aA
Dar prieš kelerius metus ligoniai sunkiai įsivaizdavo, kad po akies lęšiuko persodinimo ar kai kurių galūnių operacijų gydytojai tą pačią ar jau kitą dieną išleistų namo.
Nusiteikite: net po sudėtingos chirurginės procedūros ligoninėje gulėti niekas neleis
© DELFI / Valdas Kopūstas

Į ligoninę guldys mažiau

Dabar gyventojams teks susitaikyti ir su tuo, kad niekas nebeleis kelias paras vartytis ligoninės lovoje ir po dar sudėtingesnių procedūrų, intervencijų.

Dienos stacionare ligoniams ne tik bus atliekamos įvairios operacijos, perpilamas kraujas, lašinami vaistai, bet ir atliekamos planinės širdies kraujagyslių šuntavimo procedūros – koronografijos.
Pastarosios procedūros, kaip ir kraujo perpylimas bei kai kurios kitos, sudėtingesnės procedūros, tyrimai iki šiol buvo atliekami stacionare.

Gyventojams teks nusiteikti, kad, užuot paguldyti į stacionarą, dažniau bus paliekami priėmimo skyriuje stebėjimui ir suteikus reikiamą pagalbą išleidžiami namo. Sveikatos apsaugos ministerija ir ligonių kasos reikalauja, kad ligoninės taupytų – mažiau guldytų ligonių ir vytųsi Europos Sąjungos hospitalizacijų rodiklį – 14 guldymų į stacionarą 100 gyventojų. Šalyje tokiam skaičiui gyventojų tenka 20 guldymų, Panevėžio krašte – 22.

Respublikinė Panevėžio ligoninė įsipareigojo 2 tūkstančiais sumažinti hospitalizacijų skaičių. Jeigu to nepadarys, nukentės finansiškai.
 
Plės dienos centrus

„Gydymas stacionare – vakarykštė diena, šiandien yra gydymas dienos stacionaruose ir ambulatoriškai. Visoje Europoje įprasta, kad į ligonines guldoma tik išimtiniais atvejais, kai neįmanoma suteikti reikiamos pagalbos ambulatorinėje grandyje arba dienos stacionare. Taip turės būti ir pas mus“, – Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas sako, kad lietuviams nori nenori teks pakeisti požiūrį ir įpročius.

Pasak jo, sumažinus valstybei brangiai atsieinančio gydymo apimtis stacionare, bus plečiamos ambulatorinės ir dienos stacionaro paslaugos. Ligoniai nenukentės, o, atvirkščiai – jie greičiau sulauks būtinos pagalbos, nerizikuos pasigauti papildomų ligų, kaip gulėdami ligoninėje. Hospitalinių infekcijų rizika stacionare didesnė.

Respublikinės Panevėžio ligoninės laikinai direktorės pareigas einanti Violeta Smilgienė patvirtino, kad įstaiga su Ligonių kasa sutarė šiemet suteikti mažiau stacionarinių paslaugų. Tam numatyta mažiau lėšų nei pernai, tačiau daugiau pinigų ligoninė gaus ambulatorinėms konsultacijoms, tarp jų ir sudėtingesnėms, tokioms kaip endokrinologo konsultacija su skydliaukės punkcija, dienos chirurgijos paslaugų plėtrai.

Laikinoji įstaigos vadovė sako, kad Konsultacijų poliklinikoje bus įdarbinta daugiau specialistų: kardiologas, hematologas, alergologas, dietologas ir kt.
 
Ramina gyventojus

Panevėžio ligoninės Kardiologijos I skyriaus vedėja, vyriausioji Panevėžio krašto kardiologė Irena Skripkauskienė teigia, kad kraujagyslių zondavimas angiografu, kuris yra pats tiksliausias būdas širdies kraujagyslių būklei nustatyti, priskiriamas sudėtingesnėms procedūroms, tačiau kai kuriais atvejais jas galima bus atlikti dienos stacionare.

„Dienos stacionare bus tiriami planiniai ligoniai, kurių būklė nėra ūmi. Jeigu atlikus koronografiją nebus nustatyta didesnės patologijos, nekils komplikacijų, pacientai tą pačią ar kitą dieną bus išleisti namo. Jeigu atlikus zondavimą paaiškės, kad būklė sudėtinga, guldysime į ligoninę ir laikysime tiek, kiek reikės, ar siųsime operuoti“, – kalbėjo kardiologė.

