Pirmąjį gegužės sekmadienį minint Motinos dieną idealizuojamas mamų portretas, artinant jį prie įsivaizduojamo idealo. Tačiau idealių mamų kaip iš pasakos nebūna ir nebus. To nereikia reikalauti nei iš savęs, nei iš savo mamų, teigė Vilniaus universiteto docentas, psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.
© Shutterstock

Žinoma, kad santykis su mama yra ypač svarbus, nuo jo priklauso žmonių tolesni santykiai su žmonėmis gyvenime. Interviu DELFI psichoterapeutas paaiškino, kad ryšys su mama mezgasi, kai kūdikis yra tik pradėtas.

„Įrodyta, kad tai, kaip motina jaučiasi nėštumo metu, turi įtakos tam, kaip juda, vystosi vaisius, kaip jo kraujotaka vystosi, ir paskui, galų gale, kaip vystosi jo psichologinės savybės, jo smegenys. Visi šitie dalykai yra pakankamai gerai mokslui žinomi“, – sakė E. Laurinaitis.

Pasak psichoterapeuto, po to, kai vaikas gimsta, motina, visų pirma, yra tas žmogus, kuris turi ir gali aprūpinti ne tik biologinį išgyvenimą, bet ir jo psichologinę raidą, jo suvokimą, kad jis atėjo į pasaulį, kuriame jis yra laukiamas.

„Nes pagrindinis kūdikio poreikis, nežiūrint į visus biologinius, yra jo poreikis turėti ryšį. Be ryšio kūdikis neišgyventų“, – sakė E. Laurinaitis.

Eugenijus Laurinaitis
Eugenijus Laurinaitis
© DELFI / Andrius Ufartas

Nepritaria skubotam grįžimui į karjerą

Psichoterapeutas nepritaria skubotam mamos grįžimui į karjerą.

„Aš manau, kad skubotas grįžimas į karjerą yra didelė klaida. Todėl, kad maždaug iki trejų metų vaikas nėra pasiruošęs priimti kažką kitą, kaip pagrindinį globėją, jeigu yra mama, ir jeigu ji yra su juo kažkurį laiką bent iš pat pradžių“, – sakė E. Laurinaitis.

Psichoterapeuto manymu, treji metai yra tas laikas, kuris užtikrintų harmoningiausią kūdikio raidą, jeigu tas ryšys su mama būtų stabilus, ir jeigu jis būtų skatinantis jo psichologinį augimą.

„Įrodyta, kad tai, kaip motina jaučiasi nėštumo metu, turi įtakos tam, kaip juda, vystosi vaisius, kaip jo kraujotaka vystosi, ir paskui, galų gale, kaip vystosi jo psichologinės savybės, jo smegenys. Visi šitie dalykai yra pakankamai gerai mokslui žinomi“, – sakė E. Laurinaitis.

Kartu psichoterapeutas sutinka, kad kažkas kažkiek pakeisti motiną gali.

„Kažkiek ji be abejo gali užsiimti kitais dalykais. Ji negali būti tik prirakinta prie vaiko, nes tai ją pačią skurdins, ir, galų gale, kels jos pačios labai neigiamas emocijas“, – sakė E. Laurinaitis.

Pasak jo, svarbiausia, kad mama jaustųsi pagrindine ir nepakeičiama. „Nes ji iš tikrųjų tokia yra“, – sakė E. Laurinaitis.

Aukso vidurio paieškos

Kalbant apie tai, kaip rasti aukso vidurį ir nebūti nei „supermama“, nei pernelyg šalta mama, psichoterapeutas nukirto nemanąs, kad „šalta mama iš viso gali būti diskutuojama kaip kokia nors alternatyva“.

Kalbėdamas apie tai, kiek procentų vaiko poreikių motina turi patenkinti, jis rėmėsi pediatro ir psichoanalitiko Donaldo Winnicotto mintimis, kad kūdikis ir vaikas turi gauti maždaug 70 proc. patenkinamų poreikių ir maždaug 30 proc. frustracijos.

