Pradžia dar prieš pamokas


Aiškėja, kad tos pačios dienos rytą mergaitė ant mokyklos laiptų vienam vaikui dūrė peiliu į petį, kitam trenkė į galvą.

Kaip pasakojo vardo ir pavardės prašiusi neviešinti mama, tą nelaimingą dieną jos sūnus irgi tik per plauką nenukentėjo nuo agresyviai besielgiančios mergaitės.

„Kalbama tik apie nukentėjusią mergaitę, bet nutylėta, kad tos pačios dienos rytą peiliu buvo sužalotas ir kitas vaikas. Jei ryte būtų buvę tinkamai sureaguota, kitai nelaimei gal būtų užbėgta už akių“, – įsitikinusi mama.

Anot jos, apie incidentą prieš pirmąją pamoką prie pat įėjimo į mokyklą jai papasakojo sūnus jau pasibaigus pamokoms.

Pasak berniuko, į pamokas einantys vaikai pamatė prie mokyklos lūkuriuojančią ne savo mokyklos mergaitę. Jie pradėjo klausinėti, ką čia veikianti.

Užkalbintoji, kaip „Sekundei“ pasakojo panevėžietė, susierzino ir puolė vaikus. Vienam iš berniukų ji dūrė peiliu į petį, kitam trenkė, kaip spėjama, elektronine cigarete, kuri nuo smūgio sudužo į šipulius.

Pasak panevėžietės, jos sūnus, išvydęs peilį, išsigandęs pabėgo.

„Prasidėjo panika, vaikai bandė kviesti policiją patys, bet išbėgo mokytoja ir sudrausmino. Mokytoja puolė barti berniukus, kad šie neva išprovokavo konfliktą. Nebuvo kviečiami nei medikai, nei policija, nors vaikai sakė, kad mergaitė turėjo peilį. Juo sužalotam berniukui buvo perrėžti drabužiai, matėsi žaizda, turbūt kas nors iš pedagogų ją užklijavo pleistru. Berniukas ir toliau ėjo į pamokas. Kodėl jau tada mokykla nepranešė policijai? Gal pareigūnai būtų susisiekę su tos mergaitės tėvais, gal jai pačiai reikėjo pagalbos“, – tokia mokyklos reakcija pasibaisėjusi panevėžietė.

Liko patys kalti


Pasak mamos, apie incidentą mokykla neinformavo ir tėvų, tik klasės auklėtoja į juos kreipėsi prašydama pasikalbėti su vaikais, kad nesikabinėtų prie kitų.

„Vaikai liko apkaltinti, kad išprovokavo konfliktą. Neva jeigu atėjo į mokyklą, turi būti klasėse, o ne ieškoti nuotykių. Bet apie kokius nuotykius kalbame, kai vaikai minėtą mergaitę, kuri net nėra tos mokyklos mokinė, sutiko ant laiptų, o šioji dar ir peilį turėjo“, – piktinosi mama.

Ji dėkoja likimui, kad pačios sūnus, pamatęs peilį, išsigando ir pabėgo.

„Kalbama tik apie nukentėjusią mergaitę, bet nutylėta, kad tos pačios dienos rytą peiliu buvo sužalotas ir kitas vaikas.“
Mama

„Pikta, kad suaugusieji visa tai matė, bet nesiėmė atitinkamų priemonių, o vėliau buvo sužalota dar viena mokinė“, – kalbėjo panevėžietė.

Ji viliasi, kad šis skaudus įvykis bus gera pamoka ir pedagogai bei mokyklos administracija kitaip vertins tokias grėsmes.

„Tikiuosi, kad tai bus gera pamoka visiems. Saugumas tokiose vietose gyvybiškai būtinas. Tokie incidentai neturėtų būti norma. Nejaugi leisime, kad ateityje įvyktų tokie dalykai kaip Amerikoje, kai moksleiviai į mokyklas atsineša net ginklus“, – susijaudinusi mama.

