aA
Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos nariui Vytautui Juozapaičiui tęsiant koncertinę veiklą, dalis parlamento opozicijos atstovų abejoja, ar toks politiko dalyvavimas renginiuose yra suderinamas su Seimo nario pareigomis. Pasak jų, konservatoriaus kūrybinė veikla panašėja į normalų darbą. Be to, keliamas klausimas, ar tokie pasirodymai koncertuose, kai V. Juozapaitis šiuo metu yra ne tik Seimo narys, bet ir TS-LKD kandidatas į Kauno mero postą, negali būti laikytinas politine reklama.
Opozicijos neįtikina Juozapaičio argumentai dėl koncertų su šeima: kaltina neetišku elgesiu
© DELFI / Orestas Gurevičius

Gruodžio mėnesį politikas kartu su savo sutuoktine Egle Juozapaitiene, dukra Ieva Barbora Juozapaityte bei pianistu Linu Dužinsku pasirodys Užutrakio dvaro sodyboje vyksiančiame koncerte „Motinos malda“. Pats V. Juozapaitis yra pristatomas kaip koncerto svečias. Koncerto bilietų kainos svyruoja nuo 20 iki 25 eurų.

Kartu su dukra bei Lietuvos valstybinių simfoniniu orkestru politikas turėjo kelis koncertus ir rugsėjo mėnesį.

Savo ruožtu parlamentaras yra visiškai įsitikinęs savo teise užsiimti kūrybine veikla. Anot jo, tą numato Konstitucija, todėl koncertai ir politika, jo akimis, vienas kitam neprieštarauja. O klausimai dėl koncertų politinės potekstės, V. Juozapaičio teigimu, galėtų būti keliami tik tada, jei jis koncertuotų savo rinkiminėje apygardoje.

V. Juozapaitis: jums atrodo, kad dainavimas su savo šeima yra nusikaltimas?

Pats Kultūros komiteto pirmininkas tikina nematąs nieko blogo dėl savo veiklos už Seimo rūmų ribų. Paklaustas, ar, jo manymu, dalyvavimas koncertuose yra suderinamas su darbu parlamente, V. Juozapaitis pabrėžė, kad Konstitucijos 60 straipsnis numato galimybę parlamento nariams užsiimti kūrybine veikla, o meno žmonės, anot jo, „negali be kūrybos – nepaisant to, kur jie tuo metu yra ir dirba“.

„Jeigu jūs Konstituciją esate skaičiusi, tai ten yra parašyta ir patvirtinta, kad Seimo narys negali dirbti jokio kito darbo ir gauti jokio atlyginimo išskyrus už kūrybinę veiklą. O tai reiškia, kad Seimo narys yra laisvas kurti ir kūrybinė veikla turi labai daug formų“, – Eltai komentavo V. Juozapaitis.

Jis akcentavo, kad gruodį Užutrakio dvaro sodyboje vyksiančiame renginyje jis su savo žmona ir dukra koncertuos kaip svečias – taip politikas yra pristatomas ir koncerto skelbime.

„Svečias yra svečias. Kita vertus, tai nėra koks nors aktas, kuriame būtų nusikaltimas dalyvauti. Jums atrodo, kad dainavimas su savo šeima yra nusikaltimas?“, – apeliuodamas į žurnalistės pilietiškumą klausė politikas.

„Jūs žurnalistė, bet jūs taip pat ir pilietė. Ir turbūt suprantate, kad klausimai keliami tuščioje vietoje ta prasme, kad apie tai mes esame kalbėję, nežinau, keliolika turbūt kartų“, – aiškino jis.

Kandidatas į Kauno mero postą taip pat nemato grėsmės, kad tokie koncertai gali būti vertinami kaip tam tikra politinė agitacija. Jo manymu, tokių abejonių galėtų kilti tik tuo atveju, jeigu renginys vyktų jo rinkiminėje apygardoje.

„Tai darau sistemingai, visada ir visur. Ir mano koncertuose, kuriuose aš dalyvauju, niekada nėra kalbama arba kaip nors užsimenama apie kokią nors politinę ar kitą veiklą. Tai kūrybinė veikla“, – nurodė V. Juozapaitis.

„Politiniai oponentai visada ras priežastį piktintis“, – pridūrė jis.

V. Juozapaitis akcentavo, kad dėl jo kūrybinės veiklos savo poziciją yra pateikusi ir Seimo Etikos ir procedūrų komisija. Politikas prisiminė ir Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kuriame teigiama, jog kūrybinė veikla nepraranda savo esmės, nepaisant to, kas ją vykdo. Todėl, Kultūros komiteto pirmininko teigimu, šiuo požiūriu diskriminuoti Seimo narių negalima – antraip įsiveliama į diskusiją be išeities.

