aA
Valdžiai vykdant Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą, nuo spalio didės darbo užmokestis daliai valstybės tarnautojų - teisėjams, specialiųjų tarnybų, krašto apsaugos, kalėjimų darbuotojams, viceministrams ir Seimo narių padėjėjams.
Nuo spalio didinamos kai kurių valstybės tarnautojų algos
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Parlamentarai ketvirtadienį priėmė tai numatančias Valstybės tarnybos įstatymo pataisas: už balsavo 73, prieš - trys ("Drąsos kelio" frakcijos atstovai Vytautas Matulevičius bei Aurelija Stancikienė ir konservatorius Arvydas Vidžiūnas), o susilaikė du parlamentarai (konservatorius Antanas Matulas ir "Drąsos kelias" frakcijos atstovas Povilas Gylys).

Balsavime nedalyvavo konservatoriai, liberalai, Mišriai Seimo narių grupei priklausantys parlamentarai.

Pakeitimai numato, kad nuo 5 iki 20 procentinių punktų didinami valstybės tarnautojams sumažinti priedai už kvalifikacines klases. Tačiau šių kategorijų tarnautojams atlyginimai ikikrizinio darbo užmokesčio vistiek nepasieks, nes jų tarnybinės algos bazinis dydis lieka 450 litų, o ne 490 litų, kaip buvo 2008 -aisiais.

Kadangi biudžete lėšų gali trūkti, siūloma valstybės institucijoms taupyti - nepirkti inventoriaus, mažiau važiuoti į komandiruotes. Be to, pritrūkus lėšų, siūloma su darbuotojais atsiskaityti iki 2014-ųjų kovo 1-osios.

Seimo opozicijai, aršiausiai pasisakiusiai prieš Vyriausybės teikiamas pataisas dėl atlyginimų dalies - koeficientų atstatymo teisėjams ir dar daliai valstybės tarnautojų, Biudžeto ir finansų komiteto vadovas socialdemokratas Bronius Bradauskas siūlė "užpirkti mišias".

Socialdemokratas Juozas Olekas teigė, kad koeficientai atkuriami nukentėjusiems nuo antikonstitucinių sprendimų.

Konservatorius Kęstutis Masiulis pataisas pavadino "moraliai kreivomis" ir pažeidžiančiomis silpniausių žmonių interesus, nes gerina "turtingiausio sluoksnio" gyvenimą. "Šiuo sprendimu norima sukiršinti mases su elitu", - teigė jis.

Nors finansų ministras Rimantas Šadžius parlamentarams yra teigęs, kad nuo spalio algos didės maždaug 60 tūkst. žmonių, konservatorius Rimantas Jonas Dagys pareiškė, kad nuo spalio darbo užmokestis augs ketvirtadaliui valstybės tarnautojų: "Ketvirtadalį geriausiai apmokamų valdininkų palies".

Jis piktinosi, kad darbo užmokesčio didinimas iki kitų metų atidedamas pačias mažiausias algas gaunantiems - 2/3 valstybės tarnautojų.

Pakeitimus Seimas priėmė skubos tvarka, nes nuo spalio 1-osios įgyvendinti KT sprendimą atstatyti 2009 metais sumažintus tarnautojų pareiginės algos koeficientus bei priedų už kvalifikacines klases dydžius.

Trečią klasę turintiems tarnautojams priedas, pagal Vyriausybės Seimui teikiamą projektą siūlomas didinti 5 procentiniais punktais - nuo dabar taikomų 10 proc. iki 15 proc. pareiginės algos, už antrą kvalifikacinę klasę - nuo 20 iki 30 proc., o už pirmą - daugiausiai - 20 procentinių punktų nuo dabar esančių 30 iki 50 proc. pareiginės algos.

Jeigu Seimas pataisas priimtų, atlyginimai didėtų tiems tarnautojams, kurie turėjo didžiausias - 11-20 pareigybių kategorijos, nes dėl krizės tik šias kategorijas turėjusiems tarnautojams buvo sumažinto algos.

Tiems valstybės tarnautojams, kurių pareiginių algų koeficientai dabar siekia ne mažiau kaip 5,17 augs iki 5,2. Tarnautojams, kuriems dabar nustatytas 8,69 dydžio koeficientas, jis didinamas iki 9,7 pareiginės algos koeficiento.

Labiausiai pareiginės algos koeficientai augs 18-20 kategorijas turintiems tarnautojams - atitinkamai nuo 9,35 iki 10,8, nuo 10 iki 11,9 bei nuo 10,54 ik 13.

Opoziciniai konservatoriai siūlė savo pataisas, kaip įgyvendinti KT nutarimą, patvirtinant mažesnius pareiginės algos koeficientus, nei siūlė valdantieji, ir tuo pačiu didinant bazinį pareiginės algos dydį, tačiau dėl koeficientų Seimas šią savaitę nebalsavo, o siūlymą bazinį dydį kelti nuo 450 iki 475 litų atmetė.

Ketvirtadienį buvo atmesti ir kiti konservatorių siūlomi projektai, kuriais Vyriausybei siūloma didinti kitų viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokestį, pensijas. Valdantieji argumentavo, jog tokie padidinimai ir taip suplanuoti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lukašenka irgi nutarė pagrasinti Lietuvai: tai negali likti be pasekmių (6)

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareikalavo imtis priemonių dėl to, kad...

Buvusi vyriausioji šalies epidemiologė – įtariamoji dokumentų klastojimu (1)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) Loretai Ašoklienei, tuo metu ėjusiai vyriausiosios šalies...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariai jau žino, kas nutiko Krymo bazėje, Maskva – sutrikusi (1)

Amerikos Karinių tyrimų instituto (ISW) apžvalgoje šį kartą didžiausias dėmesys skiriamas...

Mačiulis apie griežtinamą senų automobilių kontrolę: tai nepalies vargingiausių gyventojų

Kovodama su oro tarša valdžia nusitaikė į senesnius nei 17 metų automobilius, kurie yra...

Po netikėto pranešimo apie Kim Jong Uną salėje susirinkę žmonės ėmė raudoti (8)

Pchenjanui paskelbus „pergalę“ prieš koronavirusinę infekcija, Šiaurės Korėjos lyderio Kim...

Pranešta apie sprogimus Rusijos kontroliuojamame objekte Baltarusijoje Podoliakas: jūs niekur nesijausite saugūs (4)

Ziabrovkos aerodrome, esančiame netoli Gomelio Baltarusijoje, naktį griaudėjo sprogimai ir buvo...

Pataria kuo skubiau pasiimti atostogų: ateina tokie orai, kokių daugelis labiausiai laukia

Artimiausiomis dienomis oro temperatūra kasdien bus vis aukštesnė, o orų stebėtojai sako, jog...

Ukraina siunčia žinią „svečiams iš Rusijos“ Kryme: laikas važiuoti namo

Ukrainos gynybos ministerija vaizdais iš sprogimų Rusijos oro pajėgų bazėje išradingai...

Prezidento patarėjas: valstybė galėtų kompensuoti iki 150 kWh elektros siūlo neversti pasirašyti sutarčių (6)

Valstybei nuo kitų metų mokant naujas subsidijas gyventojams už elektrą, siūloma nustatyti jos...

Nuleidęs žvilgsnį nuo vairo po akimirkos atsidūrė košmare – dabar likimui dėkoja tik dėl vieno dalyko

Istorija, nutikusi draugui. Gal ji ką nors pamokys. Turiu draugą, kuris kasdien keikia tą dieną,...