priklausanti buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė siūlymus vadino viešųjų finansų šizofrenija.
Gabrielius Landsbergis ir Saulius Skvernelis
© DELFI / Andrius Ufartas

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį, vyriausybei pritarus mokesčių ir pensijų reformoms, žurnalistams sakė, kad lauks paramos tiek iš pozicijos, tiek iš opozicijos.

„Aš nuo pat pradžių deklaravau, kad (…) tikrai darysiu viską, kad sulaukčiau kuo didesnio palaikymo Seime nepriklausomai, ar tas palaikymas būtų iš valdančiųjų, ar ir iš opozicijos. Jeigu bus racionalūs sprendimai, ir bus palaikymas, tai aš juo tik džiaugsiuosi“, – sakė S. Skvernelis.

Kritikuoja skubą priimti sprendimus

TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis teigė, kad kol kas konservatoriai nemato galimybės palaikyti reformos.

„Ji nebuvo derinta su Seimu. Tai yra neapsvarstytas projektas. Nesilaikoma procedūrų, kaip jis turi būti pristatytas Seime, išdiskutuotas su visuomene“, – sakė G. Landsbergis.

TS-LKD lyderis priminė, kad diskusijos dėl Darbo kodekso, turint mintyje, visus pataisymus vyko „gal porą metų“.

„Čia kol kas nieko nebuvo iš viso“, – sakė G. Landsbergis.

Vadino viešųjų finansų šizofrenija

Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė
© DELFI / Andrius Ufartas

Buvusi finansų ministrė, TS-LKD frakcijos Seime narė Ingrida Šimonytė teigė, kad visas vyriausybės parengtas pasiūlymų paketas jiems atrodo problematiškas.

„Tai yra ta pati viešųjų finansų šizofrenija, kuri tęsiasi iki šiol, kai ant vienos rankos yra viešiesiems sektoriams lyg tai žadama kažkas panašaus į Europos Sąjungos finansavimo vidurkį procentais nuo Bendro vidaus produkto (BVP), o kita ranka nėra jokių priemonių, kurios galėtų tam sutelkti viešuosius išteklius“, – sakė I. Šimonytė.

Pasak jos, dabartinė vyriausybė daro, ką Gediminas Kirkilas ir prieš tai buvusios vyriausybės visą laiką darė: „ekonomika auga, pinigų padavė, tai padalinkime tuos pinigus per daug nesukdami sau galvos ir viskas“.

„Nesakau, kad yra blogai mažinti darbo jėgos apmokestinimą, bet yra klausimas, o kas sumokės viešųjų paslaugų sąskaitas? Čia yra tokia pop muzika, kur yra tik visi lengvi klausimai ir nėra nei vieno sunkaus klausimo“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė prisiminė vyriausybės pažadus išspręsti klausimų, kurių niekas neišsprendė per 28 metus.

„Nieko nepanašaus į tuos sprendimus čia nėra“, – sakė I. Šimonytė.

Nesupranta, iš kokių finansų vykdys pažadus

Pasak parlamentarės, su pensijų reforma yra lygiai tas pats.

„Visa 2 proc. makabra... Teisingai profesorius Romas Lazutka ir Teodoras Medaiskis pastebėjo: dabar vyriausybė pasakė, kad mes dabar priešiname pensininkus su dabartiniais dirbančiaisiais todėl, kad pervedame 2 proc. „Sodros“ tarifo į antrą pakopą. O siūlo schemą, kuri, tiesą sakant, yra blogesnė negu dabar“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė atkreipė dėmesį, kad dabar „Sodra“ perveda tik tų žmonių 2 proc., kurie dalyvauja kaupime, o tai yra ne visi dirbantieji. Sumažinus tarifą, jis bus sumažintas visiems. Reiškia, „Sodra“ neteks visų tų pajamų.

„Kažkaip čia ta problema yra keistuoju būdu išsprendžiama. Tada yra sakoma, kad va žiūrėkit jūs čia kaupkit, bet mes „Sodros“ pensijos jums nemažinsim ateityje. Gerai, nemažinsite, o iš ko finansuosite?“, – klausė I. Šimonytė.

