aA
Beveik 10 metų. Tiek laiko prireikė, kad įsiteisėtų nuosprendis dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo 2004-2006 m. Darbo partijoje (DP) – įsiteisėjusiu nuosprendžiu konstatuota, kad partijoje veikė vadinamoji juodoji buhalterija, ji buvo finansuojama iš neaiškių pinigų ir taip buvo išvengta mokesčių į valstybės biudžetą sumokėjimo.
Nuosprendis Darbo partijos byloje: V. Uspaskichas į kalėjimą nesės
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Beveik pustrečių metų DP baudžiamąją bylą nagrinėjęs Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį paskelbė istorinį nuosprendį – dėl finansinių nusikaltimų Vilniaus apygardos teismas kaltu buvo pripažinęs dabar jau partiją palikusį jos įkūrėją, europarlamentarą Viktorą Uspaskichą, tuometį partijos atsakingąjį sekretorių Vytautą Gapšį ir finansininkę Mariną Liutkevičienę.

Buvo nuteista ir partijos centrinės būstinės vadovė, dabartinė Seimo narė Vitalija Vonžutaitė, bet jai teismo verdikto dar reikės palaukti – dėl politikės nėštumo teismas bylą išskyrė į atskirą ir ją nagrinės vėliau.


Už grotų nesės

Apeliacine tvarka bylą išnagrinėjusios trijų teisėjų kolegijos pirmininkė Violeta Ražinskaitė paskelbė, kad yra pakeičiamas Vilniaus apygardos teismo nuosprendis, o nuteistieji – paliekami laisvėje.

Teismas nutarė, kad V. Uspaskichas, V. Gapšys ir M. Liutkevičienė turi būti išteisinti dėl sukčiavimo, kai išvengė didelės vertės mokestinės prievolės sumokėjimo į valstybės biudžetą. Pasak teismo, baudžiamojon atsakomybėn patraukti darbiečiai turėjo būti teisiami ne dėl sukčiavimo, o dėl bandymo išvengti mokesčių sumokėjimo į valstybės biudžetą. Už tai Baudžiamajame kodekse numatyta gerokai švelnesnė bausmė.

Tačiau už tai šiandien nei V. Uspaskicho, nei V. Gapšio, nei M. Liutkevičienės jau nebuvo galima nuteisti – yra suėjęs baudžiamojon atsakomybėn patraukimo senaties terminas. Beje, anksčiau V. Uspaskichas bei kiti kaltinamieji ir buvo kaltinami neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą. Bet artėjant senaties terminams prokurorai dar 2012 m. spalį Vilniaus apygardos teisme juos pakeitė į sunkesnius - sukčiavimą.

Anksčiau 4 metų laisvės atėmimo bausme nuteistam V. Uspaskichui teismas skyrė 190 MGL (6,8 tūkst. Eur) baudą – jis nuteistas tik dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo.

Bauda už šį nusikaltimą skirta ir V. Gapšiui, ir M. Liutkevičienei.

V. Gapšiui teismas skyrė 100 MGL (3,6 tūkst. Eur), o M. Liutkevičienei – 160 (5,7 tūkst. Eur) MGL baudą.

Teisėjai konstatavo, kad 2004-2006 m. į DP oficialią buhalterinę apskaitą buvo neįrašyta 7 mln. 37 tūkst. Eur pajamų ir 4 mln. 265 tūkst. Eur išlaidų, susijusių su turto, įsipareigojimų dydžio ir struktūros pakeitimu.

Kaip pažymėjo teisėja V. Ražinskaitė, nusikalstamas veikas nuteistieji padarė veikdami organizuotoje grupėje, apgaulingos apskaitos tvarkymo pagrindiniai organizatoriai buvo V. Uspaskichas ir V. Vonžutaitė.

„Oficialioje buhalterijoje nebuvo apskaitomos visos lėšos“, – sakė teisėja.

Teisėjų kolegijos pirmininkė taip pat nurodė, kad V. Uspaskichas pagrįstai anksčiau buvo išteisintas dėl sukčiavimo, kai DP siekė gauti dotacijas iš valstybės.

„Esminės apgaulės mes nenustatėme, sukčiavimas gali būti padaromas tik tiesiogine tyčia – nenustatėme, kad buvo tiesioginė tyčia sukčiauti“, – pabrėžė V. Ražinskaitė.

Jos teigimu, partija turėjo teisę gauti dotaciją iš valstybės, nes laimėdavo rinkimus.