„Čia mes ir ateiname prie pagrindinio klausimo – ar tie žmonės, menininkai, kūrėjai, kurie kuria vaidmenis, kurie dainuoja, daro performansus – ar jie yra kūrėjai, ar jie vykdo kūrybinę veiklą, ar ne? Ar juos mes irgi nurašysime vien todėl, kad kažkuris Seimo narys tą sugebėjo arba išdrįso padaryti? Jeigu mane kaip tokį nubaudžia arba uždraudžia išsižioti, tai reiškia, kad visi kiti žmonės, kurie daro tą patį, tuo pačiu menu užsiima, jie nėra jokie kūrėjai. Tada klausimas – o kas jie yra?“, – svarstė jis.

„Tai, kad kažkas piktinasi, kad dainavimas yra kūrybinė veikla – vėlgi, tai diskusija turbūt į tuščius vartus, kadangi, nežinau, kaip ir kam reikia paaiškinti, kad tokio pobūdžio kūrybinė veikla yra pati tikriausia kūrybinė veikla jau vien todėl, kad aš esu, vėlgi, Nacionalinės premijos laureatas. Ne todėl, kad aš pasigirčiau, bet todėl, kad paaiškinčiau, kad tokio pobūdžio pripažinimas valstybinis suteikiamas ne už kokią nors kitą, o už kūrybinę veiklą“, – aiškino politikas.

A. Širinskienė: sukuriamos išskirtinės sąlygos ne tik dirbti, bet ir reklamuotis

Parlamento opozicija dėl V. Juozapaičio kūrybinės veiklos valdančiuosius kaltina dviveidiškumu. Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė prisiminė analogišką situaciją, kai ankstesnėje Seimo kadencijoje parlamento etikos sargai uždraudė tuometinei parlamentarei Ingai Valinskienei koncertuoti Jūros šventėje. Šiuo atveju, akcentavo A. Širinskienė, situacija priešinga – „sukuriamos sąlygos yra išskirtinės vienam Seimo nariui ne tik dirbti, bet ir reklamuotis“.

„Manyčiau, kad turime gdvigubų standartų pavyzdį, kai konservatoriai kitiems žmonėms užsiiminėti tokia profesine veikla, sakyčiau, kaip ir poniai Valinskienei savu laiku, labai sistemingai draudė, bet kai prasideda kalba apie jų atstovą – šiuo atveju, poną Juozapaitį – tai konservatoriams ir valdantiesiems atrodo viskas gerai“, – Eltai kalbėjo politikė.

Ji abejojo, ar V. Juozapaičio dalyvavimą renginiuose ir muzikinių kūrinių atlikimą galima laikyti kūrybine veikla. A. Širinskienės manymu, konservatorius atlieka savo kūrinius sistemingai, o tai, anot jos, Seimo nariui nedera ir turi įprasto darbo požymių.

„Vienas iš reikalavimų kūrybinei veiklai – turi būti pateikiamas absoliučiai naujas kažkoks kūrinys, intelektinės veiklos produktas. Knyga yra be abejo naujas intelektinės veiklos produktas. Šiuo atveju mes matome Seimo narį, kuris atlikinėja tuos pačius kūrinius“, – aiškino ji.

„Aš tikrai matau labai daug neetiško elgesio. Mano galva, Etikos ir procedūrų komisija seniai turėjo tą klausimą spręsti ir patarti Seimo nariui neužsiiminėti tokia kūrybine veikla, kuri pradeda panašėti į labai sistemingą ir nuoseklų procesinį darbą“, – nurodė A. Širinskienė.

Be to, pastebėjo opozicijos atstovė, kad V. Juozapaičiui kaip TS-LKD kandidatui į Kauno merus tokiu būdu yra sukuriamos išskirtinės sąlygos reklamuotis.

Dabar yra rinkimų agitacijos laikotarpis. Vėlgi, Seimo narys, lyginant su kitais kandidatais, tikrai turi išskirtines galimybes rodytis tiek kai kuriose televizijose, kur jis nuolat dainuoja, tiek, deja, ir tokių koncertų metu“, – aiškino ji.