Motinos diena
Motinos diena
© Shutterstock

„Taip suvoktų, kad jis atėjo į pasaulį, kuriame iš tikrųjų yra pakankamai saugu, galima patenkinti savo pagrindinius norus ir poreikius, bet yra ir dalykų, kurių negausi arba bent jau reikės labai pasistengti“, – sakė E. Laurinaitis.

Psichoterapeutas pastebėjo, kad „supermamytės“ labai dažnai tenkina ne tik vaiko poreikius, bet ir norus. Jis pažymėjo, kad reikia mokėti labai aiškiai atskirti šituos du dalykus, ir suprasti, kad poreikiai privalo būti patenkinti, o norai privalo būti išgirsti.

„Ką jau mama, tėtis ir kiti su tais norais darys, priklauso nuo tų norų pagrįstumo ir nuo jų realybės pozicijos. Yra daugybė dalykų, kurie turi šitą norą kažkaip koreguoti. Negali būti patenkinti visi norai. Nes tada vaikas tiesiog nebežino, kokiame pasaulyje jis gyvena“, – sakė E. Laurinaitis.

Psichoterapeutas pažymėjo, kad poreikiai – tai be ko vaikas negali gyventi. Pagrindinis poreikis yra ryšio, antras – visi biologiniai poreikiai (maisto, šilumos, švaros, higienos), trečias poreikis – socialinės raidos (rodymas, kas yra kas, kaip, su kuo bendrauti, kas yra svarbu arba nesvarbu socialiniame gyvenime).

„O ledai, saldainiai, pramogos yra norai“, – sakė E. Laurinaitis.

Psichoterapeutas pastebėjo, kad „supermamytės“ labai dažnai tenkina ne tik vaiko poreikius, bet ir norus. Jis pažymėjo, kad reikia mokėti labai aiškiai atskirti šituos du dalykus, ir suprasti, kad poreikiai privalo būti patenkinti, o norai privalo būti išgirsti.

Daugumai nekyla problemų

Psichoterapeutas atkreipė dėmesį, kad tas pats D. Winnicottas rašė, kad apskritai didžioji dalis mamų gali būti pakankamai geros, jeigu jos nepretenduos į idealias, o pasistengs padaryti taip gerai, kaip jaučia, kad kūdikiui reikia.

„Iš tikrųjų čia taisyklės yra labai paprastos – nedaryk kitam to, ko pats sau nenori. Suprask, kad, jeigu tu pradedi pykti, tai ne vaiko poreikis, o tai tavo paties silpnumas“, – sakė E. Laurinaitis.

Pasak psichoterapeuto, reikia labai aiškiai suvokti, kad dėsniai, kurie padeda gyventi su šitais mažais vaikais, ir paskui augimo procese su jais rasti santykį, kaip su jau bręstančiais, yra paremti sveiku protu. „Tik reikia tą sveiką protą įsijungti“, – sakė E. Laurinaitis.

Vaikas užauga, kai išsikrausto

Pasak psichoterapeuto, vaikas suauga tada, kai jis nusprendžia, kad jis gali gyventi pats. „Jis neprašo tėvų leidimo. Jis neklausia, ar aš galiu pradėti gyventi pats, jis pradeda tai daryti“, – sakė E. Laurinaitis.

Pasak psichoterapeuto, suaugęs žmogus suvokia, kad laisvė ir atsakomybė yra tos pačios monetos dvi pusės. :Jos yra lygios. Jeigu aš noriu naudotis laisve, tai turi sugebėti priimti atsakomybę už tos laisvės pasekmes“, – sakė E. Laurinaitis.

Pasak psichoterapeuto, tai labai skirtingai vyksta, yra tokių, kurie ir sulaukę šešiasdešimties dar vaikai.

„Pasakyti, kad visi suauga 18 arba 20, arba 30 metų mes negalime. Mes kiekvienas turime savo istoriją, savo individualią santykių raidą. Savo individualius probleminius ratus šitame gyvenime. Ir kažkas subręstame greičiau, kažkas lėčiau, kažkas beveik visai nesubręsta“, – sakė E. Laurinaitis.

Mamos nėra idealios

Psichoterapeutas teigė, kad žmonėms santykių su mama tema yra tokia jautri, ir ne visi leidžiasi į kalbas apie juos dėl to, kad tos mamos nėra idealios – ir kai vaikas esi, ir kai jau suaugęs svajoji, kaip galėjo būti.