Parlamentarė pripažino, kad siūlymuose yra dalykų, kurie galėtų atrodyti simpatiški – pavyzdžiui, bazinės pensijos finansavimas iš bendrųjų mokesčių.

„Bet kad net ir tas nėra padaryta, kaip turėtų padaryta, kad tai turėtų tą prasmę, apie kurią kalba ekonomistai“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė sutinka, kad problemų sudaro tai, kad 2020 m. iki 3,5 proc. didėja „Sodros“ dalis, kuri turėtų būti pervedama į antrąją pakopą, ir tai gali turėti įtakos „Sodros“ finansams.

„Bet tai, kai darote keitimus, tai koks yra jų tikslas – išvengti didinimo į antrą pakopą? Ir tam, kad to išvengtumėte – darote sprendimus, kurie vis tiek kitu galu yra „Sodrai“ žalingi? Bet maždaug – „kadangi mes čia atidalinsime tarp dviejų biudžetų, tai gal nelabai pasimatys“. Čia nėra sprendimas“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė ragino spręsti tuos klausimus, kuriuos nori išspręsti. „Aš tiesą sakant nelabai suprantu, ką nori išspręsti – ar 3,5 proc. problemą, ar kartų supriešinimo problemą, ar dar kažkokią trečią problemą, kuri, galbūt, yra problema po 40 metų“, – sakė I. Šimonytė.

Parlamentarė kol kas nesupranta, kaip ir kas mokės tą nesumažintą „Sodros pensiją“, pažadėtą žmonėms, kurie dalyvauja kaupime.

„Ministras Linas Kukuraitis sako: „pensija nemažės“. Gerai, valio, bet pinigai iš kur ateis? „Čia finansų ministras pasakys“. Aš suprantu tokį kalbėjimą, kada būna vienas ministras iš vienos partijos, o kitas iš kitos. Bet kai visi ministrai yra vienos partijos rekrutai, tai aš kažko čia, garbės žodis, nesuprantu“, – sakė I. Šimonytė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gražulis neneigia vaiko mamai siūlęs darytis abortą (200)

Seimo narys Petras Gražulis su palangiške Birute Navickaite susilaukė vaiko, tokia žinia...

Artėjant savaitgaliui būtina žinoti: specialiame žemėlapyje – miškai, į kuriuos eiti draudžiama (15)

Dėl išaugusio gaisringumo beveik trečdalis Lietuvos savivaldybių apribojo patekimą į miškus ,...

Kelionė į Vilnių virto pragaru: milžiniškas karštis salone vairuotojo nejaudino (81)

Kelionė tarpmiestiniu autobusu keleiviams virto tikru košmaru. Jiems teko važiuoti 28 laipsnių...

Į Kauną atvykęs Bagatskis prisipažino pavydintis lietuviams ir išskyrė retai įvardijamą „Žalgirio“ sėkmės faktorių (2)

Šią savaitę Kaune prasidėjo tradicinė „Žalgiris” Talent Camp“ jaunimo stovykla, kurioje...

Britų generolas įspėja: Rusija ruošiasi karui (430)

Jungtinės Karalystės kariuomenės vadas generolas Markas Carletonas-Smithas ir vienas iš gynybos...

Komentatorius Rytis Vyšniauskas apie paslaptingą Peru rinktinę: lygiąsias išplėšti tikrai gali  projektas PAGEIMINAM (1)

Virtualios futbolo kovos PAGEIMINAM nesustoja! Šį kartą virtuali futbolo dvikova vyko tarp...

Prokuratūra reikalauja 6 žmones nužudžiusį ir 22 sužalojusį Dailidę kalėjime laikyti iki mirties (5)

Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Lietuvos Aukščiausiajam Teismui padavė...

Žemaitaitis vadina Gražulį menkysta, siūlo šalinti jį iš partijos (128)

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis ketvirtadienį menkysta pavadino...

Siaubas Anglijos ligoninėje: dėl netinkamai paskirtų vaistų mirė 450 pacientų (27)

Vienoje Anglijos ligoninėje nuo stiprių skausmą malšinančių vaistų, paskirtų „be...