Gydytoja akcentavo, kad pacientai, sergantys nestabilia krūtinės angina, ištikti ūmaus infarkto, ir toliau bus gydomi stacionare. Taip pat bus guldomi ir kai kurie planiniai ligoniai, atsižvelgiant į jų sveikatos būklę.

Žmonės dažnai painioja koronografiją su kraujagyslių praplėtimu. Koronografija – diagnostinė procedūra. Ji atliekama sergantiesiems išemine širdies liga, krūtinės angina po persirgto širdies infarkto.

Šis tyrimas leidžia nustatyti kraujagyslių būklę: dydį, ar yra kraujagyslių susiaurėjimų, kiek jų yra, kurioje kraujagyslės vietoje, dideli jie ar maži. Kraujagyslių praplėtimas – tai susiaurėjusių kraujagyslių spindžio padidinimas.

Koronografijų atliekama gerokai daugiau nei praplėtimų. Panevėžio ligoninėje 2012 metais padaryta 1096, 2013 m. – 1116, 2014 metais – 1599 koronografijos. Kraujagyslių praplėtimo procedūrų skaičius per trejus metus išaugo nuo 321 iki 501.

Pasak I. Skripkauskienės, galimybė greičiau suteikti pagalbą ir daugiau gyventojų atsirado prieš metus ligoninei pasirašius sutartį su Santariškių klinikomis dėl bendradarbiavimo, vadinamojo klasterio. Kraujagyslių zondavimo ir plėtimo procedūras atlieka iš Vilniaus atvykstantys patyrę kardiologai. Pagalba teikiama visą parą.

„Labai svarbu, kad krūtinės srityje deginantį, plečiantį skausmą, trunkanti daugiau kaip 30 minučių, jaučiantys žmonės nedelstų ir kreiptųsi į ligoninės priėmimo skyrių“, – perspėja kardiologė.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaimo mokytojas Lazdijų rajone uždirba daugiau nei 2000 eurų per mėnesį (58)

Lazdijų rajono savivaldybė – galimybių šalis. Su viena sąlyga – jei pasisekė įsidarbinti...

Vaikui automobilį užrašęs vyras pateko į problemų virtinę: kelias atgal – tik per teismą (12)

Lietuvoje nėra nustatyta amžiaus ribojimų tapti transporto priemonės savininku. Kaip parodė vieno...

Serbų žvaigždės Jokičiaus gynybą talžęs Valančiūnas ir „Grizzlies“ šventė įtikinamą pergalę (4)

NBA pirmenybėse puikią sportinę formą ir toliau demonstruoja Memfio „Grizzlies“ (23-24)...

Kaip aukštai pavyks iškilti? Trijų miestų lenktynės į viršūnę (1)

Ką bendro turi Pietų Afrika , Dramblio Kaulo Krantas ir Marokas ? Visos trys šalys, esančios...

Andrius Almanis

Lietuvos kariuomenė – milijonas žmonių

Ką darytų absoliuti dauguma pilnamečių, sveikų Lietuvos piliečių, jeigu ryt (ar poryt) –...

Ką daryti, jei gėlių vazonėliuose ėmė veistis pelėsis

Nuo dažno laistymo arba žemės keitimo gėlių vazonėliuose gali susiformuoti baltos arba pilkšvos...

Apie skyrybas su Bieberiu prakalbusi Selena Gomez šokiravo pareiškimu, jog buvo jo emocinės prievartos auka (1)

Selena Gomez prisipažino, kad santykiai su Justinu Bieberiu buvo pavertę ją emocinės...

Tyrimas rodo: beveik pusė tėvų, pirkdami žaislą, neatkreipia dėmesio į vieną svarbią detalę

Jei tėvai, draugai ar seneliai atnešė jūsų mažyliui dovaną, kurios rekomenduojamas amžius...

Liuksemburge gyvenanti lietuvė apie motinystę svetur: čia vaikai į darželį vedami ir su temperatūra (191)

DELFI tęsia pasakojimus apie mamas, kurios nebijo keliauti su vaikais. Savo patirtimi ir patarimais...

Ypatingas įvykis Šiaulių tardymo izoliatoriuje: kalinys paėmė įkaite pareigūnę ir ištrūko į laisvę sulaikytas išėjęs už vartų (104)

Sausio 28-osios vakarą, apie 21 val., Šiaulių tardymo izoliatoriuje, režiminiame korpuse, vedamas...