„Visą laiką piešiamės truputį pasakišką vaizdą, kad mama būtų absoliučiai tobula. Bet to nebuvo ir nebus niekada. Todėl kažkokie nusivylimai yra neišvengiami“, – sakė E. Laurinaitis.

Pasak psichoterapeuto, kitas dalykas – jeigu yra vien nusivylimai, tada jau reikia pradėti galvoti – arba iš tikrųjų su ta mama buvo kažkas ne visai tvarkoje, arba su mano prisiminimais kažkas ne visai tvarkoje.

„Aš manau, kad skubotas grįžimas į karjerą yra didelė klaida. Todėl, kad maždaug iki trejų metų vaikas nėra pasiruošęs priimti kažką kitą, kaip pagrindinį globėją, jeigu yra mama, ir jeigu ji yra su juo kažkurį laiką bent iš pat pradžių“, – sakė E. Laurinaitis.

„Nes mūsų atmintis yra irgi melagė, ir mes pirmiausia prisimename tai, kas man aktualu šiandieną, nors kalbame tarsi ir apie praeitį. Todėl prisiminimai dažnai yra geras rodiklis to, kaip žmogus gyvena dabar“, – sakė E. Laurinaitis.

Pasak psichoterapeuto, jei norime kažką nuveikti su savo atmintimi, mes galime tai padaryti.

„Tai reiškia labai paprastą dalyką. Mes turime atsisveikinti su nerealistiškomis viltimis, kad kažkas tada galėjo būti kitaip. Viskas. Praeities mes pakeisti negalime. Mes galime pakeisti tik savo šiandienos požiūrį į praeitį“, – sakė E. Laurinaitis.

Psichoterapeutas negalėjo pateikti bendro apibrėžimo, kaip turėtų atrodyti sveikas suaugusio žmogaus santykis su mama.

„Tai yra labai įvairu. Tų santykių modelių yra įvairių. Mes suaugę esame labai skirtingi. Todėl pasakyti vieną receptą, kas yra sveika, negalima. Bet aš galvoju, jeigu norisi pamačius mamą pasakyti gerus žodžius, pabučiuoti ir galiausiai karts nuo karto nepasigėdyti, kad ją myliu, tai yra viskas tvarkoje“, – sakė E. Laurinaitis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvai stojant į turtingųjų klubą, išaiškėjo niūri statistika: „sublizgėjom“ antirekordais   (99)

Turtingųjų valstybių klubu pakrikštytoje Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (81)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Savaitgalį laukia gražūs orai, o po jų – fantastiški karščiai (17)

Iškeliaujanti gegužė karščio mėgėjų nenuvils ir toliau: karštas bus ne tik savaitgalis, bet...

Specialistai neteko amo: darželiuose ir mokyklose sviestą pakeis margarinas (313)

„ Sviestas , kur įmanoma, keičiamas aliejumi arba margarinu, kurio sudėtyje sočiųjų riebalų...

Šokiruojantis merginos pagrobimas: gyvą palaidojo po žeme (73)

Barbaros Jane Mackle gyvenimas buvo tikrai kerintis. Daili ir populiari 20 metų mergina buvo Majamyje...

Lietuvos nacionalinės filharmonijos darbuotojų stilius: per koncertus ir po jų – kaip diena ir naktis (21)

DELFI Stilius apsilankė didžiausiame šalies klasikinės muzikos koncertų centre – Lietuvos...

Šaras po pergalės juokavo apie aštuonis kartus operuotą gerklę ir mokė žurnalistus (24)

Kauno „Žalgiris“ be didesnio vargo žengė į Lietuvos krepšinio lygos ( LKL ) pusfinalį....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (22)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Vilniuje per susidūrimą sužalotas motociklininkas neteko sąmonės (14)

Vėlų penktadienio vakarą, apie 23.20 val., Vilniaus senamiestyje, Maironio g., susidūrė...

Kitokia pažintis su Berlynu: nuo apleistų CŽV pastatų iki linksmybių šimtamečiame šokių klube (11)

Planuodami atostogas ar trumpas išvykas svetur, dažniausiai renkamės turistų patikrintas,...