Policijoje – du pranešimai


Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė „Sekundei“ patvirtino, kad pirmadienį M. Karkos pagrindinėje mokykloje buvo galimai sužaloti du vaikai.

Pirmojo pranešimo apie peiliu sužalotą moksleivę pareigūnai sulaukė kelios minutės po 10 val. Nedelsiant į mokyklą buvo išsiųstas policijos ir greitosios pagalbos ekipažas. Mergaitė išvežta į Respublikinės Panevėžio ligoninės priėmimo-skubios pagalbos skyrių.

Jau gerokai vėliau tą pačią dieną, 17.41 val., per epoliciją gautas pranešimas, kad apie aštuntą valandą ryte sužalotas berniukas – jam durta peiliu į ranką, taip sukeliant fizinį skausmą.

„Pranešimą per epoliciją gavome iš sužaloto vaiko mamos. Kol kas tikslinamos aplinkybės“, – teigė O. Jukniūtė.

Mokyklos neinformavo


Išklausyti mokyklos pozicijos, kas iš tiesų nutiko tą dieną, nepavyko.

Jos direktorė Minolė Petronytė-Kairienė visą dieną buvo nepasiekiama net mobiliuoju telefonu. Direktorės pavaduotoja ugdymui Ramutė Pagojienė komentuoti situaciją atsisakė, pasiūlė kreiptis į direktorę.

Kitos progimnazijos, kurioje mokosi peiliu besišvaisčiusi moksleivė, direktorė Vilma Petrulevičienė teigė iki šios dienos negavusi jokios oficialios informacijos nei iš policijos, nei iš vaikų teisių specialistų ar kitų įstaigų.

„Komentuoti negaliu, nes neturime jokios oficialios informacijos. Be to, siekiant apsaugoti nepilnametį vaiką jokių komentarų ir negaliu teikti, nes tai liečia labai jautrius su vaiku ir jo sveikata susijusius duomenis. Tik teisėti vaiko atstovai gali komentuoti šiuos dalykus“, – sakė V. Petrulevičienė.

Sužinojo iš spaudos


Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė teigė pirmą kartą girdinti, kad tą pirmadienį nuo agresyviai besielgusios paauglės nukentėjo daugiau vaikų. Mokykla apie tai jų neinformavusi.

Silvija Sėrikovienė pabrėžia, jog mokyklos privalo užtikrinti moksleivių saugumą, o iškilus ekstremaliai situacijai turi įsijungti įstaigos krizių valdymo centras

„Nežinojau, kad prieš tą įvykį, kai buvo sužalota mergaitė, dar buvo incidentų. Apie tai jokios informacijos nesame gavę. Išties gaila, kad nebuvo sureaguota iš karto. Tai, kad peiliu nešina mergaitė vaikščiojo po mokyklos teritoriją, jau yra blogai“, – sakė S. Sėrikovienė.

Anot jos, mokyklos privalo užtikrinti moksleivių saugumą, o iškilus ekstremaliai situacijai turi įsijungti švietimo įstaigos krizių valdymo centras.

Mokyklų teritorijose mokytojai nebudi, tačiau incidentus nesunku pastebėti per vaizdo kameras, o jas turi beveik visos švietimo įstaigos, M. Karkos pagrindinė – taip pat.

Apie tai, kad per pertrauką mokyklos teritorijoje sužalota moksleivė, direktorė Švietimo skyrių informavusi iškart.

„Esame sutarę su mokyklų vadovais, kad esant kokiai nors ypatingai situacijai mus informuotų. Direktorė jau eidama į įvykio vietą man paskambino ir pranešė, kad mokykloje atsitiko kažkas baisaus ir pažadėjo vėliau perskambinti. Taip pat informavo apie įvykio eigą, kad vaikams teikiama psichologo pagalba – viskas buvo daroma taip, kaip ir tokioje situacijoje reikėtų“, – teigė S. Sėrikovienė.