Lukiškių aikštė Vilniuje bus atnaujinama pagal architekto, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko projektą, patvirtino sostinės meras Remigijus Šimašius.
Lukiškių aikštės vizualizacija
© Vilniaus savivaldybė

Tai bus ankstesnio R.Paleko projekto „Ramybė“ modifikuotas variantas, žurnalistams sakė pats architektas.

„Suma gerokai sumažėjo, šiek tiek koregavome pasiūlymus. Reikėtų pasakyti, kad išskiriame darbą į kelis etapus, nebebūtų iki 2018 metų realizuojamas darbas, mes siūlėme, kad būtų realizuota centrinė jo dalis. Realizacijos kaina, pirminiais skaičiavimais, būtų apie 1,7 mln. eurų plius PVM“, - tvirtino architektas.

Anot jo, pagrindinė dalis - miestiečiams skirtas rekreacinis parkas būtų dukart didesnė, nei centrinė reprezentacijai skirta erdvė.

„Aš labai pozityviai matau šį projektą - jis yra labai gražus ir puikus. Ko tikisi miestiečiai iš tos vietos, tai yra, kad vieną vertus, tai būtų reprezentacinė vieta, kitą vertus, kad nebūtų viskas užklota akmenimis ir kad būtų pakankamai žalios zonos pabūti su vaikais ar seneliais, ant suoliuko pasėdėjus pasidžiaugti miestu ir vasara. Man atrodo, šis projektas puikiai suderina tuos dalykus“, - sakė R.Šimašius.

„Man atrodo, kad preliminari kaina yra visiškai adekvati, be abejonės, reikia žiūrėti detaliau. Tai yra kainos diapazonas, apie kurį galime normaliai šnekėti. Manau, tai turėtų būti priimtina visoms pusėms“, - neabejojo meras.

Anot jo, su Vyriausybe sutarta, kad sprendimą dėl projekto priims Vilniaus savivaldybė, suderinusi su Vyriausybe jo įgyvendinimo kainą. Architektų teigimu, parengti detaliam projektui prireiks apie pusės metų.

„Jei Vyriausybė su sprendimais neužtruks, natūralu, kad jau kitais metais galime tikėtis projekto realizavimo. Jei kitais metais biudžete lėšos nebus numatytos, viskas persikels į 2017 metus. Bet kuriuo atveju, 2018-ųjų vasario 16-ąją mes švęstume naujoje gražioje aikštėje“, - sakė R.Šimašius.

Trumpai pristatydamas projektą, R.Palekas tvirtino, kad jis pakoreguotas atsižvelgus į neseniai Vyriausybės sukurtos darbo grupės pastabas, taip pat į visuomenės komentarus.

„Mes iš tikrųjų rėmėmės tuo pačiu projektu, dėl kurio, manome, buvome gal ir išskirti kažkada iš daugiau nei 30-ies dalyvių, tomis vertybėmis, atradimais, kuriais mes patys tikėjome visus tuos keletą metų (...). Vyriausybės pastabos buvo, kad trūksta žaliųjų plotų ir kad kaina yra per didelė“, - sakė jis.

Architektai siūlo, kad pirmuoju etapu, kuris ir įvertintas iki 2 mln. eurų, iki 2018-ųjų būtų įgyvendinama tik centrinės aikštės dalies rekonstrukcija. Antruoju etapu, savivaldybės planais, turėtų būti sukurta 200 papildomų automobilių stovėjimo vietų, sutvarkyta aikštės aplinka.

R.Palekas patvirtino, kad jo komandos projekte nėra anksčiau kultūros ministro Šarūno Biručio minėtų regionų kalnelių. Architektas teigia palikęs dabar aikštėje esančią vėliavą.

„Manome, kad vėliava yra gražus dalykas, priimame, kaip yra - neteigiame, kad ji turi likti, kad jos turi nelikti. Tai tiesiog natūralus, betarpiškas įvykis“, - sakė jis.

Pasak mero, galutinė projekto kaina paaiškės ateityje nustačius konkurso dėl aikštės atnaujinimo darbų nugalėtojus.