Teisėjai taip pat nutarė, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai nutarė nutraukti bylą DP kaip juridiniam asmeniui – esą ji neegzistuoja po reorganizacijos. „Mūsų įstatymai nereglamentuoja, kaip turėtų būti elgiamasi, kai partija reorganizuoajsi ir panašiai“, – teisėjos teigimu, naujai sukurta partija negali atsakyti už neegzistuojančios partijos vadovų padarytus nusikaltimus.

Teismas nutarė, kad nuteistieji valstybei neturės mokėti pareikštų ieškinių dėl nesumokėtų mokesčių - Valstybinė mokesčių inspekcija ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba dėl negautų lėšų turės teisę kreiptis į teismą civilinio proceso tvarka.

Prokuroras: nuosprendį skųsime Aukščiausiajam Teismui

Byloje valstybinį kaltinimą palaikęs Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas sako, kad teismas konstatavo, jog „DP 2004-2006 m. gyveno iš milžiniškų lėšų, neaiškios kilmės lėšų, kurios nebuvo apskaitomos, deklaruojamos ir naudojamos partijos veiklai. “

„Iš esmės teismas paliko nuteisimą visiems asmenims pagal vieną Baudžiamojo kodekso straipsnį – dėl apgaulingos buhalterijos apskaitos tvarkymo“, – pažymėjo jis.

Pasak jo, išteisindamas V. Uspaskichą, V. Gapšį ir M. Liutkevičienę dėl sukčiavimo, kai nebuvo į valstybės biudžetą sumokėti mokesčiai, teismas nurodė, kad jie turėjo būti teisiami dėl neteisingų duomenų apie pajamas pateikimo, tačiau už tai jiems baudžiamoji atsakomybė negalima, nes jau yra suėjęs senaties terminas.

„Tai yra teisinis klausimas dėl kvalifikavimo, pirmos instancijos teismas šią veiką vertino kaip sukčiavimą, o apeliacinės instancijos teismas mano, kad teisiškai turi būti vertinama pagal lengvesnį straipsnį, – sakė prokuroras. – Teismų praktika nėra vienareikšmė, vyksta teisinė diskusija, ir Aukčiausiasis Teismas taip pat nevienodai pasisako, iš esmės formuoja tokią praktiką, kad sukčiavimas gali būti kvalifikuojamas tik PVM bylose, apsvarstysime, ar šį klausimą iš naujo kelti kasacinės instancijos teisme.“

S. Verseckas pažymėjo, jog prokuratūra greičiausiai teiks kasacinį skundą LAT – sieks, kad teisėjai ne tik įvertintų, ar pagrįstai V. Uspaskichas ir kiti buvo išteisinti dėl sukčiavimo, bet ir bandys įrodyti, kad DP, kaip juridinis asmuo, nors ir buvo reorganizuota, bet privalo atsakyti už vadinamąją juodąją buhalteriją.

„Tai yra teisinis klausimas, kurį turime išspręsti visų lygių teismuose“, – pabrėžė Generalinės prokuratūros prokuroras.

Advokatai: tai – įdomus nuosprendis

V. Uspaskicho advokatas Algirdas Miškinis sakė, kad toks nuosprendis, koks buvo paskelbtas apeliacinės instancijos teisme, turėjo būti priimtas dar prieš pustrečių metų.

„Toks nuosprendis jau turėjo būti 2013 m. liepos mėnesį, mes šiandien išgirdome tai, kas turėjo būti, manau, tai daug teisingesnis nuosprendis, bet mes privalome perskaityti tekstą, pristatyti jį mūsų ginamajam ir spręsti, kas bus toliau“, – sakė jis.

Advokatas mano, kad įsiteisėjęs nuosprendis, kuriuo V. Uspaskichui panaikinta reali laisvės atėmimo bausmė, o skirta tik 190 MGL bauda, yra teisingesnis, nes esą atitinka bylos faktines aplinkybes.

„Čia turi būti teisybės, o ne pinigų faktorius, klausimas“, –pabrėžė A. Miškinis.

Tuo metu V. Gapšio advokatas Saulius Juzukonis mano, kad jo ginamasis nepagrįstai buvo pripažintas kaltu. „Tie veiksmai neturėtų būti laikomi, kad jis taip pat vedė buhalterijos apskaitą apgaulingai, – sakė advokatas. – Tai įdomus nuosprendis.“

Ar V. Gapšys skųs nuosprendį Aukščiausiajam Teismui, advokatas dar negalėjo pasakyti – lauks, kol Seimo narys grįš į Lietuvą iš komandiruotės.

