Grąžintinų namų savininkų ir nuomininkų problemos niekaip nepavyksta išspręsti įstatymais. Seimo nariai vakar nervingai svarstė ir po ilgų diskusijų priėmė dar vienas pataisas įstatymuose, susijusiuose su grąžinamu nekilnojamuoju turtu ir kompensacijomis jame gyvenantiems nuomininkams.

Algirdas Butkevičius ir Algimantas Salamakinas
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Tačiau pripažinta, kad jau netrukus prie to paties įstatymo gali būti vėl sugrįžta, nes dar ne į visus teisinius klausimus atsakyta.

Siūlyta pasirašyti savivaldybės atstovui

Netikėtai audringas diskusijas parlamente sukėlė įstatymo, susijusio su kompensacijomis grąžintinų būstų nuomininkams, pataisos. Jomis, be kita ko, nustatoma, kad tuo atveju, kai nuomininkai atsisako pasirašyti valstybės suteikiamas garantijas kompensuoti prarandamą grąžintiną būstą, už juos tai padaro Savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys, socialdemokratas Algirdas Butkevičius paaiškino, jog pasitaiko atvejų, kai nuomininkai “iš principo” atsisako pasirašyti valstybės garantijas, suteikiamas už jų užimtą, bet teisėtiems savininkams grąžintiną būstą.

“Jeigu nuomininkas atsisako garantijos ir niekas jos nepasirašo, valstybė negali laiku įgyvendinti savo įsipareigojimų iki tam tikro laiko atsiskaityti ir su grąžintino nekilnojamojo turto savininkais, ir su nuomininkais”, - sakė A.Butkevičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad valstybė šią problemą pažadėjo išspręsti iki 2011 metų. Tuo tarpu Konstitucinis Teismas yra nustatęs, kad valstybė neturi teisės perkelti įsipareigojimų įvykdymo datos.

Turi būti nustatyta rinkos kaina

Tačiau kiti parlamentarai prieštaravo pateiktam projektui. “Žmogaus teisių gynėjo požiūriu, nėra geras precedentas, kai už konkretų žmogų pasirašo kažkoks klerkas. Gali būti teisme labai daug bylų, kur bus tiesiog skundžiami tokie savivaldybių atstovų pasirašymai už nuomininkus”, - atkreipė dėmesį konservatorius Jurgis Razma.

“Tai tiesiog neteisinga. Mes negalime leisti savivaldybės biurokratui pasirašyti už nesutinkantį su suteikiamomis garantijomis žmogų. Jeigu žmogus nesutinka, jis, matyt, turi tam priežasčių”, - sakė liberalė Dalia Teišerskytė.

Kaunui grąžintinų būstų problema yra ypač opi. Iki šiol čia daugiau kaip tūkstantis šeimų gyvena namuose, kurie turėtų būti grąžinti teisėtiems savininkams. Tačiau ne visi nuomininkai sutinka pasirašyti garantinius lapus tvirtindami, kad jiems valstybės suteikiama kompensacija neatitinka situacijos rinkoje, todėl nebus įmanoma įsigyti padoraus būsto vietoje atimamo.

Pasak A.Butkevičiaus, įstatymas numato, jog grąžintino būsto, kuris atimamas iš nuomininko ir atiduodamas savininkui, vertė turi būti nustatyta rinkos kainomis. Tą turi padaryti licencijuotos turto vertinimo bendrovės. Tais atvejais, kai rinkos vertė yra ypač maža, savivaldybėms suteikiama teisė pasiūlyti nuomininkams socialinį būstą, už kurį nereikėtų kelerius metus mokėti nuomos mokesčių.

Be to, pagal naująjį įstatymą grąžintinų namų nuomininkams kompensacijas galima mokėti grynais pinigais, jeigu jie to pageidaus.

Nebeliko termino

Po ilgų ginčų, diskusijų, nesutarimų procedūriniais klausimais, pakartotinių balsavimų dėl pateiktų pataisų buvo patvirtintas kompromisinis įstatymo projektas.

Jame numatyta, kad “jeigu nuomininkas ir jo šeimos nariai nepasirašo arba atsisako pasirašyti valstybės garantiją, savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas asmuo valstybės garantijos dokumente įrašo ir savo parašu patvirtina atitinkamą žymą”. Tačiau buvo išbrauktas sakinys, kad tokiu atveju garantija savaime įsigalioja per vieną mėnesį nuo registruoto laiško nuomininkams išsiuntimo.

“Įstatyme visiškai nebeliko garantijos įsigaliojimo termino”, - “Kauno dienai” sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas. “Tad dabar neaišku, kas iš to, kad savivaldybė konstatuoja, jog garantija nuomininko nepasirašyta. Ji vis tiek negalioja”, - pridūrė jis.

Todėl J.Sabatauskas prognozuoja, kad netrukus, greičiausiai jau Seimo pavasario sesijoje, prie šio įstatymo bus sugrįžta ir svarstoma, kaip išspręsti iškylančius teisinius klausimus.

Su tuo sutinka ir A.Butkevičius, tvirtindamas, kad kitų metų valstybės biudžete yra numatyta 200 milijonų litų grąžintinų namų problemai spręsti. “Jeigu nebus efektyviai įgyvendinamas kompensacijų nuomininkams įstatymas, valstybė gali nepanaudoti iki 100 mln. litų. Dalį problemų priimtasis įstatymas išspręs, bet toli gražu ne visas. Tad gali būti, kad teks prie jo sugrįžti”, - sakė šis Seimo narys.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1099)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (163)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (17)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (8)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (45)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (3)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (554)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (3)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (29)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...