„Tačiau ta kaina tarp 1,5 ir 2 mln. eurų, manau, yra visiškai adekvati tokiam dideliam plotui, jo sutvarkymui ir pakėlimui į visiškai kitą, gerokai aukštesnį lygmenį“, - sakė meras.

Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir paminklo joje pastatymo klausimas sprendžiamas nuo 1999 metų. 2013-aisiais išrinktas geriausias projektas Lietuvos laisvės kovotojų atminimui įamžinti - R.Paleko „Ramybė“. 2014-aisiais išrinktas ir geriausias monumentas žuvusių už Lietuvos laisvę kovotojų atminimo įamžinimui - skulptoriaus Vidmanto Gylikio „Tautos dvasia“.

R.Šimašius teigė, kad kol kas aikštėje jokio monumento nebus, bus apsiribota laikinu sprendimu - čia esančia vėliava, nes nėra visuomenės sutarimo, koks objektas galėtų tinkamai pagerbti žuvusius už laisvę kovotojus.

„Šiuo metu vėliava ten plazdenanti, kaip laikinas variantas, yra puikus - man atrodo, kad tą vėliavą galima traktuoti kaip esantį objektą, prie jo kol kas prisirišti. Manau, kad reikia turėti atviras duris, kad ateis laikas ir mes turėsime ir kitą monumentą“, - tvirtino Vilniaus vadovas.

Pagal R.Paleko architektų studijos projektus pastatytas centras „Forum Palace“, „Litexpo“ parodų rūmų konferencijų salės, Vilniaus universiteto biblioteka - Mokslinės ir informacinės komunikacijos centras (MIKC), pastatyti keli daugiabučių namų Vilniuje kvartalai, įgyvendinti keli projektai Rygoje ir Taline.

Gegužę Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA), skelbusi konkursą akademijos studijų miestelio Vilniaus Olandų gatvėje projektui, pranešė, jog geriausiu pripažintas R.Paleko architektų studijos pasiūlymas.

Pernai gruodį R.Palekas pelnė Nacionalinę kultūros ir meno premiją.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: vairuotojų laukia iššūkiai (3)

Antradienis bus sausesnis, debesų gretos praretės. Trečiadienį šalį pasieks krituliai, vietomis...

Lietuvė apsilankė Š. Korėjos restorane: net ir valgant skanų maistą sunku negalvoti apie režimą (126)

Žinau, kad rašydama šį straipsnį ir prisipažindama, kad sąmoningai nusprendžiau apsilankyti...

R. Vanagaitė išklojo, ką patyrė su politikais Maskvoje matė palūžusį V. Uspaskichą (234)

Autobiografinę knygą „Višta strimelės galva“ pristatanti rašytoja, viešųjų ryšių...

Kita A. ir M. Šedžių santuokos griūties pusė: ji jau kovą man pasakė, kad turi kitą (39)

Prieš kelias savaites viešumoje nuskambėjo žinia, jog griūva Andriaus ir Monikos Šedžių...

Latvių pasiekimas išjudino lietuvius: už mane daugiau uždirba net Panevėžio duobkasys feisbuke plinta kvietimas streikuoti (245)

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Latvij os ligoninė se dirbančių gydytojų...

Naudinga žinoti perkantiems NT: praktiniai patarimai (21)

Šiame straipsnyje kalbėsime apie pasirengimo nuomai etapą nuo objekto paieškos iki įsigijimo...

Tragiška avarija Vilkaviškio rajone: vairuotojas žuvo, keleivis sužalotas (14)

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22.20 val., Vilkaviškio r., kelio Vilkaviškis-Gražiškiai...

Išskirtiniai sostinės butikai: kokių vienetinių prekių ten galima rasti? (10)

Jaukiose sostinės senamiesčio gatvelėse yra įsikūrę daugybė butikų, kuriuose galima atrasti...

Ar gali būti, kad nuo sekso senstama? (33)

Panašu, kad taip. Išvadą, jog seksualinis aktyvumas turi įtakos senėjimo procesui, padarė...

Policininkai talkino slaptam detektyvui: klientus domino ne tik meilužių gyvenimas (19)

Dabar jau į pensiją pasitraukę du Vilniaus policininkai ne vienus metus galėjo talkinti...