Sutaria dėl leidimo Seimo nariams užsiimti pedagogine veikla

Nors pozicijos dėl V. Juozapaičio koncertų išsiskyrė, abu parlamentarai vieningai sutarė, kad klausimą dėl Seimo narių veiklos, nesusijusios su tiesioginėmis parlamentarų pareigomis, spręsti reikia. Pasak konservatoriaus, į parlamentą išrinkti menininkai bei akademikai praranda galimybę dalintis savo patirtimi ir talentu, todėl jis palaikytų iniciatyvą leisti Seimo nariams užsiimti ne tik kūrybine, bet ir pedagogine veikla. Tokios Konstitucijos pataisos jau yra registruotos Seime.

„Kilo iniciatyva būtent jau kitoms kadencijoms, kad tokia veikla turėtų būti praplėsta ir pedagoginei veiklai, nes iš tikrųjų yra liūdna, kada žmonės pedagogai, profesūra, patekę į Seimą, negali dalintis savo patirtimi su žmonėmis, kurie galėtų gauti tam tikrų žinių“, – situaciją vertino V. Juozapaitis.

Jam antrino ir A. Širinskienė – profesine prasme, jos manymu, nukenčia licencijas prarandantys medikai, pedagoginius vardus parandantys akademikai. Be to, akcentavo politikė, daugelyje Europos Sąjungos šalių parlamentarai turi teisę užsiimti ir kitais darbais – ne tik tiesioginėmis parlamentarų pareigomis.

„Yra pataisos, kurias aš esu pasirašiusi (...), kuriomis siekiama tą leidimą dirbti bent jau pedagogine apimtimi, nes mokslinis darbas tikrai turi daug ką bendro ir su autoriniu darbu. Kita vertus, pedagoginis darbas, vargu, ar gali sukurti labai didelius interesų konfliktus“, – svarstė ji ir pridūrė, kad tęsiant darbą švietimo srityje parlamentarai turėtų privengti narystės Seimo Švietimo ir mokslo komitete.

Rugsėjį Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje šios Konstitucijos pataisos buvo svarstytos, tačiau kol kas projektas atidėtas pertraukai.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(24 žmonės įvertino)
3.1250

Top naujienos

Lietuvoje gyvenančius rusus ima panika: greitai mums čia nebeliks vietos (9)

Rusijos opozicijos atstovai, Lietuvoje gyvenantys rusai ir baltarusiai prašo Seimo apsigalvoti dėl...

Pasipiktino Seimo užmoju dėl darbuotojų iš Baltarusijos: mes einame absurdo link (4)

Seimui linkstant priimti įstatymą, kuriuo būtų uždrausta Rusijos ir Baltarusijos piliečiams...

Karas Ukrainoje. Mūšyje dėl Bachmuto – akivaizdus lūžis

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...

Parengė Agnė Keizikienė

Ilja Laursas pasakė, kur geriausia šiandien investuoti pinigus: vienai sričiai prognozuojamas augimas (3)

Pinigai daugeliui šiandien yra galvos skausmas. Kainos ir palūkanos auga, o atlyginimai su jais...

Gydytoja atsakė, kiek vandens reikėtų išgerti per dieną: apie jo trūkumą signalizuoja ne tik troškulys

Nesunkiai turbūt kiekvienas šiandien atsakytų, paklaustas, kokio gėrimo pasaulyje išgeriama...

Be garsiųjų vedėjų likusi LRT laida "Labas rytas, Lietuva" ieško naujų žvaigždžių, skelbime nurodytas ir siūlomas atlyginimas (2)

Neseniai LRT laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjos kėdę paliko Ugnė Siparė . O praėjusį...

Psichiatras – apie šių laikų rykštę: po šio straipsnio iš darbo išeisite laiku 7 patarimai, kuriais gali vadovautis kiekvienas

Rytinė kava lovoje su kompiuteriu ant kelių, o vakarieniaujant noriai atsiliepiama į kolegos...

Belgrade – tėviškas Obradovičiaus dėmesys Jasikevičiui ir rūpestinga palyda

Trečią pergalę iš eilės Eurolygoje iškovojo „ Barcelona “ (21-10), kuri ištvėrė Belgrado...

Po labai vėsių pavasario dienų atkeliaus malonūs pokyčiai

Trečiadienio dieną mūsų šalies orus lems aukštesnio slėgio laukas. Debesuotumas bus nevienodas...

Verslas PliusPrejula Prem, Jack Wittels

Nepaisant Europos sankcijų, Rusijos dyzelino eksportas muša rekordus (2)

Nepaisant Europos Sąjungos (ES) sankcijų, atimančių iš šalies jos didžiausią rinką, Rusijos...