Seimo opozicija Lietuvai pranašauja naują valdymo formą - valdomą demokratiją. "Blogai tai, kad Lietuvoje pradėta kurti valdoma demokratija - komisijų sudarymą aiškiai reglamentuoja Seimo statutas, ir opozicijai suteikta suteikia teisę komisijas tvirtinti, kokios bebūtų, kam patiktų ar nepatiktų.
Seimas, rinkimai, Seimo narys, postas - karikatūra
© DELFI
Tai yra valdoma demokratija: naudinga valdantiesiems - sudarys komisiją, nenaudinga - nesudarys", - ketvirtadienį žurnalistams sakė opozicinės Liberalų ir centro sąjungos frakcijos seniūnas Algis Čaplikas.

Valdančiosios koalicijos politinė taryba trečiadienį nusprendė "nepritarti siūlymams sudaryti Seimo laikinąją komisiją "ministro pirmininko Algirdo Brazausko šeimos narių verslo viešbutyje "Crowne Plaza" skaidrumui ištirti, nes numatomas jos tyrimas nėra susijęs su ministro pirmininko veikla".

Valdančiosios koalicijos tarybos posėdis sušauktas po to, kai opozicinių konservatorių iniciatyva surinkta pakankamai parašų padėti parlamentinį tyrimą dėl A.Brazausko šeimos verslo interesų skaidrumo. Šią iniciatyvą parėmė ne tik opozicija, bet ir kai kurie valdančiosios Darbo partijos frakcijos nariai.

Pagal Seimo statutą, laikinoji tyrimo komisija sudaroma, jei to reikalauja ne mažiau kaip ketvirtadalis parlamentarų.

Nors Seimo statutas imperatyviai nurodo komisijos sudarymą, jei to reikalauja ne mažiau kaip 36 parlamentarai, tokią iniciatyvą, pasinaudoję Statuto spragomis, valdantieji gali blokuoti. Kitas Seimo statuto straipsnis nurodo, jog Seimas, "pripažinęs būtinybę ... gali sudaryti laikinąsias tyrimo ... komisijas".

Naudodamiesi viena kitai prieštaraujančiomis Seimo statuto nuostatomis, valdantieji jau yra blokavę vieną opozicijos inicijuotą komisiją.

Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui teikus balsuoti dėl komisijos užsienio reikalų ministro Antano Valionio praeičiai tirti, Seimas nubalsavo prieš, nors opoziciniai liberaldemokratai buvo surinkę pakankamai parašų dėl tokios komisijos sudarymo.

Seimo opozicijos atstovai ironiškai pastebėjo, jog trečiadienį nutarę priešintis konservatorių iniciatyvai dėl premjero šeimos verslo skaidrumo tyrimo, kitą dieną valdantieji susirinko į konferenciją ieškoti būdų, kaip pagerinti parlamentinę kontrolę.

Opozicijos atstovai stebėjosi, jog ketvirtadienį Seime rengiamoje konferencijoje "Parlamentinė kontrolė: samprata ir įgyvendinimo problemos Lietuvoje" tarp prelegentų - tik valdančiųjų atstovai.

Šioje konferencijoje pranešimus skaito Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, jo pavaduotojai Viktoras Muntianas bei Vydas Gedvilas, parlamentinio Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius.

Konferenciją pradėjęs Seimo pirmininkas A.Paulauskas savo pranešime pabrėžė, jog "parlamentinė kontrolė turi tapti šios kadencijos varomąja jėga".

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius žurnalistams ketvirtadienį sakė tikįs, jog po konferencijos parlamentinės kontrolės klausimais valdantieji gali persigalvoti ir dėl premjero šeimos verslo skaidrumo tyrimo.

"Gal šitoje konferencijoje išsiaiškins, kad reikalinga tokios parlamentinės kontrolės forma kaip tyrimo komisijos steigimas, bandant išsiaiškinti neaiškias aplinkybes, susijusias su premjero šeimos verslu", - žurnalistams sakė A.Kubilius.

Seimo opozicijos lyderis pabrėžė, jog valdantiesiems nepakeitus nuomonės, "bus atsisakyta vieno svarbesnių parlamentinės valdymo kontrolės institutų". "Ir tai būtų ne pirmas kartas, kai koalicijos lyderių kalbos apie parlamentinę kontrolę, moralę politikoje, sąžiningos politikos siekius labai ryškiai skiriasi nuo jų darbų", - sakė A.Kubilius.

Seimo opozicijos atstovams abejonių kelia ir parlamentinės kontrolės efektyvumas, kuomet ją vykdo valdantieji. Pasak liberalcentristo A.Čapliko, vargu, ar galima tikėti parlamentinės kontrolės objektyvumu, kuomet valdantieji kontroliuoja valdančiuosius.

Parlamentinę kontrolę vykdančioms Seimo institucijoms - Audito komitetui, Antikorupcijos komisijai - vadovauja valdančiosios koalicijos deleguoti atstovai.

Tuo tarpu Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius nemano, jog parlamentinė kontrolė turėtų būti atiduota į opozicijos rankas.

"Pozicijos siūlymas buvo įsteigti Audito komitetą, sustiprinti parlamentinę kontrolę, ir čia buvo žingsnis labai teisingas ir savalaikis. Nebuvo taip, kad Audito komitetas neįsiklausytų į racionalius opozicijos pasiūlymus, ir dėl to Audito komitetas turi opozicijos palaikymą, nes yra objektyvus", - žurnalistams sakė A.Skardžius.

Pagal Seimo statutą, Audito komiteto pirmininku gali būti renkamas tiek valdančiosios daugumos, tiek opozicijos atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (76)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (135)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (62)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (148)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Aistrą žadinantys produktai: sunku patikėti, bet (tinkamai vartojami) veikia net česnakai (1)

Aistr os, lytinio potraukio nusilpimas dėl tam tikrų gyvenimo aplinkybių gali ištikti tiek...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (35)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Kiek algos prašo merginos ir kiek – vaikinai: skirtumai didžiuliai (9)

Siekdamos karjeros jaunosios Lietuvos kartos merginos ir moterys nusiteikusios uždirbti mažiau negu...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (514)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

„Premier“ lygoje – įvarčių gausa ir favoritų pergalės Aguero pasižymėjo „tobulu hattricku“

Anglijos „Premier“ lygoje šeštadienį sužaisti aštuoni 24-ojo turo susitikimai, o pergales...

Šeši mokslininkai pasisakė, ką galvoja apie maisto papildus ir kurie iš jų geriausi (1)

Maisto papildai yra didžiulis ir pelningas verslas. Tačiau priešingai nei vaistų gamintojai,...