aA
Po dviejų kalinių pabėgimo penktadienį nuspręsta nuo pareigų laikinai nušalinti Pravieniškių pataisos namų direktorių Dainių Sušinską ir dar du vadovaujančias pareigas užimančius pareigūnus. Tai Delfi patvirtino šaltiniai Kalėjimų departamente, šios informacijos nepaneigė ir pats D. Sušinskas.
Dainius Sušinskas
Dainius Sušinskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Kaip tik pasirašinėju paskutinius dokumentus“, – paklaustas, ar yra nušalintas, Delfi.lt sakė D. Sušinskas.

Jis patvirtino, kad iš anksto buvo įspėtas apie pradėtą tarnybinį patikrinimą ir planuojamą nušalinimą nuo pareigų, tačiau kol kas įsakymo dėl nušalinimo negavo ir nežino, kokiu pagrindu buvo nuspręsta priimti tokį sprendimą, tačiau pripažino, jog greičiausiai dėl dviejų kalinių pabėgimo iš pataisos namų.

Kalėjimų departamento direktoriaus Virgilijaus Kulikausko sprendimu, nuo pareigų taip pat nušalintas laikinai direktoriaus pavaduotojo pareigas ėjęs Sigitas Sadonis ir trečiojo sektoriaus Saugumo valdybos viršininkas Linas Nanartavičius. Būtent iš trečiojo sektoriaus naktį paspruko du nuteistieji.

Sprendimą nušalinti Pravieniškių pataisos namų vadovybė priėmė pasitarusi su Teisingumo ministerijos vadovais.

Tarnybinio patikrinimo metu bus aiškinamasi, ar pareigūnai tinkamai atliko pareigas, taip pat planuojama įkalinimo įstaigoje atlikti auditą.

Laikinai Pravieniškių pataisos namams turėtų vadovauti Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Gintautas Šarauskas, kuris nuo penktadienio ryto yra atvykęs į įkalinimo įstaigą.

Teisingumo ministerija savo ruožtu Delfi.lt informavo, kad inicijuoja neplaninį įstaigos auditą dėl valstybės biudžeto ir kitų finansinių mechanizmų lėšų panaudojimo Pravieniškių pataisos namuose.

Teisingumo ministerijos nuomone, Kalėjimų departamento tarnybinis patikrinimas turi apimti ir patikrinimus dėl tinkamų pareigūnų veiksmų, pasiruošimo ir infrastruktūros.

„Pastarosios paros įvykių aplinkybės atidengė ir rimtas tiek valstybės biudžeto, tiek ir kitų finansinių mechanizmų lėšų panaudojimo rizikas, kai įkalinimo įstaigos statinys ir saugos sistema tampa įveikiamu barjeru pavojingiems asmenims. Teisingumo ministerija inicijuoja neplaninio audito atlikimą, siekiant įvertinti šios problemos faktines aplinkybes, sistemiškumą ir būtinas priemones, užtikrinsiančias tinkamą tokių rizikų suvaldymą ateityje“, – teigė viceministras Elanas Jablonskas.

Anot jo, auditas ir tarnybinis tyrimas identifikuos problemas ir rizikas, kurios turi būti užkardytos ir ateityje nepasikartotų. Tačiau, pasak E. Jablonsko, šiuo metu svarbiausia surasti pabėgusius asmenis. Tam pasitelkta atitinkamų institucijų pagalba.

Tarnybinis patikrinimas buvo pradėtas po dviejų kalinių pabėgimo penktadienio naktį – apie 2 val., iš Pravieniškių pataisos namų sprunkančius kalinius pareigūnai matė, buvo nuo jų per keletą metrų, tačiau sustabdyti jų negalėjo – neleidžia įstatymai.

Egidijus Žilinskas, gimęs 1996 m., ir Rolandas Kazakevičius, gimęs 1974 m., nuo sausio mėnesio laikomi drausmės grupėje. Čia jie pateko už įvairius smulkius nusižengimus (pavėlavimai į rikiuotę, neleistinų daiktų turėjimas ir pan.). Drausmės grupėje esantiems nuteistiesiems taikomi didesni apribojimai: jie mažiau laiko praleidžia lauke, ribojamas maisto pasirinkimas pataisos namų parduotuvėje ir kt.

Kalėjimų departamentas bėglius įvardija kaip pavojingus, linkusius į smurtą, nes abu teisti už smurtinius nusikaltimus. Pavojingesniu laikomas R. Kazakevičius. Jis teistas už plėšimą ir turto prievartavimą. E. Žilinskas už vagystes, plėšimus, viešosios tvarkos pažeidimą ir kt. nusikaltimus teistas jau dešimtį kartų.