V. Uspaskichas ir V. Gapšys į teismą neatvyko

Nuosprendį teismas turėjo skelbti 13.30 val., tačiau jo paskelbimas užtruko beveik valandą – dar prieš posėdį buvo pranešta, kad teisėjai dar nesurašė viso sprendimo. O į teismą išklausyti paskelbimo žmonės rinkosi nuo pat ryto – kai kurie jų laukė net kelias valandas, kol bus įleisti į didžiąją teismo salę.

Kol teisėjų buvo laukiama salėje, tvarką teisme palaikė policijos pareigūnai, tačiau jokių incidentų nebuvo užfiksuota.

Iš kaltinamųjų nuosprendžio išklausyti atvyko tik M. Liutkevičienė, tuo metu nei V. Gapšys, nei V. Uspaskichas teisme nepasirodė – V. Gapšys yra išvykęs į komandiruotę Niujorke, o V. Uspaskichas dirba Strasbūre. Tik savo vietas teisme pareigingai užėmė visi nuteistųjų advokatai.

Pirmadienį paskelbtas Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis įsiteisėjo iš karto po jo paskelbimo – nuteistiesiems skirtos bausmės turi būti netrukus pradėtos vykdyti. Tiesa, nuosprendį galima skųsti kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT), bet tik dėl teisės taikymo.

Vilniaus apygardos teismas dar 2013 m. liepą dėl apgaulingo buhalterijos tvarkymo ir beveik 1,2 mln. eurų (4 mln. litų) mokestinių prievolių išvengimo DP naudai partijos įkūrėją V. Uspaskichas buvo nuteisęs 4 metų laisvės atėmimo bausme.

Seimo narei Vitalijai Vonžutaitei buvo skirti 3 metai nelaisvės, partijos iždininkei Marinai Liutkevičienei – 1 metai laisvės atėmimo.

Seimo narys Vytautas Gapšys laisvės atėmimo bausmės išvengė – jam buvo skirta 275 MGL (10 353 Eur) bauda.

Tuo metu DP byla buvo nutraukta, nes partija po reorganizacijos pakeitė pavadinimą.

Šį nuosprendį buvo apskundę ne tik nuteistieji, bet ir prokurorai. Jie siekė, kad baudžiamojon atsakomybėn patraukti DP lyderiai būtų nuteisti už tai, jog veikas padarė veikdami organizuotoje grupėje, taip pat buvo prašoma panaikinti nuosprendžio dalį dėl V. Uspaskicho ir V. Vonžutaitės išteisinimo dėl sukčiavimo apgaule įgyjant didelės vertės DP turtinę teisę gauti valstybės dotacijas ir kompensaciją.

Prokuroras prašė sugriežtinti bausmę V. Uspaskichui – skirti šešerių, o V. Vonžutaitei – penkerių metų laisvės atėmimo bausmes.

Sugriežtinti bausmę buvo prašoma ir bauda nubaustam V. Gapšiui – dėl sukčiavimo apgaule politikui buvo prašoma skirti pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę.

Prokurorai taip pat siekė, kad būtų nuteista DP, kuriai byla buvo nutraukta dėl reorganizacijos į kitą juridinį asmenį – Darbo partiją (Leiboristus). Prokurorai teisėjų prašė partijai skirti 362 tūkst. Eur baudą bei išieškoti 7 mln. 264 tūkst. Eur gautas dotacijas.

Partija veikė įžūliai

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad DP apgaulinga apskaita pradėta tvarkyti 2004 m. pavasarį, tačiau atsakomybė už tai partijoms atsirado tik nuo tų metų liepos mėnesio.

Pirmosios instancijos teismas yra nusprendęs, kad dėl atsakingų DP vadovų padarytų nusikaltimų nebuvo galima nustatyti, kokį realų turtą, įsipareigojimus ir struktūrą partija turėjo 2004-2006 m.

Pasak teisėjų, V. Uspaskichas, kaip partijos vadovas, privalėjo kontroliuoti, kaip tvarkoma apskaita. Nustatyta, kad šį procesą organizavo ir jam vadovavo V. Uspaskichas bei V. Vonžutaitė, jiems padėjo V. Gapšys, o visus nurodymus vykdė M. Liutkevičienė su buhaltere N. Steponavičiūte, tačiau jai tyrimas nutrauktas – moteris sutiko bendradarbiauti su pareigūnais ir atskleisti „darbiečių“ machinacijas.

Priimdamas apkaltinamąjį nuosprendį teismas taip pat pažymėjo, kad kaltinamųjų kaltę patvirtina N. Steponavičiūtės parodymai, per kratas rasti įvairūs dokumentai, duomenys iš per kratas paimtų kompiuterių ir elektroninių laiškų.

Teisėjų kolegija pabrėžė, kad V. Uspaskichas vadovavo partijai, buvo atsakingas už visą partijos veiklą.

Tuo metu partijos būstinėje dirbusi V. Vonžutaitė, pasak teismo, nors ir ėjo pavaduotojos pareigas, tačiau realiai buvo būstinės vadovė, pirmininkas jai buvo suteikęs įgaliojimus, todėl ji galėjo kitiems asmenims duoti nurodymus.

Be to, nustatyta, V. Vonžutaitė pasirašinėjo įvairius dokumentus 2004-2006 m.

Įgaliojimai veikti partijos vardu, teismo teigimu, buvo suteikti ir tuomečiam partijos sekretoriui V. Gapšiui.

Teismo teigimu, byloje esantys duomenys neabejotinai patvirtina, kad partijoje buvo vedama „juodoji buhalterija“, tai nurodė ne tik N. Steponavičiūtė, bet ir kaltinamoji M. Liutkevičienė, taip pat patvirtina operatyvinėmis priemonėmis gauti duomenys, telefoniniai pokalbiai, elektroniniai laiškai, dokumentai, kratų metu paimti daiktai ir kt. įrodymai.

Neoficialioje kasoje esantys pinigai buvo naudojami įvairiems partijos renginiams organizuoti, dienraščio „Respublika“ prenumeratai, darbo užmokesčiui bei autoriniams atlyginimams mokėti.

Teisėjai taip pat konstatavo, kad partija apgaule išvengė mokėti privalomus mokesčius ir įmokas, o Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pateikė melagingus duomenis. Nemokėdama mokesčių, pasak teismo, partija turėjo didesnes galimybes populiarinti savo veiklą.

Apgaulė buvo esminė – teismo teigimu, byloje patvirtinti ir objektyvieji sukčiavimo požymiai.

„V. Uspaskichas ir V. Vonžutaitė žinojo, kad partijoje egzistuoja pajamos ir išlaidos, neįtrauktos į buhalteriją“, – Vilniaus apygardos teismas pabrėžė, kad kaltinamieji suprato, jog dėl jų veiksmų valstybė patirs turtinę žalą. Tyčia, pasak teismo, veikė ir V. Gapšys – jo pasirašytose deklaracijose buvo neteisingi duomenys, todėl partijai pavyko išvengti privalomų prievolių valstybei.

Pasak teismo, DP nuolat gaudavo neoficialių pajamų 2004 – 2006 m., tokiais jų veiksmais buvo slepiami tikrieji DP rėmėjai, jos veiklos finansuotojai, išvengta veiksmingos partijos veiklos finansavimo kontrolės.

„Daugeliu atvejų pajamos buvo koduojamos ne tik raidėmis, atskirais vardais ar kitais žodžiais, bet ir pavadinimais, tapačiais įmonių, kaltinime nurodytu laikotarpiu gavusių ES struktūrinių fondų paramą, pavadinimams“, – nurodė teismas, pabrėžęs, kad DP finansininkė M. Liutkevičienė pritarė „juodosios buhalterijos“ vedimui, nors dirbti pradėjo, kai jau buvo slepiami mokesčiai.

Anot teisėjų, visi kaltinamieji veikė bendrai ir turėdami vieningą tyčią, siekdami išvengti prievolių valstybei – VMI buvo pateikta net 31 ataskaita, kuria buvo apgauta valstybė.

„Kaltinamieji apgaulę naudojo prieš valstybę, tai rodo, kad jie realizavo vieningą sumanymą, tai vertinama kaip tęstinė veika“, – teismas pažymėjo, kad sukčiaujant V. Uspaskicho ir V. Vonžutaitės veiksmai turi būti vertinami ne tik kaip organizatorių, bet ir kaip vykdytojų.

Anot teismo, kaltinamieji veikė gana ilgą ir tiesiogine tyčia, padarė didelę žalą valstybei, ši žala iki šiol nėra atlyginta. Be to, konstatuota, kad V. Uspaskicho vaidmuo buvo pagrindinis – jis nesilaikė aukštų politikams taikomų reikalavimų, o veikė priešingai.

Faktai apie Darbo partijos bylą

* Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2006 m. gegužės 17 d.

* Įtarimai buvo pateikti DP centrinės būstinės vadovo pavaduotojai V. Vonžutaitei, iždininkei M. Liutkevičienei ir buhalterei Nijolei Steponavičiūtei (vėliau jai įtarimai buvo panaikinti).