Penktadienio naktį jie nakvojo dvivietėje patalpoje, kitų kalinių su jais nebuvo. Jiedu sugebėjo išlaužti vieną lango grotų strypą ir pro labai siaurą tarpą išlysti į lauką. Pataisos namai 2016-2017 m. renovuoti pagal norvegų projektą. Todėl dabar teritorija nebestebima iš bokštelių (nors jie ir išlikę), prižiūrėtojai viską stebi per vaizdo kameras.

Profsąjungos: pabėgimas turėjo būti suplanuotas

Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos bendruomenė, reaguodama į eilinį nuteistųjų pabėgimą iš įkalinimo įstaigos teigia, jog pabėgimas neįmanomas be išankstinio susitarimo ir planavimo, todėl ir vėl pasigedo Kriminalinės žvalgybos, pavaldžios Kalėjimų departamentui, prevencinio darbo.

„Pabėgimų gausa pastaraisiais metais, mūsų nuomone, rodo, jog Kriminalinė žvalgyba arba „miega“, arba užsiima ne ta veikla, kuria turėtų, atrodo, jog tai perprato ir nuteistieji“, - sakė sąjungos pirmininkas Kęstutis Pauliukas.

Jis mano, kad bausmių vykdymo sistemoje būtini rimti pokyčiai, kurių, nors apie juos ir kalbama, sistemoje dirbantys žmonės nesulaukia.

„Kiekvienas nuteistųjų pabėgimas „vainikuojamas“ eilinių pareigūnų nubaudimu, tačiau nesiimama situacijos vertinti globaliau. Juk pabėgimai kartojasi vis kitoje bausmių vykdymo įstaigoje, tad įžvelgti vien pareigūnų ar įstaigos vadovų kaltę būtų nesąžininga. Gal laikas Kalėjimų departamento vadovui atsakyti į klausimą, kiek turi įvykti pabėgimų ir kokie jų padariniai turėtų būti, kad pagaliau būtų imtasi spręsti šią problemą iš esmės?“ – sakė K.Pauliukas.

Pasak profesinės sąjungos pirmininko, nuteistieji žino, kad pagal galiojančius teisės aktus jų atžvilgiu, pabėgimo metu, nebus naudojamas šaunamasis ginklas, tai dar viena priežasčių, kodėl jie įžūlėja ir bando pabėgti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(65 žmonės įvertino)
4.5846

Top naujienos

Pensininkai ir jų artimieji įpykę, nerimsta skambučiai: tegul jie atsipeikėja, jeigu nenori didelių nemalonumų (835)

Prastėjant sergamumo koronavirusu situacijai daugelį veiklų planuojama susieti su Galimybių paso...

Sunerimo dėl migrantų krizės poveikio NT rinkai: laiko grėsme turto vertei (25)

Lietuvai šiuo metu susiduriant su migrantų krize, ši įtakos artimiausiu metu gali turėti ir...

Seimas ir Vyriausybė keičia tvarką: imuniteto neturintiems darbuotojams deaktyvuojamos įėjimo kortelės (19)

Į Seimą ir Vyriausybę bus įleidžiami tik pasiskiepiję, persirgę koronavirusu arba neigiamą...

Dončičius ir slovėnai sustabdyti paskutinę sekundę: prancūzai – olimpinių žaidynių finale (208)

Ketvirtadienį popiet paaiškėjo Tokijo žaidynių turnyro finalo pora: antrame pusfinalyje...

ES iškvietė Baltarusijos pasiuntinį dėl migrantų antplūdžio Lietuvoje (117)

Europos Sąjungos diplomatijos tarnyba iškvietė Baltarusijos atstovą Briuselyje, kad pareikalautų...

Laurinavičius – apie Baltarusijos žinutes: šios atakos metu gali būti numatytas ir terorizmo dėmuo (224)

Trečiadienį kai kurios žiniasklaidos priemonės ir kiti subjektai gavo elektroninį laišką iš...

Poilsiautojų nuotaikos Šventojoje: kainos verčia išsižioti, bet pramogų pasiūla pliaže viską kompensuoja (21)

Ketvirtadienį į Lietuvos pajūrį sugrįžus saulutei Šventojoje pliažus nugulė poilsiautojų...

Mažvydas Jastramskis. Keista Tomo Tomilino istorija (34)

Tomas Tomilinas yra lietuviškos politikos Bendžaminas Batonas.

Paskaičiavo, kaip per liepą didmiesčiuose keitėsi butų kainos: yra mikrorajonų, kuriuose NT pigo (16)

NT pirkėjai, vystytojai ir ekspertai kaip niekad akylai stebi gyvenamojo būsto kainų pokyčius....