* 2006 m. birželio 22 d. įteiktas pranešimas apie įtarimą DP atsakingajam sekretoriui V. Gapšiui. Jam paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

* 2006 m. birželio 29 d. įteiktas pranešimas apie įtarimą DP kaip juridiniam asmeniui.

* 2006 m. liepos 18 d. V. Uspaskichui nurodyta atvykti į Generalinę prokuratūrą, bet jis nepasirodė, rugpjūčio 25 d. teismas V. Uspaskichui paskyrė kardomąją priemonę – suėmimą. Tą pačią dieną paskelbta tarptautinė įtariamojo paieška, jam išduotas Europos arešto orderis.

* 2006 m. rugsėjo 15 d. V. Uspaskichas buvo sulaikytas Maskvoje.

* 2007 m. rugsėjo 26 d. V. Uspaskichas suimtas tarptautiniame Vilniaus oro uoste, rugsėjo 27 d. teismas V. Uspaskichui skyrė namų areštą.

* 2008 m. balandžio 14 d. baudžiamoji byla perduota Vilniaus apygardos teismui.

* 2013 m. liepos 12 d. Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį, kuriuo V. Uspaskichas, V. Vonžutaitė, V. Gapšys, M. Liutkevičienė ir DP buvo pripažinti kaltais.

* Apkaltinamąjį nuosprendį priėmęs teismas prokurorams siūlė iškelti baudžiamąsias bylas liudytojams, kurie galėjo duoti melagingus parodymus. Tarp asmenų, kuriems teismas siūlo kelti bylą, yra dainininkas Žilvinas Žvagulis, buvęs muzikantas Juozas Liesis, kai kurie Seimo nariai.

* DP bylą sudaro beveik 200 tomų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po partijos gretose kilusio nepasitenkinimo – ironiškas Šimonytės atsakymas (2)

Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščioniams demokratams (TS-LKD) priklausanti premjerė Ingrida...

Paskubėjus, gauti paramą saulės elektrinei dar įmanoma: ekspertai įvardijo kylančias problemas

Gyventojams skirtas 40 mln. eurų paramos kvietimas saulės elektrinėms jau sudomino tūkstančius...

Pildosi Kuodžio įspėjimai – darbo skelbimas lyg iš distopinės ateities: ne robotas dirba žmogui, o žmogus aptarnauja robotą (6)

Dirbtinis intelektas turėjo išvaduoti žmoniją nuo nuobodžių darbų, tačiau panašu, kad šis...

Karbauskis prabilo apie neformalius pokalbius su Prezidentūra: atsakė, kas juose buvo aptariama Skvernelis stebisi Nausėdos pozicija

Ekspremjeras Sauliaus Skvernelis stebisi, kad prezidentas Gitanas Nausėda politinės krizės...

Izabelė Pukėnaitė „Moteris iš fronto", parengė Agnė Keizikienė

Į rusų nelaisvę patekusi Inga net neįsivaizdavo, kas jos laukia: po kelių dienų paprašiau, kad mane nužudytų (6)

43-ejų metų Inga iki 14 metų gyveno Lietuvoje, po to su tėvais išvyko į gimtąją Ukrainą, o...

Lietuvos kailių fermų vaizdai aptariami ir užsienio žiniasklaidoje: tiesiog sukrečianti situacija (2)

Paviešinti Lietuvos kailių fermų kadrai jau pasiekė JAV, Prancūzijos , Didžiosios Britanijos...

Po itin nemalonaus savaitgalio lauks orų pokyčiai: pasakė, kada grįš šiluma

Sinoptikas Tadas Kantautas Delfi sako, kad savaitgalį lauks itin nemalonios orų permainos.

Nidos prieplaukoje susituokė Edita Mildažytė ir Saulius Pilinkus: pasidalijo ceremonijos akimirkomis

Penktadienį susituokė žinoma laidų vedėja Edita Mildažytė (57) ir jos mylimasis, televizijos...

Staiga miręs žurnalistas Stankevičius pernai pripažino kaltę dėl lytinių santykių su 13-mečiu

Staiga miręs žurnalistas Vilius Stankevičius pernai pripažino kaltę dėl lytinės aistros...

Pirmąsias bulves lietuviai spės nukasti jau Tėvo dienai: kiek kainuos

Nors pavasaris buvo šaltas, ilgas ir sausas, Lietuvoje prasidėjo bulviakasis. Po plėvele stambių...